Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#775934 Ας συνοψίσουμε λοιπόν:

Καλοκαίρι 2019: Η αρμοδιότητα της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών περνάει υπό τον πρωθυπουργό

Καλοκαίρι 2020: Ο δημοσιογράφος Θανάσης Κουκάκης καταγγέλλει επίσημα την παρακολούθηση του κινητού του από το σύστημα Predator. Η παρακολούθηση σταματά.

Μάρτιος 2021: Η κυβέρνηση ψηφίζει εκτάκτως φωτογραφική τροπολογία - με αναδρομική ισχύ - με την οποία απαγορεύεται στην ΑΔΑΕ να γνωστοποιεί στον πολίτη ότι έχει υποστεί παρακολούθηση

Καλοκαίρι 2021: Το κινητό του δημοσιογράφου Θανάση Κουκάκη παρακολουθείται εκ νέου.

Καλοκαίρι 2022: Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ/ΚΙΝΑΛ καταγγέλλει ότι και το δικό του κινητό παρακολουθούνταν από το λογισμικό Predator εντός του 2021.

Ο διοικητής της ΕΥΠ, Παναγιώτης Κοντολέων, παραδέχεται στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής ότι ο δημοσιογράφος Κουκάκης παρακολουθούνταν για λογαριασμό ξένων μυστικών υπηρεσιών

5 Αυγούστου 2022: Παραιτούνται, ο διοικητής της ΕΥΠ (υπό τον πρωθυπουργό) «κατόπιν λανθασμένων ενεργειών που διαπιστώθηκαν στη διαδικασία των νόμιμων επισυνδέσεων»
και ο γενικός γραμματέας του πρωθυπουργού (και ανηψιός του) . Δημητριάδης...

Είναι πλέον πασιφανές και στον τελευταίο άνθρωπο ότι κυβέρνηση και κράτος χρησιμοποιούν τα διαρκώς και πιο τελειοποιημένα τεχνολογικά εργαλεία για την παρακολούθηση αντιπάλων και ''εχθρών''. Η διαρκής διεύρυνση της δικαιολογίας περί ''λόγων εθνικού συμφέροντος'' ή ''λόγων εθνικής ασφάλειας'' σημαίνει πολύ απλά ότι όποιος/α δρα ενάντια στα συμφέροντα αυτής της εξουσίας και της αυλής της τίθεται αυτομάτως υπό παρακολούθηση και επιτήρηση ώστε να παγιδευτεί, να τρομοκρατηθεί και να σωπάσει.

Αυτή είναι η ποιότητα της δημοκρατίας στην οποία ορκίζονται, η οποία δεν είναι τίποτα άλλο παρά η οργανωμένη επιβολή της εξουσίας και των συμφερόντων τους πάνω στην πλειοψηφία της κοινωνίας. Δηλαδή πάνω μας.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#775937 Το μόνο καλό είναι ότι η ΕΥΠ είναι λίγο παιδική χαρά. Για εμάς ήταν η πιο βυσματική μετάθεση. Αν ήταν σοβαρή Υπηρεσία θα υπήρχε όντως θέμα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775945 Δεν το κατάλαβα το τελευταίο σχόλιο να πω την αλήθεια. Όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης θεωρούν πως είναι μέγα θέμα αυτό που έγινε.
Είναι η πρώτη φορά που επιβεβαιώνεται πως η κυβέρνηση παρακολουθούσε (πιθανό) πολιτικό της αντίπαλο.
Έχουμε καταλάβει πως ξεκίνησε να παρακολουθεί τον Ανδρουλάκη όταν έβαλε υποψηφιότητα για πρόεδρος του ΚΙΝΑΛΛ;
Η υπόθεση έχει τεράστια ουρά και προσωπικά θεωρώ πως η κυβέρνηση θα πάει σε πρόωρες εκλογές.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#775947 Βασικά αυτό.
Δεν νομίζω πως είναι ένα θέμα που μπορεί ο Κούλης να το πλασάρει σαν ότι είναι άλλο ένα Αυγουστιάτικο σαββατόβραδο του τύπου έλαμωρετώρανακάνουμεταμπάνιαμας δενέγινεκαιτιποτα.
Πρέπει να απέχει πολύ από αυτή τη λογική ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε.
Σε άλλες μπανανίες παίζει και να είχε πέσει η κυβέρνηση στην υποψία και μόνο, τώρα βλέπουμε αααααααν πρέπει να σκεφτούμε ααααααν θα έπρεπε να πάμε σε πρόωρες, εκλογές επειδή τί; επειδή ο Ανδρουλάκης( :lol: :lol: καημένο μου γατάκι) θίχτηκε επειδή τον παρακολουθούσαν.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#775948 Καλά προφανώς παρακολουθούν το σύμπαν κι απλά ο Ανδρουλάκης το αντιλήφθηκε λόγω των υπηρεσιών ασφαλείας του ευρωκοινοβουλιου.
Και δικούς τους εννοείται, ξέρουν από τέτοια οι Μητσοτακηδες
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775949 Στο Twitter γίνεται της κολάσεως. Ο Δημητριάδης έχει κάνει αγωγές εκατοντάδων χιλιάδων σε όσους δημοσιογράφους ανέδειξαν το θέμα.
Ενώ όσο ψάχνουν, βρίσκουν απίθανα πράγματα.
https://www.news247.gr/sunday-edition/t ... 17823.html
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#776028
kostis20 έγραψε:Οι .. Αρμένιοι που κολλάνε ακριβώς?Ευτυχώς λείπω και μου έχει διαφύγει αυτή η λεπτομέρεια..
< >

Αν κατάλαβα καλά because κι εγώ έχω φάει το πρωϊνό μου εδώ μέσα ,υποθέτω οτι την παρακολούθηση του Πασόκου την είχαν ζητήσει οι Αρμένιοι για κάποιο λόγο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#776034
kostis20 έγραψε:Οι .. Αρμένιοι που κολλάνε ακριβώς?Ευτυχώς λείπω και μου έχει διαφύγει αυτή η λεπτομέρεια..

< >
Μέσα στον πανικό τους διέρρευσαν ότι την παρακολούθηση του Ανδρουλάκη τη ζήτησαν Ουκρανοί και Αρμένιοι.
Σήμερα πάλι άλλαξαν και έβαλαν τα τρολ να διαδίδουν ότι ο Ανδρουλάκης κάτι σκοτεινό έχει στην προσωπική του ζωή κι ότι καλά θα κάνει να κάτσει καλά γιατί θα τον κάνουν ρόμπα.
Αύριο, ποιος ξέρει.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#776037 Α είναι τοσο βλάκες...
Πάντως σε αυτά που λέει ο Δίας για την ΕΥΠ δεν έχει άδικο.Ειχε περάσει και ο πατέρας μου κάποια στιγμή και ...δε θέλω να επεκταθω....
Μάλλον πάμε για εκλογές όπως τα βλέπω τα πράγματα.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#776040
kostis20 έγραψε:Πάντως σε αυτά που λέει ο Δίας για την ΕΥΠ δεν έχει άδικο.Ειχε περάσει και ο πατέρας μου κάποια στιγμή και ...δε θέλω να επεκταθω....


Ε ναι, όσοι ξέρουμε, ξέρουμε, γιατρέ μου.
Πάει εκεί με μετάθεση συμμαθητής και πολύ φίλος μου, από την ΣΣΕ, και γυρνάει μετά από μερικούς μήνες και μας λέει: "παιδιά να πάτε, νηπιαγωγείο φάση!!!" Και πήγα... δεν θα πω κάτι άλλο, 1 μήνα άντεξα, γύρισα πίσω και πήρα ξανά διοίκηση Ουλαμού. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#776064
Asimov έγραψε:
kostis20 έγραψε:Οι .. Αρμένιοι που κολλάνε ακριβώς?Ευτυχώς λείπω και μου έχει διαφύγει αυτή η λεπτομέρεια..

< >
Μέσα στον πανικό τους διέρρευσαν ότι την παρακολούθηση του Ανδρουλάκη τη ζήτησαν Ουκρανοί και Αρμένιοι.
Σήμερα πάλι άλλαξαν και έβαλαν τα τρολ να διαδίδουν ότι ο Ανδρουλάκης κάτι σκοτεινό έχει στην προσωπική του ζωή κι ότι καλά θα κάνει να κάτσει καλά γιατί θα τον κάνουν ρόμπα.
Αύριο, ποιος ξέρει.

Το ότι στην πρώτη στραβή πλάτη στον Κούλη βάζει η ακροδεξιά αντιπολίτευση (λέμε τώρα) δείχνει την ποσότητα του σανού που καταναλώνει ο μέσος δεξιός/ακροδεξιός.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#776072 Ο δεξιός ψηφοφόρος είναι ακαταβλητος. Δεν τον ενοχλούν κάτι τέτοιες λεπτομέρειες όπως οι υποκλοπές. Θα ψηφίσει με τα δύο χέρια ξανά ΝΔούλα.
Βέβαια, δεν φτάνουν μόνον αυτοί για να βγάλουν κυβέρνηση.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#776075 https://www.protagon.gr/apopseis/mia-ef ... 4342555472

Η υπόθεση της παρακολούθησης του προέδρου του ΠΑΣΟΚ είναι τελικά μια καλή αφορμή: για τον μεν Πρωθυπουργό να αναλάβει πρωτοβουλίες και να απαλλάξει την παράταξή του από πρακτικές που δεν ταιριάζουν στο πολιτικό του προφίλ, για τον δε Ανδρουλάκη να επιμείνει στη θεσμική νομιμότητα και να αναδειχθεί σε κυρίαρχο της Κεντροαριστεράς


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#776084 :lol: :lol: :lol: :lol:

Ολα καλα με την δημοσιογραφια παιδες.

Με το που η σκατιλα ξεχειλισε ( για νιοστη φορα) μη οντας πλεον διαχειρισμη, μπηκαν μπροστα τα Γιοσιμουρια της ενημερωσης *:

https://www.in.gr/2022/08/05/politics/k ... syndeseis/

Η παραίτηση έχει να κάνει με το κλίμα τοξικότητας :shifty:
Εικόνα
που έχει αναπτυχθεί γύρω από το πρόσωπό του. Σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με το Predator με το οποίο ούτε ο ίδιος ούτε η κυβέρνηση έχει καμία σχέση, όπως έχει κατηγορηματικά δηλωθεί».

Τα ίδια κυβερνητικά στελέχη σχετικά με την ΕΥΠ και τη δεύτερη ανακοίνωση για την παραίτηση του Διοικητή ανέφεραν ότι για τη νόμιμη επισύνδεση (παρακολούθηση) με εισαγγελική άδεια, δεν υπήρχε ενημέρωση στο Μέγαρο Μαξίμου.


:rtfm: :rtfm: :rtfm:

Συμπερασμα.

Για να μην κηλιδωθει ουτε με ΜΙΑ πιτσιλια απο ευκοιλια η αυτοκρατορικη χλαμυδια και μαγαριστει ο Εκλεκτος, προτιμηθηκε ως αντιλογος

- Ο Μονογενης δεν ειχε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ για τα πεπραγμενα της υπηρεσιας του νο 2 της Κυβερνησης ( σαν να λεμε ο Πετρος ) , οι συνομιλιες τους περιοριζονταν σε ενα τυπικο μονο καλημερα/καληνυχτα. Ουτε βεβαια γνωριζε κατι για τις δραστηριοτητες της ΕΥΠ. Την προσαρτησε υπο την σκεπη του γιατι ειχε ηδη Συγγρου, Συνταγμα και Ερμου, οποτε μετα μπορουσε ανετα να χτισει ξενοδοχειο και να χρεωκοπησει οποιον ηταν γκαντεμης στο ζαρι. :rtfm:

-
Η ΕΥΠ προέβη στην υποκλοπή του τηλεφώνου του Ανδρουλάκη μετά από αίτημα υπηρεσιών πληροφοριών από δύο ξένες χώρες, λόγω των διασυνδέσεών του με «σκιερά πρόσωπα που ενεργούν για λογαριασμό κινεζικών συμφερόντων».


:lol: :lol: :lol:

BEAMS, μην γινομαστε κουραστικοι , αλλα θα το πω.

ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ. :s_yes

( Οχι τοσο για την παρακολουθηση καθαυτη αλλα γιατι σου λενε μεσα στα μουτρα σου οτι εισαι ΓΤΠΚ ως πολιτης και η αντιδραση σου ειναι γιολαρισμα στου χουργιο "ε και τι α κανς; Αχχχχχχχ τι ωραια ησυχια εχει εδω ρε πιδι μου" )



* Ενδεικτικο της SUBURRA που πλασαρεται ως κρατος:

Βγαινει σημερα ο Βαγγελας :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

Εικόνα

και αποδιδει δηλωση Κυριακου για τις υποκλοπες

Οφείλω μία συγγνώμη στον Νίκο Ανδρουλάκη. Μέγα και ασυγχώρητο λάθος, δεν είχα ενημερωθεί


( γιατι οχι; Λογαριασμο θα δωσει η Βαγγελα πως θα διαχειριστει τα asset του; :s_biggrin :s_biggrin )

Φυσικα εγινε τσπτανας ( Ρε Βαγγελα μην τα ξεφτυλισουμε ολα, αφου ειπαμε οτι η Πυθια θα μιλησει με την ληξη του 3 μερου :rtfm: , δεν θα βγαινει τωρα ο καθενας να μιλαει ant αυτου)

Πηγές από το Μαξίμου μεταφέρουν πως ουδέποτε έχει γίνει δήλωση του πρωθυπουργού στο «Βήμα» on the record και πως όσα έχει να πει για την υπόθεση, θα τα πει στη δημόσια δήλωσή του τη Δευτέρα.


:s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic

Α, οσο για το αρθρο στα δεξα ( Το Λαθος και η Ευθυνη ) ( διαβαστε Στανταλ εσεις )

Ο Πρωθυπουργός διαρρηγνύει τα ιµάτιά του πως ούτε αυτός ούτε ο παραιτηθείς γενικός γραµµατέας του γνώριζαν το παραµικρό για τις αντιδηµοκρατικές δραστηριότητες του υπευθύνου της εποπτευόµενης από τους ίδιους υπηρεσίας πληροφοριών. Ουδείς έχει διάθεση να αµφισβητήσει την πίστη του Πρωθυπουργού στα δηµοκρατικά ιδεώδη
:s_roses

Θα φτασει το μαχαιρι στο κοκκαλο ver 87.77 :thumbsup: ( και μετα θα πρεπει να βαλουμε πετρελαιο θερμανσης, οποτε ΚΟΥΡΑΣΕ αυτο με τις υποκλοπες)


Συμπερασμα.


Εικόνα



ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΚΟΥΦΑΛΕΣ

:metalo: :metalo: :metalo: