Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#625212 ρε σεις μπας και εχει κανεις κανα κλειδι για windows 7 ultimate 32 bit η καναν activator ; το κλειδι του λαπτοπ ειναι για 7αρια home 64 bit ,αλλά εγω χρειαζομουν 32βιτ και βρηκα αυτα που ειναι ultimate , πρεπει να τα ενεργοποιησω
βαριεμαι παλι φορματ και να ψαχνω μιας και η κωλο μαικροσοφτ δεν με αφηνει να κατεβασω με το κλειδι που εχω windows 32bit μου λεει να παω στην τοσηιβα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#625241 σευχαριστω ρε συ , αλλά απο που ειναι ; εχεις καναν KMS activator; αμα ειναι απο δω και απο κει να μην δοκιμασω δεν δουλευουν σιγουρα και παιρνει χρονο καθε φορα να περιμενω .

Η κουβέντα για σπασμένα κλειδιά, activators κλπ να μην γίνεται δημόσια στο forum. Μπορείτε να πείτε ό,τι θέλετε σε πμ.[mod]
Άβαταρ μέλους
By Chris
#625244 Wagner! Τα φωτα σου :lol:

418j, 420j ή 418 ???

WD red χωρις καμια σκεψη? Βλεπω και κατι ironwolf (τι μλκια ονομα :tomato: ), αλλα οι 2 τελευταιοι μου εξωτερικοι ηταν seagate και εχουν πεθανει και οι 2...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#625246 Θες 4-bay σίγουρα; Εγώ στο δικό μου (218+) έχω Red πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#625249 Βρίσκω πιο ασφαλή επιλογή 2 δίσκους σε RAID1 παρά το RAID5 ή RAID 0+1 που έχουν αυτά με τα περισσότερα bay. Στην τελική, μόλις χρειαστείς περισσότερο χώρο, αγοράζεις ένα ζευγάρι μεγαλύτερους δίσκους. Καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σου εκεί. Θα πρότεινα, ό,τι πάρεις να είναι με Intel επεξεργαστή.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#625253 2x2 raid 1 σκεφτομουν. Να ξεκινησω με 2x6tb και αργοτερα να παρω αλλους 2. Νομιζω πως γινεται και σε αυτα με τα 4 bays. Κι εγω απο αυτα που διαβασα το φοβηθηκα λιγο το raid 5. Αν παω για 2 bays, χρειαζομαι τουλαχιστον 2x10tb και το κοστος απογειωνεται

edit Μονο για αποθηκη θα χρησιμοποιηθει, ταινιες, σειρες, παιχνιδια. Χρειαζονται λετε τα δυνατοτερα specs του 418 σε σχεση με το 418j, ή ακομα περισσοτερο το 418play με τον intel?


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#625263 Αν μιλάμε για 2x2 RAID1 τότε ΟΚ. Ναι, γίνεται νομίζω. Δεν κατάλαβα πως είχες ανάγκη τόσου χώρου. Δεν θέλω να ρωτήσω καν τι έχει εκεί μέσα! :lipsealed:
Γνώμη μου, πάρε το καλύτερο δυνατό μηχάνημα. Θα σε αποζημιώσει σε βάθος χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#625280 Και οι αναγκες θα αυξηθουν αμεσα, γιατι ο δισκος που εσκασε ειχε ολες τις ταινιες, οποτε πρεπει να τις ξανακατεβασω, και λογικα θα ψαξω για καλυτερη ποιοτητα, στις σημαντικες τουλαχιστον.

418j με 418 σκετο δε βλεπω μεγαλες διαφορες (σε αυτα που με ενδιαφερουν τουλαχιστον). Η μεγαλη διαφορα σε specs ειναι αν ανεβω σε 418 play. Αρα:

418j 300 ευρω
420j (σαν το αποπανω αλλα μοντελο 2020) 330 ευρω, αλλα με περιορισμενη διαθεση ακομα
418 400 ευρω
418 play 465 ευρω

Αρα η αποφαση νομιζω πρεπει να ειναι αν αξιζει να παω απο τα 300-330 του j στα 465 του play :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#625282 Έχω σταματήσει προ πολλού την αποθήκευση ταινιών, νοικιάζω, βλέπω, σβήνω. Μόνο αν είναι διαμάντι την κρατάω.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#625377
Chris έγραψε:Wagner! Τα φωτα σου :lol:

418j, 420j ή 418 ???

WD red χωρις καμια σκεψη? Βλεπω και κατι ironwolf (τι μλκια ονομα :tomato: ), αλλα οι 2 τελευταιοι μου εξωτερικοι ηταν seagate και εχουν πεθανει και οι 2...


WD red χωρις καμια σκεψη .-
Στο θεμα του Synology, απο μενα τι ακριβως θελεις;;;

Τα δυο απο τα τρια που εβαλες (418j και 420j) ειναι entry level μοντελα με 1GB RAM
Και τα τρια μοντελα ειναι ειναι με Realtek CPUs
Εγω τα αποκλειω και τα τρια, γιατι ειναι πολλα λεφτα, για λιγες επιδοσεις και καμια αναβαθμιση μελλοντικα.

Το DS418play που ανεφερες ειναι ΠΟΛΥ καλυτερη επιλογη
Εχει Intel CPU με πολυ καλυτερες επιδοσεις απο τα Realtek
Ερχεται με 2GB DDR3L-1866 (1.35V) RAM που μπορεις να αναβαθμίσεις ΕΥΚΟΛΑ, χωρις να το ανοιξεις
επισημα παιρνει μεχρι 6GB RAM (ερχεται με 2 και μπορεις να βαλεις αλλο ενα 4αρη GB )
ανεπισημα (=χανεις εγγυησηκαι τεχνικη υποστηριξη οσο τις εχεις μεσα) παει μεχρι 8 ή και 16GB RAM
8GB RAM ειναι μια χαρα, τοσο εχω κ εγω στο 216plus

θα μου πεις είναι σχεδόν 5 κατοστάρικα και θα χεις δικιο, αλλα τα αλλα τρια ειναι 300 με 400 ευρω και μαπα επιδοσεις
δες στο λινκ ποσο βγαινει με Ελληνικο ΑΦΜ απο Γερμανια ;)
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#625599 Προσπαθώ να συνδεθώ από Google Chrome στη σελίδα της Αττικής Οδού για να μπω στον e-pass λογαριασμό μου.
https://cs.attiki-odos.gr/Login
Μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.
Σφάλμα σύνδεσης! Μη έγκυρο Όνομα Χρήστη ή μη έγκυρος Κωδικός Πρόσβασης.


Από Internet Explorer συνδέεται κανονικά.

Εννοείται ότι έχω τσεκάρει username/password.

Καμιά ιδέα;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#625600
Giuseppe Busso έγραψε:Προσπαθώ να συνδεθώ από Google Chrome στη σελίδα της Αττικής Οδού για να μπω στον e-pass λογαριασμό μου.
https://cs.attiki-odos.gr/Login
Μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.
Σφάλμα σύνδεσης! Μη έγκυρο Όνομα Χρήστη ή μη έγκυρος Κωδικός Πρόσβασης.


Από Internet Explorer συνδέεται κανονικά.

Εννοείται ότι έχω τσεκάρει username/password.

Καμιά ιδέα;;; :hmmm:
Καθάρισε τα cookies που έχει αποθηκεύσει ο chrome για τη συγκεκριμένη σελίδα.

Delete specific cookies

Delete cookies from a site

On your computer, open Chrome.

At the top right, click More > Settings.

At the bottom, click Advanced.

Under "Privacy and security," click Site settings.

Click Cookies > See all cookies and site data.

At the top right, search for the website's name.

To the right of the site, click Remove .