Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#639317 Διάβαζα πρωί πρωί αθλητικές εφημερίδες με τον καφέ μου και είδα ότι τους εξαίρεσαν από 11εκ.€ κρατικής καμπάνιας για τη διαφήμιση "Μένουμε Σπίτι".
Άβαταρ μέλους
By markvag
#639320
Zorz έγραψε:
g8777 έγραψε:Κατάρρευση ΑΕΠ έως -35% βλέπει για την Ελλάδα ο ΟΟΣΑ


Μην κινδυνολογείς, ο Σταϊκούρας εκτίμησε ότι η φούτσα θα είναι μόνο 4%. :rtfm:



:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Ο Σταϊκούρας πάντως λέει καλά ανέκδοτα! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#639323
Anonymous Founder έγραψε:H Morgan Stanley τα βλέπει μαύρα στην Ελλαδα για το 2020, αν και φοβάμαι πως μάλλον και αυτοί είναι αισιόδοξοι. :lipsealed:
https://www.fortunegreece.com/article/m ... po-to-2021
«Μαύρες» είναι οι εκτιμήσεις για την οικονομία που κάνει η Morgan Stanley λόγω των επιπτώσεων του κορωνοϊού στην Ευρωζώνη.

Συγκεκριμένα για την Ελλάδα, η Morgan Stanley αναφέρει πως η ύφεση που θα φέρει η πανδημία, τόσο λόγω των έκτακτων οικονομικών μέτρων, όσο και λόγω της αναστολής της λειτουργίας της αγοράς, υπολογίζεται στο 5,3%, ενώ για τον πληθωρισμό προβλέπει να μειώνεται εκ νέου στο 0% και το δημοσιονομικό έλλειμμα να κινείται στο -1,3%.

Παρ΄όλα αυτά, η ίδια πηγή εκτιμά ότι οι προοπτικές της οικονομίας της χώρας είναι πολύ καλές και ότι το 2021 θα «σβήσει» τις αρνητικές επιδράσεις της «χρονιάς του κορωνοϊού». Η Morgan Stanley τοποθετεί την ανάπτυξη στην Ελλάδα στο 6,3% για το 2021, γεγονός που θα σβήσει τις αρνητικές επιπτώσεις της χρονιάς που διανύουμε.

Ταυτόχρονα, προβλέπει πως το 2021 ο πληθωρισμός θα επανέλθει σε θετικό 0,3%. Τα δημόσιο χρέος από το 189,3% του ΑΕΠ θα μειωθεί και πάλι στο 174,3% το 2021.

Για την Ευρωζώνη, η Morgan Stanley αναμένει συρρίκνωση του ΑΕΠ κατά 5% φέτος, με αυξημένους κινδύνους όμως για καθοδική αναθεώρηση. Βέβαια, τονίζει ότι η ισχυρή ανταπόκριση από την ΕΚΤ, η οποία πρόσθεσε το ποσό ύψους 750 δισ. ευρώ στην ποσοτική χαλάρωση σε ένα πακέτο έκτακτης ανάγκης, «είναι αρκετή για τώρα».


O Σταϊκούρας μιλάει για ύφεση μέχρι 3%. Να δούμε ποιος θα έχει δίκιο...
https://www.capital.gr/oikonomia/344079 ... tin-europi
(αν η Ευρώπη έχει 5 με 9%, μόνον ένας βλάκας θα έλεγε πως η Ελλάδα θα έχει μικρότερη, αλλά αυτό θα σήμαινε πως ο κος Σταϊκούρας είναι βλαξ. Κάτι που δεν είναι δυνατόν, αφού η κυβέρνηση έχει μόνον άριστους σε επιτελικές θέσεις ως γνωστόν.
Επομένως, όλα θα πάνε καλά. :s_biggrin

:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#639324 Από την άλλη, σίγουρα ο,τι συμβεί το 2020 στην οικονομία θα είναι μεν καταστροφή, όμως δεν πρόκειται ούτε για πόλεμο, ούτε σεισμό που διαλύει υποδομές. Με δεδομένο ότι θα πέσει συνολικά από όλες τις χώρες ΠΟΛΥ χρήμα, και ότι λογικά θα έχουμε εμβόλιο κάποια στιγμή, δεν είναι λογικό να περιμένουμε μεγάλη ανάπτυξη από το 2021 κι έπειτα;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#639326 Όπως μετά από κάθε πόλεμο θα ύπαρξη ανάπτυξη με άλλο μοντέλο αλλά θα υπάρξει. Το είπε και ο Κίσσινγκερ σε άρθρο του. Και η Ελισσάβετ μιλησε σωστά στους Άγγλους.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#639327
224v έγραψε:Όπως μετά από κάθε πόλεμο θα ύπαρξη ανάπτυξη με άλλο μοντέλο αλλά θα υπάρξει. Το είπε και ο Κίσσινγκερ σε άρθρο του. Και η Ελισσάβετ μιλησε σωστά στους Άγγλους.

< Note >


Aν πιστευεις αυτους σωθηκες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#639328
Hellenic tifosi έγραψε:Από την άλλη, σίγουρα ο,τι συμβεί το 2020 στην οικονομία θα είναι μεν καταστροφή, όμως δεν πρόκειται ούτε για πόλεμο, ούτε σεισμό που διαλύει υποδομές. Με δεδομένο ότι θα πέσει συνολικά από όλες τις χώρες ΠΟΛΥ χρήμα, και ότι λογικά θα έχουμε εμβόλιο κάποια στιγμή, δεν είναι λογικό να περιμένουμε μεγάλη ανάπτυξη από το 2021 κι έπειτα;

To 2008 επίσης δεν είχαμε πόλεμο, αλλά ακόμη δεν έχουμε συνέλθει. Το πολύ χρήμα, θα πέσει για να στηρίξει τις οικονομίες τους, και δεν βλέπω επίσης να πέφτει και σε μας.
Θα δούμε τι θα γίνει, για την Ελλάδα πάντως ειλικρινά δεν μπορώ να δω κάποιο καλό σενάριο για το 2020, γιατί έχει καταστραφεί επί της ουσίας η τουριστική σεζόν, αφού τέτοια εποχή τα ξενοδοχεία έκαναν κρατήσεις και τώρα δεν ξέρω αν και πότε θα ανοίξουν.
Αυτό, θα επηρεάσει τους πάντες.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#639330
Hellenic tifosi έγραψε:Από την άλλη, σίγουρα ο,τι συμβεί το 2020 στην οικονομία θα είναι μεν καταστροφή, όμως δεν πρόκειται ούτε για πόλεμο, ούτε σεισμό που διαλύει υποδομές. Με δεδομένο ότι θα πέσει συνολικά από όλες τις χώρες ΠΟΛΥ χρήμα, και ότι λογικά θα έχουμε εμβόλιο κάποια στιγμή, δεν είναι λογικό να περιμένουμε μεγάλη ανάπτυξη από το 2021 κι έπειτα;


Αυτό με τα τωρινά δεδομένα είναι wishful thinking. Να θυμήσω πως μετά το Great Depression η ανάπτυξη καθ' όλη τη δεκαετία του '30 ήταν (λίαν επιεικώς) καχεκτική. Και χρειάστηκε αυτό που από οικονομικής μεριάς ήταν το μεγαλύτερο πρόγραμμα δημοσίων δαπανών που έχει δει ποτέ ο πλανήτης (Β Παγκόσμιος Πόλεμος και μετέπειτα ανοικοδόμηση ΚΑΙ Marshal Plan, ΟΛΑ αυτά μαζί) για να δούμε την έντονη ανάπτυξη των επόμενων 2-2,5 δεκαετιών. Όταν όμως διαβάζω τα παρακάτω:

Τα δισεκατομμύρια και τα τρισεκατομμύρια που ξοδεύουμε σήμερα για να αποτρέψουμε μια μεγαλύτερη καταστροφή είναι μια επένδυση για τη μελλοντική μας προστασία και θα δεσμεύσουν πολλές γενιές.


Δεν μπορώ παρά να καγχάσω... :s_sarcastic


Δηλαδή ρε Ούρσουλα για να το καταλάβω λίγο, σαν χαζός που είμαι... Πατάει ένα κουμπάκι η ΕΚΤ και λέει ότι τώρα έχω 1τρις στο ταμείο. Το οποίο μετά (μέσω μίας διαδικασίας που παρεμβάλλεται ο χρηματοπιστωτικός κλάδος) καταλήγει στα κράτη. Αλλά όχι δωρεάν. Υπό μορφή δανείου. Δηλαδή υποθηκεύοντας την μελλοντική ανάπτυξη. Ακόμα πιο λιανά; Δημιουργούμε χρήμα από το τίποτα και αυτό το τίποτα τα κράτη, δηλαδή (οι ολοένα και λιγότεροι και φτωχότεροι) φορολογούμενοι, πρέπει να ΔΑΝΕΙΣΤΟΥΝ. :s_shout Για να μην καταστραφεί το σύμπαν σήμερα... :s_sarcastic . Δηλαδή πατάει ένα κουμπάκι ένα κράτος (ή αν δεν διαλυθεί - που δεν το βλέπω - η ΕΕ), τυπώνει ομόλογα, τα οποία αγοράζουν οι τράπεζες, με τα λεφτά που δανείστηκαν από την ΕΚΤ, η οποία επίσης πάτησε ένα κουμπάκι και τους τα έδωσε... :s_shout :s_rofl :s_rofl

Και εγώ να πω ΟΚ, υπό κανονικές συνθήκες αυτό έχει κάποιο νόημα, καθώς αποθαρρύνει τα υπέρμετρα έξοδα και τον υπερπληθωρισμό, αλλά τώρα ΔΕΝ ζούμε σε κανονικές συνθήκες. Όπως στο σχέδιο Μάρσαλ (που αναφέρει η μανδάμ Ούρσουλα), ζούμε σε τελείως ΜΗ κανονικούς καιρούς. Αφενός, οι οικονομίες έχουν σταματήσει παντελώς για κάποιους μήνες και αφετέρου τα κράτη είναι ήδη φορτωμένα με βουνά χρέους. Από την άλλη η φορολογική βάση μειώνεται σταθερά (αλήθεια, αναρωτήθηκε ποτέ κανείς εκεί πέρα κυρία Ούρσουλά μ' γιατί είναι σωστό να κόβουμε από τα νοσοκομεία για να μπορεί η Amazon πχ να μην πληρώνει φόρους;;; :hmmm: Δεν ξέρω γιατί έφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα αυτή τη χρονική στιγμή... :hmmm: ) και τα χρέη αυξάνονται. Τα χρέη ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ που αφορούν ένα πράγμα που απλά ένας οργανισμός δημιουργεί από το τίποτα. :s_sarcastic Ένας οργανισμός που, λόγω του ότι είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για τη δημιουργία χρήματος, απολαμβάνει τεράστιας δύναμης σε μία οικονομία και άρα σε μία δημοκρατική χώρα θα περίμενε κανείς να υπόκειται σε άμεσο δημοκρατικό έλεγχο (oh wait... :help: )

Αν δεν βγάζετε νόημα απ' όλο το παραπάνω, είμαστε καλά, γιατί ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ.


Για να μην πάω σε πιο βαθιά νερά, και να μην πω πως ένας πολίτης θεωρείται ανεύθυνος αν δεν έχει μία καβάντζα για να την βγάλει για 2-3 μήνες χωρίς έσοδα (πχ αν μείνει ξαφνικά άνεργος), αλλά μία τεράστια αεροπορική εταιρεία πχ είναι απολύτως λογικό στην πρώτη εβδομάδα που δεν έχει έσοδα να χρειάζεται χρήμα από το κράτος που τόσο κακό είναι και κάνει τόσο κακό στις καλές επιχειρήσεις και τους τρις-καλούς εντρεπρενιούρ. Μία τεράστια εταιρεία προφανώς δεν είναι ανεύθυνη αν έχει ξοδέψει όλα της τα λεφτά για να αγοράσει μετοχές της πχ (για να πάρει πόνους και το τρίτο του αεροπλάνο ο τσέος) αντί να κάνει μία καβαντζα, ενώ εγώ αν ξοδέψω την καβάντζα μου για να πάρω ένα τοστ αβοκάντο είμαι ανεύθυνος. :s_cry Πάλι, δεν ξέρω γιατί μου έρχονται αυτά τα παραδείγματα... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#639332 Συγκεκριμένα για την Ελλάδα, και έχοντας την εμπειρία ικανού χρονικού διαστήματος από την εποχή της αναζήτησης της Ιθάκης, είναι φανερό ότι η κατάσταση είναι και θα παραμένει οριακή για τεράστια μερίδα του πληθυσμού. Η ζαριά λοιπόν της μετανάστευσης φαίνεται ότι πήγε καλά (εξαιρετικά χοντρικά μιλώντας), και πιθανότατα η "λύση" του διαβατηρίου στο στόμα θα πάρει ακόμη περισσότερους πόντους την επόμενη της ικανοποιητικής αντιμετώπισης του σαρς-κοβ-2, καθότι τα δύο τινά που θα παιχτούν εδώ, σχεδόν ανεξάρτητα από την νομισματική πολιτική της ΕΚΤ (γνωστό τοις καφάσι ότι θα είμαστε από τους πληβείους κάτω από το τραπέζι ων μέτρων), είναι τα εξής δύο: περικοπές δαπανών και φορολαίλαπα. Η δοσολογία του καθενός εκ των δύο θα έχει μεγάλη σημασία για συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες, όμως είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει κάποιος που θα βγει ατσαλάκωτος, πλην όσων θα συμμετάσχουν σε bailout από τον λαουτζίκο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#639347
diplomat έγραψε: είναι τα εξής δύο: περικοπές δαπανών και φορολαίλαπα.


θα επαναληφθει δλδ αυτο που καναμε 10 χρονια.Ειχε τετοια επιτυχια,που θα το ξαναδοκιμασουμε λες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#639349 Νομοτελειακά θα το ξαναδοκιμάσουμε, ναι. Κι ακριβώς επειδή δε θα έχει επιτυχία, αναφέρω ότι το διαβατήριο στο στόμα παραμένει βέλτιστη πρακτική για όσους έχουν τη δυνατότητα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#639358
markvag έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Από την άλλη, σίγουρα ο,τι συμβεί το 2020 στην οικονομία θα είναι μεν καταστροφή, όμως δεν πρόκειται ούτε για πόλεμο, ούτε σεισμό που διαλύει υποδομές. Με δεδομένο ότι θα πέσει συνολικά από όλες τις χώρες ΠΟΛΥ χρήμα, και ότι λογικά θα έχουμε εμβόλιο κάποια στιγμή, δεν είναι λογικό να περιμένουμε μεγάλη ανάπτυξη από το 2021 κι έπειτα;


Αυτό με τα τωρινά δεδομένα είναι wishful thinking. Να θυμήσω πως μετά το Great Depression η ανάπτυξη καθ' όλη τη δεκαετία του '30 ήταν (λίαν επιεικώς) καχεκτική. Και χρειάστηκε αυτό που από οικονομικής μεριάς ήταν το μεγαλύτερο πρόγραμμα δημοσίων δαπανών που έχει δει ποτέ ο πλανήτης (Β Παγκόσμιος Πόλεμος και μετέπειτα ανοικοδόμηση ΚΑΙ Marshal Plan, ΟΛΑ αυτά μαζί) για να δούμε την έντονη ανάπτυξη των επόμενων 2-2,5 δεκαετιών. Όταν όμως διαβάζω τα παρακάτω:

Τα δισεκατομμύρια και τα τρισεκατομμύρια που ξοδεύουμε σήμερα για να αποτρέψουμε μια μεγαλύτερη καταστροφή είναι μια επένδυση για τη μελλοντική μας προστασία και θα δεσμεύσουν πολλές γενιές.


