Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#743302 Το τροφοδοτικό θα έχει σίγουρα molex. Αν είναι σύγχρονο πιθανώς να έχει και sata. Τώρα αν θα έχει ελεύθερη αυτό είναι άλλο θέμα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#744064 Το παλιό μας πολυμηχάνημα μας "άφησε" και είμαστε σε αναζήτηση αντικαταστάτη με τα εξής χαρακτηριστικά:
- εκτυπωτής-φωτοτυπικό-σκάνερ
- χαμηλό κόστος χρήσης
- να μην χαλάει λόγω αραιής χρήσης, πάνω από 10-15 σελίδες το μήνα χλωμό να τυπώνουμε
- ιδανικό budget τα €150

< Note >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#744077 Με αυτό το budget αναγκαστικά πας σε inkjet άρα υπάρχει η πιθανότητα να στεγνώνουν μελάνια, κεφαλές λόγω μη χρήσης.

Ανεβαίνεις budget και αγοράσεις αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/19668395/HP-Ne ... CE%B1.html

...επειδή το κόστος των αυθεντικών αναλώσιμων είναι μικρότερο από ιμιτασιον.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#744083 Μακριά από inkjet με τέτοια χρήση.

Κι εγώ επειδή βαρέθηκα να αλλάζω ολόκληρα μελάνια κάθε φορά που ήθελα να τυπώσω λίγες σελίδες, μετά από πολύ ψάξιμο, τα έσκασα για έναν HP M283fdw τελικα που τα κάνει όλα κι ας είναι ακριβά τα τόνερ, για ένα τόνερ τον χρόνο κι εάν πολύ μικρό το κακό.

Ο συγκεκριμένος επιλέχθηκε για λόγους διαθεσιμότητας, έκπτωσης και έχω έναν στην δουλειά για σχεδόν 2 χρόνια τώρα και δεν έχει κάνει κιχ.
Τον έφερε ένας από τα αφεντικά με το ζόρι και τελικά έχει βάλει κάτω Xerox Versalink 2πλασιας αξίας.




< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#744118
Anonymous Founder έγραψε:Αν πάει σε τέτοιο budget, γιατί όχι κάποιον Kyocera ;
Γιατί στον hp αγοράζει 2 αυθεντικά τόνερ των 1000 σελίδων με 18€
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#744121 Α, τόσο φθηνά; Τότε είναι εξαιρετική επιλογή, μπράβο τους!
Τώρα είδα πως είναι ασπρόμαυρος βέβαια ο εν λόγω...
Οπότε, τα Kyocera που είναι έγχρωμα laser και δέχονται πάμφθηνα συμβατά τόνερ, είναι μια λύση πολύ καλή. Δυστυχώς πλέον το αγαπημένο μου είναι πολύ πιο ακριβό (από 200€ κοντεύει 400€!).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#744450
markvag έγραψε:Ερώτηση:

Έχω έναν υπολογιστή που πλέον τελειώνει το Γυμνάσιο, μιας και αγοράστηκε το μακρινό 2007 (αν θυμάμαι καλά)... Intel Core 2 Duo κανείς;; :svivhaha: :metalo: :inlove:

Πρόσφατα περάστηκαν Windows 10 και το μηχάνημα πετάει (έχει και 4 ολόκληρα GB RAM) :svivhaha: , ενώ σε παλαιότερη αναβάθμιση είχε περαστεί και ένας 128GB SSD.

Τον έχω πίσω από την τηλεόραση και καμιά φορά χρησιμοποιείται ως DVD player... Με την τηλεόραση συνδέεται με ένα καλώδιο HDMI μέσω της κάρτας γραφικών που έχει (κάποια NVidia, δεν θυμάμαι τώρα). Και τον έχω ως back-up σε περίπτωση που χρειαστεί και πάλι τηλεκπαίδευση και χαλάσει κάποιος άλλος από τους υπολογιστές που έχουμε (ένα Laptop η μεγάλη που αγοράστηκε αρχές του 2020 και ένας σταθερός που αγοράστηκε φέτος για τον μικρό). Προφανώς, ο υπολογιστής δουλεύει ελάχιστα πλέον, ιδίως τη στιγμή που, εδώ και μερικούς μήνες η τηλεόραση είναι Smart.

Προχθές, πάω να τον ανοίξω και συνειδητοποιώ πως δεν στέλνει ήχο στην τηλεόραση... :protest: Καινούριο μηχάνημα να χαλάσει;;; :protest: :protest:

Αρχικά, θα δω το καλώδιο (που και αυτό καινούριο είναι). Η τηλεόραση θεωρώ απίθανο να χάλασε, οριακά την έχω 4 μήνες... Τί άλλο αν δεν είναι το καλώδιο; Υπάρχει περίπτωση να είναι η κάρτα γραφικών; Ή η μητρική; (για να προλάβω, ο ήχος ήταν τέρμα και στο pc και την τηλεόραση)

Κατά τ' άλλα, o υπολογιστής δουλεύει κανονικά.



Δεν το πιστεύω ότι πέρασαν τόσες μέρες για να δεήσω να το δω... :tomato:

Προχθές λοιπόν κάθισα και ασχολήθηκα, τζίφος... Έφαγα κοντά μία ώρα να ψάχνω κάθε πιθανή και απίθανη ρύθμιση, τόσο στο pc, όσο και στην τηλεόραση, όλες φαίνονταν σωστές... :rant: Ούτε που ξέρω πως να ξαναμπώ σε κάποιες από τις ρυθμίσεις... :lol:

Σε κάποια φάση, πάνω που κόντευα να το πετάξω από το μπαλκόνι κατευθείαν στον κάδο από κάτω, μου βγάζει μήνυμα για update. Ε... το έκανε, τράβηξε και μια επανεκίννηση και όλα έστρωσαν... :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By glf
#744521 Εγώ έχω ένα σχετικά φρέσκο Η/Υ που δε μπορώ να... απενεργοποιήσω το wake on όταν είναι σε sleep.
Ανοίγει μόνος του...
Πήγα ρυθμίσεις ενέργειας Windows, πήγα bios ότι βρήκα το απεργοποιησα.

Αυτός εκεί, πάντα ανοίγει μόνος του μετά το sleep.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#744536 Καλώς ήρθες στην |λογοκρισία| που λέγεται connected/modern standby.

Δες λίγο σε cmd τι υποστηρίζει;

powercfg /availablesleepstates
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#744564
Serf έγραψε:Το παλιό μας πολυμηχάνημα μας "άφησε" και είμαστε σε αναζήτηση αντικαταστάτη με τα εξής χαρακτηριστικά:
- εκτυπωτής-φωτοτυπικό-σκάνερ
- χαμηλό κόστος χρήσης
- να μην χαλάει λόγω αραιής χρήσης, πάνω από 10-15 σελίδες το μήνα χλωμό να τυπώνουμε
- ιδανικό budget τα €150


Πολύ κακή περίοδος για αγορά πολυμηχανήματος, ,μιας και υπάρχουν ελάχιστα στην αγορά. Μέχρι πρόσφατα, έβρισκες πολυμηχάνημα Brother (DCP-L2510D) με κόστος γύρω στα 150€ και κόστος αναλωσίμων 20€/3000 σελίδες (συμβατό). Τώρα βλέπω, παράδοση σε 30 ημέρες... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#744566
axel12p έγραψε:... πολυμηχάνημα Brother (DCP-L2510D) με κόστος γύρω στα 150€ και κόστος αναλωσίμων 20€/3000 σελίδες (συμβατό)...
Επί τη ευκαιρία να αναφέρω ότι παραμένω πολύ ικανοποιημένος από το αδελφάκι του (το 2710DW με αυτόματο τροφοδότη και wifi) που έχω εδώ και μερικούς μήνες. Η πιο εύκολη εγκατάσταση ever, τα πήρε όλα με την πρώτη, δείχνει καλά φτιαγμένο και όλα λειτουργούν όπως πρέπει. Φτου-φτου μην το ματιάσω.