Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#633103 Τελικά το δίλλημα τέλος .Αφου η σύζυγος ανήκει στις ευπαθείς ομάδες λόγω διαβήτη το σωστό είναι να μείνω μακρυά για να μην της μεταφέρω κάτι απο το ταξίδι.Βοήθησε και η φαρμακοποιός με τα γαλλικά της όταν άκουσε ότι σκέφτομαι να κατέβω Ελλάδα.
Σειρά παίρνουν τα πιο πρακτικά πράγματα ,που θα μείνω κλπ.
Οχτώ εβδομάδες "καραντίνα" ήδη,άλλες δέκα ακολουθούν.........Ιδρυματοποίηση ante portas ........Θα ζητήσω απο την μάνατζερ μπας και μου βρει δουλειά για αυτές τις μέρες αλλά δεν το βλέπω πολύ πιθανό.
Δε γ@μιέται,την υγεία μας να έχουμε.............
Άβαταρ μέλους
By otso
#634468 Dεν μου αρεσει που εξαφανιστηκε εν ριπη οφθαλμου το δημοψηφισμα που ανεβασα προ ολιγου .
Πραγματικα δεν καταλαβαινω , τοτε γιατι υπαρχει η δυνατοτητα; αλλα ενοχλει τοσο πολυ η δημοκρατια;
στο κατω κατω αν το αποτελεμα δεν ηταν αρεστο στην ιδιοκτησια θα μπορουσε να αλλαχτει , στην ελλαδα ζουμε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#634494
otso έγραψε:Dεν μου αρεσει που εξαφανιστηκε εν ριπη οφθαλμου το δημοψηφισμα που ανεβασα προ ολιγου .
Πραγματικα δεν καταλαβαινω , τοτε γιατι υπαρχει η δυνατοτητα; αλλα ενοχλει τοσο πολυ η δημοκρατια;
στο κατω κατω αν το αποτελεμα δεν ηταν αρεστο στην ιδιοκτησια θα μπορουσε να αλλαχτει , στην ελλαδα ζουμε.


:hmmm:

Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι, μην ακούς τους αστικούς μύθους. 21 εκατοστά παιδιά, ένας από σας. :oops:

Οτσο;

Οτσο μ ακούς μωρέ;

ΟΤΣΟ;

Οτσο κάνει διακοπές,δεν καταλαβαίνω,παρε με όταν έχεις σήμα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#635386 Ούτε και τώρα , που υποτίθεται είμαστε πιό ευαισθητοποιημένοι-γνιασμένοι κλπ σε θέματα υγείας, δεν γινόμαστε άνθρωποι ! :rtfm:
Σακούλες σκουπιδιών σχεδόν καθημερινά, δίπλα από άδειους σχεδόν κάδους, όταν προ ολίγων ωρών πέρασε και το απορριμματοφόρο .
:hmmm: Αααα, ξέχασα, μην πιάσουμε το καπάκι του κάδου! :roll:

Ουστ ωρέ κοπρόσκυλα, που μου κάνετε και τους πολιτισμένους !!! :rant:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#635392
dimitrisB έγραψε:μην πιάσουμε το καπάκι του κάδου!


Οι οποίοι κάδοι έχουν πεντάλ για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Ε και που τα πηγαίνουν ως τον κάδο κατόρθωμα είναι για κάποια δίποδα, θα μπορούσαν να τα πετάνε από το μπαλκόνι (το έχω δει κι αυτό πριν χρόνια και έστησα τρελό καυγά!!!).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#635393 Δεν έχουν όλοι οι κάδοι πεντάλ και σε αυτήν την περίπτωση για κάποιους συμπολίτες μας (ηλικιωμένοι, ΑμΕΑ, εγκύους κλπ) δεν είναι καθόλου εύκολο να τους ανοίγουν και να πετούν μέσα τη σακούλα με τα απορρίμματα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#635396
Asimov έγραψε:Δεν έχουν όλοι οι κάδοι πεντάλ


Νομίζω μόνον οι μικροί δεν έχουν. Αλλά αν είναι αυτό το πρόβλημα, ας έχουν μαζί τους ένα χαρτάκι/μαντιλάκι για να μην πιάσουν με το χέρι το χερούλι του κάδου (που ούτε εγώ θέλω να το πιάνω και πηγαίνω σε μεγάλους κάδους με πεντάλ για αυτόν ακριβώς τον λόγο).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#635397 Είναι και μεγάλοι που δεν έχουν. Έχω έναν τέτοιο ακριβώς απέναντι. Δεν είναι το πρόβλημα το χερούλι, όπως εξήγησα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#635399 @Asimov: Μάλλον έκανες edit, γιατί η αρχική σου απάντηση ήταν διαφορετική. Όπως και να έχει, δεν είναι δικαιολογία αυτή. Στην τελική η έγκυος να μην κατεβάσει τα σκουπίδια, αν και δεν είναι δύσκολο για μια νέα γυναίκα, έστω και έγκυο, να σηκώσει ένα καπάκι. Το δέχομαι από έναν (πολύ) ηλικιωμένο που μένει μόνος του, ή ένα ΑΜΕΑ. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει κάποιος να βοηθήσει.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 22 Μαρ 2020, 18:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#635405 Μα τι λες; Έχεις κάνει έγκυος ή ηλικιωμένος ή ΑμΕΑ ήο, τι και ξέρεις τι είναι εύκολο;
Να υπενθυμίσω ότι σε αυτήν την περίπτωση πρέπει με το ένα χέρι να κρατάς ένα βαρύ καπάκι και με το άλλο να σηκώνεις μια βαριά σακούλα.
Καλό είναι πριν πούμε την εξυπνάδα μας να σκεφτόμαστε λιγάκι
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#635410 Αγαπητέ Asimov δεν έχω κάνει έγκυος ή ηλικιωμένος ή ΑΜΕΑ, αλλά από ότι φαντάζομαι ούτε εσύ, καίτοι ανέφερα ότι για ηλικιωμένος και ΑΜΕΑ το δέχομαι. Οπότε τα περί εξυπνάδων στα επιστρέφω. :roll: