Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#814086
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#814087 Στις ΗΠΑ καταγράφεται ιστορικό χαμηλό στην ανεργία. Πιθανόν βέβαια στον κλάδο να είναι διαφορετικό, αλλά δύσκολο, όταν μιλάμε για μεταφορές.
Η οικονομία τους γενικώς πάει τρένο ενώ έχουν κάνει και βήματα να προστατεύθουν και από την απειλή της Κίνας, (βλ. ημιαγωγοί), ενώ έχουν και τις κορυφαίες εταιρείες τεχνολογίας δικές τους.
Δεν βλέπω ειλικρινά να βγαίνει το σενάριο παραπάνω, αν και προφανώς δεν είμαι και κάποιος σοβαρός αναλυτής, ούτε γνωρίζω από μέσα την οικονομία των ΗΠΑ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#814228 Επιμένω ότι μου κάνει τρομερά μεγάλη εντύπωση... Όπως σου είπα είμαι πολύ κοντά στον κλάδο και αυτό που παίρνω είναι ακριβώς το αντίθετο...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#814382 Όπως είπα, πριν 1 μήνα περίπου ήμουν Θεσσαλονίκη σε συνέδριο logistics. ΟΛΕΣ οι εταιρείες που συμμετείχαν κλαιγόντουσαν για έλλειψη ανθρώπινου δυναμικού. Από χειριστές κλαρκ, μέχρι διευθυντές...

Για κάποιον περίεργο λόγο όμως κανείς δεν ανέφερε να δίνει παραπάνω λεφτά... :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#814420 Πού να βρούν κόζμο όταν τα λεφτά που προσφέρουν θα τα δίνεις στο νοίκι , τα κάυσιμα και το ρεύμα , άντε και κάνα πακέτο μακαρόνια τη βδομάδα..
'Εστειλα mail στη Γερμανία εδώ και 3 βδομάδες , κι ακόμα περιμένω απάντηση. Είναι που ζορίζονται, γι'αυτό. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#814542 Γενικό το φαινόμενο... Βλέπω βιομηχανίες να δίνουν συνειδητά τα λιγότερα λεφτά απ' όλο τον ανταγωνισμό στην περιοχή και να δουλεύουν οι εργαζόμενοι τις περισσότερες ώρες (και το ξαναλέω, είναι συνειδητές αποφάσεις αυτές) και μετά να αναρωτιούνται γιατί α) φεύγουν όλοι οι εργαζόμενοι μετά από λίγο καιρό και β) γιατί δεν βρίσκουν αντικαταστάτες... :yahoo:


@mousatos: Ελπίζω να καταλαβαίνουμε ότι η απόφαση για πρόσληψη ενός υπαλλήλου δεν είναι τόσο απλή του στυλ "είδα ένα cv στο e-mail και τον πήρα"... Ιδίως αν αυτός προέρχεται από άλη χώρα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#816095
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#816169 Μπράβο στα καρντάσια μας. Πράγματι φοβερά προϊόντα, και πλέον μεγάλη γκάμα.
Από κοντά και τα μπισκότα Δερμίσης, κρατάνε κι οι δυο γερά για τα Τρίκαλα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#816174 Η σοβαρότητα της Βιολαντα φαινόταν και πριν 25-30 χρόνια που ήταν μια μικρή βιοτεχνία σε έναν επαρχιακό δρόμο.

Το πρατήριο τους ήταν πεντακάθαρο, τα μπισκότα τακτοποιημενα σαν στρατιωτάκια στις βιτρίνες, οι υπάλληλοι εξυπηρέτικοτατοι και η μυρωδιά ανεπανάληπτη.

Εν τω μεταξύ και οι ισολογισμοί τους είναι εντυπωσιακοί και δείχνουν ότι πρόκειται για νοικοκυραιους.