Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#639140
georgetz έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Έγραψα και σχετικό αρθράκι: Τι είναι το Wifi Mesh
Εικόνα


Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά , μπράβο :s_howdy
Για το blog λες ή για το wifi στο σπίτι;

:) :) :)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#639174 Για τους φορουμιτες ισχύει ο κωδικός petrolheads4all (25%) ακόμα;
Άβαταρ μέλους
By otso
#639180 τελος παντων εγω αφαιρεσα την κατω παραγραφο γιατι μετα σκεφτηκα οτι ναι μεν καλη η πλακα ,αλλά ο ανθρωπος εχει μια επιχειρηση και ισως εδω μεσα να νομιζαν οτι καποιοι οντως παιρνουν εκπτωσεις .αφου δεν σε πειραξε ολα καλα.
Αν και εδω που τα λεμε ο vagmann με το καταστημα οπτικων οταν ειχε ιντερνετικη παρουσια η οποια φαινοταν στην υπογραφη του μαλιστα και το φορουμ ειχε χιλιαδες ενεργα μελη , απο συμφορουμητη δεν πηρε καμμια παραγγελια. ΕΛπιζω εσυ να τα πας καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#639184
otso έγραψε:τελος παντων εγω αφαιρεσα την κατω παραγραφο γιατι μετα σκεφτηκα οτι ναι μεν καλη η πλακα ,αλλά ο ανθρωπος εχει μια επιχειρηση και ισως εδω μεσα να νομιζαν οτι καποιοι οντως παιρνουν εκπτωσεις .αφου δεν σε πειραξε ολα καλα.
Αν και εδω που τα λεμε ο vagmann με το καταστημα οπτικων οταν ειχε ιντερνετικη παρουσια η οποια φαινοταν στην υπογραφη του μαλιστα και το φορουμ ειχε χιλιαδες ενεργα μελη , απο συμφορουμητη δεν πηρε καμμια παραγγελια. ΕΛπιζω εσυ να τα πας καλυτερα.


Δεν παρεξηγουμαι με τον χαβαλε οτσο μου.

Αλίμονο αν ολόκληρη εταιρία βασίζεται σε φορουμς

Σιγουρα ομως χαίρομαι όταν κάποιοι με προτιμούν ή ακόμα και όταν επικοινωνουν μαζί μου για κάποια απορία.
Άβαταρ μέλους
By glf
#639292 Ναι πολύ ωραίο το eshop.

Εγώ στο σπίτι το έριξα στα mikrotik και έχοντας ένα καλό κεντρικό router, "απλώνω" μικρότερα ρουτερακια σε στρατηγικά σημεία που δίνουν WiFi AP αλλά και θύρες VLAN για κάμερες κτλ.
Βόλεψε για να μη χρειαστεί να αλλάξω κατι σε καλώδια στους τοίχους...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#639295
saxon_747 έγραψε:Για το blog λες ή για το wifi στο σπίτι;

:) :) :)


το άρθρο που έβαλες για το Wi-Fi Mesh.

Επειδή και εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος απο το repeater , έπαιζα τις προάλλες και με ένα παλαιότερο router ως ap , άρχισα να σκέφτομαι την τεχνολογία αυτή.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#639338 Οι υλοποιήσεις τύπου mesh έχουν αρχίσει να ωριμάζουν και να αποτελούν εξαιρετικές λύσεις για κάλυψη μεγάλων ή "περίεργων" χωροταξικά κατοικιών. Εννοείται δεν αγοράζουμε τίποτα που να μην έχει Wifi 802.11ac (ΑC1200 τουλάχιστον)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#639477 Εγω δεν κατάλαβα τι διαφορά έχουν σαν τεχνολογία.. Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να το εξηγήσει;

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#639482 Ρωτάει φίλη που έχει παλιό ipad γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο το facetime. Με το τηλέφωνο δεν βγάζω άκρη, και λέω μήπως φταίει η version η έχει πατήσει κάτι και δεν το κατάλαβε. Το τετραγωνάκι υπάρχει αλλά είναι αχνό!!!????

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#639483
224v έγραψε:Ρωτάει φίλη που έχει παλιό ipad γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο το facetime. Με το τηλέφωνο δεν βγάζω άκρη, και λέω μήπως φταίει η version η έχει πατήσει κάτι και δεν το κατάλαβε. Το τετραγωνάκι υπάρχει αλλά είναι αχνό!!!????

< Note >



Είναι αγορασμένο από Αραβικά Εμιράτα;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#639494
gianik έγραψε:Εγω δεν κατάλαβα τι διαφορά έχουν σαν τεχνολογία.. Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να το εξηγήσει;

.
Τα wifi mesh συστήματα δημιουργούν ενιαίο δικό τους ασύρματο δίκτυο. Το ίδιο σήμα wifi σε όλο το σπίτι. Επιπλέον, έχουν τεχνολογίες για πιο σταθερή και γρήγορη σύνδεση.

Τα extenders είναι από μόνα τους ένα ξεχωριστό δικτυο που υπάρχει ταυτόχρονα με αυτό του μόντεμ. Αν πχ στο ισόγειο έχεις το μόντεμ ρούτερ και στον πάνω οροφο (που δεν πιάνεις σήμα) βάλεις ένα extender, τότε το κινητό σου, μέχρι να συνδεθεί στο extender, δε θα έχει σήμα.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#639599
Giuseppe Busso έγραψε:
224v έγραψε:Ρωτάει φίλη που έχει παλιό ipad γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο το facetime. Με το τηλέφωνο δεν βγάζω άκρη, και λέω μήπως φταίει η version η έχει πατήσει κάτι και δεν το κατάλαβε. Το τετραγωνάκι υπάρχει αλλά είναι αχνό!!!????

< Note >



Είναι αγορασμένο από Αραβικά Εμιράτα;
Όχι εδώ το πήρε, πριν 5 χρόνια περίπου. Και εγώ που πήρα ένα για την σύζυγό όταν δούλευα εκεί ήταν κανονικό, το έχω ακόμα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#639776
224v έγραψε:Ρωτάει φίλη που έχει παλιό ipad γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο το facetime. Με το τηλέφωνο δεν βγάζω άκρη, και λέω μήπως φταίει η version η έχει πατήσει κάτι και δεν το κατάλαβε. Το τετραγωνάκι υπάρχει αλλά είναι αχνό!!!????

< Note >



Στις ρυθμισεις ειναι ενεργοποιμενα το FaceTime και το iMessage