Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#799141 Στο καινούριο router έβαλες τα ίδια ssid με το παλιό ή όρισες στο στικ το νέο ssid ; Αν έκανες το πρώτο, δοκίμασε μια αλλαγή ssid, τουλάχιστον στο 2.4 και ξανασέταρε το στικ
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#799147 To παλιο δεν ειχε καν 5ghz.. απλα εβαλα το καινουριο, βρηκα το wifi και το συνδεσα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#799148 To παλιο δεν ειχε καν 5ghz.. απλα εβαλα το καινουριο, βρηκα το wifi και το συνδεσα.
Κανει ενα σωρο κουφα εντωμεταξυ.. φαινεται συνδεδεμενο με φουλ σημα και λεει no internet.. ή στριμαρω μουσικη και δεν μπαινει σε καμια αλλη σελιδα.. έχει βγαλει όλα τα error που υπαρχουν στον browser, dns probe started, site unreachable κλπ..
οταν πατησω πανω στο network ξαναμπαινει δουλευει κανονικα για μερικα λεπτα και μετα ξανα κουφα...
μου χει σπασει τα @@
Άβαταρ μέλους
By skous
#799156 Μαλλον το στικακι εχει θέμα.
Γενικα τα στικακια ειναι γτπ σε σχεση με καρτες. Πιθανως να ειναι καιβθεμα του usb.

Κλεισε το 5g και παιξε μονο με 2.4 και στο κινητο. Αν το κινητο ειναι οκ, τοτε σιγουρα το θεμα ειναι στο στικακι.

Δες μηπως και αλλαζοντας usb θυρα το λυσεις

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#799167 Και αλλη φορά πάρε κάρτα pci για WiFi με καλώδιο κιόλας για την κεραία
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#799170 Δεν υπάρχει λόγος να κλείσει το 5g. Επειδή μάλιστα είναι καλύτερο για streaming, αρκεί να είναι κοντά στο router. Οπότε σε βλέπω για νέο στικ. Δεν έχει eth το pc αυτό;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#799176 Λοιπόν μάλλον όντως το κωλοστικακι φταίει.
Έκανα ρισταρτ και το άλλαξα USB θύρα και φάνηκε να έστρωσε.
Εν τω μεταξύ έχω και κεραιουλα WiFi από ένα παλιό PC , θα δοκιμάσω αν μπαίνει. Έχει και Ethernet αλλά πρέπει να του βάλω extender όπως έχω στο σταθερό PC στο άλλο δωμάτιο.
Αν δε βαρεθω θα τα κάνω τραμπα για δοκιμή.
Το κινητό της συζύγου που μπαίνει στο 2.4ghz παίζει κανονικά.. αν και στην αρχή είχε και εκείνη πρόβλημα αλλά τώρα έχει στρώσει.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#799556 Bios με Fan curves... ενα δυο toggles και ενεργοποιεις PBO ... bootable flash drive win10 install & MS account με τα "προιόντα" αγορασμενα που ενεργοποιουνται αυτοματα (Office, win κτλ)... cloud sync... NVME pcie4 ... modular τροφοδοτικο με usb σε Motherboad για να εχεις λαιβ εικονα αν θες... static pressure intake fans... φιλτρα αερα στο κουτι... 1002 παπαρακια.

Ειχα να φτιαξω πισι σταθερο απο το 2002(?) καπου εκει. Απο το 2006 τελοσπαντων, δεν ειχα καμια σοβαρη ιδεα σχετικα με Hardware. Εκατσα πριν ενα διμηνο περιπου και διαβασα αλλη μια φορα για πανελλαδικες οσον αφορα το software/hardware ωστε να φκιαξω ενα πυργο να καω λιγο να θυμηθω τα παλια γιατι συσσωρευτηκαν πολλοι τιτλοι και πολλα απωθημενα.

R5 5600X / 6700XT / 16Gb DDR4 3200 / Nvme 500Gb pcie4 / SATA SSD 1Tb games +2Tb μαγνητικος storage / Meshify C μαυρη μαυριλα / 2x Noctua 14άρια εμπρος +1x noctua 92mm με 3D printed mount και scoop για να σφηνωσω οσα ανεμιστηρια χωρανε μπροστα... + αλλα 2 πισω και επανω...
2k 144hz monitor, 2x 8bitdo pro 2 controller γιατι θα παιχτει και νεα smart TV σε καποια φαση που απ'οτι διαβασα μπορω να παιζω steam games στο σαλονι κανοντας render απο το πισι... :dizzy: ΤΙ ΚΟΛΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ?!!?!?!?

Να δω απο νεο ετος αν θα προχωρησω σε 5900x οπως το σκεφτομαι και κατα ποσο θα συμφερει ξανα η AMD και τι εχει να προσφερει ή ισως καμια 4080...

Για την ωρα πεφτει καψιμο με την παρεα σε 3-4 παρτιδες PUBG τη μερα + GOW + Elden ring + Stray (δεν το περιμενα οτι θα παιζω game με μια αδεσποτη γατα!! :lol: )
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#799646 Σκεφτόμαστε μήπως ανανεώσουμε την κουζίνα μας (είναι πάνω από 30 ετών, ντουλάπια Miele παρακαλώ σειρά studio-M) και μπήκα στο εργαλείο σχεδίασης του ΙΚΕΑ. Το έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα χωρίς δυσκολία. Σήμερα όμως το λαπτοπάκι μου δείχνει να τραβάει τεράστιο ζόρι και πρακτικά αναγκάστηκα να σταμτήσω στη μέση και να το σώσω ώστε να συνεχίσει η γυναίκα μου (της είχα στήσει τα βασικά) στο δικό της (1-2 γενιές πιο νέο).
Έχω το Lenovo Yoga 710 του 2016 με i7-6500U με 8GB RAM. Η μνήμη δεν τιγκάρει αλλά ο επεξεργαστής πάει στο 100% με κάθε προσπάθεια. Στης γυναίκας μου που είναι το Yoga 720 με i7-8550U και 8GB τα πράματα κυλάνε ικανοποιητικά (δεν πετάει αλλά είναι λειτουργικό).
Τι συμβαίνει, έχει βαρύνει η εφαρμογή τόσο που η αρχαιολογία μου τα βρίσκει σκούρα; Υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από τη γενιά 6 στην 8 του i7-****U;
Να βρω μπλέ μπογιά και να ετοιμαστώ για του Σταυρού;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#799647
sknipper έγραψε:Υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από τη γενιά 6 στην 8 του i7-****U;



Ο παλιός είναι 2πυρηνος και ο άλλος 4πυρηνος.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#799659 Βεβαιωσου πως στο δικο σου λαπτοπ το Power plan ειναι ρυθμισμενο σε "balanced" ή κατι δεν σου μειωνει την αποδοση του επεξεργαστη.
Οσο εργαζεται στο 100% τι αναφερει ο task manager σχετικα με τη συχνοτητα λειτουργιας;
Απο θερμοκρασιες πως παει;
Τα φανακια στα λαπτοπ ευκολα ανεβαινουν στο 100% ... το οποιο σημαινει 70 μεχρι και 99 βαθμοι.
Στην 1η περιπτωση εισαι ΟΚ, στη 2η παιζει thermal throttling επομενως ακουστικα δεν μπορεις να αντιληφθεις πως κατι παει στραβα.
Ελεγξε λοιπον θερμοκρασιες οταν τρεχεις το προγραμμα, συχνοτητα λειτουργιας και προχωραμε με το troubleshooting.
Οι δυο επεξεργαστες εχουν σοβαρη διαφορα μεταξυ τους σε multi core σεναριο.

Με μια γρηγορη ματια ειναι web based ... ποιον Browser χρησιμοποιεις;
Εχει hardware acceleration ενεργοποιημενο;

Υ.Γ. Με λιγο χαζολογημα, στο πιο μουφα πισι που βρισκω ευκαιρο με i3 4130 φαινεται να τρεχει μια χαρα.
Τελευταία επεξεργασία από Morx και 29 Δεκ 2022, 11:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Chris
#799660 το χω παθει κι εγω με παλιοτερους υπολογιστες και το πλανερ της ικεα, ειναι βαρυ κακογραμμενο πραγμα..
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#799685
Morx έγραψε:Βεβαιωσου πως στο δικο σου λαπτοπ το Power plan ειναι ρυθμισμενο σε "balanced" ή...
Οσο εργαζεται στο 100% τι αναφερει ο task manager σχετικα με τη συχνοτητα λειτουργιας;
Απο θερμοκρασιες πως παει; ...
Οι δυο επεξεργαστες εχουν σοβαρη διαφορα μεταξυ τους σε multi core σεναριο.
Με μια γρηγορη ματια ειναι web based ... ποιον Browser χρησιμοποιεις;
Εχει hardware acceleration ενεργοποιημενο;...
Από αυτά που είπες βρήκα τι έφταιγε.
Το hardware acceleration το απενεργοποίησα πολύ πρόσφατα για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι (το συνιστούσαν για να δουλεύει καλύτερα κάτι). Μόλις το ξαναέβαλα ξαφνικά μπορώ να πιάνω το 3D και να το κουνάω κανονικά. Και ενώ το κάνω φτάνει στιγμιαία μόνο στο 85+% CPU και χωρίς τέρμα ταχύτητα. Πολύ εντυπωσιακή διαφορά. Ευχαριστώ.
Όχι ότι δεν είναι με το ένα πόδι στον τάφο το λαπτοπάκι περιμένoντας να αντικατασταθεί από ένα Apple Macbook Pro που ελπιζω να πέσει λίγο η τιμή του μόλις βγει η αναβαθμισμένη γενιά με Μ2pro....
Άβαταρ μέλους
By Morx
#800073
sknipper έγραψε:
Morx έγραψε:Βεβαιωσου πως στο δικο σου λαπτοπ το Power plan ειναι ρυθμισμενο σε "balanced" ή...
Οσο εργαζεται στο 100% τι αναφερει ο task manager σχετικα με τη συχνοτητα λειτουργιας;
Απο θερμοκρασιες πως παει; ...
Οι δυο επεξεργαστες εχουν σοβαρη διαφορα μεταξυ τους σε multi core σεναριο.
Με μια γρηγορη ματια ειναι web based ... ποιον Browser χρησιμοποιεις;
Εχει hardware acceleration ενεργοποιημενο;...
Από αυτά που είπες βρήκα τι έφταιγε.
Το hardware acceleration το απενεργοποίησα πολύ πρόσφατα για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι (το συνιστούσαν για να δουλεύει καλύτερα κάτι). Μόλις το ξαναέβαλα ξαφνικά μπορώ να πιάνω το 3D και να το κουνάω κανονικά. Και ενώ το κάνω φτάνει στιγμιαία μόνο στο 85+% CPU και χωρίς τέρμα ταχύτητα. Πολύ εντυπωσιακή διαφορά. Ευχαριστώ.
Όχι ότι δεν είναι με το ένα πόδι στον τάφο το λαπτοπάκι περιμένoντας να αντικατασταθεί από ένα Apple Macbook Pro που ελπιζω να πέσει λίγο η τιμή του μόλις βγει η αναβαθμισμένη γενιά με Μ2pro....

Μην απελπιζεσαι και απενεργοποιεις HWacceleration τοσο ευκολα...
Σαν feature υπαρχει εδω και ΠΟΛΛΑ χρονια. Γενικα, η GPU, ειτε ειναι αυτονομη καρτα, ειτε τα ενσωματωμενα γραφικα του επεξεργαστη, ειναι πλεον υπευθυνα για ολο το οπτικο κομματι και μαλιστα πολυ πιο αποδοτικα!
Ακομα και με εναν επεξεργαστη 2πυρηνο, μπορεις να παιξεις high bitrate 4K h264 με μια καρτα γραφικων που υποστηριζει hardware decoding. Ο επεξεργαστης θα το επαιζε σε slideshow!

Καλη χρονια σε ολους!! :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#801349 To έκανα το βήμα, καλύτερα να το πούμε άλμα γιατί τέτοιο είναι. Μετά από τόσα χρόνια Windows μεταπήδησα σε Apple. :innocent:
Είχα αποφασίσει για το μοντέλο αλλά σήμερα πήγα στο μαγαζί, έβαλα καρέκλα κι έκατσα αρκετή ώρα να το περιεργαστώ για να καταλάβω στην πράξη αν θα μπορέσω να επιβιώσω. Και μετά από λίγο τους είπα πιάσε μου ένα τέτοιο, MacBook Pro 14, σε γκριζάκι. :yahoo:
Πριν από λίγο προέβην στην ιεροτελεστία του unboxing στο σπίτι μου. Έξω κουτί χοντρό, σκίσιμο ταινίας, άνοιγμα, μέσα κουτί κι αυτό χοντρό, άνοιγμα κλπ. :iconcool:
Τώρα κάνω migration και updates. Συνέχεια στο σχετικό θέμα με μισοφαγωμένα μήλα.