Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#637324
elteo έγραψε:Μαtrox? Τι είπες τώρα? :oops:


Intel Pentium 133 Mhz, και αν δεν κάνω λάθος, 128 MB RAM. Επίσης δισκάρα Quantum Fireball!!!

Μετά έβαλα και εκείνη τη Voodoo 3D που έμπαινε μόνον ως add on, γιατί δεν είχε 2D.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#637325 Ο πρώτος μου Η/Υ ήταν ένας ΙΒΜ με 386 DX 40 MHz, 4 MB RAM, 40 MB HDD, 1,44 FDD & 14 αρι CRT έγχρωμο.

Πώς πέρασαν τα χρόνια...... :sorry:
Τελευταία επεξεργασία από elteo και 28 Μαρ 2020, 22:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#637329
elteo έγραψε:Ο πρώτος μου Η/Υ ήταν ένας ΙΒΜ με 386 DX 40 MHz, 4 MB RAM, 40 MB HDD, 1,44 FDD & 14 αρι CRT έγχρωμο.

Πώς πέρασαν τα χρόνια...... :sorry:


Ο πρώτος μου υπολογιστής δεν ήταν καν PC, ήταν ένας Atari (όχι η παιχνιδομηχανή προφανώς) κάπου το '86-'87, με κασέτα που φόρτωνε τον κώδικα, συνδεδεμένος με ασπρόμαυρο monitor-TV JVC με επαγωγικά πλήκτρα αλλαγής σταθμών. 4 σταθμούς είχε, αν θυμάμαι καλά. Δεν είχε όμως καμία σημασία γιατί τότε υπήρχε μόνον η ΕΡΤ 1 και η ΕΡΤ 2 (θυμάμαι οριακά και ΥΕΝΕΔ, το '82, που ήμουν 5). :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#637332 8086 ibm compatible της hyundai, το '86-'87. Δώρο του που έβλεπε το μέλλον, στα γενέθλια.μου, μόλις 7 ετών.

Και amstrad 6128 με έγχρωμο μόνιτορ και φλοπυ
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#637336 Κι εγώ κάποτε με 286 ασπρόμαυρο... Μάλιστα ήμουν τόσο ανίδεος τότε που νόμιζα ότι το 3.5" drive ήταν hard disk, αφού είχε και 5.25" που ήταν όντως floppy! :oops:

Από Dell βλέπω το P2720DC να είναι στα μέτρα μου (2560 x 1440 όμως), αφού τα 4Κ ξεφεύγουν σε τιμή, τουλάχιστον στο επίσημο βελγικό site της Dell. Τουλάχιστον να έχω ένα μπούσουλα για να ξεκινήσω. Θα μελετήσω και τα σχετικά μοντέλα από LG και βλέπουμε.

Μάλλον θα χτυπήσω και κάποιο "soundbar" που να ταιριάζει στην ανάλογη οθόνη, για να είναι μαζεμένα τα πράγματα. Κάτι με ενσωματωμένα ηχεία λίγο δύσκολο να βρω. Για ήχο με απαιτήσεις να είναι καλά τα Dynaudio... :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#637453
saxon_747 έγραψε:Και amstrad 6128 με έγχρωμο μόνιτορ και φλοπυ

664, μια εβδομάδα πριν βγει ο 6128 στην ίδια τιμή
Τουλάχιστον πήρα την έγχρωμη οθόνη (και ήμουν ο πιο cool τύπος της παρέας μου ).

< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#637458 Αυτό είχε ενσωματωμένη θήκη για την κασέτα

Εμείς είχαμε ξεχωριστό μηχάνημα μόνο για την κασέτα :hmmm: το θυμάται κανείς;

1 ώρα να φορτώσει ένα παιχνίδι :rant: ευτυχώς δηλαδή γιατί το παρατήσαμε αμέσως
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#637460
JBT έγραψε:Εμείς είχαμε ξεχωριστό μηχάνημα μόνο για την κασέτα :hmmm: το θυμάται κανείς;

Spectrum