Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#626460 Ερώτηση: όταν η HP αναφέρει στα χαρακτηριστικά "SVA" panel όπως εδώ όντως εννοεί τύπο VA (SVA, PVA κλπ) ή μήπως είναι TN όπως υποψιάζομαι (από το άθλιο color gamut κυρίως); :hmmm:

Βασικά ψάχνω λαπτοπ για τον πατέρα που συνταξιοδοτείται σύντομα και πρέπει να επιστρέψει το εταιρικό του. Κόστος μέχρι €400-400κάτι, οθόνη 14 ή 15.6, οπωσδήποτε FullHD, χρήση κυρίως για εφαρμογές γραφείου και browsing (ένας i3 ή ανάλογος Ryzen σαν το παραπάνω είναι επαρκής), οπωσδήποτε SSD.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#626474
Zorz έγραψε:Ερώτηση: όταν η HP αναφέρει στα χαρακτηριστικά "SVA" panel όπως εδώ όντως εννοεί τύπο VA (SVA, PVA κλπ) ή μήπως είναι TN όπως υποψιάζομαι (από το άθλιο color gamut κυρίως); :hmmm:

Βασικά ψάχνω λαπτοπ για τον πατέρα που συνταξιοδοτείται σύντομα και πρέπει να επιστρέψει το εταιρικό του. Κόστος μέχρι €400-400κάτι, οθόνη 14 ή 15.6, οπωσδήποτε FullHD, χρήση κυρίως για εφαρμογές γραφείου και browsing (ένας i3 ή ανάλογος Ryzen σαν το παραπάνω είναι επαρκής), οπωσδήποτε SSD.



Με 299€: https://www.mediamarkt.gr/el/product/_h ... 29866.html

+4GB RAM με 25€
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#626550
saxon_747 έγραψε:Με 299€: https://www.mediamarkt.gr/el/product/_h ... 29866.html

+4GB RAM με 25€

Ναι, στο Mediamarkt το είδαμε το συγκεκριμένο μοντέλο. Επίσης κοιτάει ένα αντίστοιχο HP με i3-1005G1 και 8GB RAM (15S-FQ10001NV) αλλά εκτιμώ ότι με τον Ryzen είναι καλύτερα (και του το αναβαθμίζω αργότερα στα 8GB και μεγαλύτερο SSD). Μάλλον θα του προτείνω να πάει να το δει από κοντά -ελπίζω να υπάρχει στα καταστήματα- κι αν του αρέσει η οθόνη και το πληκτρολόγιο τότε έχει την ευχή μου.

Επίσης βρήκα κι αυτό το Lenovo στα €450 (στο MG Manager) που έχει σίγουρα οθόνη IPS, ενώ η άθλια μπαταρία του δεν θα τον πειράξει και τόσο. :hmmm:

Scotch έγραψε:Επίσης με 299 --> link

Αυτό τρώει άκυρο με το καλημέρα λόγω 1366 x 768. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#626552
Zorz έγραψε:
Scotch έγραψε:Επίσης με 299 --> link

Αυτό τρώει άκυρο με το καλημέρα λόγω 1366 x 768. :adminpower:

Λάθος link. Αυτό είναι το σωστό.
Κι αυτό έχει τον 5005 όμως.. οπότε... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By krom
#626553
Zorz έγραψε:Επίσης κοιτάει ένα αντίστοιχο HP με i3-1005G1 και 8GB RAM (15S-FQ10001NV) αλλά εκτιμώ ότι με τον Ryzen είναι καλύτερα

Με τίποτα, ο i3 τον εξαφανίζει τον ryzen, είναι +30% ταχύτερος. Όλοι οι τελευταίοι φορητοί επεξεργαστές της intel είναι πολύ δυνατοί, είναι παλαβό να διαλέξει κάποιος κάτι άλλο αυτή τη στιγμή.
Τελευταία επεξεργασία από krom και 07 Φεβ 2020, 18:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#626565
krom έγραψε:
Zorz έγραψε:Επίσης κοιτάει ένα αντίστοιχο HP με i3-1005G1 και 8GB RAM (15S-FQ10001NV) αλλά εκτιμώ ότι με τον Ryzen είναι καλύτερα

Με τίποτα, ο i3 τον εξαφανίζει τον ryzen, είναι +30% ταχύτερος. Όλοι οι τελευταίοι φορητοί επεξεργαστές της intel είναι πολύ δυνατοί, είναι παλαβό να διαλέξει κάποιος κάτι άλλο αυτή τη στιγμή.

αν μιλας για την 3χχχ σειρα ναι η 4χχχ σειρα ειναι κατι ετη φωτος μπροστα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#626570
elteo έγραψε:Εγώ χτύπησα ένα i7 8565U, 8 gb ram, 256 ssd, ips fhd 15,6" της Lenovo και στάνιαρα. :innocent:


Με γεια ελτέο μου.
Για ρίξε κάνα λύγκα να το χαζέψουμε.
Το είδες το Asus που έλεγα;
Εγγύηση στα 2 έτη ή έδωσαν καμιά επέκταση δώρο;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#627423 Είχε ο μικρός ενα ατύχημα σχολείο και έσπασε η οθόνη του Μακ
Βασικά την έσπασε κατα λάθος ένας συμμαθητής και φίλος του
Βγάλαμε μια άκρη να καλύψει τη ζημιά το liability insurance των γονέων του
Πήρα μια αρχική εκτίμηση μου είπανε 600 ευρώ
Τα καλύπτει η ασφαλεια έως 700 ολική ζημιά
Μάλιστα μου δώσανε επιλογή να πάρω τα 700 στο χέρι επιστρέφοντας το παλιό και να αγοράσω ενα καινούργιο οτι θέλω

Αξίζει να το επισκευάσω;
Μακβοοκ air 13 του 2016 , το ειχα πάρει κανα 1200αρι τότε
Γενικά ειναι οκ, αλλά ειναι βαρύ... και επειδή το κουβαλάνε σχολείο πήγαν έλα κάθε μέρα έλεγα μήπως του πάρω κάτι πιο ελαφρύ
Επίσης πλέον δε χρειάζεται να ειναι μακ, μπορε και Windows να κάνει δουλεια
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#627432 θα σκεφτόμουν και κάποιο Microsoft Surface, έχουν συμπαθητική ποιότητα και αποδεκτό hardware πλέον

https://www.amazon.de/Microsoft-Surface ... 026&sr=8-4

Με παραπάνω χρήματα , σηκώνεις και καλύτερα specs αλλά λες για "μικρό" , εκτός αν εννοείς μικρό ερευνητή ανθρώπινου γονιδιώματος , μικρό ερευνητή πυρηνικής σχάσης κλπα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627443 Αν έχουν κι άλλα παιδάκια Windows, τότε να σκεφτεί το Surface. Αν όλα ή έστω η πλειοψηφία έχει Mac, τότε για κανένα λόγο.
Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει πραγματικός λόγος.
Δεν ξέρω βέβαια αν θα έφτιαχνα το παλιό, ή θ'αγόραζα ένα καινούριο Air:
https://www.skroutz.gr/s/19519916/Apple ... -2019.html
Γύρω στο 1000άρικο βλέπω τιμές, με ΦΠΑ, άρα ίσως και λιγότερα αν μιλάμε για ειδικά προνόμια.