Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#744772
saxon_747 έγραψε:
Serf έγραψε:Μάλιστα. Τα οποία δοχεία δεν έχουν θέμα με τον πολυκαιρισμο, σωστά; Είναι μόνο θέμα πλήθους εκτυπώσεων;

< Note >


Αν αναφέρεσαι στα laser δοχεία γραφίτη, δεν τα επηρεάζει ο χρόνος.
Tα Inkjet (υγρά μελάνια) στεγνώνουν.


Στα laser αναφερόμουν που έγραψες αμέσως πιο πάνω.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#744773
saxon_747 έγραψε:
Serf έγραψε:Για τι κόστος μιλάμε για αξιοπρεπές πολυμηχάνημα έγχρωμο laser;

< Note >


Αυτη τη στιγμή 300-350€ και με τιμές αναλωσίμων περίπου 100€ / δοχείο (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Υπόωη, μιλάω για διαθέσιμα μηχανήματα.


Οκ. Προς τα εκεί, λοιπόν, θα κινηθούμε. Κάποια πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#744777
dimik έγραψε:Υπάρχει και η περίπτωση μέχρι να αλλάξεις τόνερ πρώτη φορά να έχουν βγει συμβατά ή να έχει πέσει η τιμή των OEM.



Συμβατά μπορεί να κυκλοφορήσουν αλλά δεν ξέρουμε αν θα εκτυπώνουν σωστά. Επίσης και η τιμή των συμβατών θα είναι σχετικά υψηλη για τετοιας κατηγορίας μηχανήματα.

Η τιμή των original δεν θα πέσει ποτέ - δεν έχει συμβεί εδώ και 18 χρόνια που παρακολουθω τον κλάδο, μόνο ανεβάινουν. πχ HP απο το νέο έτος άυξηση 4-15%. Άντε να βγάλει κάποιος μεγάλος retailer καμμιά προσφορα για κάποια εμπορικά μοντέλα, αλλά τα έγχρωμα συνήθως δεν ανήκουν σε αυτά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#744778
Serf έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Serf έγραψε:Για τι κόστος μιλάμε για αξιοπρεπές πολυμηχάνημα έγχρωμο laser;

< Note >


Αυτη τη στιγμή 300-350€ και με τιμές αναλωσίμων περίπου 100€ / δοχείο (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Υπόωη, μιλάω για διαθέσιμα μηχανήματα.


Οκ. Προς τα εκεί, λοιπόν, θα κινηθούμε. Κάποια πρόταση;


Καλύτερα να περιμένεις 1-2 μήνες
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#747138 Τις τελευταιες 20-30 ημερες μου εχει κανει 4-5 φορες οταν ανοιγω τον υπολογιστη μπλε οθονη του θανατου με φατσουλα λυπημενη.
Στα events λεει kernel power 41 (63)

Τον κλαιμε?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747146 Κάνε update τους drivers σου

edit: βάλε αυτούς των Windows και όχι κάτι ROG mpg διαφόρων κατασκευαστων που συνήθως είναι 5 χρόνια πίσω.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#747147 Πώς μπορούμε να δώσουμε ένα boost στο volume των windows χωρίς κάποιο πρόγραμμα; Θυμάμαι παλαιότερα πείραζα ένα config file και έδινα +10db.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#747168 https://windowsreport.com/increase-lapt ... eyond-100/
Δοκίμασε την πρώτη λύση που αναφέρεται σε αυτή τη σελίδα (enable Loudness Equalizer - η επιλογή υπάρχει ακόμη παρά τα όσα αναφέρει περί κατάργησης), και δες αν έχει κάποιο αποτέλεσμα.
Το UI των Windows από παλιά έως τώρα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις boost το input volume του μικροφώνου, αλλά για το output volume των ηχείων δεν θυμάμαι ποτέ τέτοιο slider.
Για το πείραγμα του cfg file δεν έχω γνώση.


Δες και εδώ, την επιλογή "PC alternative #1"
https://toomanyadapters.com/increase-vo ... -speakers/
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#747169
ArrowsFA1 έγραψε:https://windowsreport.com/increase-laptop-volume-beyond-100/
Δοκίμασε την πρώτη λύση που αναφέρεται σε αυτή τη σελίδα (enable Loudness Equalizer - η επιλογή υπάρχει ακόμη παρά τα όσα αναφέρει περί κατάργησης), και δες αν έχει κάποιο αποτέλεσμα.
Το UI των Windows από παλιά έως τώρα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις boost το input volume του μικροφώνου, αλλά για το output volume των ηχείων δεν θυμάμαι ποτέ τέτοιο slider.
Για το πείραγμα του cfg file δεν έχω γνώση.
Είναι ήδη ενεργοποιημένη η επιλογή...

Σε linux mint πάντως και καλύτερο ήχο έχω και μπορώ να κάνω ότι θέλω...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#747200
dimik έγραψε:Κάνε update τους drivers σου

edit: βάλε αυτούς των Windows και όχι κάτι ROG mpg διαφόρων κατασκευαστων που συνήθως είναι 5 χρόνια πίσω.

< >


Καλημερα
Γινεσαι λιγο πιο συγκεκριμενος? Λιγο γενικο δεν ειναι το update τους drivers σου? :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747211 Είναι βασικά πρόβλημα driver από το λίγο που διάβασα, κρασαρει την ώρα του shutdown και δεν γίνεται σωστά το shutdown.

Έλεγαν για sound driver αλλά καλού κακού αν έχεις drivers από κατασκευαστές πχ μητρικής, κάρτας ήχου κλπ βγαλτους άσε τα Windows να επιλέξουν και αν δεν βρουν τα Windows κατάλληλους τότε βάλε του κατασκευαστή.

Γενικά εκτός της κάρτας γραφικών και Bios δεν χρειάζονται drivers κατασκευαστή πλέον σε PC.
Σε λαπτοπ αλλάζουν λίγο τα πράγματα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747217
Geo f1 έγραψε:Άσχετο σας παίζει ο μοζιλα?


Ώπα, ήταν γενικό θέμα; Κι εμένα σταμάτησε να παίζει και ψαχνόμουν. Έκανα disable addons κλπ αλλά τπτ. Ξαφνικά έστρωσε.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#747218 πώς το εννοείς "αν παίζει"; εγω πριν 3-4 μερες είχα θεμα. η εφαρμογή άνοιγε και δούλευε, αλλά δεν φόρτωνε καμία σελίδα για κάποιο λόγο. Έκανα clean install και δούλεψε.