Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#809234 για να δω την Ευρώπη από σήμερα!!! Ιράν και Σαουδική Αραβία τα βρήκαν και πάνε να συναντήσουν τους BRICS!!
με την Κίνα ανάμεσα και συμφωνίες δισ. δολαρίων.

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#809281
cmarin έγραψε:.... εντωμεταξύ η δόση του στεγαστικού σου αυξάνεται κατά:

Εικόνα

ε, τι να κάνουμε, αυτά είναι ακαταλλαβίστικα πράματα, και το "αόρατο χέρι της αγοράς" και κάτι ασαφή πράματα που δεν είναι για μάς ... και στην TV είπανε οτι δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι'αυτό και και και....


Γι’αυτο λεγεται ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΟ.
Οποιος πηρε προσφατα δανειο με κυμαινομενο, μαλλον ειχε αλητη τραπεζικο συμβουλο….
Οποιος πηρε πριν κανα 10 χρονο, μαλλον ειχε καλομαθει.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#809302
skous έγραψε:Οποιος πηρε πριν κανα 10 χρονο, μαλλον ειχε καλομαθει.


< >


δλδ?
Άβαταρ μέλους
By skous
#809314 Δηλαδη είχε πολύ χαμηλό επιτόκιο, και ειχε επιλεξει ρίσκο (που επι σε σχεση με υψηλοτερα σταθερα;

Από.Απριλη 2015 μεχρι Ιούνιο 2022 ήταν αρνητικό το euribor 3m. Και από 2009 μέχρι 2015 ήταν κάτω από την μία μονάδα με εξερεση το 2011 2012


Όχι;


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#809320
skous έγραψε:Δηλαδη είχε πολύ χαμηλό επιτόκιο, και ειχε επιλεξει ρίσκο (που επι σε σχεση με υψηλοτερα σταθερα;

Από.Απριλη 2015 μεχρι Ιούνιο 2022 ήταν αρνητικό το euribor 3m. Και από 2009 μέχρι 2015 ήταν κάτω από την μία μονάδα με εξερεση το 2011 2012


Όχι;


< >


εχεις δικιο ηταν καλομαθημενος ,τωρα θα πλήρωσει 3 φορες το ποσο που πηρε για να μαθει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#809329 Τζογος ;

Δλδ εσενα ασουμε αν σου ερθει 4πλασια δοση λογω "shit happens" δεν θα βγεις να skousεις στα φορα; :lol:

Κοιτα κατι ΑΠΛΕΣ ρε παιδι μου. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#809330
skous έγραψε:Shit happens δυστυχώς.

Όταν τζογάρεις, μπορεί να χάσεις


< >


το προβλημα ειναι οτι τζογαρανε πολλοι και αν κοκκινισουν μερικες εκατονταδες χιλιαδες δανεια,θα τον πιουμε και εμεις που ημασταν προσεκτικοι/νοικοκυριδες/γατοπαρδοι.
Άβαταρ μέλους
By skous
#809338
g8777 έγραψε:Τζογος ;

Δλδ εσενα ασουμε αν σου ερθει 4πλασια δοση λογω "shit happens" δεν θα βγεις να skousεις στα φορα; :lol:

Κοιτα κατι ΑΠΛΕΣ ρε παιδι μου. :lol: :lol: :lol:
Προφανώς και θα με πείραζε, αλλα θα ειχα αναλογιστεί το ρίσκο.
Ας skousουν λοιπόν. Επιλογή τους.
Όπως επιλογή και αυτων που πηραν σταθερό να πληρωνουν τόσα χρόνια παραπάνω απο το κυμαινόμενο.

Σε αλλους βγήκε σε αλλους όχι. Εκτος αν θεωρουμε οτι οι τραπεζες ήταν φιλανθρωπικα ιδρύματα και εγινα τώρα ληστρικες.

Το προβλημα με τα κοκκινα ναι παραμένει.

Disclaimer: Δεν εχω δάνειο.


< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#809339 Θα ειχες αναλογιστεί το ρίσκο; :lol:

Και γιατι πολυ απλα δεν γραφεις "ε, και τι εγινε που δεν εχετε που την κυλινδροκεφαλη κλινη; Φατε παντεσπανι" :lol: :lol: :lol:

Να υποθεσω οτι δεν εχεις προθεσμιακες, μετοχες, cryptocurrency;;;; :rtfm:

(Και αυτα οσον αφορα επενδυτικα προϊοντα, ξες, αυτα που βρισκονται 15 χιλιαδες βαθμιδες πανω απο την καλυψη βασικων βιοτικων αναγκων ( οπως στεγη) ).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#809340
skous έγραψε:Shit happens δυστυχώς.

Όταν τζογάρεις, μπορεί να χάσεις


< >
Να δεχτώ ότι τζογαραν αυτοί που πήραν δάνειο σε ελβετικό φράγκο (αν ήξεραν τι έκαναν και δεν τους πούλησαν φιδια οι "τραπεζικοί υπάλληλοι")

Αλλά τζόγος το κυμαινόμενο;

Με αυτή τη λογική, όλο το τραπεζικό σύστημα είναι ένα καζίνο.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#809342 Τζόγος είναι να καλύψεις την βασική ανάγκη να έχεις ένα σπιτι.

Από την δουλεια δεν βγαίνουν.
Έτοιμο δεν το βρήκαμε.
Επομένως πρεπει να πάρεις ένα δάνειο. Θέλω να ξέρω τι ποσοστό κρίνεται ότι μπορεί να αξιολογησει έχοντας όλα τα δεδομένα για να τζογάρει σωστα.




< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#809347
skous έγραψε:To σταθερο μαλλον δεν παιζει σαν ορος ε?


< >
Αν έχεις πάρει δάνειο την τελευταία 20ετια θα ήξερες.