Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#607227
vasilis έγραψε:
drdino έγραψε:
vasilis έγραψε:
drdino έγραψε:Δεν κατάλαβα τι έκανες, πήρες καινούριο λάπτοπ κι έβαλες παλιούς drivers ; Γιατί;

τι γιατι, γιατι με αυτους παιζει σωστά. φτηνοδουλειά η κάρτα γραφικών και η lenovo δεν ασχολείται να διορθώσει το θέμα
Οι τελευταίοι drivers της κάρτας δικτύου δηλαδή πόσο χειρότεροι είναι από το να μην έχεις δίκτυο; Τι χάνεις/κερδίζεις με την αλλαγή αυτή δλδ;

Επίσης, realtek κάρτα δικτύου; Μήπως να έβλεπες μια intel wireless;
Εκτός της προφανούς λύσης να πάρω μια Intel και να τελειώνω, μου φαίνεται περίεργο που το κάνει μόνο σε ένα δίκτυο


Δεν απάντησες στην ερώτηση όμως, τι πρόβλημα είχες πριν και λύθηκε με παλιότερο driver; Τεσπα, δοκίμασε τα κλασικά, 2.4Ghz ή 5Ghz, άλλον κανάλι κλπ.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#607228 κοντεύω 1 μήνα με τον ssd στο 10ετίας λαπτοπ μου hp compaq cq 61...
δεν ξέρω πόσο θα αντέξει ακόμα , αλλά με τα (λίγα) ευρώ που έδωσα πραγματικά είναι σαν να αγόρασα άλλον υπολογιστή.
αθόρυβος , γρήγορος , χωρίς κολλήματα...
τι άλλο θέλω? :metalo:


κόστος service :
ssd +αλλαγή πληκτρολογίου+φορματ+επέκταση 2 gb μνήμης : 80 €... :s_yes


τα πιο vfm 80 ευρώ που έχω δαπανήσει ...
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#607229
Dimitris_P έγραψε:
vasilis έγραψε:Έχω ένα περίεργο πρόβλημα τον τελευταίο καιρό. Πριν κανα μήνα άλλαξα λάπτοπ και έφαγα αρκετές μέρες μέχρι να βρω κάποιους παλιούς drivers που να δουλεύει απροβλημάτιστα η καρτα wifi.
Το θέμα είναι ότι οταν συνδέομαι στο δίκτυο του σπιτιού, (forthnet - TD-W8970) και για αρκετά λεπτά, ίσως και μισή ώρα το δίκτυο σέρνεται. Μιλάμε ακόμη και στην σελίδα των ρυθμίσεων του μοντεμ κάνει ώρα για να μπει. Αν κουμπώσω ethernet δεν έχει κανένα θέμα. Εννοείται ότι δεν συγχρονίζει τίποτα από πίσω. Με κινητό και τάμπλετ δεν έχω κανένα θέμα. Επίσης δεν έχω θέμα και σε άλλα 3 wifi που συνδέομαι συχνά. Υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις που πρέπει να ψάξω παραπάνω είτε στο μοντεμ, είτε στο λάπτοπ?


Αν πας Network Settings->Change adapter options και πατήσεις διπλό κλικ στο wifi adapter, τι Speed σου δίνει;

Αν πας Device Manager->Network Adapters->διπλό κλικ στην κάρτα wifi δες στο Advanced Tab για κάποια ρύθμιση που έχει σχέση με το Link ή την ταχύτητα και παίξε. Σε κάθε αλλαγή θα πρέπει να κάνεις επανασύνδεση για σιγουριά.

Αν δεν παίξει τπτ κάνε restore τον default driver και άσε τα windows να βρουν καινούριο, αν υπάρχει

Όταν επανέρχεται ο τελευταίος driver απο τα windows έχει θέματα σε όλα τα δίκτυα. Εχει τρελό ping, μπορεί και πάνω απο 200 και δεν μπορείς να δεις ούτε ένα βιντεο σε 720p.
Τωρα στη δουλεια, παιζει μια χαρά απο το πρωι και ειναι συνδεδεμένο στα 270Mbit. Θα δοκιμάσω και στο σπίτι το βράδυ να δω τι ταχύτητα πιάνει.

καναλια δοκίμασα απο 10 έως 13 και στο αυτόματο και δεν ειδα διαφορά. θα κρατησω και μερικά screenshots απο τις ρυθμίσεις για να ανεβάσω
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#607309
REALZEUS έγραψε:Σε ευχαριστώ κι εσένα συνονόματε που ασχολήθηκες με θέμα "παλιακό". Δεν παίρνει τέτοιες μνήμες όμως. Παίρνει μόνο τις παλιότερες "double sided". Ξέρω ότι πρέπει να αναβαθμιστώ, αλλά αφού μου κάνει την δουλειά μου ακόμα... :oops:

α... καλα... περαστικα!
Οποτε στανταρ δεν παιζουν σωστα οι μνημες που εχεις τωρα μεταξυ τους και σου κανει αυτα τα περιεργα.


REALZEUS έγραψε:Ναι ρε παιδιά τα ξέρω αυτά. Περιμένω και Κορσε να μου πει για i9Κ, 32 GB RAM, Eizo 32'' και μπατζετάκι στα 3 χιλιάρικα... :lol:


Σε Θρεντριππερ θα πας.... :rtfm: :rtfm: :rtfm:
2950X σε Gigabyte X399 Designare EX με 64GB (DDR4-4000) RAM με Titan RTX και 512GB pcie 4.0 ssd
Και θα φτιαξουμε και custom water-cooling loop με GAMING RGB LED σε αυτο το διακριτικοτατο pc-tower
Άβαταρ μέλους
By elteo
#607312
REALZEUS έγραψε:Ναι ρε παιδιά τα ξέρω αυτά. Περιμένω και Κορσε να μου πει για i9Κ, 32 GB RAM, Eizo 32'' και μπατζετάκι στα 3 χιλιάρικα... :lol:


Πώς φαίνεται ο παλιός.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#607456
Wagner669 έγραψε:Σε Θρεντριππερ θα πας....


Επεξεργαστές μόνο Intel αγοράζω. Κάρτα έχω πάρει και AMD (βασικά ακόμα ΑΤΙ ήταν τότε :lol: ).


elteo έγραψε:Πώς φαίνεται ο παλιός....


:lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#607490 ΓΤΠΜΓ με τα κωλοpc ωρες ωρες. Εχω φερει ενα hp g6 απο την Ελλαδα για δευτερο, που εχει κατσει καποιος πανω του και εχει ξεκωλιασει τους μεντεσεδες και το καλυμμα της οθονης. Τα παρηγγειλα, τα αλλαξα και το αφησα ανοιχτο δυο βδομαδες γιατι αργουσε να ερθει το καλυμμα του μεντεσε. Ηρθε σημερα, το συναρμολογησα, και δεν αναβε η οθονη. Προηγουμενως, οπως εκλεινα το μπεζελ της δεν ηταν στη θεση του το καλωδιο και το εσπρωξα λιγο με το κατσαβιδι. Λεω παει, το κοψα. Ξαναλυνω τα παντα να τσεκαρω καλωδια, συνδεσεις, κλπ, το αναβω, τιποτα. Το συνδεω σε εξωτερικη οθονη, τιποτα. Λεω καηκε, κατι τραυματισα. Το ξανακλεινω και παω για κατουρημα σκεφτομενος να το βαλω αγγελια για ανταλλακτικα, οπου τρωω μια φλασια να αλλαξω θεση τη ραμ (μη ρωτησετε γιατι, δεν ξερω). Το αναβω και ........... πηρε!!!! Ματημπαναγια, δεν εχω ιδεα...


< >
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#607672 Χρησιμοποιεί κανένας στη δουλειά του controller/pda με windows CE?
θέλω να στείλω και να πάρω αρχεία με bt και δεν βρίσκω τον τρόπο.
Βασικά στο ένα μηχάνημα μπορώ να στείλω απο το κινητό προς τον controller αλλά όχι το ανάποδο.
Στο δεύτερο ούτε να στείλω, ούτε να πάρω

σε αντίστοιχο μηχάνημα με windows mobile 6 δεν έχω θέμα.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#607756 Εδώ ο τυχερός που έχουμε 6-7 Motorola MC3200 / MC3090 / MC32 :rant: . Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ γιατί κάνουν πολύ συγκεκριμμένη δουλειά και μεταφέρουν δεδομένα είτε με docking station είτε με wifi. Παρόλα αυτά είναι πολύ σπαστικά. :protest:

Αν είσαι σε δίκτυο μπορείς μήπως να τους ρίξεις VNC και να κάνεις την ζωή σου λίγο πιο εύκολη;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#607757
vasilis έγραψε:Χρησιμοποιεί κανένας στη δουλειά του controller/pda με windows CE?
θέλω να στείλω και να πάρω αρχεία με bt και δεν βρίσκω τον τρόπο.
Βασικά στο ένα μηχάνημα μπορώ να στείλω απο το κινητό προς τον controller αλλά όχι το ανάποδο.
Στο δεύτερο ούτε να στείλω, ούτε να πάρω

σε αντίστοιχο μηχάνημα με windows mobile 6 δεν έχω θέμα.
Ρώτησες το support του κατασκευαστή;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#607761 A OK. Μια ακόμα ερώτηση ρώτησες τον αντιπρόσωπο και αυτός απευθείας τον κατασκευαστή ή ήξεραν να σου απαντήσουν στην Ελλάδα;


< >
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#607762
mirage έγραψε:A OK. Μια ακόμα ερώτηση ρώτησες τον αντιπρόσωπο και αυτός απευθείας τον κατασκευαστή ή ήξεραν να σου απαντήσουν στην Ελλάδα;


< >

αντιπρόσωπο Ελλάδα αλλα μου απάντησαν κατευθείαν, που σημαίνει οτι του το εχουν ξαναρωτησει.