Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#601773 Δεν είναι τεχνικό θέμα μα το γράφω εδώ γιατί δε μου ήρθε κάτι πλησιέστερο, περί του λουκέτου στο ΔΝΤοπικό ο λόγος.

Η γνώμη μου για το εν λόγω είναι θετική, βασικά ήταν από τα αγαπημένα μου νήματα, αν και τελευταία δεν πολυποστάριζα για διάφορους λόγους (ain't important), οπότε θα ήθελα να μείνει ανοικτό. Εναλλακτικά (και ενδεχομένως καλύτερα), θα μπορούσε να ανοίξει ένα θρέντι με γενικότερες οικονομικές συζητήσεις/κουβεντολόϊ, καθότι έχουμε βγει και από τα μνημόνja anyway. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#601774 Από την άλλη το τοπικό αυτό είχε κάποια αξία εν μέσω μνημονίων όπου το ΔΝΤ είχε λόγο στα τεκταινόμενα. Πλέον δεν έχει.

Το τοπικό της πολιτικής μπορεί να καλύψει τα σχετικά περί χρέους, επιτήρησης, κλπ.



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#601780 Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, ακριβώς προς αποφυγήν των dreaded ιδεολογικών (τραβηγμένη χρήση της λέξης) στραβοπατημάτων. :iconcool:

Νομίζω ότι χάθηκαν καλές κουβέντες amidst αυτών των συναισθηματικά φορτισμένων ποστινίων, εκ των οποίων αναμφίβολα αρκετά ανήκουν και σε εμένα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601785 Το θέμα αφορά συζητήσεις για οικονομικά θέματα, από μακροοικονομική, προϋπολογισμό, φορολογία, μέχρι καθημερινότητα. Παρακαλώ, επειδή το θέμα αφορά πάνω απ' όλα τα νούμερα, να αναφέρετε πάντα πηγές και τεκμηρίωση.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#601830 Καλή ιδέα ένα θέμα ξεχωριστό για τα οικονομικά :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#601874 Δεν σ' αρέσει, ε;;; :rant:

Ξεκίνα το τώρα, ΤΩΡΑ είπα και έλα αύριο με τον κηδεμόνα σου! :rtfm: :rant:

Άιντε...


ΑΙΝΤΕ!


Άβαταρ μέλους
By markvag
#601962 Λογικά ναι. Απλά και δυστυχώς, τα δεδομένα της Παγκόσμιας τράπεζας είναι πολύ δύσκολα να τα εξάγεις... πχ έχει λίγο να παίξεις, όπου όλα τα νούμερα είναι σε PPP, (δεν ξέρω αν είναι αποπληθωρισμένα), αλλά γενικά καμία σχέση με το OECD... έχει επίσης άπειρα δεδομένα, αλλά καλή τύχη αν βγάλεις άκρη... :rant:

Πήγα και στο Gapminder, αλλά και πάλι τα στοιχεία για το συγκεκριμένο θέμα είναι σχεδόν αδύνατο να εξαχθούν γρήγορα και εύκολα. :rant:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#601991 Η Αργεντινή ξαναβάρεσε κανόνι:

https://www.bloomberg.com/news/articles ... ult-by-s-p
https://www.ft.com/content/9161f0c0-caf ... 69401ba76f
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601994 Ήταν απολύτως αναμενόμενο, από την στιγμή που ανέβηκε στην εξουσία ο Macri.
Δυστυχώς, η Αργεντινή μπήκε πάλι σε περιπέτειες και ειδικά με το τεράστιο δάνειο από το ΔΝΤ.