Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670792 Και γιατί δεν παίρνεις 2 εξωτερικούς σκληρούς και να τους βάλεις πάνω στο PC; Πολύ πιο απλό και πολύ πιο αξιόπιστο στο τέλος, αφού δεν γίνεται να αστοχήσουν και οι δύο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670820 Δεν θέλω εξωτερικούς σκληρούς. Σ'ένα μελλοντικό system upgrade θα θέλω να τους κοτσάρω εντός. Με καλύπτει η λύση του ice box σ'αυτά που χρειάζομαι;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#670831 Για σωστό backup θέλεις τα δεδομένα σου σε τουλάχιστον 3 σημεία με το ένα να είναι εκτός σπιτιού.

Βέβαια εξαρτάται από το πόσο σημαντικά είναι για σένα τα δεδομένα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670846
Dimitris_P έγραψε:Δεν θέλω εξωτερικούς σκληρούς. Σ'ένα μελλοντικό system upgrade θα θέλω να τους κοτσάρω εντός. Με καλύπτει η λύση του ice box σ'αυτά που χρειάζομαι;

Το Icybox τρέχει κάποια έκδοση του Linux. Aν χτυπήσει ο controller του, θα τρέχεις φοβάμαι.
Σε μελλοντική αναβάθμιση, δεν θα μπορείς να τους κοτσάρεις στον υπολογιστή χωρίς να τους σβήσεις εντελώς, είναι ασύμβατο το filesystem.
Δεν κατάλαβα όμως γιατί λες πως δεν θα μπορείς να συνδέσεις τους εξωτερικούς στο σύστημα αργότερα, αυτό είναι πανεύκολο να γίνει. :help: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670849 Γενικότερα δεν θέλω εξωτερικούς, όχι μόνο γι'αυτό :lol: Κόλλημά μου. :oops:

dimik έγραψε:Για σωστό backup θέλεις τα δεδομένα σου σε τουλάχιστον 3 σημεία με το ένα να είναι εκτός σπιτιού.

Αν εννοείς cloud, είμαι ψιλοδύσπιστος. Άσε που θέλω και TB με τόσα δεδομένα (φωτό ). Κατά τ'άλλα καμιά φορά γράφω και σε DVD :lol: (που 'σαι corsair ν'ακούσεις)
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#670853
dimik έγραψε:Για σωστό backup θέλεις τα δεδομένα σου σε τουλάχιστον 3 σημεία με το ένα να είναι εκτός σπιτιού.

Βέβαια εξαρτάται από το πόσο σημαντικά είναι για σένα τα δεδομένα.

< >


Και εγω αυτο κανω .
Α)αποθηκευση στον σκληρο του λαπτοπ
Β)εξωτερικο 2Τb , τον ενημερωνω καθε εβδομαδα
Γ) τα σημαντικα σε cloud

Απομακρισμενη προσβαση στα αρχεια -αν χρειαστει-teamviewer η anydesk απο κινητο η αλλο υπολογιστη

Τωρα το να βρισκονται η δισκοι backup στο ιδιο συστημα , δεν το βρισκω σωστη πρακτικη . Σκεφτομαι , power outage , πλημμυρες , κλοπες, ransomware..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670855 ^ Πολύ σωστά όλα τα παραπάνω. Όλο το λέω στον εαυτό μου κάνε κάτι για backup, κάνε κάτι για backup και απλώς περνάει ο καιρός και δεν κάνω τίποτα. Είπα να ξεκινήσω να το βλέπω πιο ζεστά, ας ξεκινήσω σε πρώτη φάση με το τοπικό backup και βλέπουμε. :superman:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#670937 Για backup στο ιδιο μηχανημα:
Τσιμπας μια καρτουλα pcie για sata 3, αν δεν εχει αλλες υποδογες η μητρικη σου, βαζεις και 1-2 σκληρους μεσα στο μηχανημα σου και εισαι ετοιμος για το πρωτο βημα!

Γενικα στο backup οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο!
Στην επιχειρηση μου παιρνω backup σε ενα pc, ταυτοχρονα σε εξωτερικο δισκο που βρισκεται πανω στο ιδιο pc, σε δευτερο (παλιο) pc το οποιο ανοιγει μονο και μονο για να παρει backup και μετα σβηνει και ταυτοχρονα πηγαινει και στο cloud για πιο serious καταστασεις! Βιωσα επιθεση ransomware με backup 1 μηνα πριν και δεν ηταν καθολου αστειο! :(
Άβαταρ μέλους
By glf
#670943 Εγώ έκανα ένα file server σε freenas και παράλληλα τρέχει και τα containers για υπηρεσίες και smart home.

i5 με 16GB Ram για το zfs και τα vm.
Με 8 SAS port controller για τους δίσκους.

Τα container τρέχουν σε mirrored SSDs. Και παίρνω και snapshots καθημερινά.
Και καθε βδομάδα φεύγει και cloud backup.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#670965
Dimitris_P έγραψε:Γενικότερα δεν θέλω εξωτερικούς, όχι μόνο γι'αυτό Κόλλημά μου. :oops:

dimik έγραψε:Για σωστό backup θέλεις τα δεδομένα σου σε τουλάχιστον 3 σημεία με το ένα να είναι εκτός σπιτιού.

Αν εννοείς cloud, είμαι ψιλοδύσπιστος. Άσε που θέλω και TB με τόσα δεδομένα (φωτό ). Κατά τ'άλλα καμιά φορά γράφω και σε DVD (που 'σαι corsair ν'ακούσεις)
Nas δεν θες
Cloud δεν θες
Εξωτερικό σκληρό δεν θες

Να στείλω κάνα dvd?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#671014 Κάποια στιγμή πριν κάνα δυο χρόνια αποφάσισα να πάρω ένα cloud backup account, κυρίως μη sensitive αρχεία, φωτο κτλ... Είχε μια προσφορά η zoolz , life time subscription me 40€ , 2TB...
Το πήρα και σιγά σιγά είχα ανεβάσει κάπου μισό ΤΒ...
Μας στείλανε email ότι σταματάνε τα home account και θα έχουνε μόνο business accounts, τον πουλο. Σβήστε τα αρχεία σας και άντε γεια....
Παντα τον είχα αυτό το φόβο για τέτοιες μακροχρόνιες δεσμεύσεις, αλλά μιας και έχει.παίξει χρόνια καλά ένα lifetime subscription σε VPN ξεθαρρεψα...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#671024 vasili :lol:

Επανέρχομαι στο θέμα του σκληρού που είχα στο παλιό pc που είχε χτυπήσει και μου λέγατε κατάψυξη κλπ.

Πριν κάνω οτιδήποτε, λέω δεν τον κουμπώνω στο δικό μου; Έχω ένα απλό icy box 5.25 (in tower) που είχα μέσα έναν σκληρό μουσικής, τον βγάζω, βάζω τον χτυπημένο, δεν τον βλέπει. Πάω disk management και τον έδειχνε ως Foreign (πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο). Κάνω δεξί κλικ, είχε επιλογή Import, το πατάω και voila, εμφανίστηκε ο σκληρός!

Αυτή την στιγμή τραβάω backup σε άλλον σκληρό. Λες να 'χε χτυπήσει o controller στο παλιό; Ο ssd ωστόσο δουλεύει κανονικά. Και καλώδια είχα δοκιμάσει διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#671039
KiloMeater έγραψε:Κάποια στιγμή πριν κάνα δυο χρόνια αποφάσισα να πάρω ένα cloud backup account, κυρίως μη sensitive αρχεία, φωτο κτλ... Είχε μια προσφορά η zoolz , life time subscription me 40€ , 2TB...
Το πήρα και σιγά σιγά είχα ανεβάσει κάπου μισό ΤΒ...
Μας στείλανε email ότι σταματάνε τα home account και θα έχουνε μόνο business accounts, τον πουλο. Σβήστε τα αρχεία σας και άντε γεια....
Παντα τον είχα αυτό το φόβο για τέτοιες μακροχρόνιες δεσμεύσεις, αλλά μιας και έχει.παίξει χρόνια καλά ένα lifetime subscription σε VPN ξεθαρρεψα...


Αυτό νομικά πώς είναι γραμμένο άραγε; Γιατί δεν νομίζω να τελείωσε το lifetime κάποιου από τα δύο συμβαλλόμενα μέρη... :lol:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#671043 Πολύ φτηνές συνδρομές ή/και lifetime subscriptions σε άγνωστους (ή εν πάσει περιπτώσει δευτεροκλασσάτους ) cloud providers θέλουν προσοχή. Το σοβαρό cloud storage ειναι ακριβή μπίζνα και δεν μπορεί να υποστηριχτεί μακροπρόθεσμα με αστείες συνδρομές.
Οποιος ενδιαφέρεται για cloud , πέρα από τους μεγάλους και ακριβούς (AWS, Cloud, Azure) καλό θα ήταν να εξετάσει και λύσεις τύπου

http://www.idrive.com
http://www.pcloud.com

αλλά και σε real time online backup solutions όπως
http://www.crashplan.com (Mπορείς να κάνεις εταιρική συνδρομή σαν ιδιώτης)
http://www.backblaze.com

Απαραίτητη προϋπόθεση το καλό upload ειδικά αν μιλάμε για σοβαρό όγκο δεδομένων..
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#671045
funkyreverend έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Κάποια στιγμή πριν κάνα δυο χρόνια αποφάσισα να πάρω ένα cloud backup account, κυρίως μη sensitive αρχεία, φωτο κτλ... Είχε μια προσφορά η zoolz , life time subscription me 40€ , 2TB...
Το πήρα και σιγά σιγά είχα ανεβάσει κάπου μισό ΤΒ...
Μας στείλανε email ότι σταματάνε τα home account και θα έχουνε μόνο business accounts, τον πουλο. Σβήστε τα αρχεία σας και άντε γεια....
Παντα τον είχα αυτό το φόβο για τέτοιες μακροχρόνιες δεσμεύσεις, αλλά μιας και έχει.παίξει χρόνια καλά ένα lifetime subscription σε VPN ξεθαρρεψα...


Αυτό νομικά πώς είναι γραμμένο άραγε; Γιατί δεν νομίζω να τελείωσε το lifetime κάποιου από τα δύο συμβαλλόμενα μέρη... :lol:


δεν ξερω και θελω να το ψαξω λιγο , ετσι για το γαμωτο...
που να απευθυνθω αραγε να τους κανω λιγο φασαρια...