Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#597249
Anonymous Founder έγραψε:Το άλλο τοπικό έγινε τεράστιο και ο σέρβερ κλατάρει όταν πάμε να το επεξεργαστούμε. Συνεχίζουμε σε νέο.[Admin]



Και μου έκανε εντύπωση που ξεπεράσαμε τις 1.000 σελίδες και δεν το είχαν κλειδώσει οι μοντερς!
Παμε να τερματισουμε και αυτο :lol:

Σοβαρα τωρα

Μεσα στη βδομαδα θα ανοιξω το DS216+ που εχω, για να κανω RAM Upgrade
Απο 1GB που εχει απο την μανα του, θα του βαλω μια 8GB DDR3L-1600....
Ψαχνω να βρω κατατημα που να εχει ετοιμοπαράδοτες Crucial ή HyperX και βρισκω μονο SKHynix
Υπερβολη μεν τα 8GB και αρχικα σκεφτομουν για 4GB, αλλα η διαδηκασια ειναι αρκετα περιεργη και αφου θα το ανοιξω που θα το ανοιξω....

Το DS216+ και το DS216+II ειναι το ιδιο ακριβως μοντελο και αλλαζει μονο ο επεξεργαστης, γιατι η intel ειχε καταργησει τον Celeron N3050 και αναγκαστηκαν να βαλουν τον Celeron N3060 και να αλλαξουν ονομα στο μοντελο
Hardware και Specs παρεμειναν σχεδον ιδια

Διαδικασία αποσυναρμολόγησης....


:omg: :omg: :omg: :omg:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#598129 Σκέφτομαι για όσο το δυνατόν μικρότερη αναβάθμιση, γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με την μητρική μου.
Έχω μια Gigabyte Z68A-D3H-B3 με i3 2100 με 1155 socket και 16GB DDR3 RAM, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει ν'αλλάξω και τα 3 πακέτο.
Επειδή δεν ακολουθώ τις εξελίξεις hardware, τι θα μπορούσα να πάρω ώστε να έχω την τουλάχιστον ίδια απόδοση;

Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία η μητρική να έχει μέλλον και με όλα τα καλούδια (native usb3, nativa sata 3 controller, native m2 controller, wifi, 4 dimm κλπ)

Τροφοδοτικό λογικά παραμένει ίδιο, δεν άλλαξε κανά slot prototype ε; Ένα asus έχω 450ρι-500ρι αν θυμάμαι καλά (βαριέμαι να τ'ανοίξω τώρα

Αν μπορούσα να βρω μια μητρική με 1155 αλλά με τα παραπάνω ατού θα ήταν άψογα (η δικιά μου δεν έχει native usb3, native sata3 κλπ) ώστε να μην χρειαστεί ν'αλλάξω τπτ άλλο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#598136 Τελικά θες κάτι με αντίστοιχη απόδοση, κάτι με μέλλον ή μια μητρική με παραπάνω πράγματα?

Αν και για το τελευταίο δεν νομίζω να υπάρχει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#598137
Dimitris_P έγραψε:Σκέφτομαι για όσο το δυνατόν μικρότερη αναβάθμιση, γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με την μητρική μου.
Έχω μια Gigabyte Z68A-D3H-B3 με i3 2100 με 1155 socket και 16GB DDR3 RAM, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει ν'αλλάξω και τα 3 πακέτο.
Επειδή δεν ακολουθώ τις εξελίξεις hardware, τι θα μπορούσα να πάρω ώστε να έχω την τουλάχιστον ίδια απόδοση;

Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία η μητρική να έχει μέλλον και με όλα τα καλούδια (native usb3, nativa sata 3 controller, native m2 controller, wifi, 4 dimm κλπ)

Τροφοδοτικό λογικά παραμένει ίδιο, δεν άλλαξε κανά slot prototype ε; Ένα asus έχω 450ρι-500ρι αν θυμάμαι καλά (βαριέμαι να τ'ανοίξω τώρα

Αν μπορούσα να βρω μια μητρική με 1155 αλλά με τα παραπάνω ατού θα ήταν άψογα (η δικιά μου δεν έχει native usb3, native sata3 κλπ) ώστε να μην χρειαστεί ν'αλλάξω τπτ άλλο.



Κοιτα....
Μπορεις να ψαξεις για μεταχειρισμενα στο ινσομνια και στο μαρκετπλεϊς του facebook και παραλληλα να αρχισεις αποταμιευση για.... Ryzen
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#598690 ^ Πρώτα θέλω ν'αποκλείσω το ενδεχόμενο ότι δεν φταίει ο SSD μου, γιατί έχω την εντύπωση ότι τα κολλήματα άρχισαν λίγο μετά την αντικατάστασή του. Samsung 256ρης είναι, δεν θυμάμαι τώρα μοντέλο. Το crystal τον δείχνει οκ, αλλά πώς μπορώ να τον κάνω ένα πιο thorough test ;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#598917 Ερώτηση

Ανιψιός έχει Play Station 4 το οποίο παίζει μια χαρά, αλλα κάνει ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ
Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι γι αυτό;;;

Ρωτάω γιατι στα περισσότερα βιντεο που εχω δει, πρεπει να βγουν 4 αυτοκόλλητα "WARRANTY VOID" κατι που θα ηθελα να αποφυγω, γιατι μαλλον ειναι ακομα την εγγυηση.

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
By elteo
#598918
Wagner669 έγραψε:Ερώτηση

Ανιψιός έχει Play Station 4 το οποίο παίζει μια χαρά, αλλα κάνει ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ
Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι γι αυτό;;;

Ρωτάω γιατι στα περισσότερα βιντεο που εχω δει, πρεπει να βγουν 4 αυτοκόλλητα "WARRANTY VOID" κατι που θα ηθελα να αποφυγω, γιατι μαλλον ειναι ακομα την εγγυηση.

Ευχαριστω


:twisted: :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#598919 σωστός ο elteo :shifty:

απο κει κ πέρα

https://www.drivereasy.com/knowledge/ps ... ow-to-fix/
(διάβασε κ τα σχόλια, αναφέρεται μέχρι κ γνωστό bug)

ενώ αυτό που αρχικά σκέφτηκα ήταν έξτρα ανεμιστηράκι (όσο πιο ήσυχο γίνεται , άρα >120ΜΜ) όπου να βοηθά
την ψύξη μαζί με τον ανεμιστήρα
Στο Amazon είδα οτι μια εταιρία, Megadream , έχει μια λύση , με μικρά όμως fans
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#599002 ακουστικα εχει!

δεν βοηθανε ομως.... τους υπολοιπους ενοικους της πολυκατοικιας
:lol: :lol: :lol: :lol:

Κατα τα αλλα
Ειναι ορθιο και εχω προσπαθησει να το περασω ενα χερι σπρεϊ αερα... αλλα @@
Εαν εχει μαζεψει χαλακι στη ψυκτρα, οσα ανεμιστηρακια και να βαλεις, δουλεια δεν γινεται

Οποτε μαλλον παμε για ξεβιδωμα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#599045 To ηρωικό Toshiba A300 15J τα έφτυσε μετά απο 10( ή 11; ) χρόνια συνεχούς λειτουργίας .Ακριβό τότε αλλά τα έβγαλε τα λεφτά του.

Και επειδή η κυρά δεν έχει άλλο τρόπο διασκέδασης θα της στείλω το chromebook μου ,έτοιμο σεταρισμένο .Αλλωστε και αυτή μέσω ιντερνετ κάνει ότι κάνει.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#599046
bill33 έγραψε:To ηρωικό Toshiba A300 15J τα έφτυσε μετά απο 10( ή 11; ) χρόνια συνεχούς λειτουργίας .Ακριβό τότε αλλά τα έβγαλε τα λεφτά του.

Και επειδή η κυρά δεν έχει άλλο τρόπο διασκέδασης θα της στείλω το chromebook μου ,έτοιμο σεταρισμένο .Αλλωστε και αυτή μέσω ιντερνετ κάνει ότι κάνει.


Ναι και εσύ τι θα πάρεις; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#599063
elteo έγραψε:
bill33 έγραψε:To ηρωικό Toshiba A300 15J τα έφτυσε μετά απο 10( ή 11; ) χρόνια συνεχούς λειτουργίας .Ακριβό τότε αλλά τα έβγαλε τα λεφτά του.

Και επειδή η κυρά δεν έχει άλλο τρόπο διασκέδασης θα της στείλω το chromebook μου ,έτοιμο σεταρισμένο .Αλλωστε και αυτή μέσω ιντερνετ κάνει ότι κάνει.


Ναι και εσύ τι θα πάρεις; :shifty:

Πάλι chromebook αλλά τον άαααλλον μήνα καθώς δεν παίζει δίφραγκο τώρα.Πάλι με το κινητό θα είμαι.

Απλά τώρα ψάχνω τρόπο να της περάσω κάποια εφαρμογή για βιντεοκλήση.Δοκιμάζω το duo ,θέλω να έχουν διαφορετικά νούμερα αλλά δεν έχω πρόσβαση στο κινητό της απο εδώ που είμαι.Γμτ,αν γινόταν πριν 2 βδομάδες ήμουν ακόμα Ελλάδα .
Άβαταρ μέλους
By drdino
#599065 Δεν επισκευάζεται το Toshiba; Τι έπαθε;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#599080
drdino έγραψε:Δεν επισκευάζεται το Toshiba; Τι έπαθε;

Απο καιρό έσβηνε στα καλά καθούμενα,μόνο με παραπάνω βολτ απο τον φορτιστή άναβε,και απαραίτητα την μπαταρία πανω.και τώρα τα έφτυσε τελείως.Κάτι στην μητρική θα έχει αρπάξει.Οπως και να έχει δεν αξίζει να το ψάξω παραπάνω. απο εδώ που είμαι.4 τροφοδοτικά έχει φάει στην ζωή του.