Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#816039
g8777 έγραψε:Σκνιπερ.

1-0.
Αν αλλάξεις το γρανάζι του άξονα με 2:74 και βάλεις απσστατη 0.7 αντί για 0.6mm, τότε αλλάζοντας με ροδέλα μάζας <0.34γρ μπροεις να εχεις ροπή αδράνειας που να σου επιτρέπει με μιση "φαλαγγιά" να εχεις 0.1 rad/sec^2 επιτάχυνση περισσότερο και να φτάνεις γρηγορότερα στο 17ο αποτέλεσμα του Google που δεν έχει καμία απολύτως σημασία στη ζωή σου
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#816042
mjacob έγραψε:
g8777 έγραψε:Σκνιπερ.

1-0.
Αν αλλάξεις το γρανάζι του άξονα με 2:74 και βάλεις απσστατη 0.7 αντί για 0.6mm, τότε αλλάζοντας με ροδέλα μάζας <0.34γρ μπροεις να εχεις ροπή αδράνειας που να σου επιτρέπει με μιση "φαλαγγιά" να εχεις 0.1 rad/sec^2 επιτάχυνση περισσότερο και να φτάνεις γρηγορότερα στο 17ο αποτέλεσμα του Google που δεν έχει καμία απολύτως σημασία στη ζωή σου


:s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By markvag
#816043
sknipper έγραψε:Σε κάποιο ποντίκι που είχε αρχίσει να τα παίζει χοντρά το ροδάκι του (ή MS ή Logi) το άνοιξα, το καθάρισα και πετάει, τέλεια απόκριση. Οπότε αξίζει να δείτε μήπως παίρνουν ένα μικρό σέρβις πριν αρχίσετε να ψάχνετε για άλλο.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#816046 Στο MX που έγραψα ότι χάλασε, δεν εμφανίζεται ο κέρσορας στην οθόνη. Πατάς δηλαδή δεξί κλικ, εμφανίζεται το σχετικό μενού και έτσι καταλαβαίνεις πού βρίσκεται

Έχουμε ξανακούσει κάτι τέτοιο;

Έχω δοκιμάσει reset, τζίφος.


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#816051 Περιεργη συμπεριφορα. Δεν εχω καποια εμπνευση. Θα στοιχηματιζα πως δε φταιει το ποντικι, αλλα τα υπολοιπα δουλεουν...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#816055
Scotch έγραψε:Στο MX που έγραψα ότι χάλασε, δεν εμφανίζεται ο κέρσορας στην οθόνη. Πατάς δηλαδή δεξί κλικ, εμφανίζεται το σχετικό μενού και έτσι καταλαβαίνεις πού βρίσκεται

Έχουμε ξανακούσει κάτι τέτοιο;

Έχω δοκιμάσει reset, τζίφος.


< >
Εχει μικρό κουμπί στο σημείο που ακουμπάει ο αντίχειρας κάτω από το μαλακό ελαστικό μέρος και μένει πατημένο.

Το έπαθα κι εγώ αυτό σε παλιότερο μοντέλο, το άνοιξα και το έφτιαξα

https://youtu.be/SWpbxmANkg8
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#816059 Έχεις δίκιο dimik, αυτό μάλλον φταίει. Πρέπει να το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#816114
Scotch έγραψε:Έχεις δίκιο dimik, αυτό μάλλον φταίει. Πρέπει να το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν.

Σωστά.
Στην προηγούμενη συζήτηση το άνοιξα και εγώ για (επιτυχημένη) επέμβαση :metalo:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#816153
saxon_747 έγραψε:
g8777 έγραψε:Σκνιπερ.
1-0.
Σιγα μη τρέχουμε στα συνεργεία για (τριμπουρδελα) ποντίκια.
1-2
:lol:
Αλλά vassilis και dimik επίσης επιτυχώς επιδιόρθωσαν τα ποντικάκια τους. :iconcool:
Νομίζω το όριο είναι στα 5-10 λεπτά ενασχόλησης (και ρίσκου, άμα μου μείνει στο χέρι το πετάω).
Βέβαια αν είσαι πιο ψαγμένος και σωστός petrolhead και βέβαια Μάστορας (με το Μ κεφαλαίο) τότε mjacob (με το m μικρό). :metalo:
mjacob έγραψε:Αν αλλάξεις το γρανάζι του άξονα με 2:74 και βάλεις απσστατη 0.7 αντί για 0.6mm, τότε αλλάζοντας με ροδέλα μάζας <0.34γρ μπροεις να εχεις ροπή αδράνειας που να σου επιτρέπει με μιση "φαλαγγιά" να εχεις 0.1 rad/sec^2 επιτάχυνση περισσότερο και να φτάνεις γρηγορότερα στο 17ο αποτέλεσμα του Google που δεν έχει καμία απολύτως σημασία στη ζωή σου
Αν και εγώ νομίζω ότι του ρίχνεις ένα μετατροπέα ροπής στο ροδάκι και τα κάνει καλύτερα και κυλάει βελούδο! :innocent:
Αν κάνεις πολύ σκρολάρισμα τότε αφήνεις και το κιβώτιο, έχουν βγει κάτι καλά με 7-8-9 σχέσεις, θα πηγαίνει αέρα! :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#816189 Το ερώτημα δεν είναι αυτό. Το ερώτημα είναι αν υπάρχουν ακόμα ποντίκια με ροδάκι! :lol: :lol: