Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#810039
ArrowsFA1 έγραψε:https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/diktiaka/whole-home-wifi-mesh/tp-link-deco-x50-ax3000-sustima-mesh-wi-fi-2-pack/?productId=20410210

Αξίζει; ή το αντίστοιχο triple pack του.
Σπίτι 125 τ.μ. με παλαιού τύπου διαρρύθμιση (διάδρομοι και στροφές), οπότε μεσολαβούν κάποιοι τοίχοι ανάμεσα σε ρουτερ και στους πίσω χώρους.


Ναι είναι αρκετά καλή λύση. It will do the job..
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#810349 Σε Chromebook μπαίνουμε; Αν ναι, σε ποιο; Τι κοιτάμε εκτός τιμής; Μνήμη; Χωρητικότητα; Επεξεργαστή;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#810351 Chromebook=chrome os? Αν ναι, απο μενα ειναι οχι

Της πλακας ιστορια το os. Παρε ενα τουμπανο ταμπλετ και μια θηκη-πληκτρολογιο
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#810355 Δεν μπορώ πάντως να σκεφτώ κάτι που θα κάνει με το τούμπανο tablet που δεν μπορεί να κάνει το chrome os.

Επίσης εφόσον μιλάμε για κάποιο με Χ86 επεξεργαστή μπορείς να βάλεις και windows ή linux.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#810499 Γνωστός, καθηγητής Φυσικής στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης μου δήλωσε ότι πλέον με ένα αξιοπρεπές chromebook καλύπτεται πλήρως και το σύστηνε. Βέβαια αυτός μπορεί από το σπίτι του να συνδέεται με υπερυπολογιστές του πανεπιστημίου που θα του τρέξουν τα ειδικά προγράμματά του οπότε δεν ξέρω αν ισχύει για όλους. Η λέξη κλειδί είναι το αξιοπρεπές, δηλαδή κάποιο καλούτσικο σε επεξεργαστή κλπ και όχι αυτά των 200 ευρώ...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#810783 Χρήση σερφάρισμα στο internet, YouTube, κανένα word, όχι παιχνίδια, θα χρησιμοποιηθεί σε αίθουσες διδασκαλίας μέσω προτζέκτορα. Μπάτζετ αναλόγως το μηχάνημα, χρειαζόμαστε κάτι καλό, να μη κολλάει σε κάνα χρόνο, δε ξέρω τι δυνατότητες παίζουν με μνήμες, επεξεργαστές, κτλ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#810904 Έχω ένα router tplink archer C7 , έχει δουλέψει καλά αρκετά χρονάκια
Εδώ και κάνα δίμηνο αρχίζει στο άσχετο και χάνει το ιντερνετ , το λαμπάκι στο πάνελ γίνεται πορτοκαλί
Αμα το κανείς restart παίζει κάνα λεπτό και ξανά πέφτει στο πορτοκαλί
Το μετακίνησα σε άλλο δωμάτιο με άλλο Ethernet input και παίζει καλά

Με βάση αυτή τη συμπεριφορά είχα συμπεράνει ότι θέλει αλλαγή το καλώδιο μέσα από τον τοίχο πράγμα και το οποίο έκανα , προηγούμενο επεισόδια αυτό . Είχε κάνα δυο εβδομάδες έπαιζε καλά , σήμερα αρχίσαμε πάλι τις αστάθειες

Ξανά άρχισε τα ίδια … σιχτίρισα λέμε…. Το πάω σε άλλο δωμάτιο και παίζει καλά … βάζω ένα απλό switch στην αρχική θέση του με το ίδιο lan Input και παίζει καλά και εκείνο …. Γενικά η σύνδεση ιντερνετ στο σπίτι είναι βράχος δεν έχει διακυμάνσεις ….Τι στο καλό;;;;;


Καμία ιδέα;
Έχω μια θεωρία αλλά δεν ξέρω αν έχει βάση
Στο κανονικό setup έχει πολύ φορτίο , έχει πάνω και τα 4 lan outputs κατειλημμένα με πολύ traffic , πάνω εκεί είναι το NAS , το docking station της δουλειάς , ένα desktop με αρκετή χρήση . Στο ασύρματο δε συνδέονται πολλές συσκευές , ΙοΤ μέσα στο σπίτι , οκά τα κινητά και ένα desktop always on

Στο άλλο δοκιμαστικό σημείο όπου συμπεριφέρεται καλά δεν βάζω καλώδια πάνω του το αφήνω μόνο ασύρματο

Λέω λοιπόν μπας και δεν αντέχει το φορτίο , τις πολλαπλές συνδεδεμένες συσκευές . Έχει βάση αυτό ;

Σκέφτομαι να πάρω το ΑΧ55 για αναβάθμιση που είναι και wifi6 . Άραγε να είναι αυτό που θα κάνει τη διαφορά ;διάβασα ότι αυτό έχει αναβαθμισμένο Hardware και μπορεί να διαχειριστεί πολλές συνδέσεις
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#810905 Δεν ξέρω για τέτοια χρήση δεν θα έπαιρνα tplink, το απάντησες και μόνος σου. Προφανώς κλαταρε, το παθαίνουν αυτό
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#810907
Dodger έγραψε:Χρήση σερφάρισμα στο internet, YouTube, κανένα word, όχι παιχνίδια, θα χρησιμοποιηθεί σε αίθουσες διδασκαλίας μέσω προτζέκτορα. Μπάτζετ αναλόγως το μηχάνημα, χρειαζόμαστε κάτι καλό, να μη κολλάει σε κάνα χρόνο, δε ξέρω τι δυνατότητες παίζουν με μνήμες, επεξεργαστές, κτλ.



Αυτά πάντως μπορείς να τα κάνεις και με ένα απλό laptop με Windows για αρκετό καιρό χωρίς να έχεις θέμα.
Και με ένα τέτοιο μπορείς να κάνεις τη δουλειά αυτή:

https://www.skroutz.gr/s/40919355/HP-25 ... escription

Στο οποίο μπορείς να βάλεις και έξτρα RAM μετά.
Άβαταρ μέλους
By glf
#811301 Μια ακόμα ευκολία που ήθελα να κάνω είναι η οργάνωση στο αρχείο από τις φωτογραφίες. Μέχρι τώρα τα είχα στο NAS με φακέλους κτλ. Ε και επειδή σιγα σιγά είμαστε 4 που τραβάμε τώρα πια, έπρεπε να γίνει.
Κοιτάω λοιπόν τις self hosted πλατφόρμες που υπάρχουν και κάνουν ότι και το Synology Photos.
Αυτό θα τρέχει στο proxmox που έχει στηθεί και ήδη δοκιμάζω 3 διαφορετικές λύσεις. Αυτή είναι η ευκολία στα container.
Με βλέπω για το photoprism..
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#811385
glf έγραψε:Μια ακόμα ευκολία που ήθελα να κάνω είναι η οργάνωση στο αρχείο από τις φωτογραφίες. Μέχρι τώρα τα είχα στο NAS με φακέλους κτλ. Ε και επειδή σιγα σιγά είμαστε 4 που τραβάμε τώρα πια, έπρεπε να γίνει.
Κοιτάω λοιπόν τις self hosted πλατφόρμες που υπάρχουν και κάνουν ότι και το Synology Photos.
Αυτό θα τρέχει στο proxmox που έχει στηθεί και ήδη δοκιμάζω 3 διαφορετικές λύσεις. Αυτή είναι η ευκολία στα container.
Με βλέπω για το photoprism..
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο επεξηγηματικός για τους αγράμματους;
Τι δεν σου κάνει το NAS με τους 4 που τραβάνε;
Τι είναι οι self hosted πλατφόρμες;
Για τα άλλα, τα proxmox και container θα ρωτήσω όταν μεγαλώσω! :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#811441 Αυτό που ψάχνω είναι
- αυτόματη ημερολογιακή καταχώρηση και εμφάνιση
- να μην παίρνει δύο φορές την ίδια φωτογραφία (πχ η γυναίκα αποθηκεύει φωτογραφίες που είχε βάλει σε άλλο φάκελο, ή που τις είχα στείλει εγώ από το κινητό μου και τις έχω ήδη αποθηκεύσει)
- δυνατότητα αναζήτησης

Τώρα αυτά τα εργαλεία αυτά πάνε να λύσουν, μέχρι και την τοποθεσία αν έχεις ενεργή την καταχωρούν και κάνει αυτόματα το άλμπουμ από ένα μέρος που πήγες με 5-10 φωτογραφίες πχ την ίδια μέρα.
Φυσικά κάνουν και αυτόματη αναγνώριση προσώπων και το σταμπάρει και από εκεί και τα διαλέγεις να τα δεις και έτσι, πχ τις φωτο που έχω με τα παιδιά, με το σκυλί, με τον παππού κτλ.
Και αργότερα να ανεβάζουν και τα παιδιά στο ίδιο μέρος. Και να μη φοβάμαι μη μου σβήσουν κάτι κατά λάθος..
Άβαταρ μέλους
By glf
#811443 Για.. προπόνηση στο PC υπάρχει το digiKam, κανονική εφαρμογή στο PC που κάνεις το ίδιο πράγμα σαν επεξεργασία metadata στα άλμπουμ σου.
Τις επεξεργάζεσαι και μετά αν θες τις ανεβάζεις και σε cloud φάκελο.
Απλά εγώ δε θέλω τα δικά μου δεδομένα σε cloud. Έχω όμως backup server δικό μου. Bare metal :) στην Ελλάδα :) 5 χλμ από το σπίτι μου :) δηλαδή αν θέλω παίρνω τον σκληρό στο χέρι.