Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#667606
pro έγραψε:Θέλω να φτιάξω ένα NAS, λογικά θα είναι το DS918+ (αν υπάρχει κάποια ένσταση πείτε μου). Το ερώτημα αφορά τους δίσκους. Σε ένα παλιότερο είχα χρησιμοποιήσει WD Red και έμεινα ικανοποιημένος. Διαβάζω ότι οι καινούριοι WD Red υποστηρίζουν SMR και όχι CMR, που γενικώς θωρείται κατώτερο. CMR υποστηρίζουν οι red pro που είναι ακριβότεροι, αλλά και οι seagate ironwolf (και οι απλοί και οι pro). Για τους Seagate γενικώς διαβάζω καλές γνώμες.

Καμιά γνώμη;



Καταρχας πας στον DS920+ που εχει αντικαταστήσει το μοντέλο που κοιτάς.
Συγκριτικα με το DS918+ έρχεται με πιο σύγχρονο Intel Celeron Quad Core J4125 @2GHz δουλεύει με DDR4 RAM.

Σε οτι αφορα τους δισκους.
Ναι μεν εχει γινει χαμος με τις χαζομαρες που εκανε η WD και πουλούσε τους δισκους της, χωρις να αναφερει ξεκαθαρα εαν ειναι SMR ή CMR και προκαλεσε προβληματα σε οσους δουλευαν με ZFS, αλλα πλεον υπαρχουν πινακακια που βλεπεις ξεκαθαρα ποιους (SMR) δισκους να αποφυγεις.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#667608
Geo f1 έγραψε:Cab 3080 ποτε θα εχουμε διαθεσιμοτητα? Με τρωει και μενα για μια asus strix! :inlove:



Εσενα γενικα σε τρωει..... το χερι σου να τα σκορπας
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#667618
Wagner669 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Cab 3080 ποτε θα εχουμε διαθεσιμοτητα? Με τρωει και μενα για μια asus strix! :inlove:



Εσενα γενικα σε τρωει..... το χερι σου να τα σκορπας
Μπα φιλε. Παλια αυτα. Φέτος πχ κινητό (επειδή χαλασε το παλιο) και μια οθόνη pc. Αυτά.

.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#667655
dimik έγραψε:https://www.skroutz.gr/s/9893201/Plantronics-Voyager-5200.html

Το χρησιμοποιώ εδώ και περίπου έναν χρόνο.

Δική του βάση-κουτί φόρτισης.
Ταυτόχρονη σύνδεση με λαπτοπ και κινητό
Εμβέλεια που σκίζει, να φτιάξω καφέ κι ακούω μουσική.
Μπαταρία που βγάζει 10ωρο άνετα
Πολύ βολικό στο αυτί και πολύ βολικό το ότι έχεις το ένα αυτί διαθέσιμο.

< >


Υποθέτω μπορεί να "παίξει" αριστερά και δεξιά, σωστά; Γιατί δεν είναι ξεκάθαρο από τα χαρακτηριστικά.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#667689 το καινουργιο ( και απαραδεκτο ) UI του F/B ειναι πιο βαρύ ή ειναι ιδεα μου????

το - αρχαιο - λαπτοπ μου σερνεται..... οχι οτι ηταν και πυραυλος...
(Core2Duo 4MB kai SSD...)

Αλήθεια....
Βλακωδώς οταν δόθηκε δωρεάν η αναβάθμιση σε Win10 διάλεξα ( ο παπάρας ) Win 10 Pro kai 64 Bit - τοσο (δεν) ήξερα τοσο εκανα.....

Υπάρχει δυνατότητα downgrade?
Θα "ελαφρώσει" (αν γινεται με καποιο τροπο πλην format) ή να το πω πιο σωστά θα ερθει σε μια σχετική αντιστοιχία με τον επεξεργαστή του?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667693 Δεν φταίνε τα Windows 10 αν σέρνεται, απλά πάλιωσε πολύ πλέον. Ίσως αν δοκιμάσεις να το στήσεις από την αρχή να συνέλθει κάπως. Εκτός αν δεν έχεις βάλει ακόμη SSD δίσκο. Αν όχι, να βάλεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#667704
dimik έγραψε:https://www.skroutz.gr/s/9893201/Plantronics-Voyager-5200.html

Το χρησιμοποιώ εδώ και περίπου έναν χρόνο.

Δική του βάση-κουτί φόρτισης.
Ταυτόχρονη σύνδεση με λαπτοπ και κινητό
Εμβέλεια που σκίζει, να φτιάξω καφέ κι ακούω μουσική.
Μπαταρία που βγάζει 10ωρο άνετα
Πολύ βολικό στο αυτί και πολύ βολικό το ότι έχεις το ένα αυτί διαθέσιμο.


Πολύ ωραίο αλλά εκτός από πανάκριβο υπάρχει, προσωπικά για μένα, ένα μεγάλο θέμα στα bluetooth headsets.

Το bluetooth στέλνει ΟΛΟΥΣ τους ήχους του υπολογιστή στο headset. Αυτό σημαίνει πως:
- Αν ακούς μουσική πχ youtube, θα πρέπει να την διακόψεις.
- Αν έχεις κάποιο application που χρειάζεσαι ήχο, πχ notification για νέο email στο thunderbird, δεν θα τ'ακούσεις αν δεν φοράς το ακουστικό.

Υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί το παραπάνω; Δηλαδή να στέλνεις στο bluetooth συγκεκριμένο app και τα υπόλοιπα να πηγαίνουν στα speakers;
Άβαταρ μέλους
By fokion
#667716
Anonymous Founder έγραψε:Δεν φταίνε τα Windows 10 αν σέρνεται, απλά πάλιωσε πολύ πλέον. Ίσως αν δοκιμάσεις να το στήσεις από την αρχή να συνέλθει κάπως. Εκτός αν δεν έχεις βάλει ακόμη SSD δίσκο. Αν όχι, να βάλεις.


:( :( εχει και ssd.... :( :( :(
Άβαταρ μέλους
By melos86
#667718 Αρκετοι αντιμετωπιζουν προβληματα με τον συνδιασμο crome και facebook!
Το λαπτοπ συμπεριφερεται αργα και σε αλλες σελιδες? Με καποιον διαφορετικο browser δοκιμασες?
Ειχα παρομοιο προβλημα σε Core2Quad με 16gb RAM και ssd δισκους...
Απλα δεν θυμαμαι πως το ελυσα! Γκουγκλαρα και ξεκινησα δοκιμες!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#667725
melos86 έγραψε:Αρκετοι αντιμετωπιζουν προβληματα με τον συνδιασμο crome και facebook!
Το λαπτοπ συμπεριφερεται αργα και σε αλλες σελιδες? Με καποιον διαφορετικο browser δοκιμασες?
Ειχα παρομοιο προβλημα σε Core2Quad με 16gb RAM και ssd δισκους...
Απλα δεν θυμαμαι πως το ελυσα! Γκουγκλαρα και ξεκινησα δοκιμες!


Οχι, δε θα το ελεγα... οσο αργα τις ανοιγε καπου τοσο αργα τις ανοιγει και τωρα...
Και το FB μου ειναι το ιδιο αργό και σε crome ( η παλιά εκδοση ηταν σαφως πιο γρηγορη ) και με το Motzila.

Για Λινουξ το λενε πολλοι αλλα εχω οχι απλά μαυρα μεσανυχτα στο θεμα αλλα κατασκότεινα....

Θα μου πεις ρε φιλε κι περιμενεις απο ενα Acer Aspire 5720G 10ετίας...
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 05 Οκτ 2020, 11:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#667727 Core2Duo=12-14 ετών επεξεργαστής, σωστά; Οι σελίδες είναι θεόβαριες πλέον, δεν μου κάνει εντύπωση που τα βρίσκουν σκούρα τα μηχανήματα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#667744
drdino έγραψε:Core2Duo=12-14 ετών επεξεργαστής, σωστά; Οι σελίδες είναι θεόβαριες πλέον, δεν μου κάνει εντύπωση που τα βρίσκουν σκούρα τα μηχανήματα.


και μαλιστα ο "μικρός" 7100....

Προφανως και αντιλαμβανομαι την... ηλικία αλλα ( τουλαχιστον για τα δικά μου κριτηρια και κυρίως αναγκες) με καλυπτει ας πουμε ακομα και με την τηλεεργασία που τρεχει απο το σερβερ αρχεια word και excel με office365...

Προφανως επισεις οτι ουτε παιχνιδια ουτε τιποτα αλλο "περιεργο" συν οτι βρηκα ενα προγραμματακι κι απενεργοποιησε πολλες builtin εφαρμογές των windows κι εκει ειδα μια σχετική ανασα...
Οπως βεβαια κι ολα τα μεγαλα αρχεια ειναι σε εξωτερικό δισκο ωστε ο ssd να ειναι πανω κατω στο 50% αδειος...

Απλά στο νεο UI του fb "μαμηθηκε ο Διας" και για πρωτη φορά βλεπω το μηνημα "η σελιδα δεν αναποκρινεται" ή και στο σκρολλαρισμα προς τα κατω διαβαζει και δια βαζει μεχρι να εμφανισει τα παρακατω κειμενα... Προφανως και δεν τρεχω και κατι αλλο μαζι....
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#667750 Προφανώς κι ένας τόσο παλιός cpu δεν σε καλύπτει. Οπως σου είπαν δεν φταίνε τα W10 για αυτό. Αλλού είναι το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#667753 ο Core 2 Duo (και κατα συνέπεια ο Core 2 Quad) αν τους δείτε με task manager την ώρα που ανοίγουν σελίδες στον chrome , κατα πάσα πιθανότητα θα είναι σε μεγάλο ποσοστό χρήσης, είχα δει και 100%.

Αυτό σημαίνει ζόρισμα για ένα πολύ απλό σημερινό σενάριο άρα obsolete ξεκάθαρα.Μπορεί να εξηγείται με έλλειψη τελευταίων SSE εντολών οπότε γίνεται fallback σε παλαιότερο set άρα αυξάνει το χρόνο υπολογισμού , χαμηλότερες επιδόσεις για κάθε single core , πολύ μικρότερη διαμεταγωγή λόγω bandwidth, L1 - L2 σε χαμηλότερη ταχύτητα πρόσβασης κλπα.

Έχω παρατηρήσει οτι ο Core 2 Duo με 2.8 Ghz τα πήγαινε καλύτερα απο Core 2 Quad 6600 με 2.4 Ghz παρά τους 2 extra πυρήνες,άρα έμφαση στα Ghz.

Γνώμη μου : δεν αξίζει ούτε ένα ευρώ να δαπανήσει κάποιος πλέον σε τέτοια πλατφόρμα , ψάξτε έστω μτχ Ryzen3 ή κάποιο i3 8100 και πάνω.