Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#816196
markvag έγραψε:Το ερώτημα δεν είναι αυτό. Το ερώτημα είναι αν υπάρχουν ακόμα ποντίκια με ροδάκι! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#817338 Χρησιμοποιεί κανένας outlook για βασικό client; Εδώ και μερικές μέρες μου τα έχει κάνει μαντάρα. Ξεκίνησε με τις υπογραφές που είχα περασμένες, μετά τραβούσε σκάλωμα με ατελείωτο sync για 2 λογαριασμούς gmail και σήμερα δεν εμφανίζει τους φακέλους εκτός από τα inbox. Ο λογαριασμός του outlook(hotmail) και ένας ακόμη ένας εταιρικός παιζουν μια χαρά.
Δεν έχω πειράξει τίποτα εδώ και πολύ καιρό
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#817402 Όχι, κάπως έβγαλα άκρη με αυτό το κόλπο
Μετά άρχισε να συγχρονίζει μόνο τα εισερχόμενα.
Τελικά, μετά από πολλές δοκιμές με σβήσε γράψε στις επιλογές νομίζω το επανέφερα. Απλά χρειάστηκε να ξαναφτιάξω τις υπογραφές.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#817568 έχω δύο πισιά που τα δουλεύω εναλλάξ.
πήρα ένα απλό σπλιτεράκι έθερνετ ώστε να μην έχω καθημερινά βγάλε-βάλε.
στην πράξη δουλεύει αλλά οι ταχύτητες είναι αρκετά πεσμένες, σε τεστ βγαίνει μισή ταχύτητα στο ένα και 1/10 στο άλλο (δοκίμασα και με δεύτερο καλώδιο στο τελευταίο).
υποθέτω πως επηρεάζεται και απ'το 5μετρο καλώδιο εξαιτίας της απόστασης πισί-ρούτερ.

ιδέες? :hmmm:

απροπό, μιας και είμαι στο θέμα, έχω το ίδιο και με ποντίκι-πληκτρολόγιο..
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#817569 Το ρούτερ δεν έχει δεύτερη έξοδο για να τραβήξεις απευθείας ένα ethernet από εκεί στο 2ο PC, αντί για την αμφίβολη λύση του splitter?
Αν δεν έχει, μήπως να δοκιμάσεις με ένα switch?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#817572
egobrain έγραψε:έχω δύο πισιά που τα δουλεύω εναλλάξ.
πήρα ένα απλό σπλιτεράκι έθερνετ ώστε να μην έχω καθημερινά βγάλε-βάλε.
στην πράξη δουλεύει αλλά οι ταχύτητες είναι αρκετά πεσμένες, σε τεστ βγαίνει μισή ταχύτητα στο ένα και 1/10 στο άλλο (δοκίμασα και με δεύτερο καλώδιο στο τελευταίο).
υποθέτω πως επηρεάζεται και απ'το 5μετρο καλώδιο εξαιτίας της απόστασης πισί-ρούτερ.

ιδέες? :hmmm:

απροπό, μιας και είμαι στο θέμα, έχω το ίδιο και με ποντίκι-πληκτρολόγιο..


Τι σπλιτερ και ιστορίες.

Πάρε ένα switch της πλάκας να κάνεις την δουλειά σου στον 21ο αιώνα αντί στα 90s.

Για keyboard κλπ θα πάρεις ένα KVM

https://www.amazon.de/s?k=kvm+switch+2+ ... -doa-p_2_5

< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#817682 για 2ο καλώδιο εθερνετ δεν ήθελα γιατί είναι μεγάλη η απόσταση και περνάει από κάσα πόρτας που κλείνει.
λοιπόν θα ρίξω μια ματιά για switch
Άβαταρ μέλους
By glf
#817693 Γυρνάμε χθες βράδυ όλη η οικογένεια σπίτι και βλέπω πεσμένο το WiFi, κοιτάω στο rack δεν έχει ρεύμα.
Σηκωμένη η ασφάλεια άρα φταίει το UPS.
Είχε φουσκώσει η μπαταρία. Κι όμως, είχα ανταλλακτική ήδη να περιμένει..
Σε 5 λεπτά σηκώθηκε πάλι.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#817832 ένα Dell λαπτοπ μου σταμάτησε να ανοίγει σήμερα.
το δουλεύω μόνο με φορτιστή και πλέον, όταν τον συνδέω στο βύσμα του λαπτοπ, σβήνει το λαμπάκι του.
ξανασυνδέοντας τον στο ρεύμα ανάβει πάλι.
βλέπω στο ίντερνετ πως δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και πως ανοίγουν και ψαχνουν για μικροκυκλώματα στην μητρική που υπερθερμαίνονται και προκαλούν την αδυναμία για boot.
ή μετράνε την αντίσταση σε καποια σημεία.

δεν έχω τέτοια εργαλεία στο σπίτι.
πριν το παω σε τεχνικό, αν έχει κάποιος ιδέα για να ελέγξω κάτι άλλο, ας πει :help:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#817858 Αν είναι εντός εγγύησης (συνήθως 3ετία) παίρνεις τηλέφωνο και δεν ασχολείσαι άλλο. :rtfm: Δοκιμασμένα, η εγγύηση και το after sales της Dell στην Ελλάδα είναι κορυφαία!

Αν όχι, το πας σε κάποιον ειδικό.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#817899
egobrain έγραψε:ένα Dell λαπτοπ μου σταμάτησε να ανοίγει σήμερα.
το δουλεύω μόνο με φορτιστή και πλέον, όταν τον συνδέω στο βύσμα του λαπτοπ, σβήνει το λαμπάκι του.
ξανασυνδέοντας τον στο ρεύμα ανάβει πάλι.
βλέπω στο ίντερνετ πως δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και πως ανοίγουν και ψαχνουν για μικροκυκλώματα στην μητρική που υπερθερμαίνονται και προκαλούν την αδυναμία για boot.
ή μετράνε την αντίσταση σε καποια σημεία.

δεν έχω τέτοια εργαλεία στο σπίτι.
πριν το παω σε τεχνικό, αν έχει κάποιος ιδέα για να ελέγξω κάτι άλλο, ας πει :help:


με λίγη προσοχή μη τυχόν και παίζει κάποιου είδους βραχυκύκλωμα , έλεξγε οτι τα καλώδια του φορτιστή είναι κουμπωμένα σωστά και δεν έχουν φθορές.

Αλλά ναι, ακούγεται κάτι ελαττωματικό (μητρική / φορτιστής ) οπότε service ή Dell εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#817917
egobrain έγραψε:ένα Dell λαπτοπ μου σταμάτησε να ανοίγει σήμερα.
το δουλεύω μόνο με φορτιστή και πλέον, όταν τον συνδέω στο βύσμα του λαπτοπ, σβήνει το λαμπάκι του.
ξανασυνδέοντας τον στο ρεύμα ανάβει πάλι.
βλέπω στο ίντερνετ πως δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και πως ανοίγουν και ψαχνουν για μικροκυκλώματα στην μητρική που υπερθερμαίνονται και προκαλούν την αδυναμία για boot.
ή μετράνε την αντίσταση σε καποια σημεία.

δεν έχω τέτοια εργαλεία στο σπίτι.
πριν το παω σε τεχνικό, αν έχει κάποιος ιδέα για να ελέγξω κάτι άλλο, ας πει :help:

Δοκίμασες να εκφορτίσεις την πλακέτα;
Αφαιρείς μπαταρία και τροφοδοσία και κρατάς πατημένο το power button για μισό λεπτό, ώστε να εκφορτιστεί η πλακέτα. Κάποιες φορές δουλεύει!