Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#600748
junior gt έγραψε:Πας κι από Αραπηδες. Δε χρειάζεται να κάνεις τον γύρο από Καρκαλου.

Ποιο είναι το χωριο;Ψάρι;Ράφτη;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#600765
junior gt έγραψε:Σέρβου ρε

Έλα ρε!!!Εχω πάει πολλές φορές.Στο μαντρί που έχουν τα παιδιά του δάσκαλου στο έμπα του χωριού.
Αν και έχουν μετακομίσει πλέον Αρχαίο Ορχομενό απο ότι έχω ακούσει.
Τα έχω γυρίσει όλα τα χωριά εκεί κάτω.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#600766
bill33 έγραψε:
junior gt έγραψε:Σέρβου ρε

Έλα ρε!!!Εχω πάει πολλές φορές.Στο μαντρί που έχουν τα παιδιά του δάσκαλου στο έμπα του χωριού.


Ο δάσκαλος δε λέει τπτ γι'αυτό? Παιδιά του είναι ρε γμτ!



don't blame the marketing
Άβαταρ μέλους
By bill33
#600770
junior gt έγραψε:Ρουσιαδες. Μικρή η Ελλάδα...

:thumbsup:

Arrow έγραψε:
bill33 έγραψε:
junior gt έγραψε:Σέρβου ρε

Έλα ρε!!!Εχω πάει πολλές φορές.Στο μαντρί που έχουν τα παιδιά του δάσκαλου στο έμπα του χωριού.


Ο δάσκαλος δε λέει τπτ γι'αυτό? Παιδιά του είναι ρε γμτ!



don't blame the marketing

Σε πληροφορώ ότι κάνουν καταπληκτική δουλειά,καμιά σχέση με τους κλασσικούς τσοπάνηδες .Νέα παιδιά που αγαπάνε και προσπαθούν να εξελίξουν την εργασία τους.
Εχω πολλά παραδείγματα στην περιοχή που έχουν μείνει ακόμα στην Τουρκοκρατία.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#602557 Μου αρέσει που -μέσω κυαλιών- είδαμε τους δορυφόρους του Δία. Να'ναι καλά η καθαρή ατμόσφαιρα κι έλλειψη φωτορύπανσης. :)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#602558 Ναι ηταν αρκετα φωτεινος/κοντινος αυτες τις μερες. Ιδανικη κατασταση, δυστυχως ημουν πολυ μακρια απο το τηλεσκοπιο μου :lol:


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602576 Πάνω σε αυτό, μ' αρέσει που στο σπίτι έχω καλή εικόνα μεγάλου τμήματος του ουρανού και η φωτορύπανση στη Δράμα δεν έχει καμία σχέση με τη Θεσσαλονίκη. Άρα βλέπουμε αρκετά αστέρια και τις τελευταίες μέρες ο μικρός έχει κολλήσει με μία εφαρμογή στο κινητό που δείχνει πιο αστέρι / πλανήτη κοιτάς και καθόμαστε το βράδυ στο μπαλκόνι και μιλάμε για τ' αστέρια! :inlove: Στο shopping list είναι ένα απλό τηλεσκόπιο...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#602584 Στο χωριο της Ιθακης το πατρικο που ανακαινισαμε ιειναι σε τετοιο σημειο που δεν εχεις φωτα γυρο σου = πηχτρα στοταδι σσο βλεπεις!!. Και εγω ξαπλωνα στη βεραντα φετος το βραδυ και με χαρα ξαναβλεπα τους αστερισμους που εβλεπα μικρος απο την ταρατσα του σπιτιου μας τοτε το 60.. ομορδο συναισθημα, αλλα δεν ξερω για τον χειμωνα αν θα ειναι ευχαριστο..Προχθες κατεβηκε στη βεραντα ενας τσαλαπετεινος!!!! και μετα μια κουκουβαγια... Πρωτη φορα τα εβλεπα απο τοσο κοντα.. οταν πεταξαν δε ειχαν τεραστια φτερα... δεν το πιστευα οτι ειναι τοσο μεγαλα τα φτερα τους..
Άβαταρ μέλους
By Chris
#602595 Μαρκβαγκ, ποιο αππ; Το skyview εχει μεχρι και τους τεχνητους δορυφορους! Επισης, υπαρχει ενα site που δινεις το μαιλ σου και σου στελνει οποτε ειναι ορατος ο iss απο τα μερη σου, ψαξτο, δεν το θυμαμαι.

Α, και τηλεσκοπιο μην παρεις τερμα απλο, των 100 ευρω. Καλυτερα κυαλια των 100 ευρω. Δωσε παραπανω και παρε με συνδεση με η/υ, αππ κλπ. Αξιζει. Κυριως λογω τριποδου, τα φτηνα εχουν τοσο κακο που στο τερμα ζουμ δεν βλεπεις τιποτα απο τις δονησεις. Επισης, στο τερμα ζουμ κινουνται τοσο γρηγορα τα σωματα που δεν προλαβαινεις να εστιασεις, μονο το φεγγαρι βλεπεις. Με ενα καλο θα του λες που να εστιασει και αυτο θα ακολουθει το σωμα σε real time. Πιστεψε με, δεν μπορεις να το κανεις μονος σου αυτο.


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602741
Chris έγραψε:Μαρκβαγκ, ποιο αππ; Το skyview εχει μεχρι και τους τεχνητους δορυφορους! Επισης, υπαρχει ενα site που δινεις το μαιλ σου και σου στελνει οποτε ειναι ορατος ο iss απο τα μερη σου, ψαξτο, δεν το θυμαμαι.


Google Sky Map, η αλήθεια είναι πως χάνεται πολύ συχνά (βέβαια δεν ξέρω πόσο ευθύνεται το κινητό και πόσο το app), απλά με μία βασική γνώση μπορείς να βγάλεις άκρη του τι βλέπουν τα μάτια σου. Το βγάζω και βάζω το skyview, μιας και το δικό μου δεν έχει τεχνητούς δορυφόρους και προχθές ήθελα να δω που σκατά είναι ο ISS, γιατί φαίνεται καθαρά και με γυμνό μάτι.

Chris έγραψε:Α, και τηλεσκοπιο μην παρεις τερμα απλο, των 100 ευρω. Καλυτερα κυαλια των 100 ευρω. Δωσε παραπανω και παρε με συνδεση με η/υ, αππ κλπ. Αξιζει. Κυριως λογω τριποδου, τα φτηνα εχουν τοσο κακο που στο τερμα ζουμ δεν βλεπεις τιποτα απο τις δονησεις. Επισης, στο τερμα ζουμ κινουνται τοσο γρηγορα τα σωματα που δεν προλαβαινεις να εστιασεις, μονο το φεγγαρι βλεπεις. Με ενα καλο θα του λες που να εστιασει και αυτο θα ακολουθει το σωμα σε real time. Πιστεψε με, δεν μπορεις να το κανεις μονος σου αυτο.


< >



Συμφωνώ για την εστίαση, αλλά για τι ποσό μιλάμε (παν' κατ');;; :hmmm:

Επίσης, μ'αρέσει που η περιοχή είναι γεμάτη νυχτερίδες. Μέχρι πριν μερικές μέρες νόμιζα πως ήταν τίποτα έντομα, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι αυτό που ακούω είναι ο ηχοεντοπισμός των νυχτερίδων! :inlove: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#602747
markvag έγραψε:
Chris έγραψε:Μαρκβαγκ, ποιο αππ; Το skyview εχει μεχρι και τους τεχνητους δορυφορους! Επισης, υπαρχει ενα site που δινεις το μαιλ σου και σου στελνει οποτε ειναι ορατος ο iss απο τα μερη σου, ψαξτο, δεν το θυμαμαι.


Google Sky Map, η αλήθεια είναι πως χάνεται πολύ συχνά (βέβαια δεν ξέρω πόσο ευθύνεται το κινητό και πόσο το app), απλά με μία βασική γνώση μπορείς να βγάλεις άκρη του τι βλέπουν τα μάτια σου. Το βγάζω και βάζω το skyview, μιας και το δικό μου δεν έχει τεχνητούς δορυφόρους και προχθές ήθελα να δω που σκατά είναι ο ISS, γιατί φαίνεται καθαρά και με γυμνό μάτι.


Ναι, αυτο ηθελα να πω. Σε ενημερωνει οταν μπορεις να τον δεις με γυμνο ματι. Ειδικα το σουρουπο ειναι εντυπωσιακος, σχεδον βλεπεις σχημα, οχι μονο ενα σημειακο φως. Διασχιζει τον ουρανο σε 5-10 λεπτα :s_omg :s_omg

Εδω εισαι:

https://spotthestation.nasa.gov/signup.cfm


markvag έγραψε:Συμφωνώ για την εστίαση, αλλά για τι ποσό μιλάμε (παν' κατ');;; :hmmm:


500

Αλλα χιλιες φορες να ψαξεις για ενα τετοιο μεταχειρισμενο παρα για καινουριο των 100. Στο κατω κατω, ποσο να κακομεταχειριστει καποιος ενα τηλεσκοπιο?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602749 Καλά, το 500 δεν παίζει σε αυτή τη φάση, εκτός αν παίξει χορηγία από τον ΟΠΑΠ... :lol: Αν όμως βρω κανένα μετάχειρο με τα μισά λεφτά το συζητάω για τα Χριστούγεννα...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#603554
markvag έγραψε:Επίσης, μ'αρέσει που η περιοχή είναι γεμάτη νυχτερίδες. Μέχρι πριν μερικές μέρες νόμιζα πως ήταν τίποτα έντομα, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι αυτό που ακούω είναι ο ηχοεντοπισμός των νυχτερίδων! :inlove: :metalo:


Εικόνα

Τα περισσότερα νυχτερίδας χρησιμοποιούν υπέρηχους:

https://www.scientificamerican.com/arti ... locate-an/

Echolocation calls are usually ultrasonic--ranging in frequency from 20 to 200 kilohertz (kHz), whereas human hearing normally tops out at around 20 kHz. Even so, we can hear echolocation clicks from some bats, such as the Spotted bat (Euderma maculatum).


Ποιός είσαι, ο batman; :ninja: