Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#795903
glf έγραψε:Ήθελε δλδ reset resize η οθόνη να φαίνεται ολόκληρη στο bios;

ήθελε ΟΝ την οθόνη.Ηταν στο OFF.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#795951 Gigabyte GeForce RTX 3060 (όχι Ti) - 360 €. Μπαίνουμε;

Πρόκειται για ένα μηχάνημα με i7-4770k (2013) - 16 GB RAM (DDR3).
Χρήση: light και σπάνιο 1440p gaming. Δεν με ενδιαφέρει να έχω 145 fps αντί για 95, αλλά θα ήθελα -όσο γίνεται-να έχω τα γραφικά τουλάχιστον στο high (αν όχι ultra high).
Ο επεξεργαστής είναι παλιός αλλά δυνατός, λογικά δεν υπάρχει θέμα 'bottleneck' για την GPU...

για σύγκριση, έτερο πακέτο με i5-10500k (2020) -AMD 5600 XT - 32 GB RAM (DDR4) παίζει μια χαρά ό,τι θέλω. Τις ελάχιστες ώρες που βρίσκω χρόνο δηλαδή...απλά έβαλα AoE IV και κανά δυο άλλα και είπα να θυμηθώ τα "νιάτα" μου...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#795953 Παρόμοιο μηχάνημα έχω κι εγώ 4790Κ cpu με 3080 και 16 RAM και σε μερικά παιχνίδια κάνει bottleneck, όχι ότι είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα αλλά υπάρχει.


Πάντως οι τιμές για πχ έναν i5 12400+Mobo+32 Ram είναι δελεαστικοτατες.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#795956 πολλές φορές σκέφτομαι ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι πια παλιό (2013), όμως μου κάνει όλα τα χατίρια και καλύπτει το 99% της χρήσης, οπότε δεν βλέπω ιδιαίτερο λόγο για ολική αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#795957 Άπαξ και καρφωθεί η σκέψη της αναβάθμισης όλο και κάποιο λόγο βρίσκεις, αν δεν σε βρει αυτός
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#795958 αμμ το ξέρω :lol: και δυστυχώς στο παρελθόν όσες φορές έκανα μόνο 'εμβαλωματικά' upgrade (αντί ολικά), το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο.
(Εξαιρείται η σοβαρή αναβάθμιση RAM και φυσικά η μετάβαση από κλασικό HDD σε SSD)
γι' αυτό και το μηχάνημα για το οποίο μιλώ τώρα, δεν το έχω πειράξει από τότε που το έφτιαξα (εξαιρείται η RAM από 8 σε 16 GB)...ήταν για την εποχή του πολύ δυνατό.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#796004 Στα 350€ παίζει και αυτή που δίνει 2 παιχνίδια:

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-dikt ... x=products

Ειδικά αν σε ενδιαφέρουν τα συγκεκριμένα είναι καλή τιμή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#796013
ArrowsFA1 έγραψε:αμμ το ξέρω και δυστυχώς στο παρελθόν όσες φορές έκανα μόνο 'εμβαλωματικά' upgrade (αντί ολικά), το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο.
(Εξαιρείται η σοβαρή αναβάθμιση RAM και φυσικά η μετάβαση από κλασικό HDD σε SSD)
γι' αυτό και το μηχάνημα για το οποίο μιλώ τώρα, δεν το έχω πειράξει από τότε που το έφτιαξα (εξαιρείται η RAM από 8 σε 16 GB)...ήταν για την εποχή του πολύ δυνατό.
Ούτε εγώ το έχω πειράξει πέρα από SSD, RAM και GPU αλλά νομίζω ήρθε η ώρα.

Μία LGA1700 mobo για να παίρνει τουλάχιστον και 13 gen CPU, μια VFM CPU και την αντίστοιχη DDR4 τα χρειάζεται.

Το ανάβω 2 φορές τον μήνα που θα έχω χρόνο να παίξω λίγο αλλά όταν παίζω strategy με CPU intensive load τραβάει ζόρι πλεον.
Επισης τα loading times σε παιχνίδια τύπου DCA είναι σπαστικά.
Κάτι FPS κλπ όμως τα τρέχει νεράκι λόγω 3080.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#796023
NickTG έγραψε:Στα 350€ παίζει και αυτή που δίνει 2 παιχνίδια:

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-dikt ... x=products

Ειδικά αν σε ενδιαφέρουν τα συγκεκριμένα είναι καλή τιμή.

Σε ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύ καλή περίπτωση - μάλιστα στα benchmarks δείχνει καλύτερη από την 3060 RTX.
Δεν ξέρω όμως. Νομίζω ότι μετά από περίπου 15 χρόνια ήρθε η ώρα να επιστρέψω στην Nvidia. Η AMD με απογοήτευσε συστηματικά με κάποια μικροθεματάκια μεν, συστηματικώς εμφανιζόμενα δε, προβλήματα με τους drivers της (δοκιμάστηκαν τρεις: HD 4830, 7850, 5600 XT). Με τρώει όμως να της δώσω μια ακόμη ευκαιρία...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#796032 Προσωπικά με HD5800, R9 370 και RX580 μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα οπότε αν κρίνω και από τις τιμές που υπάρχουν προς το παρόν όταν μπορέσω να πάρω άλλη πάλι σε AMD με βλέπω.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#796041 Όσοι έχετε AMD κάρτα γραφικών, μια χάρη παρακαλώ : στο C:\AMD , τι χωρητικότητα έχει φτάσει ο φακελίσκος ? :lol:

Κατα τ'άλλα , πρόβλημα δεν έχω , τόσο σε σταθερό όσο και portable, με Ryzen + Radeon παίζουμε

Η τιμή είναι καλή και για τις 2 κάρτες που παρατέθηκαν, βάζει σε σκέψεις μετά τα πρόσφατα περίεργα με την οικογένεια 4000 της Nvidia :lol: