Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#646993 g περί διαστάσεων


Logitech M590
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_l ... 09589.html

Εικόνα

Πλάτος (ποντίκι):
6.4 cm
Ύψος (ποντίκι):
4 cm
Βάθος (ποντίκι):
10.3 cm

Xiaomi Mi Dual Silent
https://www.aliexpress.com/i/4000786338037.html

Εικόνα

Dimensions: 112.7× 62.7× 36.8mm
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#647026 Έψαχνα ένα monitor με σχετικά μικρές διαστάσεις, στις 22' και κάτω από 150€ αφού την ήθελα για ένα από τα pc στη δουλειά.

Είπα να δοκιμάσω Philips και συγκεκριμένα την 223V7QHSB με τιμή 110-130€

Για το συγκεκριμένο budget νομίζω είναι ότι καλύτερο έχω δει!

Bezeless design, πολύ καλές γωνίες θέασης, πολύ καλό μαύρο και όμορφα χρώματα. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με ρυθμίσεις, όλα default.

Γενικά η εταιρία δεν "ακούγεται" πλέον. Κρίμα, γιατί έτσι;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#647029 την είχα σκεφτεί τη πολύ καλή Philips αλλά υπήρχε κάποιο πρόβλημα διαθεσιμότητας πριν απο λιγο διάστημα και
για χρήση γραφείου σε 2 συνεργάτες , πρότεινα τις 22άρες της HP, πολύ ευχάριστα monitor.

Για μένα κατέληξα σε μία https://www.skroutz.gr/s/15715219/AOC-27V2Q.html στην 24άρα εκδοχή της
γιατί πολύ απλά ερωτεύτηκα .
Το αποτέλεσμα επίσης δενκακό καθόλου και με Freesync ακόμα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#647192 Ωντας κατι σα συνταξιουχος 50 μερες τωρα δουλεια δεν ειχε ο διαολος...

Να ρωτησω και
το κλασικο ρουτερ του οτε ( spped port plus) εχει μια θυρα usb. αυτη τι δουλεια κανει?
μπορω να βαλω εναν εκτυπωτη να τυπωνουν εκει οι παντες?

( προσοχή! αν πειτε ναι θα μου πειτε και το πως :) :) )
Άβαταρ μέλους
By fokion
#647281 ναι οκ αρχιζω να μπαινω στο νοημα... με την διαφορά ( αν καταλαβα καλα) οτι ο εκτυπωτής πρπει να ειναι πανω σε εναν υπολογιστή κι οχι στο ρουτερ οπως το φανταστηκα... Σωστά?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#647287 Για στικάκι μάλλον είναι, δεν βλέπω στις οδηγίες να αναφέρει ότι είναι για διαμοιρασμό εκτυπωτή.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#647293
drdino έγραψε:Για στικάκι μάλλον είναι, δεν βλέπω στις οδηγίες να αναφέρει ότι είναι για διαμοιρασμό εκτυπωτή.


Οκ.....

Θα μπορουσε να ειναι και πχ εξωτερικός σκληρός δισκος ??? ( Ωστε και παλι το περιεχόμενο να ειναι κοινοχρηστο)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#647296 Αν ο δίσκος έχει εξωτερική τροφοδοσία, πολύ πιθανό. Αν δεν έχει, χλωμό θα έλεγα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#647321
fokion έγραψε:ναι οκ αρχιζω να μπαινω στο νοημα... με την διαφορά ( αν καταλαβα καλα) οτι ο εκτυπωτής πρπει να ειναι πανω σε εναν υπολογιστή κι οχι στο ρουτερ οπως το φανταστηκα... Σωστά?


Ναι.

Κατα πασα πιθανοτητα για να συνδέσεις εκτυπωτή πάνω στο router στη usb και να το αναγνωρίσει άμεσα προς κοινόχρηστη χρήση, θα πρέπει το router να υποστηρίζει κάποια print server λειτουργία, δεν νομίζω οτι υποστηρίζει το Speedport κατι τέτοιο.

Μπορείς να τον συνδέσεις με θύρα δικτύου(εφόσον έχει)
στο router και να γίνει δικτυακός άνευ pc
Άβαταρ μέλους
By babakos
#647763
georgetz έγραψε:
fokion έγραψε:ναι οκ αρχιζω να μπαινω στο νοημα... με την διαφορά ( αν καταλαβα καλα) οτι ο εκτυπωτής πρπει να ειναι πανω σε εναν υπολογιστή κι οχι στο ρουτερ οπως το φανταστηκα... Σωστά?


Ναι.

Κατα πασα πιθανοτητα για να συνδέσεις εκτυπωτή πάνω στο router στη usb και να το αναγνωρίσει άμεσα προς κοινόχρηστη χρήση, θα πρέπει το router να υποστηρίζει κάποια print server λειτουργία, δεν νομίζω οτι υποστηρίζει το Speedport κατι τέτοιο.

Μπορείς να τον συνδέσεις με θύρα δικτύου(εφόσον έχει)
στο router και να γίνει δικτυακός άνευ pc


Η καλύτερη λύση. Το Speedport δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Σύνδεση στο δίκτυο θα κάνεις, είτε με Ethernet ειτε με Wifi.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#647906
funkyreverend έγραψε:Preview pane έχεις επιλεγμένο στον φάκελο του onedrive; Για δοκίμασε να το αλλάξεις, είναι συχνό φάουλ του onedrive.
Υποθέτω ότι έχεις δοκιμάσει ήδη απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του onedrive application, για αυτό δεν το αναφέρω καν.

Επειδή συνέχισε να κρασάρει ο explorer, είπα να δοκιμάσω την απεγκατάσταση του onedrive. Το είχα ξανακάνει στο παρελθόν, αλλά τώρα μουλάρωσε για τα καλά. Στο control panel δείχνει να είναι εγκατεστημένο, αλλά δεν υπάρχει πουθενά η εφαρμογή. Όταν κατεβάζω και τρέχω το .exe λαμβάνω μήνυμα "OneDrive is already installed". Ακολουθώ εδώ κι εδώ τις οδηγίες, αλλά τίποτα. Restart έχω κάνει, το uninstall δεν δείχνει να προχωράει... WTF όμως .... :rant:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#647908
Scotch έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Preview pane έχεις επιλεγμένο στον φάκελο του onedrive; Για δοκίμασε να το αλλάξεις, είναι συχνό φάουλ του onedrive.
Υποθέτω ότι έχεις δοκιμάσει ήδη απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του onedrive application, για αυτό δεν το αναφέρω καν.

Επειδή συνέχισε να κρασάρει ο explorer, είπα να δοκιμάσω την απεγκατάσταση του onedrive. Το είχα ξανακάνει στο παρελθόν, αλλά τώρα μουλάρωσε για τα καλά. Στο control panel δείχνει να είναι εγκατεστημένο, αλλά δεν υπάρχει πουθενά η εφαρμογή. Όταν κατεβάζω και τρέχω το .exe λαμβάνω μήνυμα "OneDrive is already installed". Ακολουθώ εδώ κι εδώ τις οδηγίες, αλλά τίποτα. Restart έχω κάνει, το uninstall δεν δείχνει να προχωράει... WTF όμως .... :rant:



Συνηθως τρωει τετοιες φρικες οταν το OneDrive folder δεν ειναι στον C:
Εγω οταν ειχα αντιμετωπισει τετοιο θεμα, αρχικα
μεταφερα το OneDrive folder στην αρχικη του θεση
μετα βγηκα απο τον λογαριασμο μου στο OneDrive
Εκανα Rebbot σε Safe Mode
Απεγκατασταση του OneDrive