Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By krom
#636477
lazarefa έγραψε:Έχω ένα παλιό σύστημα (από το μακρινό 2008) ...

Τι θα μου προτείνατε παίδες;

Απολύτως τίποτα. Μη πας και δώσεις 200ε τζάμπα πραγματικά. Για πολλά ανοιχτά tabs μετράει μόνο ram. Για youtube σε 1080 η 650τι είναι υπεραρκετή, παίζει και 4Κ αλλά εκεί πλέον θα το φρενάρουν όλα τα υπόλοιπα, δεν θα δείς καμία διαφορά με νεότερη κάρτα. Aν χρησιμοποείς chrome για youtube πήγαινε στο chrome://flags κανε αναζητηση για override software rendering list και ενεργοποίησέ το.
Αν τώρα στην παρανοική περίπτωση που σε ενδιαφέρει το 4K/60hz με χαμένα frames σε τόσο παλιό pc, οποιαδήποτε κάρτα της τελευταίας τριετίας θα κάνει decode και h.265, οπότε την φτηνότερη που θα βρεις από τις 2 τελευταίες γενιές (πχ gt1030, rx550)
Άβαταρ μέλους
By elteo
#636478
krom έγραψε: Για youtube σε 1080 η 650τι είναι υπεραρκετή, παίζει και 4Κ [...]


Eδώ παίζουν λαπτοπ 5ετίας με 4ης γενιάς i3 και ενσωματωμένα γραφικά και δεν θα παίζει η 650? :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#636486 Έχω ακριβώς το ίδιο PC σαν δευεροτριτο με ίδιο επεξεργαστή, ίδια ψυκτρα, P5Q mobo χωρίς SSD και με ATI κάρτα γραφικών.

Μην πετάξεις φράγκο πάνω του.

Edit: αν σε τρώει τόσο πάρε καμία μτχ GPU από ebay για να πεις ότι αναβαθμίσες κάτι, αλλά μην δώσεις πολλά.

< >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#636489 Εγω θα του πετουσα και μια rx580 με 8gb που βγαινουν τωρα στα 160 ευρουλακια για να εχεις τη δυνατοτητα για ελαφρυ gaming!
Αλλα η πιο σωστη επιλογη θα ηταν να περιμενεις, να μαζεψεις κανα φραγκο παραπανω και να δεις κατι πιο συγχρονο...
Άβαταρ μέλους
By JBT
#636494 Γιατί ορισμένα βιντεάκια κατεβαίνουν αμέσως και κάποια άλλα πηγαίνουν σαν σαλιγκάρια;

Ακόμα και μέσα στο ίδιο πρόγραμμα πχ YouTube μια έτσι μια αλλιώς κάνει

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#636502 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Με καλύψατε. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν αναβάθμιση σε κάρτα 1030, αλλά βλέπω τιμές κοντά στο 100άρι (και περιορισμένη διαθεσμότητα σε ελληνικά eshops), που μάλλον δεν αξίζει.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#636507
melos86 έγραψε:Εγω θα του πετουσα και μια rx580 με 8gb που βγαινουν τωρα στα 160 ευρουλακια για να εχεις τη δυνατοτητα για ελαφρυ gaming!
Αλλα η πιο σωστη επιλογη θα ηταν να περιμενεις, να μαζεψεις κανα φραγκο παραπανω και να δεις κατι πιο συγχρονο...

οτιδηποτε πανω απο 4χχ και gtx 1xxx θελει uefi bios
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#636517 Εννοείς ότι οι κάρτες με τσιπσετ Radeon σειράς 500 δεν είναι συμβατές με ΜΒ που βασίζεται σε BIOS (όπως η δική μου), ενώ οι κάρτες γραφικών με τσιπσετ Nvidia σειράς 1000 είναι ΟΚ; Aν ναι, πρόκειται για σημαντική παράμετρο την οποία ομολογώ ότι αγνοούσα...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#636522 Lazarefa, δεν αξίζει να ξοδέψεις λεφτά για αναβάθμιση. Κράτα τα λεφτά στην άκρη σε περίπτωση που χαλάσει κάτι, ή βάζε κάτι στην άκρη καθε μηνα μέχρι να χαλάσει και να πάρεις κάτι αλλο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#636525 Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Επειδή είχα κάτι παρόμοιο (και μάλιστα με SSD) δεν είχε κανένα νόημα καμία αναβάθμιση. Μόνον αλλαγή μητρικής έχει νόημα, αλλιώς πετάς τα λεφτά σου.
Δες είτε insomnia ή στην Cosmodata για κανένα refurbished.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#636526
lazarefa έγραψε:Εννοείς ότι οι κάρτες με τσιπσετ Radeon σειράς 500 δεν είναι συμβατές με ΜΒ που βασίζεται σε BIOS (όπως η δική μου), ενώ οι κάρτες γραφικών με τσιπσετ Nvidia σειράς 1000 είναι ΟΚ; Aν ναι, πρόκειται για σημαντική παράμετρο την οποία ομολογώ ότι αγνοούσα...

απο οτι θυμαμαι η 460 και 470 λογο του οτι ειναι rebrands δεν θα εχουν θεμα με legacy/uefi αλλα η 480 και γενικα οτιδηποτε αλλο μετα απο αυτην θελει uefi
τα ιδια και τις gtx 1xxx οτιδηποτε απο αυτη την σειρα θελει uefi
Άβαταρ μέλους
By JBT
#636528
melos86 έγραψε:Οταν λες "κατεβαινουν" στο youtube τι ακριβως εννοεις?
Κολλαει κατα την αναπαραγωγη?


Ναι θέλω να πω με τόσο δυνατές γραμμές που έχουμε πλέον δεν θα έπρεπε να κατεβαζε το βίντεο αμέσως;;; Και να μην πηγαίνει σαν isdn ;;;

Να γεμίσει η μπάρα πώς να το πω