Δεν μπορώ παρά να καγχάσω... :s_sarcastic


Δηλαδή ρε Ούρσουλα για να το καταλάβω λίγο, σαν χαζός που είμαι... Πατάει ένα κουμπάκι η ΕΚΤ και λέει ότι τώρα έχω 1τρις στο ταμείο. Το οποίο μετά (μέσω μίας διαδικασίας που παρεμβάλλεται ο χρηματοπιστωτικός κλάδος) καταλήγει στα κράτη. Αλλά όχι δωρεάν. Υπό μορφή δανείου. Δηλαδή υποθηκεύοντας την μελλοντική ανάπτυξη. Ακόμα πιο λιανά; Δημιουργούμε χρήμα από το τίποτα και αυτό το τίποτα τα κράτη, δηλαδή (οι ολοένα και λιγότεροι και φτωχότεροι) φορολογούμενοι, πρέπει να ΔΑΝΕΙΣΤΟΥΝ. :s_shout Για να μην καταστραφεί το σύμπαν σήμερα... :s_sarcastic . Δηλαδή πατάει ένα κουμπάκι ένα κράτος (ή αν δεν διαλυθεί - που δεν το βλέπω - η ΕΕ), τυπώνει ομόλογα, τα οποία αγοράζουν οι τράπεζες, με τα λεφτά που δανείστηκαν από την ΕΚΤ, η οποία επίσης πάτησε ένα κουμπάκι και τους τα έδωσε... :s_shout :s_rofl :s_rofl

Και εγώ να πω ΟΚ, υπό κανονικές συνθήκες αυτό έχει κάποιο νόημα, καθώς αποθαρρύνει τα υπέρμετρα έξοδα και τον υπερπληθωρισμό, αλλά τώρα ΔΕΝ ζούμε σε κανονικές συνθήκες. Όπως στο σχέδιο Μάρσαλ (που αναφέρει η μανδάμ Ούρσουλα), ζούμε σε τελείως ΜΗ κανονικούς καιρούς. Αφενός, οι οικονομίες έχουν σταματήσει παντελώς για κάποιους μήνες και αφετέρου τα κράτη είναι ήδη φορτωμένα με βουνά χρέους. Από την άλλη η φορολογική βάση μειώνεται σταθερά (αλήθεια, αναρωτήθηκε ποτέ κανείς εκεί πέρα κυρία Ούρσουλά μ' γιατί είναι σωστό να κόβουμε από τα νοσοκομεία για να μπορεί η Amazon πχ να μην πληρώνει φόρους;;; :hmmm: Δεν ξέρω γιατί έφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα αυτή τη χρονική στιγμή... :hmmm: ) και τα χρέη αυξάνονται. Τα χρέη ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ που αφορούν ένα πράγμα που απλά ένας οργανισμός δημιουργεί από το τίποτα. :s_sarcastic Ένας οργανισμός που, λόγω του ότι είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για τη δημιουργία χρήματος, απολαμβάνει τεράστιας δύναμης σε μία οικονομία και άρα σε μία δημοκρατική χώρα θα περίμενε κανείς να υπόκειται σε άμεσο δημοκρατικό έλεγχο (oh wait... :help: )

Αν δεν βγάζετε νόημα απ' όλο το παραπάνω, είμαστε καλά, γιατί ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ.


Για να μην πάω σε πιο βαθιά νερά, και να μην πω πως ένας πολίτης θεωρείται ανεύθυνος αν δεν έχει μία καβάντζα για να την βγάλει για 2-3 μήνες χωρίς έσοδα (πχ αν μείνει ξαφνικά άνεργος), αλλά μία τεράστια αεροπορική εταιρεία πχ είναι απολύτως λογικό στην πρώτη εβδομάδα που δεν έχει έσοδα να χρειάζεται χρήμα από το κράτος που τόσο κακό είναι και κάνει τόσο κακό στις καλές επιχειρήσεις και τους τρις-καλούς εντρεπρενιούρ. Μία τεράστια εταιρεία προφανώς δεν είναι ανεύθυνη αν έχει ξοδέψει όλα της τα λεφτά για να αγοράσει μετοχές της πχ (για να πάρει πόνους και το τρίτο του αεροπλάνο ο τσέος) αντί να κάνει μία καβαντζα, ενώ εγώ αν ξοδέψω την καβάντζα μου για να πάρω ένα τοστ αβοκάντο είμαι ανεύθυνος. :s_cry Πάλι, δεν ξέρω γιατί μου έρχονται αυτά τα παραδείγματα... :hmmm:


Eγω δεν καταλαβα την θεση σου και δεν βοηθαει να βαζεις ολες τις φατσουλες παντου.

Τα χρηματα που βαζει η ΕΚΤ και το Φεντ και αλλες κεντρικες τραπεζες ειναι τυπωση χρηματος χωρις αντικρυσμα. Θα οδηγησει σε μεγαλο πληθωρισμο αλλα δεν ξερεις που γιατι εξαρταται ποιος θα τα παρει αυτο το χρημα.

Προφανως αυτοι που ειναι επιχειρηματιες σε μεγαλες αεροπορικες και αλλες εταιρειες εχουν τον τροπο τους να εξαγορασουν πολιτικους και αρα να παρουν τα χρηματα του τυπωματος. Βλεπε Παναγοπουλου χηρα ενος τιμια εργαζομενου εφοπλιστη που εκανε κρουαζιερα τον Αλεξη σου και το επεισε το παιδι να της νομιμοποιησει ενα σωρο ωραιες μεζονετες να βγαλει κατι τις και αυτη η κακομοιρα.

Εσυ βεβαια με την δυναμη που εχεις σαν μελος των Πετροχεαντς να τοποθετησε σιγουρα μπορεις να διεκδικησεις μερος αυτων των χρηματων παροτι οπως εχεις δηλωσει δεν πεινας και ακριβως. :)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#639383
224v έγραψε:Όπως μετά από κάθε πόλεμο θα ύπαρξη ανάπτυξη με άλλο μοντέλο αλλά θα υπάρξει. Το είπε και ο Κίσσινγκερ σε άρθρο του. Και η Ελισσάβετ μιλησε σωστά στους Άγγλους

Κορυφαίος παγκόσμιος οικονομικός παράγοντας η Λίλιμπετ.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#639393
Corto Maltese έγραψε:
224v έγραψε:Όπως μετά από κάθε πόλεμο θα ύπαρξη ανάπτυξη με άλλο μοντέλο αλλά θα υπάρξει. Το είπε και ο Κίσσινγκερ σε άρθρο του. Και η Ελισσάβετ μιλησε σωστά στους Άγγλους

Κορυφαίος παγκόσμιος οικονομικός παράγοντας η Λίλιμπετ.
η Ελισάβετ έχει να διοικεί την κοινοπολιτεία αφ' υψηλού βέβαια αλλά για αυτό έχει συμβούλους, όπως κάθε πρωθυπουργός είτε έχει αυταπάτες είτε όχι. Δεν δεσμεύεται από κομματικούς σκύλους, και αυτά που είπε εάν τα άκουσες μια χαρά τα είπε. Βεβαία δεν ρώτησε και τον Κνιτη Καρτερό να πάρει τη γνώμη του, ίσως θα έπρεπε

< Note >