Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609204 Μα άλλο Ναός, άλλο τηγάνι Το γκάζι άναψα, όχι κεράκι

Όντως, τουλάχιστον έχει ησυχία. Τώρα που έφυγε και ο συγκάτοικος δε...

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609205 Θα 'λεγα τίποτε για κοτέτσια τώρα, μα αφενός δε μπορώ να το κάνω λόγω αγάπης για την ΑΕΚ :inlove: , αφετέρου σας λυπάμαι που θα έχει όνομα εκκλησίας το γήπεδο... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#611688 Προβληματίστηκα που να το βάλω.
Αλλά αφού μου άρεσε πάει δικαιωματικά εδώ.. Αν χρειαστεί ας μπει από τους mods κ κάπου πιο ταιριαστά.

Ακολουθεί κατω-σεντονο...

Μου άρεσε πάρα πολύ σήμερα η διάσχιση του ενιπέα από την οικογένειά μας κ άλλες 2 παρέα.
Δύο ενήλικες μόνο δεν έβγαλαν τη διαδρομή ( μια μαμά με πόνο στη μέση σε οξεία φάση, κ ένας μπαμπάς που δεν του αρέσει το Περπάτημα) οι οποίοι κάναν το πολύ τουριστικό πριόνια - σπήλαιο Αγίου Διονυσίου κ έξοδος στη μόνη Αγίου Διονυσίου. Αυτό το κομμάτι είναι πολύ γραφικό ρυάκια καταρράκτες φυσική ομορφιά κ το σπήλαιο Αγ. Διονυσίου με το νερό που αναβλύζει κ θεωρείται αγίασμα.

7 παιδιά ηλικίες: Τρίτη δημοτικού, Πέμπτη δημοτικού, β γυμνασίου (2), πρώτη λυκείου (2), κ Δευτέρα λυκειου.

Μόνο εγώ κ ο γιος μου φορούσαμε παπούτσια Κατάλληλα για το βουνό. Όλοι οι άλλοι με απλά παπούτσια αθλητικά. Η κόρη μου με Stan Smith η σύζυγος με κάτι Άθλια NB. Προτείνω καλά παπούτσια για πρόληψη τραυματισμών κ λιγότερη επιβάρυνση στο Πέλμα. Είχα κ 3 ζευγάρια μπαστούνια Τα οποία μοιράστηκαν σε παιδιά κ ένα ενήλικα στο τέλος; που πονούσε το γόνατο. Αν δεν έχεις καλή φυσική κατάσταση σε συνδιασμο με πρόβλημα Στα γόνατα βοηθάνε πάρα πολύ...

Στην οικογένεια μου όλες τις προμήθειες τις κουβαλούσα εγώ σε 55 lt σακίδιο. Δεν βούτηξε κανείς, δεν φάγαμε τίποτα απο αυτά που κουβάλησα. Δηλαδή θα μπορούσα να είχα πολύ λιγότερο φόρτο.

Δεν κάναμε πολλές στάσεις ούτε για φαγητό ούτε για φωτογραφίες.

Αυτό είχε ως Αποτέλεσμα το Ενα γκρουπ με τα παιδιά κ τη σύζυγό μου που είναι προπονημενη να κάνουν χρόνο μάλλον κάτω από 4 ώρες.
Τις εντυπώσεις έκλεψε το κοριτσάκι του κουμπάρου Τρίτη δημοτικού που έφυγε χωρίς φρένα από την αρχή μέχρι το τέλος, απίθανη! Τερμάτισε με τους πρώτους, το ρολόι της γυναίκας έγραψε 4 ώρες :14 λεπτά. Είναι ένα suonto δεν ξέρω αν τις στάσεις τις μετρούσε.

Οι έφηβοι γκρινιάξανε λίγο αλλά το βγάλανε με ευκολία. Οι πιο αργοί: μια μαμά με Πρόβλημα στο γόνατο κ όχι καλή φυσική κατάσταση, κ το άλλο παιδί δημοτικού ( αδερφός της μικρής) Πέμπτη δημοτικού που έβγαλε τη ψυχή του μπαμπά του. Είχαμε κάνα δυο πτώσεις- στραβοπάτημα από τα παιδιά αλλά όχι κάτι σοβαρό.
Το μονοπάτι έχει πολύ καλή σήμανση δεν έχει επικίνδυνα σημεία, ούτε διασταυρώνεται με άλλα για να χαθεί κάποιος με λίγη εμπειρία. Ανηφόρα το ρολόι εγραψε 617 m, κατηφόρα 1220 m Προτείνεται ανεπιφύλακτα για οικογένειες με ανάλογες ηλικίες παιδιών. Ακόμα κ το τουριστικό κομμάτι που περιέγραψα είναι πολύ όμορφο.
Γίνεται κ ανάποδα από Λιτόχωρο προς πριόνια, αλλά θέλει καλή φυσική κατάσταση...

Ο καιρός βοήθησε πάρα πολύ, ήταν τέλεια! Καλό φαγητό μετά στο Λιτόχωρο. Σε χώρο στάθμευσης λεοφορειων όπου υπήρχε απαγόρευση στάθμευσης ήρθε Τροχαία κ μάζεψε πινακίδες κ έδωσε κλήσεις 7:00 το απόγευμα. Ο κουμπάρος τη γλύτωσε στο τσακ.

Bonus η κατάβαση από τα πριόνια το βράδυ με το αυτοκίνητο μόνος χωρις γκρίνιες κ κίνηση κ πολλές πολλές στροφές!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#611704 Τα μπατόν βοηθάνε πολύ σε τέτοιες καταστάσεις.
Με ένα σωστό παπούτσι η ταλαιπώρια θα ήταν πραγματικά η μισή. Μπράβο για το εγχείρημα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#615072 Δεν μου αρεσε σημερα επιστρεφοντας το μεσημερι στην πολυκατοικια ειχε γινει διαρρηξη σε ενα ακατοικητο διαμερισμα 1ου οροφου. εσπασαν την πορτα με κλωτσια μαλλον (απλη πορτα διαμερισματος) μπηκαν και πηραν μια μικρη τηλεοραση.. την μεγαλη την αφησαν...!!!!
Το παραξενο ειναι οτι εχουμε ηλεκτομαγνητικη κλειδαρια με προσωπικα κλειδια ο καθε ενοικος. κουβεντιαζοντας μεταξυ μας κανενας δεν ανοιξε την πορτα σε καποιον ξενο (ειμαστε 6 διαμερισματα οποτε ειναι ευκολο να το επιβεβαιωσουμε αυτο. αυριο θα ερθει η εταιρια της κλειδαριας να μας πει ποια κλειδια χρησιμοποιηθηκαν μεσα στο πρωινο(κραταει λιστα στη μνημη) Η δε εταιρια απο το 2011 που λειτουργει δεν ειχε περιστατικο να ανοιξει πορτα απο σφαλμα του μηχανισμου... Πως μπηκε αυτος μεσα ειναι μυστηριο...
Άβαταρ μέλους
By fot
#615078
JimClark έγραψε:Τα μπατόν βοηθάνε πολύ σε τέτοιες καταστάσεις.
Με ένα σωστό παπούτσι η ταλαιπώρια θα ήταν πραγματικά η μισή. Μπράβο για το εγχείρημα.

Τι παπούτσια θα πρότεινες για βουνό πέτρες κτλ;


< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#615112 Είναι οι κατηγορίες
-"αθλητικού" παπουτσιού με καταβολές για trail running / hiking. Χαμηλό ύψος (εκτεθειμένος αστράγαλος), χαμηλό βάρος, και επιλεκτικά αν θέλεις αδιαβροχοποίηση. Πολλές εταιρείες βγάζουν τέτοια μοντέλα, γω δηλώνω φαν της salomon που έχει λυσεις και για το σαθρό/σκληρό (πέτρα φυτεμένη / ελεύθερη κροκάλα κοφτερή) και για το μαλακό τεραίν (λάσπη / χόρτο / φύλλωμα) και ενδιάμεσες

- ελαφρά ορειβατικά . Χαμηλά ή mid (που καλύπτουν ισα ίσα τον αστράγαλο) με περισσότερη προστασία στο πόδι (ενισχυμένη φτέρνα / μύτες δαχτύλων) και πιο ανθεκτική σόλα. Συνήθως δερμάτινα και με την επιλογή αδιαβροχοποίησης ή όχι. Αυτά είναι η προσωπικά αγαπημένη επιλογή

-βαριά ορειβατικά . Ψηλά με πλήρη κάλυψη του ποδιού, ιδανικά για μακρές διαδρομές (πολυήμερες). Μέγιστη στήριξη, μεγάλη προστασία του ποδιού, συνήθως αδιάβροχα, αλλά κάπως βαριά για μερικά γούστα.

Ιδίως στη 2η και 3η περίπτωση θέλουν και κάποιο "στρώσιμο" περπατητό για να πάρουν τη φόρμα τους.
Άβαταρ μέλους
By fot
#615125 Πριν από μερικές μέρες έπαιξε βόλτα στο Ασκιο στις ανεμογεννήτριες (μια ώρα ανάβαση με τα πόδια από το πλησιέστερο με αυτοκίνητο σημείο), σε χαλαρη και κοφτερή κροκαλα, με τα air max το πόδι έψαχνε συνεχώς ευκαιρίες για να γυρίσει.
Ευτυχως όλα καλά..


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#615126 Μετά από άπειρες πορείες, θα έλεγα ότι ένα σωστό υπόδημα για ανώμαλο δρόμο θα πρέπει να είναι το λιγότερο ημί-άρβυλο, με δέσιμο ως τον αστράγαλο. Κύριες προτεραιότητες: α) Σόλα αντοχής-πρόσφυσης, β) μαλακός-απορροφητικός πάτος, γ) αερισμός, δ) αδιαβροχοποίηση (τα τελευταία δύο συνδυάζονται από τα gore-tex). Από εκεί και πέρα θέλει μεγάλη προσοχή στο που πατάμε (πάντα κοιτάμε κάτω και όχι σαν τουρίστες στον ουρανό) και δεν χαλαρώνουμε ποτέ τις αρθρώσεις στα πόδια (γοφοί-γόνατα-αστράγαλοι) που μπορούν να τραυματιστούν.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#615309
224v έγραψε:Δεν μου αρεσε σημερα επιστρεφοντας το μεσημερι στην πολυκατοικια ειχε γινει διαρρηξη σε ενα ακατοικητο διαμερισμα 1ου οροφου. εσπασαν την πορτα με κλωτσια μαλλον (απλη πορτα διαμερισματος) μπηκαν και πηραν μια μικρη τηλεοραση.. την μεγαλη την αφησαν...!!!!
Το παραξενο ειναι οτι εχουμε ηλεκτομαγνητικη κλειδαρια με προσωπικα κλειδια ο καθε ενοικος. κουβεντιαζοντας μεταξυ μας κανενας δεν ανοιξε την πορτα σε καποιον ξενο (ειμαστε 6 διαμερισματα οποτε ειναι ευκολο να το επιβεβαιωσουμε αυτο. αυριο θα ερθει η εταιρια της κλειδαριας να μας πει ποια κλειδια χρησιμοποιηθηκαν μεσα στο πρωινο(κραταει λιστα στη μνημη) Η δε εταιρια απο το 2011 που λειτουργει δεν ειχε περιστατικο να ανοιξει πορτα απο σφαλμα του μηχανισμου... Πως μπηκε αυτος μεσα ειναι μυστηριο...


Είχες feedback ?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#615316
224v έγραψε:Δεν μου αρεσε σημερα επιστρεφοντας το μεσημερι στην πολυκατοικια ειχε γινει διαρρηξη σε ενα ακατοικητο διαμερισμα 1ου οροφου. εσπασαν την πορτα με κλωτσια μαλλον (απλη πορτα διαμερισματος) μπηκαν και πηραν μια μικρη τηλεοραση.. την μεγαλη την αφησαν...!!!!
Το παραξενο ειναι οτι εχουμε ηλεκτομαγνητικη κλειδαρια με προσωπικα κλειδια ο καθε ενοικος. κουβεντιαζοντας μεταξυ μας κανενας δεν ανοιξε την πορτα σε καποιον ξενο (ειμαστε 6 διαμερισματα οποτε ειναι ευκολο να το επιβεβαιωσουμε αυτο. αυριο θα ερθει η εταιρια της κλειδαριας να μας πει ποια κλειδια χρησιμοποιηθηκαν μεσα στο πρωινο(κραταει λιστα στη μνημη) Η δε εταιρια απο το 2011 που λειτουργει δεν ειχε περιστατικο να ανοιξει πορτα απο σφαλμα του μηχανισμου... Πως μπηκε αυτος μεσα ειναι μυστηριο...



η εν λόγω κεντρική είσοδο όταν δεν είναι κλειδωμένη , ανοίγει εύκολα; :hmmm:
μήπως μπήκαν στην πολυκατοικία από αλλού; (παράθυρο , υπόγειο πάρκινγκ .. :hmmm: )
μήπως ανοίξατε σε κανέναν ταχυδρόμο , courier κλπ και την ξέχασε ανοικτή;;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#615473
gianik έγραψε:
224v έγραψε:Δεν μου αρεσε σημερα επιστρεφοντας το μεσημερι στην πολυκατοικια ειχε γινει διαρρηξη σε ενα ακατοικητο διαμερισμα 1ου οροφου. εσπασαν την πορτα με κλωτσια μαλλον (απλη πορτα διαμερισματος) μπηκαν και πηραν μια μικρη τηλεοραση.. την μεγαλη την αφησαν...!!!!
Το παραξενο ειναι οτι εχουμε ηλεκτομαγνητικη κλειδαρια με προσωπικα κλειδια ο καθε ενοικος. κουβεντιαζοντας μεταξυ μας κανενας δεν ανοιξε την πορτα σε καποιον ξενο (ειμαστε 6 διαμερισματα οποτε ειναι ευκολο να το επιβεβαιωσουμε αυτο. αυριο θα ερθει η εταιρια της κλειδαριας να μας πει ποια κλειδια χρησιμοποιηθηκαν μεσα στο πρωινο(κραταει λιστα στη μνημη) Η δε εταιρια απο το 2011 που λειτουργει δεν ειχε περιστατικο να ανοιξει πορτα απο σφαλμα του μηχανισμου... Πως μπηκε αυτος μεσα ειναι μυστηριο...



η εν λόγω κεντρική είσοδο όταν δεν είναι κλειδωμένη , ανοίγει εύκολα; :hmmm:
μήπως μπήκαν στην πολυκατοικία από αλλού; (παράθυρο , υπόγειο πάρκινγκ .. :hmmm: )
μήπως ανοίξατε σε κανέναν ταχυδρόμο , courier κλπ και την ξέχασε ανοικτή;;


Το μυστηριο παραμενει, οπως ειπα η εξωπορτα του κτηριου εχει ηλεκτονικη κλειδαρια. ανοιγει με ενα ηλεκτρονικο μαραφετι που το ακουμπας στον αισθητηρα και ελευθερωνεται η κλειδαρια και ο πυρος που ασφαλιζει επανω ψηλα. δυνατοτητα να μπει απο αλλο σημειο δεν υπαρχει. το κλειδι που εχουμε ο καθενας μας ειναι προσωπικο...οποτε ξερουμε ποιος μπαινει. ηρθαν και πηραν απο τη μνημη του μηχανηματος τη λιστα των εισερχομενων. περιμενω να μου την στειλουν. εκεινο το πρωι ηταν 2 διαμερισματα με κατοικους μεσα τα αλλα ελειπαν. οποτε αν ανοιξε καποιος σε αγνωστο ατομο μονο απο αυτους θα ηταν που ομως λενεν οτι δεν το εκαναν. η ποστα κλεινει γρηγορα πισω απο τον εξερχομενο και σιγιυρα δεν μπαινει καποιος απαρατηρητος. :hmmm:

ηρθσν και απο την ασφαλεια οταν τηλεφωνησαμε πολυ ευγενικα και σωστα ατομα που δεν καταλαβαν πως μπορουσε να γινει αυτο που εγινε.. βλεποντας τα δεδομενα του κτηριου...