Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#701209
Giuseppe Busso έγραψε:Ο Πούτσος (427 π.Χ.–347 π.Χ.) ήταν αρχαίος Έλληνας ανθοπώλης από την Αθήνα, ο οποίος έγινε γνωστός και έμεινε στην ιστορία για την ομορφιά, την γοητεία και το ευγενές του χαρακτήρος του.
Παρόλο που υπήρξε φτωχός, ήταν ο πιο περιζήτητος γαμπρός της αρχαίας Αθήνας και όλοι πατεράδες προόριζαν τις ομορφότερες κόρες τους για τον Πούτσο. Εξού και η φράση: “Το κορίτσι αυτό είναι για τον Πούτσο”. Όσο μεγάλωνε ο Πούτσος, οι γυναίκες τον λάτρευαν ακόμα περισσότερο.


Ισχύει? :lol: Να το ψάξω wiki?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#701230
BARHonda έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Ο Πούτσος (427 π.Χ.–347 π.Χ.) ήταν αρχαίος Έλληνας ανθοπώλης από την Αθήνα, ο οποίος έγινε γνωστός και έμεινε στην ιστορία για την ομορφιά, την γοητεία και το ευγενές του χαρακτήρος του.
Παρόλο που υπήρξε φτωχός, ήταν ο πιο περιζήτητος γαμπρός της αρχαίας Αθήνας και όλοι πατεράδες προόριζαν τις ομορφότερες κόρες τους για τον Πούτσο. Εξού και η φράση: “Το κορίτσι αυτό είναι για τον Πούτσο”. Όσο μεγάλωνε ο Πούτσος, οι γυναίκες τον λάτρευαν ακόμα περισσότερο.


Ισχύει? :lol: Να το ψάξω wiki?
https://frikipaideia.org/wiki/%CE%86%CE%B7_%CE%A0%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%82
seems legit! :innocent:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#701725 "είναι γυρισμένος με την πλάτη ο παίκτης"
"μοιάζει να χτυπάει και στο στήθος του"

Πες ρε άνθρωπα, κοντοχωριανέ του Trulli, συν-καμμένε γαύρε, ότι βρήκε στο χέρι του και τέλος. Μα πόσο αστείος πια..
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#701883 Είναι πέναλτι γιατί η μπάλα έχει κατεύθυνση προς το τέρμα.
Αν δεν είχε, θα ίσχυε η οδηγία-κανόνας ότι αν η μπάλα χτυπήσει πρώτα στο σώμα του παίχτη και μετά στο χέρι δεν είναι παράβαση.
Απλό είναι το ποδόσφαιρο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#703331
georgetz έγραψε:αύριο θα είναι καλύτερα τα πράγματα , ο χρόνος τα γιατρεύει όλα :inlove:


Για να λέμε αλήθειες (πάντα λέμε :iconcool: ), χθες νομίζω ότι χάθηκε το Κύπελλο Ελλάδος. Η ομάδα έσβησε και είναι λογικό. Οι παίχτες παίζουν σερί 2 χρόνια.
Θα μου κάνει έκπληξη δηλαδή αν μπει ξανά το μυαλό στην πρίζα για να ξαναπάρει μπρος ο Ολυμπιακός. Πάντως ακόμη και χθες, θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματσάκι σβηστά μέχρι το 10' και να είναι 0-1 / 0-2. Δεν έγινε, όπως δεν έγινε και με τον ΠΑΟ που στο 10λεπτο έπρεπε να είναι 3-0.
Μόνο η κακομοίρα η ΑΕΚ τα άρπαξε μαζεμένα.

ΥΓ: Μου άρεσε ο ΠΑΟΚ χθες αλλά και ο Γκαρσία στον πάγκο. Δεν ξέρω αν ήταν φωτοβολίδα ή όχι, ο χρόνος θα δείξει.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#703334
Giuseppe Busso έγραψε:
georgetz έγραψε:αύριο θα είναι καλύτερα τα πράγματα , ο χρόνος τα γιατρεύει όλα :inlove:


Για να λέμε αλήθειες (πάντα λέμε :iconcool: ), χθες νομίζω ότι χάθηκε το Κύπελλο Ελλάδος. Η ομάδα έσβησε και είναι λογικό. Οι παίχτες παίζουν σερί 2 χρόνια.
Θα μου κάνει έκπληξη δηλαδή αν μπει ξανά το μυαλό στην πρίζα για να ξαναπάρει μπρος ο Ολυμπιακός. Πάντως ακόμη και χθες, θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματσάκι σβηστά μέχρι το 10' και να είναι 0-1 / 0-2. Δεν έγινε, όπως δεν έγινε και με τον ΠΑΟ που στο 10λεπτο έπρεπε να είναι 3-0.
Μόνο η κακομοίρα η ΑΕΚ τα άρπαξε μαζεμένα.

ΥΓ: Μου άρεσε ο ΠΑΟΚ χθες αλλά και ο Γκαρσία στον πάγκο. Δεν ξέρω αν ήταν φωτοβολίδα ή όχι, ο χρόνος θα δείξει.


εδω ακριβως φαινεται η αξια ενος προπονητη, εαν μπορει ακομη και υπο αυτες τις συνθηκες να δωσει κινητρο στους παικτες, να τους κινητοποιησει ωστε να αποδοσουν. Και πιστευω οτι ο αλουστος Μαρτινς ειναι καλος προπονητης, μπορει να το κερδισει αυτο
Σε πληρη αντιθεση με τον Γκαρσια που δεν ειναι καλος προπονητης, βασικα δεν ειναι προπονητης

οντως σε αυτο που λες, εχεις ενα δικιο, αν σκοραρε χτες ο οσφπ θα βλεπαμε αλλο ματς, δεν μπηκαν τα γκολ - καθαρα απο τυχη θα πω για με τον βαψομαλλια πισω, ειμαι σιγουρος οτι οτι παει μεσα γραφει - ε μετα πηρε ψυχολογια ο Ζιφκοβιτς και ανεβηκαν ολοι
Μεγαλο μυστηριο αυτος ο Σερβος. Ικανος για το καλυτερο και το χειροτερο. 89 λεπτα μπορει να ειναι αφαντος, να περπαταει και μπορει στο τελευταιο λεπτο να πιασει μια τεχνικη σουταρα και να σκοραρει
Άβαταρ μέλους
By melos86
#703342
Geralt έγραψε:εδω ακριβως φαινεται η αξια ενος προπονητη, εαν μπορει ακομη και υπο αυτες τις συνθηκες να δωσει κινητρο στους παικτες, να τους κινητοποιησει ωστε να αποδοσουν. Και πιστευω οτι ο αλουστος Μαρτινς ειναι καλος προπονητης, μπορει να το κερδισει αυτο
Σε πληρη αντιθεση με τον Γκαρσια που δεν ειναι καλος προπονητης, βασικα δεν ειναι προπονητης

οντως σε αυτο που λες, εχεις ενα δικιο, αν σκοραρε χτες ο οσφπ θα βλεπαμε αλλο ματς, δεν μπηκαν τα γκολ - καθαρα απο τυχη θα πω για με τον βαψομαλλια πισω, ειμαι σιγουρος οτι οτι παει μεσα γραφει - ε μετα πηρε ψυχολογια ο Ζιφκοβιτς και ανεβηκαν ολοι
Μεγαλο μυστηριο αυτος ο Σερβος. Ικανος για το καλυτερο και το χειροτερο. 89 λεπτα μπορει να ειναι αφαντος, να περπαταει και μπορει στο τελευταιο λεπτο να πιασει μια τεχνικη σουταρα και να σκοραρει

Αληθεια, πως αυτοπροσδιοριζεται καποιος σαν προπονητης?
Ποια ειναι τα κριτηρια? Τι προυποθεσεις πρεπει να πληροι?
Τελευταία επεξεργασία από melos86 και 19 Απρ 2021, 10:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#703349 Ο Γκαρσια δεν εχει καν τα τυπικα, ενα διπλωμα προπονητη.
Ενας ανθρωπος που δουλευε ως προπονητης μικρων ομαδων και στοχευε να γινει προπονητης της πρωτης ομαδας, δεν μπηκε στην διαδικασια να πιστοποιηθει, να αποκτησει ενα διπλωμα.

αλλα ασε τα "τυπικα" στην ακρη, πες οτι ΘΑ γινουν καποια στιγμη
Επί της ουσίας τι εχει προσφέρει στον ΠΑΟΚ?
Καλή μπάλα?Αποτελέσματα?Συνέχεια?Μαχητικότητα?Πνεύμα ομάδας?Νέους παίκτες?Υπεραξία?
Είναι διαχειριστής, όχι προπονητής
Άβαταρ μέλους
By melos86
#703351 Δεν ειμαι φαν του γκαρσια, σαν προπονητης, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ηταν απο τους πιο πετυχημενους προπονητες στις μικρες ομαδες του ΠΑΟΚ οπου εκει αποδεδειγμενα θελεις προπονητη και οχι διαχειριστη (αν δεχτουμε καν τον ορο "διαχειριστη") οπως στις μεγαλες ομαδες!
Οσο για το τι εχει να προσφερει ενας προπονητης αυτο θα το δουμε τα επομενα χρονια αν η διοικηση της ομαδας του την εμπιστευτει για το μελλον... Κανενας προπονητης ειτε λεγεται Λουτσεσκου για τον ΠΑΟΚ, ειτε Μαρτινς για τον Ολυμπικακο ειτε.. Ταγαροβλαχος για τον Παναιγιαλειο δεν εδειξε το εργο του σε μερικους μηνες! Ο προπονητης θελει χρονο και στηριξη! Ο δε Γκαρσια περα απο αυτα τα δυο θελει και χρονο για τη δικη του προσαρμογη γιατι ειναι διαφορετικα τα δεδομενα απο τις ομαδες Κ19 στη μεγαλη ομαδα, αλλιως συμπεριφερεσαι σε νεαρους ερασιτεχνες και αλλιως σε επαγγελματιες!
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#703353 Ειναι κατι εντελως διαφορετικο η προπονητικη στις Κ17,Κ19 για πολλους λογους.
Το οτι ο Γκαρσια τα πηγε καλα εκει, επειδη απολαμβανε του σεβασμου και του θαυμασμου των μικρων δεν σημαινει αυτοματα οτι θα τα πηγαινε καλα και με φτασμενους επαγγελματιες ποδοσφαιριστες.
Προσοχη, δεν τα ισοπεδωνω ολα, σαφως και πιστωνεται σωστες αποφασεις, πχ η διαχειριση του Ουαρντα

Αλλα στην ανδρικη ομαδα, δεν εχει ουτε πιστωστη χρονου, ουτε περιθωριο για λαθη, αυτη ειναι η πιεση του πρωταθλητισμου. Να τον στηριξουμε αλλα ειναι εμφανης η απειρια του, να αλλαξει ενα στραβωμενο ματς, να κανει μια καλυτερη διαχειρηση των ποδοσφαιριστων.
Τρως γκολ σε καθε ματς, ειναι συνολικη αδυναμια της αμυντικης λειτουργιας.
Δεν μπορεις να ανατρεψεις σκορ, ειναι ελλειψη refuse to loose νοοτροπιας.
Σε κανενα ματς, οι αλλαγες σου δεν βοηθησαν την ομαδα.
Το wonderkid σου περναει παρατεταμενη περιοδο ντεφορμαρισματος.
Οταν καλυτερος παιχτης σου ειναι ο γερο Βιερινια, κατι δεν κανεις καλα.

Μην ξεχνας οτι και ο στρατηγος Λουτσεσκου, μπορει να εφαγε τα μπινελικια στην αρχη αλλα τα αποτελεσματα της σφραγιδας του εμφανιστηκαν στην ομαδα μεσα στο ιδιο αγωνιστικο ετος. Το ιδιο και ο μεγας Δασκαλος ποδοσφαιρου Σαντος.
Ενας στρατιωτης Λεμονης/ΓΧ/Κωστενογλου ειναι ο Γκαρσια

Τεσπα, πραγματικα εγω πολυ θα τον ηθελα ως δευτερο στον παγκο, νομιζω οτι τωρα (χρονικα) εκει ειναι η θεση του, διπλα σε καποιον που ειναι κανονικος προπονητης - Λου γυρνα πισο η εστο τηλεφωνα :iconcool: