Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#774377
blinkys έγραψε:
dimik έγραψε:Για να το πούμε καλύτερα φανταστείτε μια πόλη με 100δες μικρούς Φωτόπουλους να σκοτώνονται στις καφετέριες εν ώρα εργασίας

Ως συνομίληκος το μαύρο χιόνι το θυμάμαι πάντως, οχι κάτι συχνό κανα 2 χρονιές αλλά ήμουν πιτσιρικάς και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Μπορεί βέβαια να ήταν και από τις σόμπες που χρησιμοποιούσαν κατα κόρον τότε.


Μιλάς για μέσα στην πόλη ή για το χωριό σου; Γιατί εκεί έχετε και το ορυχείο κολλητά.


Δεν έχω ζήσει ποτέ σε χωριό, κάτω Πτολεμαϊδα περιοχές Αγία Σωτήρας, Γυμναστηρίου, Οικοτροφειου, Χρηστιδη κλπ. Δημοτικό πήγα στο παλιό 3ο με τους πλινθους.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#774490
axel12p έγραψε:
Αντίστοιχο παράδειγμα νομίζω πως είναι και του Μάρκου. Δεν πιστεύω πως έχει χειρότερη ποιότητα ζωής τώρα, σε σύγκριση με την Καλαμαριά που ζούσε πριν. Και θεωρητικά η Καλαμαριά είναι πολύ καλύτερη από την Δράμα.
Ας σκεφτούμε μόνο, πόσο καιρό έχει να κράξει που του έχουν κλείσει το πάρκινγκ! :lol:


Σε προσωπικό επίπεδο, η ποιότητα ζωής που απολαμβάνω είναι περίπου 100δεκάκις-τετράκις-χιλιάδες-εκατομμύρια φορές καλύτερη στη Δράμα σε σχέση με την Καλαμαριά (που είναι και καλό πρόαστιο μη χέσω).

Κίνηση πρακτικά ανύπαρκτη (ΟΚ, μπορεί μία στο τόσο να χάσω 2 λεπτά κάπου σταματημένος με το αμάξι :lol: ), θόρυβος καμία σχέση (έμενα κοντά στον πεζόδρομο), αποστάσεις για τα πάντα αστείες, είτε με τα πόδια, είτε με το αμάξι. Ασφάλεια, καμία σχέση, ξέρω ανθρώπους που το καλοκαίρι παρκάρουν στην πιλωτή τους με τα παράθυρα ανοιχτά και το κλειδί στην μίζα :lol: :lol:

Έχω δασάκι 5-10 λεπτά με χαλαρό περπάτημα από το σπίτι μου (και αυτό πάνω κάτω ισχύει για μεγάλο κομμάτι της πόλης :lol: ), όλη η πόλη εκτός από μία ακτίνα 10 λεπτά περίπου με τα πόδια από το κέντρο είναι μονοκατοικίες με αυλές, πράσινο, κτλ...

Το πάρκινγκ είναι λίγο θέμα στο σπίτι που μένω τώρα, γιατί δεν έχει θέση στάθμευσης και είμαι στο κέντρο. Τις μισές μέρες βρίσκω άνετα σε απόσταση 20 μέτρων από την είσοδο της πολυκατοικίας ( :lol: ) τις υπόλοιπες θα χρειαστεί να περπατήσω 5-6 λεπτά (συχνά γιατί βαριέμαι να ψάξω και πάω κατευθείαν σε σημείο που ξέρω ότι έχει να παρκάρεις 50 λιμουζίνες... :lol: )

Μείον; Ε, οι άνθρωποι που είχαμε στη Θεσσαλονίκη (φίλοι και συγγενείς) που δεν βλεπόμαστε τόσο συχνά πλέον. Το μόνο σοβαρό για μένα. Αλλά είναι προσωπικό, όχι της πόλης...
Η θέρμανση που λίγο ζορίζει, οι περισσότεροι είναι με AC. Το σπίτι ήταν μια χαρά βέβαια όλο τον χειμώνα, δεν κρυώσαμε, απλά με το φυσικό αέριο στην Καλαμαριά ήταν καλύτερα (και μέχρι πέρυσι οικονομικότερα).
Και το ότι είναι δύσκολο να βρεις σπίτι να νοικιάσεις... :ninja: Ή μάλλον να βρεις σπίτι να νοικιάσεις που θα ήθελες να μείνεις και δεν κάνει μόνο για ποντίκια...

Και οι άνθρωποι στην Δράμα είναι μία κατηγορία μόνοι τους. Κάποιοι είναι να γίνουν χαλί να τους πατήσεις. Πολλοί όμως είναι να μένεις μακρυά... :lol: Μαθαίνεις και ξεχωρίζεις με τον καιρό όμως...


Και φυσικά αν θέλεις θέατρα, κινηματογράφους, εξωτικά φαγητά (γιατί από φαγητό έχει άφθονο, φθηνό και εξαιρετικό, αλλά μην περιμένετε κινέζικα, ταϊλανδέζικα, κτλ), μεγάλη αγορά, κτλ, θα απογοητευτείς. Εμένα με αφήνουν αδιάφορο βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#774569 To ερημωμένο Γιαννοχώρι Καστοριάς απέκτησε μόνιμο κάτοικο μετά από 73 χρόνια

Μια φορά αναρωτήθηκα αν έχω κάνει καλά που έφυγα και είπα στον εαυτό μου: "αν νομίζεις ότι έκανες λάθος, πάνε Θεσσαλονίκη, πάρε το αστικό το πρωί να πας στη δουλειά και μετά ξανά κατά τις 15:00 για να επιστρέψεις στο σπίτι". Μου έφυγε αμέσως η απορία
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#774575 Πολύ όμορφο μέρος!

Εννοείται ότι ο Ξενοφών έχει περάσει ΚΑΙ από εκεί! :thumbsup:
Απίστευτο τι υλικό έχει ανεβάσει στο internet από τι εξορμήσεις του!!!
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#774593
Dimsabas έγραψε:Γιατί ρε κούκλε; Νόμιζα πως ήσουν από τους αναγνώστες του.


Γιατί νόμιζα ότι θα είναι ένα διαδραστικό τόπικ που θα μιλούσαμε για ιδέες της προσπάθειάς σου.
Αντί αυτού το έχεις κάνει μια news feed ειδήσεων, πράγμα που μπορώ να κάνω και στο FB το ίδιο.

Γνώμη μου τα παραπάνω με καλή διάθεση.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#774595 Ο G έχει γράψει πολλές φορές διάφορα. Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι να σχολιάσετε ή προτείνετε. Όταν μάλιστα ήταν να παραλάβω το Tesla (αυτό που δεν πήρα λόγω έλλειψης μικτής ασφάλειας), είχα σκεφθεί να ρωτήσω αν θέλατε κάποιο πιο χαλαρό θέμα, εκτός από μία ακόμα ξερή δοκιμή. Μετά με σκέφτηκα να κυνηγάω ένα Clio πετρέλαιο με 180 στην Εθνική και δεν έγραψα τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#774597 Dimsaba , you crazy sanavabitch , έφτασες μοναχός σου τις 100κατι σελίδες στο τοπικό. :inlove: :s_howdy

Φαντάσου προσήλωση.
Φαντάσου θέληση.


Αν είχα 10 σαν εσένα υπό τας διαταγάς μου, θα είχαμε ισοπεδώσει το bimmerpost εντός 3 ωρών.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#774615
Dimsabas έγραψε:Μετά με σκέφτηκα να κυνηγάω ένα Clio πετρέλαιο με 180 στην Εθνική και δεν έγραψα τίποτα.

θα σταματαω οπου εχει ρεστ για κατουρημα.
Τελευταια προσφορα.
Εαν δεν δεχθεις,την κοντρα την παιρνω στα χαρτια.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#774627 Μας τα χάλασε η τσιπιά του Elon που δεν κάνει μικτή στα δημοσιογραφικά (globally, με είπε ο υπεύθυνος). Υπό αυτές τις συνθήκες, δεν ακουμπάω Tesla, κόντρα δεν μπορεί να γίνει.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#774669
Dimsabas έγραψε:Μας τα χάλασε η τσιπιά του Elon που δεν κάνει μικτή στα δημοσιογραφικά (globally, με είπε ο υπεύθυνος). Υπό αυτές τις συνθήκες, δεν ακουμπάω Tesla, κόντρα δεν μπορεί να γίνει.

Δημοσιογραφικό χωρίς μεικτή ; :omg: Αυτό πίστευα οτι είναι το Α και το Ω .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#774681 Η αλήθεια είναι ότι έχω σταματήσει να μπαίνω στο θέμα γιατί όντως θυμίζει news feed. Και αν μπω τώρα μάλλον θα πάω κατευθείαν στην τελευταία σελίδα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#774688
mousatos έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Μας τα χάλασε η τσιπιά του Elon που δεν κάνει μικτή στα δημοσιογραφικά (globally, με είπε ο υπεύθυνος). Υπό αυτές τις συνθήκες, δεν ακουμπάω Tesla, κόντρα δεν μπορεί να γίνει.

Δημοσιογραφικό χωρίς μεικτή ; :omg: Αυτό πίστευα οτι είναι το Α και το Ω .
Όχι απλώς δημοσιογραφικό, αλλά μοντέλο που έχει τόσο πανάκριβη φανοποιεία γιατί είναι η μοναδική εταιρία που δε δίνει ανταλλακτικά σε εξωτερικά συνεργεία και μπορείς να το επισκευάσεις μόνο στους ίδιους.
Άντε να μου τύχει κάνα τέτοιο:

https://cartalk.gr/apistefto-kostologio ... sla-model/