Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#750029 Ξερει κανεις απο thunderbird? Βαζω ενα φιλτρο, που θελω να δουλευει μονο στα εισερχομενα ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ, δλδ αν βρει την ταδε λεξη στον τιτλο να τα μεταφερει σε αλλο φακελο. Αυτο τρεχει συνεχεια και μου σκαναρει το ινμποξ, δε θελω να μου "κλεβει" τα μηνυματα απο το ινμποξ :twisted:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#750031 @Chris
Tools -> Message filters θα φτιάξεις τους κανόνες που θες.

@glf
Χωρίς trunk πώς περιμένεις να λάβει κλήση απ'έξω; :lol:
Αν έχεις ote ζητάς τους κωδικούς voip και όπως είπαμε. Οι άλλοι παροχοι δύσκολα τους δίνουν ή καθόλου.
Άβαταρ μέλους
By glf
#750043
Anonymous Founder έγραψε:Σου αρέσει να παιδεύεσαι μου φαίνεται! Asterisk για 3 τηλέφωνα;
Γιατί δεν βάζεις από ένα Echo dot και να παίζεις με drop in πανεύκολα και απλά;
https://www.theverge.com/2019/11/21/209 ... pp-devices
Εγώ όταν είμαι σε δωμάτιο που δεν με ακούει η γυναίκα μου, έτσι της μιλάω: Alexa, drop in kitchen echo. Και της λέω κάτι σαν το παρακάτω σαν A-male που είμαι:
"Ναι αγάπη μου, τρέχω να πλύνω τα πιάτα, μην φωνάζεις"

:s_sorry :s_dance


Μα.. έχω 3 Echo dot στο σπίτι αχαχα.
Έχω βαρεθεί όμως κατι σπαστικα down time που τους τυχαίνουν στο cloud.
Αν είχα Android car system θα έβαζα και κει το Alexa app βέβαια.

Πάντως για μένα, σαν το home server δεν έχει...

Άσε που βλέπω τώρα το asterisk υποστηρίζει video call και θέλω να κανω βιντεο θυροτηλεφωνα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#750137 Ξεκίνησα να βάλω λίγο γράσο τα ανεμιστηράκια. Ε αλλάζω και την πάστα στη gpu με την ευκαιρία.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#750485 Έχω την εντύπωση πως το Synology Drive Client μου γμάει τον σκληρό. Κάθε μέρα που τρέχει ακούω τον σκληρό να σκανάρει σαν τρελός. Θέλω όμως να συγχρονίζω συγκεκριμένους φακέλους που έχω ορίσει σε τακτική βάση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#750586
Geo f1 έγραψε:Γνωμες για αυτο?

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/ ... to_3530051

Εχει φυγει λιγο και παλατζαρει το ΕΝΤΕΡ στο Κ800 και μου εχει σπασει τα νευρα.
Το λιγουρευομαι καιρό αλλά ρε φίλε 200+ για πληκτρολόγιο στον λαιμό μου κάθεται κι ας είμαι από αυτούς που κάνουν ταξινόμηση με φθίνουσα τιμή

< >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#750588
Chris έγραψε:Υπαρχουν δυο ειδων ανθρωποι

1. Ταξινομηση: τιμη αυξουσα

2. Ταξινομηση: τιμη φθινουσα

:lol:

:lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#750653 Εγώ προχωράω λίγο λίγο το asterisk. Η εγκατάσταση είναι λίγο ειδική περίπτωση γιατί έβαλα το Asterisk 18 λόγω του ότι θα είναι LTS έκδοση.
Αυτό έχει default το pjsip module αντί του καθιερωμένου sip module που έχει τελείως διαφορετικές ρυθμίσεις για config files.
Εν τέλει τα βρήκα τα.. πατήματα και τώρα έχω βάλει και ένα παλιοοο account που είχα στην Omnivoice και είχε ακόμα μέσα € για δοκιμές.

Για... hard phones έχω ένα SPA3102 που το χρησιμοποιώ τώρα καθαρά σε bridge mode, για να συνδέεται μόνο στον asterisk. Δεν κάνει αυτό PPOE κλήσεις δηλαδή.
Μου ξύνεται να πάρω και ένα ασύρματο VOIP τηλέφωνο για να βολεύει μέσα στο σπίτι.
Κάτι σαν αυτό δηλαδή
https://www.skroutz.gr/s/17693479/Grand ... tly_viewed

Τι λέτε; Υπόψιν ότι στο σπίτι έχουμε κακή λήψη στα κινητά τηλέφωνα λόγω ενός λόφου μπροστά και βασικά είμαι σε μικρή.. λεκάνη σε σχέση με τις κεραίες της περιοχής. Ενώ δηλαδή έχω πολύ χρόνο ομιλίας στα κινητά, δε με βολεύει μέσα στο σπίτι για ομιλια.
Με τις γιαγιάδες είμαστε με skype και viber δηλαδή..
Και αυτός είναι ο βασικός λόγος που θέλω voip τηλεφωνία, να μπορώ να μιλάω άνετα μέσα από το σπίτι και το.. γκαράζ που είναι ημιυπόγειο.
Και bonus να μπορώ να μιλάω με την κουζίνα από το.. γκαράζ χαχαχα
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#750718
dimik έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Γνωμες για αυτο?

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/ ... to_3530051

Εχει φυγει λιγο και παλατζαρει το ΕΝΤΕΡ στο Κ800 και μου εχει σπασει τα νευρα.
Το λιγουρευομαι καιρό αλλά ρε φίλε 200+ για πληκτρολόγιο στον λαιμό μου κάθεται κι ας είμαι από αυτούς που κάνουν ταξινόμηση με φθίνουσα τιμή

< >


Χτυπηθηκε. Τωρα ετοιμαζομαι για συνδεσεις κλπ. Βοηθεια μας :s_biggrin
Εικόνα
Εικόνα