Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#613807 εβγαλε φωτο την οθονη,Θεε μου!!!!!!Πηγαινε το πισω,δεν είσαι άξιος για λαπτοπ
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#613810
KiloMeater έγραψε:NC Bluetooth ακουστικά, ρολόι fitness
έχω Sony, έχω Garmin
saxon_747 έγραψε:Τηλεσκόπιο
πέρασα τη φάση αυτή πριν πολλά χρόνια. Αν ποτέ ζήσω στην εξοχή ίσως ασχοληθώ ξανά.
JarnoT έγραψε:Το δώρο που θα μου κάνω κι εγώ:
Μια ρομποσκούπα :superman:
Το σκεφτόμουνα πριν από λίγες ώρες. Δεν με εξιτάρει αρκετά. Ακριβό, μπελαλίδικο, θα δυσκολευτεί στο σπίτι μου.
dimik έγραψε:NAS :rtfm:
Το σκεφτόμουνα πέρσι, αποφάσισα ότι δεν μου χρειάζεται. Κανέναν ακόμα μεγάλο δίσκο μπορεί να πάρω για 2ο-3ο backup.
JimClark έγραψε:way off topic, Goretex pro Jacket :innocent: :inlove:
off topic ίσως αλλά όχι εκτός γούστων. Στην πράξη όμως δεν μου χρειάζεται οπότε δεν θα ασχοληθώ να το ψάξω. Είναι κάτι που θα έπαιρνα αν έβρισκα σε κάποιο outlet στις ΗΠΑ ξαφνικά μπροστά μου εξαιρετική ευκαιρία.
taxidiwtis έγραψε:1) μετεωρολογικός σταθμός
2) 3d printer και αναλογο software
3) ...τσιπακια+προγραμματισμός
1)Πολύ καλή ιδέα ο μετεωρολογικός σταθμός αλλά το ξεπέρασα πάρα πολλά χρόνια πριν. Πλέον έχω σχετικές εφαρμογές που με καλύπτουν ωραιότατα για όλα τα μέρη του κόσμου.
2) το ξεπέρασα πριν 2 χρόνια. Για να κάνεις κάτι καλό θέλεις λεφτά, χώρο, χρόνο. Δεν αξίζει, φίλοι που έχουν απλά σπαταλάνε το χρόνο τους.
3) με τσιπάκια και breadboards έπαιζα σαν έφηβος, όχι πια.
Anonymous Founder έγραψε:Για Android (~182 λίρες): ....FLIR camera που συνδέεται στο τηλέφωνο
Αλλά αν δεν υπάρχει ήδη, εννοείται το παρακάτω: ρομποσκούπα
Για τη σκούπα είπα πιο πρινμ όχι, το FLIR όμως, spot on. Αλλά η ανάλυση είναι της πλάκας, πρέπει να πάς στο καλό μοντέλο που είναι πολύ ακριβότερο και έχει και κάποια κόλπα παραπάνω. Αλλά αυτά είναι εργαλεία, για μέσα στο δωμάτιο, μηχανοστάσιο, ηλεκτρικό πίνακα, πλακέτα. Μπορώ να βλέπω αν κάποιο ζώο περπατάει στην αυλή στα 10 μέτρα, αν κρύβονται μυστικοί πράκτορες στο παρκαρισμένο βανάκι.... :iconcool:
Σας ευχαριστώ για τις σκέψεις σας. Δεν έχω πειστεί ακόμα, είμαι και δύσκολος. Ίσως είναι ώρα να ανανεώσω το tablet της οικογένειας που σέρνεται και είναι 6+ετίας. Αλλά δεν τα πολυχωνεύω τα tablets. Αν είναι θα ρωτήσω στο android θέμα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#613812
g8777 έγραψε:
dimik έγραψε:
g8777 έγραψε:Η Dell. Πάει και κάνει φορμάτ και reinstall τα win 8.1 στον 2ο σκληρό

ΓΤΧΚΤΠΜ
Είμαι σίγουρος ότι δεν το κάνει από μόνη της

< >


Να εισαι.

Dell backup and recovery, οοοοολα παει και τα επαναφερει στον 2ο σκληρο (που ηταν ο κυριος παλια πριν τον ssd). :vava: :vava: χωρις καν να ρωτησει τι που ποιος. :s_crazy


Τελικά όντως δεν το κάνει από μόνη της.

Κάποιος άφησε 2ο μηχανικό δίσκο πάνω σε λαπτοπ με ssd κι επιπλέον και bloatware της Dell με αρχαίο Image.

Φωτογραφια δίπλα στο bad practice textbook

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#613836 Οοοοχι το είπε και ο Θέμης, πονάνε όσοι αγαπάνε απόψε....

Άλλοι πληρώνουν 100δες ευρώ παραπάνω για να γλιτώσουν μερικά γραμμάρια βάρους και να βάλουν SSD αλλά όχι ο αιληνιολος (ελπίζω να το έγραψα σωστά) θα τα σκάσει για ssd και θα κρατήσει και τον μηχανικό.
Θα το κάνει δηλαδή το λαπτοπ σαν εκείνο το μπεζ κουτί που έβαζαν σεμεδακια πάνω στο χωριό και έπαιζε μπαμπλι μπαμπλι.

Θα σταματήσει εκεί; μα φυσικά και όχι, θα κρατήσει μερικά γιγα χώρο σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνει επιστροφή στο μέλλον και το 1982 με image restore και μάλιστα με προεγκατεστημενη εφαρμογή της Dell.

Αυτά και την συμπόνοια μου

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#614016 Ο αδερφός μου είχε πάρε-δώσε με την Apple τελευταία.

Ένα Mac Book που είχε πάρει από Αγγλία είχε πρόβλημα με τη μπαταρία. Μετά από μερικούς μήνες (θα τον ρωτήσω πότε το έκανε αναφορά στην εταιρία, γιατί ίσως να είναι και πάνω από 2 χρόνια από την αγορά αναλογιζόμενος πόσο καιρό ζει εκεί) κρατούσε 3 ώρες αντί των 10. Επίσης έκανε έναν θόρυβο με τον ανεμιστήρα λέει. Το πήγε 4 φορές στο Service στην Ελβετία και το έπαιρνε πίσω έτσι. Έκανε αναφορά σε μια αρχή για τον καταναλωτή εκεί, κ του τηλεφώνησαν τελικά πάλι από την Apple. Με λίγα λόγια, του έδωσαν το τελευταίο μοντέλο ως αντικατάσταση (3100 ελβ. φράγκα :thumbsup: ). Η ιστορία κράτησε από τον Απρίλιο και τελικά πριν 1 μήνα του το αντικατέστησαν.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#614110 https://www.youtube.com/t/terms?preview ... _polymer=1

ενα tl dr

εχεις αλλο client στο smartphone σου? newpipe κτλ κτλ? ACCOUNT WIDE BAN
εχεις adblock για το youtube στο pc η στο smartphone σου? ACCOUNT WIDE BAN
αμα δεν μπορουν να βγαλουν λεφτα απο εσενα τοτε δεν εισαι τιποτα για αυτους

αλλα επιπεδα προσφυσης η εταιρεια :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#615612 Έκανα μια ερώτηση στο "Μου αρέσει - Δεν μου αρέσει" αλλά πήγε άπατη, οπότε ρωτώ και εδώ:

έχουμε το serial number ενός laptop (asus εν προκειμένω), μπορούμε να βρούμε το IMEI number του; Το ζήτησε η Αστυνομία από την :inlove: λόγω κλοπής.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#615613
Dodger έγραψε:Έκανα μια ερώτηση στο "Μου αρέσει - Δεν μου αρέσει" αλλά πήγε άπατη, οπότε ρωτώ και εδώ:

έχουμε το serial number ενός laptop (asus εν προκειμένω), μπορούμε να βρούμε το IMEI number του; Το ζήτησε η Αστυνομία από την :inlove: λόγω κλοπής.


Τo IMEI number υπάρχει σε cellurar συσκευές. Πιο απλά, όπου υπάρχει sim slot. Αν το λάπτοπ δεν είχε 3g/4g modem (άρα και sim slot) δεν έχει ΙΜΕΙ
Άβαταρ μέλους
By gianik
#615616
Dodger έγραψε:Έκανα μια ερώτηση στο "Μου αρέσει - Δεν μου αρέσει" αλλά πήγε άπατη, οπότε ρωτώ και εδώ:

έχουμε το serial number ενός laptop (asus εν προκειμένω), μπορούμε να βρούμε το IMEI number του; Το ζήτησε η Αστυνομία από την :inlove: λόγω κλοπής.



ότι σου είπε ο Saxoνας...
Aν βρεις το serial number , πες της :inlove: να πάει να δώσει μια συμπληρωματική κατάθεση και να το δηλώσει. Βοηθάει τρομερά σε περίπτωση ανεύρεσης ....(βασικά μόνο έτσι το παίρνεις πίσω σε περίπτωση που έχουν κάνει format κλπ..)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#615656 To serial number το βρήκε, και θα πάει τώρα στην Ασφάλεια να το δηλώσει. Απλά, προχθές βράδυ, ο αξιωματικός υπηρεσίας μας είπε πως θέλουν το ΙΜΕΙ για να μπορέσουν να μπλοκάρουν/αχρηστεύσουν τη συσκευή. Άντε να δούμε..