Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#649295
junior gt έγραψε:Το ποδόσφαιρο βρίσεται εκεί που βρίσκεται γιατί υπάρχει οπαδιλίκι. Είτε το θέλουμε, είτε όχι.
Κι έτσι μπορούν και το παρακολουθούν και οι υποτίθεται politically correct τύποι που βλέπουν το οπαδιλίκι σαν κάτι πολύ μπανάλ...
Είναι αυτό που λένε μπρος στο βασιλικό ποτίζονται και οι γλάστρες .
Όταν ο άλλος δίνει κάθε χρόνο επί τριάντα χρόνια δυό χιλιάρικα το χρόνο για διαρκείας δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο από οπαδός. Όταν ο άλλος ταξιδεύει χίλια χιλιόμετρα με το τρένο για να δει την ομάδα του δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο από οπαδός.
Τραβάτε δείτε από την τηλεόραση ματσάκι εσείς οι φίλοι του αθλήματος τώρα στα κεκλεισμένων με τον κορονοιό . Κι ελάτε πές τε μου το είδα όλο και μου άρεσε. Ή νομίζετε ότι τα γήπεδα θα γεμίζανε και χωρίς οπαδιλίκι?
Το προιόν αυτό έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει από το οπαδιλίκι. Και το οπαδιλίκι δεν είναι δυνατόν να χωριστεί σε καλό οπαδιλίκι και κακό οπαδιλίκι. Δεν υπάρχουν σαφή όρια. Από κει και πέρα στη συντριπτική πλειοψηφία των οπαδών δεν αρέσει να σκοτώνονται, ε κι εκεί μπαίνει η πρόληψη και η καταστολή.

Τα λόγια σου χάνεις τζούνιορα. Να κάτσω τώρα εγώ να εξηγήσω τη διαφορά που έχει το οπαδιλίκι με το χουλιγκανισμό; Μα αφού τους έχουν πιπιλίσει το μυαλό ότι είναι το ίδιο, περιμένεις τώρα να τους αλλάξεις γνώμη;

Το πιο σύντομο αθλητικό ανέκδοτο:
Να φύγουν οι οπαδοί να έρθουν οι οικογένειες :s_rofl :tomato: :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#649299 Το σπάσιμο παρμπριζ ποδοσφαιριστών που εντάσσεται;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#649302 Αυτό τώρα το είπες για εξυπνάδα;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#649303 Όχι Μαλτέζε απλά λίγο να τελειώνει το δούλεμα περί οπαδών και 'οπαδών'.
Τα ψυχοπαθή πρεζάκια μπορούν να κλείσουν ραντεβού να αυτοεξολοθρεφτούν μεταξύ τους ελεύθερα.
Δεν χρειάζονται άλλοθι από κανένα άθλημα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#649305 Αυτό που χρειάζονται οι χρήστες είναι βοήθεια να απεξαρτηθούν και να βγουν από το περιθώριο (hint: πολλοί εξ'αυτών μπαίνουν σε τέτοιες καταστάσεις ακριβώς για την αίσθηση συμμετοχής σε κάτι). Τα περί "αυτοεξολόθρευσης" είναι εμετούλης, προφανώς δεν τα εννοείς.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649307
diplomat έγραψε:
junior gt έγραψε:Τραβάτε δείτε από την τηλεόραση ματσάκι εσείς οι φίλοι του αθλήματος τώρα στα κεκλεισμένων με τον κορονοιό . Κι ελάτε πές τε μου το είδα όλο και μου άρεσε. Ή νομίζετε ότι τα γήπεδα θα γεμίζανε και χωρίς οπαδιλίκι?
Το προιόν αυτό έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει από το οπαδιλίκι.


Ποιά γήπεδα γεμίζανε ακριβώς πριν την καραντίνα; Μόνο όταν πήγαιναν οι φίλαθλοι τα γέμιζαν, οι οποίοι πήραν σταδιακά πόδι γιατί το οπαδιλίκι, το αντριλίκι και λοιπά -λίκια τους έδιωξαν, αρχικά με την απαγόρευση παρουσίας κοινού των φιλοξενουμένων, και σε δεύτερο στάδιο με το ξενέρωμα και των ίδιων των φιλάθλων.

Το γήπεδο πρέπει να έχει χώρο για όλους, και για οπαδούς, και για φιλάθλους, και για απλούς παρευρισκόμενους.


Εδώ είναι όλη η ουσία διπλωμάτη.
Εγώ και ο τζούνιορ θα πάμε γήπεδο και ο κάθε οπαδός, δεν μιλάμε για χουλιγκάνο (εγώ προσωπικά δεν έχω ρίξει ούτε ίχνος σάλιου εντός γηπέδου), και όταν η ομάδα δεν θα κερδίζει. Οι "απλοί" φίλαθλοι που λες, θέλουν να πάνε γήπεδο όταν θα είναι αντίπαλος η Barcelona ή θα έχει ντέρμπι μεταξύ των μεγάλων ομάδων.

65000 χωράει το ΟΑΚΑ. Που είναι οι υγιείς φίλαθλοι του Παναθηναϊκού και της Αεκ; γιατί δεν πάνε να γεμίσουν το γήπεδο με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης και τον ΟΦΗ;
Που είστε οι Ολυμπιακοί όταν παίζαμε στο κύπελλο στο 3-2 με τη Λαμία το Φλεβάρη; 33000 χωράει το Καραϊσκάκης και είχε κάτω από 20000.

Ποιος απαγορεύει σε όλους αυτούς να έρθουν διπλωμάτη;

Να σου πω εγώ ποιος; η αρρωστημένη λογική του "δήθεν" υγιούς φίλαθλου που θα πάει γήπεδο μόνο στα καλά και μόνο όταν κερδίζει η ομάδα. :iconcool:

Αρέσει ή όχι, οι ομάδες θέλουν να έχουν σκληρό πυρήνα οπαδών, δηλαδή ακόλουθων παντού και πάντα. Εδώ είναι η διαφορά στο μεντάλιτι.
Όπως ο τζουνιόρας έτρεχε στα χωράφια της Γ' Εθνικής να δει την ομάδα του, το ίδιο θα έκανα και εγώ. Όπως και το έκανα στο μπάσκετ όταν για 2 χρόνια βρεθήκαμε στον Κορυδαλλό.

Οπαδοί είναι και το alfisti και το bmwforum και το seatcupra.net και το vag-hellas. Και αυτοί μέσα στους υγιούς οπαδούς, έχουν χουλιγκάνους που θα δρουν επικίνδυνα στους δρόμους εις βάρος των ζωών άλλων συνανθρώπων. Αλλά οι γραμμές είναι λεπτές. Ας τις ξεχωρίζουμε.


@Εντι
Αυτός που το έσπασε ήταν ΝεοΔημοκράτης; Πασόκος Φωφικός ή Παπανδρεϊκός; ή μήπως ΚΚΕ μ-λ ή μ-λ ΚΚΕ;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#649308 Χουλιγκάνος.
Και στα πολιτικά είμαι σίγουρος ότι θα έχει την ίδια προσέγγιση.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#649310
diplomat έγραψε:
junior gt έγραψε:Τραβάτε δείτε από την τηλεόραση ματσάκι εσείς οι φίλοι του αθλήματος τώρα στα κεκλεισμένων με τον κορονοιό . Κι ελάτε πές τε μου το είδα όλο και μου άρεσε. Ή νομίζετε ότι τα γήπεδα θα γεμίζανε και χωρίς οπαδιλίκι?
Το προιόν αυτό έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει από το οπαδιλίκι.


Ποιά γήπεδα γεμίζανε ακριβώς πριν την καραντίνα; Μόνο όταν πήγαιναν οι φίλαθλοι τα γέμιζαν, οι οποίοι πήραν σταδιακά πόδι γιατί το οπαδιλίκι, το αντριλίκι και λοιπά -λίκια τους έδιωξαν, αρχικά με την απαγόρευση παρουσίας κοινού των φιλοξενουμένων, και σε δεύτερο στάδιο με το ξενέρωμα και των ίδιων των φιλάθλων.

Το γήπεδο πρέπει να έχει χώρο για όλους, και για οπαδούς, και για φιλάθλους, και για απλούς παρευρισκόμενους.

Eddiet:
EDDIE_147 έγραψε:Είμαι βαζέλι


:( :( :(


Διπλωμάτη μιλάω για το ποδόσφαιρο γενικά όχι μόνο το Ελληνικό.
Γιατί δε νομίζω ότι το οπαδιλίκι είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο.
Ή νομίζεις ότι στο εξωτερικό τα γήπεδα γεμίζουν απο θαυμαστές του αθλήματος?
Το ότι δε γεμίζουν τα γήπεδα στην Ελλάδα έχει να κανει με πάρα πολλά πράγματα. Δεν έχει νόημα να κάτσουμε να το αναλύσουμε τώρα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#649313
Giuseppe Busso έγραψε:Αρέσει ή όχι, οι ομάδες θέλουν να έχουν σκληρό πυρήνα οπαδών, δηλαδή ακόλουθων παντού και πάντα. Εδώ είναι η διαφορά στο μεντάλιτι.


Μα δε διαφωνώ με αυτό. Υποστήριξα ότι στα γήπεδα πρέπει να χωράνε όλοι.

Giuseppe Busso έγραψε:Που είστε οι Ολυμπιακοί όταν παίζαμε στο κύπελλο στο 3-2 με τη Λαμία το Φλεβάρη; 33000 χωράει το Καραϊσκάκης και είχε κάτω από 20000.


Δυστυχώς έτσι είναι οι φίλαθλοι, στη χάση και στη φέξη, στα δύσκολα σφυράνε αδιάφορα, στις νίκες πανηγυρίζουν. Γι'αυτόν το λόγο (μεταξύ άλλων) πρέπει να έχουν πάντα οι οπαδοί τον πρώτο λόγο, και προς υπεράσπιση αυτού του δικαιώματος πρέπει να περιφρουρούν μόνοι τους τα μειοψηφικά περιστατικά βίας.

junior gt έγραψε:Το ότι δε γεμίζουν τα γήπεδα στην Ελλάδα έχει να κανει με πάρα πολλά πράγματα. Δεν έχει νόημα να κάτσουμε να το αναλύσουμε τώρα.


Σαφώς. Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι, η κρίση, η μείωση του θεάματος, η συνεχής γκρίνια και μίρλα, ακόμη και η ερυθρόλευκη κυριαρχία με τις συνεχόμενες κούπες έχουν παίξει το ρόλο τους, πλην όμως πρωταγωνιστικό ρόλο έχει η βία. Και για να μην παρεξηγηθώ, πολύ χειρότερο αποτέλεσμα της τελευταίας αποτελούν τα νέα παιδιά που σακατεύονται και όχι τα εισιτήρια που κόβονται.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649315
diplomat έγραψε:ακόμη και η ερυθρόλευκη κυριαρχία με τις συνεχόμενες κούπες έχουν παίξει το ρόλο τους,


Κάτσε βρε διπλωμάτη γιατί τώρα θα τρελαθώ.

8 συνεχόμενα κατσαρόλια κατακτά η Bayern Μονάχου στη Γερμανία. Βλέπεις τους οπαδούς της Dortmund να μην πηγαίνουν γήπεδο;
Μήπως η παράγκα του Ρουμενίγκε έκοψε τις Κυριακές τους;

Σχετικά με τα επεισόδια, φυσικά και δεν θέλω να γίνονται. Πρώτα από όλα θέλω να πηγαίνω γήπεδο και όχι να μου το κόβουν οι τιμωρίες λόγω επεισοδίων.
Οι περισσότεροι έτσι είμαστε, από αυτούς που λέμε οπαδούς.

Είναι πολύ ευρύτερη η κουβέντα για τα επεισόδια και από το ποιους προέρχονται. Δεν λέω ότι είναι αθώοι όλοι οι οπαδοί, αλλά όσο εύκολα λέει κάποιος, κόψτε επιτέλους τους συνδέσμους και τους οργανωμένους, άλλο τόσο εύκολα λέει ο άλλος και να κόψουν τα ελληνικά πανεπιστήμια επειδή σε αυτά μπουκάρουν μπαχαλάκηδες. Ολόκληρες κοινωνικές ομάδες και κατηγορίες, αμαυρώνονται εξαιτίας άλλων προβλημάτων.
Δεν είμαστε ούτε πρεζάκια, ούτε φασίστες, ούτε μπαχαλάκηδες, ούτε χούλιγκαν.
Είμαστε άνθρωποι που γουστάρουμε τα σπορ και το ποδόσφαιρο εν προκειμένω, και υποστηρίζουμε ο καθένας την ομάδα του για τους δικούς του λόγους.
Κόμμα αλλάζεις, γυναίκα αλλάζεις,θρησκεία αλλάζεις, ομάδα δεν αλλάζεις όμως.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#649322
Giuseppe Busso έγραψε:
diplomat έγραψε:ακόμη και η ερυθρόλευκη κυριαρχία με τις συνεχόμενες κούπες έχουν παίξει το ρόλο τους,


Κάτσε βρε διπλωμάτη γιατί τώρα θα τρελαθώ.

8 συνεχόμενα κατσαρόλια κατακτά η Bayern Μονάχου στη Γερμανία. Βλέπεις τους οπαδούς της Dortmund να μην πηγαίνουν γήπεδο;
Μήπως η παράγκα του Ρουμενίγκε έκοψε τις Κυριακές τους;


Εδώ μιλάμε για 19 πρωταθλήματα σε 21 χρόνια, πολύ μικρότερη αγορά και φυσικά χρόνια με παράγκες και οράματα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#649325
diplomat έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
diplomat έγραψε:ακόμη και η ερυθρόλευκη κυριαρχία με τις συνεχόμενες κούπες έχουν παίξει το ρόλο τους,


Κάτσε βρε διπλωμάτη γιατί τώρα θα τρελαθώ.

8 συνεχόμενα κατσαρόλια κατακτά η Bayern Μονάχου στη Γερμανία. Βλέπεις τους οπαδούς της Dortmund να μην πηγαίνουν γήπεδο;
Μήπως η παράγκα του Ρουμενίγκε έκοψε τις Κυριακές τους;


Εδώ μιλάμε για 19 πρωταθλήματα σε 21 χρόνια, πολύ μικρότερη αγορά και φυσικά χρόνια με παράγκες και οράματα.



Ο Βασιλακοπουλος φταιει... :s_sarcastic :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#649337 Πολυ ωραια ολα αυτα αλλα ειμαστε η μοναδικη ισως χωρα στην Ευρωπη που απαγορευονται μετακινησεις οπαδων. Καποιος λογος υπαρχει, ναι;
Ειμαστε επισης η μοναδικη χωρα που τελικοι κυπελλου γινονται ειτε χωρις οπαδους ειτε με μαθητες σχολειων. Επισης καποιος λογος υπαρχει.
Δεν ειδα να νοιαζει τις ομαδες ιδιαιτερα.

Επισης οπαδοι εχουν κυνηγησει παιχτες για να φυγουν, να υπογραψουν μειωση χρηματων, δημαρχους, προπονητες της ομαδας τους , κλπ φαιδρα. Οταν οι οπαδοι γινονται στρατος του καθε παραγοντα, το πραγμα μυριζει πολυ ασχημα...

Επισης αυτο με τους οπαδους ≠ χουλιγκανους, δεν πολυ ισχυει γιατι ειναι συγκοινωνουντα δοχεια. Μπορει το οπαδος=> χουλιγκαν να μην ισχυει, το αναποδο ομως ισχυει και παραϊσχυει.
Προφανως οσο μεγαλυτερος, οσο περισσοτερες υποχρεωσεις εχεις, οικογενεια κλπ, δεν θα κανεις αυτα που εκανες στα 18-20-23 ξερω γω.

Η ουσια ειναι οτι δεχομαστε, σαν χωρα, σαν ομαδες, σαν φιλαθλοι, πως 100, 1.000, 2.000 ανθρωποι μπορουν να τα κανουν ολα π@#%$#@ στα γηπεδα και εξω απο αυτα, κρατωντας μεριδα φιλαθλων, "φιλησυχων οπαδων", η ο,τι αλλο εκτος γηπεδων για να κανουν αυτοι το κομματι τους.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#649354
Giuseppe Busso έγραψε:Δεν είμαστε ούτε πρεζάκια, ούτε φασίστες, ούτε μπαχαλάκηδες, ούτε χούλιγκαν.


Μπούσο κοίτα δω τι ωραία που στο κάνει ταληράκια ο Νικοπαππάς

στρατος του καθε παραγοντα


Τουλάχιστον ο Καραπαπάς και η κάθε τέτοια ροχάλα πληρώνεται.
Αν είσαι και τζάμπα μισθοφόρος --> |λογοκρισία|
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649355
diplomat έγραψε:Εδώ μιλάμε για 19 πρωταθλήματα σε 21 χρόνια, πολύ μικρότερη αγορά και φυσικά χρόνια με παράγκες και οράματα.



19 στα 23 χρόνια έχει στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF ... F%8E%CE%BD

Στο ποδόσφαιρο πάλι ο Ολυμπιακός έχει 19 στα 22 χρόνια και μπορεί να πάει στα 20 σε 23 χρόνια αν κατακτήσει και το φετινό.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF ... F%8E%CE%BD

Ποια είναι η διαφορά βρε διπλωμάτη;

Σοβαρά, πείτε μου γιατί δεν καταλαβαίνω. :hmmm:

Ίσα ίσα στη Γερμανία, δεν έχει πιο δυνατές ομάδες να κοντράρουν τη Bayern;
Γιατί εδώ είναι παράγκα και όραμα και εκεί δεν είναι;
Οι οπαδοί της Ζανκτ Πάουλι γιατί πηγαίνουν φανατικά γήπεδο;


@ΝΠ
Έχεις δει ποδόσφαιρο Λατινικής Αμερικής;
Έχεις δει χουλιγκανισμό στο UK;
Κιλότες είμαστε εδώ. :iconcool: