Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#801375 Εγώ έχω να κάνω μια επέκταση στο σπιτικό LAN με οπτική ίνα για πρώτη φορά. Για εσωτερικό δίκτυο, όχι για internet.
Αλλά δε προλαβαίνω αυτό τον καιρό..

Γενικά πάντως η φάση fiber για switch κτλ νομίζω ότι έχει γίνει πολύ πιο απλή από σωστό cat6.
Άβαταρ μέλους
By glf
#801414 Λέω ότι έχουν γίνει πολύ φτηνά καλώδια και εξοπλισμός. Το να κάνω σωστό Cat6 με σωστές γειώσεις μέχρι και στο patch panel, μου έρχεται πολύ πιο εύκολο να ρίξω μια οπτική (στους σωλήνες που λέω τόσο καιρό ότι περνάω για να .. υπάρχουν) και να το συνδέω και τέλος.
Προφανώς μιλάω για το.. έξυπνο σπίτι με ένα NAS και αρκετούς χρήστες. Όσο ανεβαίνει η ποιότητα στα videos κτλ και έχουμε NAS στο σπίτι, αρχίζει και γίνεται μεγαλύτερη η ευκολία να τα στέλνεις και να τα διαβάζεις γρήγορα. Βάλε και 5-6 κάμερες να γράφουν, βάλε και κείνο και το άλλο...
Το καλό με το fiber είναι ότι δεν επηρεάζεται από ρεύματα, μπορείς να το ρίξεις στην ίδια όδευση.
Και είναι ακόμα πιο εύκολο να φύγεις και πιο πάνω από το Gigabit στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#801796 Δεν κατάλαβα ακριβώς πού θα βάλεις την οπτική. Εχεις το modem που υποθέτω έρχετια το fiber to home, άντε να πας απ το μόντεμ στο switch με οπτική. Εχεις δεύτερο switch στο σπίτι? Αν ναι, ας πούμε οριακα οτι οκ :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#801823 Ε γι' αυτό τσίμπησα από τώρα το CRS305 με SFP+ και άστο να υπάρχει. Έτσι κι αλλιώς θα μπει σαν... router στη θέση του CRS125 που είναι πολύ πιο αδύναμο. Τα καταφέρνει μια χαρά για 50αρα ADSL αλλά όταν με το καλό έρθει καμία fiber κατά δω (που είναι πολύ εύκολο μιας και το DSLAM είναι στην είσοδο του χωριού) τότε θα είμαι έτοιμος να κουμπώσω στο δικό μου router βάζοντας μόνο το VLAN της COSMOTE.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#801825 SFP σε Mikrotik είναι τσάμπα. Και όποιος θέλει να στήσει datacenter στο σπίτι του (glf για σένα λέω! :lol: ), λύσεις οικονομικές και χωρίς να υστερούν σε τίποτε υπάρχουν:
https://www.fs.com/de-en/c/campus-switches-3079

Όποιος θέλει να βάλει ίνες στο σπίτι πάντως, να θυμάται πάντα πως το πρόβλημα δεν είναι να περάσεις την ίνα, αλλά να την τερματίσεις σωστά και να μην έχεις προβλήματα. Θεωρώ, πως όλο αυτό την κάνει σαφώς χειρότερη λύση από ένα καλό Cat6 καλώδιο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#802045 Για το λαπτοπ του γιου μαλλον εξαετιας . εχει πανω εναν σκληρο 750 αρι . Σκεφτομαι να το αναβαθμισω με εναν SSD 1ΤΒ . Ενταξει ξερω με κλειστα ματια samsung evo , ο φτηνοτερος λεει τιποτα ; https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-77 ... PER.306322
η Western Digital εχει 2 πρασινους 2 μπλε και τον κοκκινο στην ιδια τιμη με τον evo . Λενε τιποτα ; και ποιος απ ολους ;
ο PATRIOT https://www.e-shop.gr/ssd-patriot-p220s ... PER.323715
και ο CRUCIAL https://www.e-shop.gr/ssd-crucial-ct100 ... PER.306350
τι λενε;
Πρεπει να παμε στον ακριβοτερο; η και με τους αλλους κανουμε δουλεια;
Αυτο που δεν γραφουν ειναι τι εγγυηση εχουν .
Άβαταρ μέλους
By Serf
#802139 Η σύζυγος παρατηρεί συχνές διακοπές στη σύνδεση του laptop στο internet όταν εργάζεται από το σπίτι, που οδηγούν σε αποσύνδεσή της από το εταιρικό VPN. Δεν έχω καταλάβει κατά πόσο το laptop αποσυνδέεται από το WiFi ή χάνει η WiFi σύνδεση την πρόσβαση στο internet.

Από την πλευρά μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο τις (λιγότερες) φορές που εργάζομαι από το σπίτι. Ούτε κάποιο VPN πέφτει (δεν είμαι μόνιμα συνδεδεμένος), ούτε client εφαρμογές (βλ. SAP GUI) αποσυνδέονται από το server.

Από την άλλη έχω παρατηρήσει συχνές αποσυνδέσεις του κινητού από το WiFi ή/και εμφάνιση του Εικόνα

Τι θα μπορούσα να ελέγξω; Ο router είναι ένα Zte H288a (με VDSL 100άρα Forthnet/Nova). Υπάρχει περίπτωση να έχει αρχίσει να μας "χαιρετά" ο router;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#802143 Μπες στα logs του router μέσω browser και δες εάν χάνει το sync (εάν δεις επίσης μικρό uptime σημαίνει ότι χάνει το sync)

Μπορείς να της ζητήσεις την επόμενη φορά που θα χάσει το ίντερνετ να τσεκάρει τα led του ρούτερ;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#802282 Φαίνεται προς τη σωστή κατεύθυνση για να είναι αποτελεσματικό χωρίς υπερβολικό θόρυβο. Το κόστος του φαντάζομαι θα είναι αρκετό σε πρώτη φάση και θα πέσει με το καιρό.

Αλήθεια είναι οτι επένδυσε ακόμα και η Intel σε αυτούς ?