Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#620579
krom έγραψε:Με το headphones από μπροστά τι πρόβλημα να έχει?
Για το optical out θα χρειαστεί αντάπτορας σε αναλογικό 3.5mm. Eπίσης αν έχεις καλώδιο rca σε 3.5mm (όλοι έχουν τετοιο καπου πεταμενο) εκεί που λέει md/tape out.


Οτι ειπε ο απο πανω!
Ειτε απο το headphones μπροστα
Ειτε απο το MD/Tape OUT πισω

Αλλα τι προσπαθείς να κανεις ;;;
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#620596 Α εγω τιποτα :)

Οι γονεις μου εχουν τον ενισχυτη πανω σε κατι ηχεια κακασχημα 30ετιας και πλεον τον χρησιμοποιουν μονο για ραδιο, home cinema κλπ εχουν κοπει απο τοτε που ανακαλυφθηκε το νετφλιξ. Μονο χωρο πιανουν. Τους πηρα ενα ωραιο ηχειακι για να φυγουν τα παλια, να ταιριαζει στη σαλονοκουζινα και να παιζει και μεσω bluetooth, αλλα δεν σκεφτηκα πως θα συνδεθει στον ενισχυτη. Δυστυχως οτι τους αγοραζα θα επρεπε να χωρεσει σε βαλιτσα, οποτε δε μπορουσα να παρω ενα σετ bookshelf, αν και θεωρω πως τα συγχρονα μονά bluetooth ηχειακια ειναι υπεραρκετα για ραδιο και ομορφοτερα απο τα παραδοσιακα

Αυτο πηρα:

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#620599 Δεν βλεπουν καν τηλεοραση, καποτε ο ενισχυτης ειχε 5.1 πανω του, τωρα ειναι ολη μερα με ενα ταμπλετ και χαζευουν σειρες


< >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#620602
Chris έγραψε:Α εγω τιποτα :)

Οι γονεις μου εχουν τον ενισχυτη πανω σε κατι ηχεια κακασχημα 30ετιας και πλεον τον χρησιμοποιουν μονο για ραδιο, home cinema κλπ εχουν κοπει απο τοτε που ανακαλυφθηκε το νετφλιξ. Μονο χωρο πιανουν. Τους πηρα ενα ωραιο ηχειακι για να φυγουν τα παλια, να ταιριαζει στη σαλονοκουζινα και να παιζει και μεσω bluetooth, αλλα δεν σκεφτηκα πως θα συνδεθει στον ενισχυτη. Δυστυχως οτι τους αγοραζα θα επρεπε να χωρεσει σε βαλιτσα, οποτε δε μπορουσα να παρω ενα σετ bookshelf, αν και θεωρω πως τα συγχρονα μονά bluetooth ηχειακια ειναι υπεραρκετα για ραδιο και ομορφοτερα απο τα παραδοσιακα

Αυτο πηρα:

Εικόνα


< >



Αυτό που πήρες, γιατι χρειάζεται να συνδεθεί στον ενισχυτή :hmmm:

Επίσης, αν ψαχτείς στις αγγελίες ή το marketplace Facebook, θα βρεις μια χαρά ηχεία σε νορμάλ τιμές
Άβαταρ μέλους
By Chris
#620623 @ kubiak Παει παντου :) Υπαρχει κι ενα xiaomi tv box για τη μικρη του υπνοδωματιου, και τα τελευταια χρονια η μεγαλη στο σαλονι ανοιγει μονο οταν ερχονται επισκεψεις

@ Wagner Για να παιξει ραδιο, ειδικα ο πατερας μου δεν υπαρχει περιπτωση να συνδεσει κινητο μεσω bluetooth, προσπαθησα να κρατησω τη διαδικασια οσο το δυνατον ομοια με πριν
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#620630
Chris έγραψε:@ kubiak Παει παντου :) Υπαρχει κι ενα xiaomi tv box για τη μικρη του υπνοδωματιου, και τα τελευταια χρονια η μεγαλη στο σαλονι ανοιγει μονο οταν ερχονται επισκεψεις

@ Wagner Για να παιξει ραδιο, ειδικα ο πατερας μου δεν υπαρχει περιπτωση να συνδεσει κινητο μεσω bluetooth, προσπαθησα να κρατησω τη διαδικασια οσο το δυνατον ομοια με πριν


ΟΚ :thumbsup: got it!

Αν και ειναι κριμα αυτο το γομαρι ενισχυτης, να παιζει μονο ραδιοφωνο. Εγω θα κοιταζα στις αγγελειες (fb marketplace) για καλουτσικα ηχεια, σε νορμαλ τιμη.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#620635 Βασικα downgrade στον ενισχυτη (=να τον παρω εγω σπιτι μου :lol: ) ειναι η ιδανικη κατευθυνση κατα τη γνωμη μου, οχι upgrade στα ηχεια, αλλα ετσι τους αρεσει, τι να τους κανω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#620675 Αφού λοιπόν πήρα σε όλους δώρα για τις γιορτες (γενικά επιτυχημένα ) προέκυψε η ιδέα να πάρω κάτι και στον εαυτό μου
Τι έχουμε να πούμε για το surface pro 7 ?
I5 256 gb με πληκτρολόγιο το εχει μια έκπτωση η ΜΣ αυτη την περίοδο , όχι τίποτα φοβερό ..

Διάβασα reviews, τουλάχιστον κατέληξα οτι δε θέλω το Χ
Απο εκεί και πέρα μου φαίνεται οτι ακριβώς χρειάζομαι , ενα iPad και ένας υπολογιστής windows που να σηκώνει όλα τα κανονικά προγράμματα, εφαρμογές ψιλό παιχνιδάκια και μπορεί να ντοκαριστει

Εχει κάποιο θεματάκι που θα έπρεπε να ξέρω;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#620716 Κι εμένα μου φαίνεται τελείως λάθος η αναφερόμενη χρήση του STRDB AV-ραδιοενισχυτή. Έχουν ηχεία αλλά θέλουν να τα σουτάρουν γιατί δεν τους αρέσει η φάτσα τους. Ακούνε ραδιόφωνο και το θέλουν από τον ενισχυτή αυτόν αλλά από άλλα ηχεία. Και αντί να τους πάρεις 2 ηχειάκια τους παίρνεις bluetooth. Βέβαια αυτό θα συνδέεται και απευθείας με τηλέφωνα, τάμπλετ οπότε ακόμα περισσότερο αχρηστεύει τον ενισχυτή... :hmmm:
Και ναι μεν έχουν νετφλίξ αλλά χωρίς να εκμεταλλεύονται τον ενισχυτή.
To πιο σωστό θα ήταν να τους πάρεις ραδιόφωνο με bluetooth, υπάρχουν και με μπαταρία και να πάρεις εσύ ενισχυτή και ηχεία να τα εκμεταλλευτείς κατάλληλα.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#620724
sknipper έγραψε:Κι εμένα μου φαίνεται τελείως λάθος η αναφερόμενη χρήση του STRDB AV-ραδιοενισχυτή. Έχουν ηχεία αλλά θέλουν να τα σουτάρουν γιατί δεν τους αρέσει η φάτσα τους. Ακούνε ραδιόφωνο και το θέλουν από τον ενισχυτή αυτόν αλλά από άλλα ηχεία. Και αντί να τους πάρεις 2 ηχειάκια τους παίρνεις bluetooth. Βέβαια αυτό θα συνδέεται και απευθείας με τηλέφωνα, τάμπλετ οπότε ακόμα περισσότερο αχρηστεύει τον ενισχυτή... :hmmm:
Και ναι μεν έχουν νετφλίξ αλλά χωρίς να εκμεταλλεύονται τον ενισχυτή.
To πιο σωστό θα ήταν να τους πάρεις ραδιόφωνο με bluetooth, υπάρχουν και με μπαταρία και να πάρεις εσύ ενισχυτή και ηχεία να τα εκμεταλλευτείς κατάλληλα.



Επειδή ειναι γονείς στη μέση, δεν πάει με το τι είναι το πιο λογικό/λειτουργικό/πρακτικό, αλλά τι έχουν συνηθίσει
Αν έχουν συνηθίσει το γομάρι Sony, οοοοοτι και να τους φέρεις, το sony θα ναι πάντα, μα ΠΑΝΤΑ πιο εύκολο ση χρήση γι αυτούς