Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#817936 Μάρκο το 'χω 8 χρόνια το παλικάρι οπότε απευθείας για τεχνικό.
Γιώργο δοκιμασα και με την μπαταρία (που την είχα παροπλισμενη αλλα φορτισμένη) αλλα πάλι δεν ανοίγει, νομίζω δεν φταίει ο φορτιστής.
Αξελ καπου το πετυχα και το δοκίμασα αλλά δεν δούλεψε δυστυχώς..

φχαριστάω για τις ιδέες!
είδα 3-4 βιντεάκια όπου αλλάζουν κάποιο μικροτσιπάκι και διορθώνεται.
αντε παίρνω εργαλείο για μέτρηση-εντοπισμό προβλήματος. μετά θέλει να ψάξω το ανταλλακτικό + αλλαγή με κάτι σεσουάρια και γλίτσες είδα. θαααα δω τι θα κάνω..
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#818016 Μυρίζομαι πως είναι κάποιο ασήμαντο τσιπάκι της πλακέτας και η ιδέα της αντικατάστασης για κάτι ελάχιστο με φρικάρει. Πρώτα θα εξαντλησω το θέμα επισκευή. Όχι για το έξοδο αλλά για το μεγάλο γαμωτο της αβασάνιστης αντιμετώπισης των εργαλείων μας σαν μαύρα κουτιά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#818170 Μάλλον ήρθε και η δική μου ώρα για αλλαγή mouse. Το MX performance αρχίζει και κάνει νερά στο κλικ, κάνεις μονό και το παίρνει για διπλό.
Είναι το 2ο, και το 1ο το ίδιο θέμα είχε. Δυστυχώς δεν βρίσκω το ίδιο στο marketplace απ'όπου είχα πάρει και το 2ο.

Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να έχει την ίδια άνεση, πρακτικότητα και να φορτίζει με usb. Αν χρησιμοποιεί και unifiying receiver (σε περίπτωση logitech) ακόμα καλύτερα.

Είδα ότι τα παραπάνω τα καλύπτει το Logitech MX Master 2S, αλλά αρκετοί αναφέρουν πρόβλημα μετά από κανα δυο χρόνια.

Υπάρχει κάποια άλλη παραπλήσια αξιόλογη πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#818172 εγώ έτυχε να αγοράσω πριν 1-2 χρόνια ένα φτηνίαρικο και βγήκε αστέρι . ενώ κάτι logitech σκαρτέψανε.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#819203 Έχω το εξής πρόβλημα, έχω σε πολλά τηλέφωνα φωτογραφίες και θέλω να τις μαζέψω σε ένα σημείο σκέφθηκα το cloud, εκανα εγγραφη στο google για τα 100 giga. Όμως δεν ξέρω πως θα βάλλει εκεί τις φωτογραφίες του τρέχοντος κινητού και μετά τις άλλες!! Βοηθήστε!!!

.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#819205 Σε κάθε smartphone που έχεις εγκαταστήσει το google photos (με τον ίδιο λογαριασμό) θα ανεβαίνουν αυτόματα οι φωτογραφίες. Δες όμως τις ρυθμίσεις για.να επιλέξεις ποιους φακέλους θα συγχρονίζει το google photos.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#819230 Ναι κατάλαβα στο περίπου, αυτό που έγραψες αλλά, δεν έχω καταλάβει που βρίσκεται η ορίτζιναλ φωτογραφία που έχω τραβήξει??? σε κάθε περίπτωση.
Στη συλλογή?, στο φώτο? Στην κάμερα???
Έχω 3 4 τηλέφωνα από παλιές εποχες και δεν ξέρω πως να κατέβουν πχ στο λαπτοπ που έχω ήδη με πρόσφατες. Ενώ έχω αγοράσει τα 100 γιγα χώρο οι φωτογραφίες που έχει το κινητό δεν τις βλέπω εκεί,???
Νόμιζα να τις ανεβάσω στο cloud ,και από εκεί να τις κατεβάσω σε ένα σκληρο μεγάλο ανά έτος λήψης.

.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#819236
Dimitris_P έγραψε:Μάλλον ήρθε και η δική μου ώρα για αλλαγή mouse. Το MX performance αρχίζει και κάνει νερά στο κλικ, κάνεις μονό και το παίρνει για διπλό.
Είναι το 2ο, και το 1ο το ίδιο θέμα είχε. Δυστυχώς δεν βρίσκω το ίδιο στο marketplace απ'όπου είχα πάρει και το 2ο.

Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να έχει την ίδια άνεση, πρακτικότητα και να φορτίζει με usb. Αν χρησιμοποιεί και unifiying receiver (σε περίπτωση logitech) ακόμα καλύτερα.

Είδα ότι τα παραπάνω τα καλύπτει το Logitech MX Master 2S, αλλά αρκετοί αναφέρουν πρόβλημα μετά από κανα δυο χρόνια.

Υπάρχει κάποια άλλη παραπλήσια αξιόλογη πρόταση;


στο 1.18 απλα αγοραζεις contact cleaner και χωνεις το σπρει στο ασπρο ενω το πατας για 5-6 δευτερα
το φτιαχνεις για παντα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#819981 Χτύπησα ένα UM590 mini-PC.
Εικόνα

Αυτά για κάποιον λόγο (κόστος μάλλον) επιμένουν σε DC jack και κλασικό τουβλοτροφοδοτικό. Το έβαλα πάνω σε ένα power meter και έτρεξα μερικά stress test και δεν φάνηκε να πάει πάνω από 80w (=4A) συνεχόμενα. Οπότε λέω μια χαρά, μπορώ ίσως να χρησιμοποιήσω ένα type c σε DC jack καλώδιο σαν αυτό, το οποίο είναι για μέχρι 100w.

Εικόνα

Το βάζω πάνω σε έναν GaN φορτιστή με 120w max, παίρνει μπρος μια χαρά το μηχάνημα. Έλα όμως που με το που πάω να κάνω slice ένα εξαρτημα για τον 3d εκτυπωτή με το ειδικό πρόγραμμα σβήνει...

Μην τα πολυλογώ (έχω και τον Corsair στο άλλο παράθυρο να με δουλεύει), με κάτι πατέντες κατάφερα να παρεμβάλλω τον παλμογράφο μου και όπως ψιλιάστηκα τελικά μάλλον τραβάει στιγμιαία παραπάνω από 100w:

Εικόνα

Πίσω στο σχεδιαστήριο λοιπόν
Άβαταρ μέλους
By drdino
#819988 Γιατί είναι ΤΟΥΒΛΟ και πάει κόντρα στην σταυροφορία που έχω ξεκινήσει να έχω μόνο type C στο προτεκτοράτο μου.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#819995 Αν μαζέψεις αρκετά τούβλα όμως μπορείς να χτίσεις ένα φρούριο σαν σωστός σταυροφόρος

+1000 για αυτού του είδους τα τροφοδοτικά, χίλιες φορές εκείνα τα παλια που το τούβλο έμπαινε απευθείας στην πρίζα, αυτά που είναι στην μέση του καλωδίου μόνο προβλήματα χωροταξίας προκαλούν.

< >