Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#627940
Wagner669 έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:WD My Cloud Hοme και γενικώς My Cloud έχει δοκιμάσει κανείς; Τι λένε σε σχέση με λύσεις τύπου Synology;


Τι θες να κανεις και ποσα θες να ξοδεψεις;

Τα WD My Cloud ειναι σαν προσωπικο dropbox
Tα Synology απλα γαμανε
:lol: :lol: :lol:

Ε το έχουμε συζητήσει κάποιες φορές, ένα προσωπικό dropbox με άνεση πρόσβασης από κινητό κλπ θα ήθελα. Μου φάνηκε ότι synology και WD My Cloud κατά βάση την ίδια δουλειά κάνουν.
Budget ας πούμε 350-400 και ιδανικά λιγότερο, μαζί με τους τυχόν σκληρούς. Χωρητικότητα 1 ΤΒ μου αρκεί προς το παρόν.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#627944
ArrowsFA1 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:WD My Cloud Hοme και γενικώς My Cloud έχει δοκιμάσει κανείς; Τι λένε σε σχέση με λύσεις τύπου Synology;


Τι θες να κανεις και ποσα θες να ξοδεψεις;

Τα WD My Cloud ειναι σαν προσωπικο dropbox
Tα Synology απλα γαμανε
:lol: :lol: :lol:

Ε το έχουμε συζητήσει κάποιες φορές, ένα προσωπικό dropbox με άνεση πρόσβασης από κινητό κλπ θα ήθελα. Μου φάνηκε ότι synology και WD My Cloud κατά βάση την ίδια δουλειά κάνουν.
Budget ας πούμε 350-400 και ιδανικά λιγότερο, μαζί με τους τυχόν σκληρούς. Χωρητικότητα 1 ΤΒ μου αρκεί προς το παρόν.


Το χουμε συζητησει αρκετες φορες :)
Εγω πριν παω στη Synology ειχα ενα WD MyCloud το οποιο εκανε αυτο ακριβως που λεει. Ηταν κατι σαν προσωπικο DropBox
Οταν πηρα το πρωτο Synology, κταλαβα ποσο πιο σοβαρο μπορει να ειναι ενα κουτακι συνδεδεμενο στο internet.

Παραμενω στο οτι το DS218+ ενω ειναι αρκετα τσιμπημενο, ειναι ΠΟΛΥ καλη αγορα
Intel Celeron J3355
2 GB DDR3L τα οποια μπορεις να αναβαθμισεις μεχρι 6GB (2GB + 4GB) επισημα ή 16GB (8GB + 8GB) ανεπισημα
3 SB 3.0 Port
1 eSATA Port στο οποιομπορεις να συνδεσεις εξωτερικο δισκο eSATA ή Synology 5bay Expansion Unit

Στο σκρουτζ καινουργιο ξεκιναει απο 335€

Εχει στο Insomnia ενα μεταχειρισμενο DS218+ μαζι 2x 2TB WD

Η σειρα plus ειναι η πιο σοβαρη τους σειρα
Οι σειρες J και SE δεν αξιζουν, γιατι εχουν Realtek και Marvell επεξεργαστες, ερχωνται με 256MB ή 512ΜΒ ΡΑΜ και δεν παιρνουν αναβαθιση
Η σειρα Play ειναι λιγο καλυτερη λυση απο τις J και SE και ερχεται συνηθως με 1GB η 2GB RAM, αλλα εχει τους ιδιους περιορισμους σε CPU και RAM


Εγω απο τοτε που κούμπωσα την 8αρα RAM στο DS216+ εχω σταματησει να ψαχνω προσφορες για το DS218+
Και μπηκε 8αρα οχι γιατι υπηρχε λογος, αλλα γιατι θα το ανοιξω που θα το ανοιξω.... γιατι να βαλω μονο 4GB :lol:



Υπαρχει "live demo" DiskStation Manager εδω
Ολες οι διαθεσιμες εφαρμογες για τα Synology εδω
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#627951 Για χρήση αποκλειστικά backup και ίσως cloud, χωρίς καθόλου dlna και γενικά media player, το απλό ds218 είναι αρκετό; Αν πάμε σε Ds218 play για να ρίξουμε ελαφρώς το budget θα χάσουμε τίποτα σημαντικό;
Σκληρούς 2x2TB μάλλον (ίσως wd red) σε raid 1
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#627964
vasilis έγραψε:Για χρήση αποκλειστικά backup και ίσως cloud, χωρίς καθόλου dlna και γενικά media player, το απλό ds218 είναι αρκετό; Αν πάμε σε Ds218 play για να ρίξουμε ελαφρώς το budget θα χάσουμε τίποτα σημαντικό;
Σκληρούς 2x2TB μάλλον (ίσως wd red) σε raid 1


Εγω οταν πηρα το 216se ξεκινησα με αυτο το σκεπτικο.
Local backup των αρχειων μου και των αρχειων που εχω στο cloud (dropbox, onedrive, google drive)
Στην αρχη ηταν γαμω, γιατι το εστησα, το ρυθμισα και ξεχασα οτι υπαρχει.
Στο πρωτο εξαμηνο, αρχισα να σκαλιζω το τι εχει απο εφαρμογες... Και εκει ξεκινησαν τα προβληματα.
Το απαραδεκτο hardware (Armada CPU + 256MB RAM) γονατιζε το DSM, το οποιο κατα τα αλλα ηταν πολυ ευχρηστο.

Στο DS218 τωρα
Με Quad Core Realtek RTD1296 και 2GB DDR4 (soldered) θα ναι μια χαρα και για παραπανω απο αυτα που αναφερεις


πανω απο 1GB < πανω απο 1GB και Intel CPU < πανω απο 1GB και Intel CPU και upgradeable RAM
Άβαταρ μέλους
By 224v
#628620 Τώρα τελευταία στο mail μου έρχονται δίπλα τα mail!!! Στο yahoo!!! Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει ώστε να το ρυθμίσω??
Επίσης μου έρχονται ειδοποιήσεις από το tapatalk, σε κάθε ανάρτηση που γίνεται. Πώς το σταματάω αυτό???
Ευχαριστώ.,.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#629181 Ψάχνω ακουστικά για το κινητό με τις εξής προϋποθέσεις

. Bluetooth 5
. Micro usb
. Για άθληση
. Σεβαστή αυτονομία

:eat:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#629201 Μπερδεύτηκα με το micro usb, usb-c ήθελα να πω εννοείται...

Τα κοιτάζω τώρα αλλά ειλικρινά δεν βλέπω κάτι που να τα έχει όλα...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#629203
JBT έγραψε:Ψάχνω ακουστικά για το κινητό με τις εξής προϋποθέσεις

. Bluetooth 5
. Micro usb
. Για άθληση
. Σεβαστή αυτονομία

:eat:


Samsung Galaxy Buds & Buds+

Xiaomi AirDots Pro 2 αν δεν σου αρέσουν τα in-ear
Άβαταρ μέλους
By JBT
#629266 τα σκέφτηκα αυτά αλλά θέλω να μπορώ να τα κρεμάω στο λαιμό εύκολα κι όχι να έχω το άγχος εάν θα με πέσουν

το άλλο πρόβλημα με αυτά είναι ότι φορτίζουν στην κασετίνα τους πράγμα που δεν με αρέσει καθόλου

:(
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#629267
JBT έγραψε:τα σκέφτηκα αυτά αλλά θέλω να μπορώ να τα κρεμάω στο λαιμό εύκολα κι όχι να έχω το άγχος εάν θα με πέσουν

το άλλο πρόβλημα με αυτά είναι ότι φορτίζουν στην κασετίνα τους πράγμα που δεν με αρέσει καθόλου

:(


Άρα φαντάζομαι θα θέλεις neckband.
Δεν ξέρω. Το είχα σκεφτεί πέρσι να πάρω ένα RHA MA650 αλλά μετά από πολύ σκέψη και πολλά review, δεν το προχώρησα. Θεώρησα ότι θα με ενοχλεί στο λαιμό.
Προσωπικά έχω αγοράσει AirPods & Samsung Buds. Δεν υπάρχει κάτι πιο βολικό.
Σκέψου καλά αν σε βολέψει το κολιέ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#629268 https://www.amazon.de/dp/B0753VDT2N/ref=sr_1_5?keywords=bluetooth+kopfh%C3%B6rer&qid=1582536541&s=ce-de&sr=1-5

Εχω παρομοια, προηγουμενο μοντελο. Μπαταρια με διαρκεια, καλος ηχος, δεν πανε πουθενα κατα την ποδηλασια/τρεξιμο/σεξ, ΦΤΗΝΟΥΛΙΑ.

Α, το σημαντικοτερο.

Τα εχω εγω. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#629301
g8777 έγραψε:https://www.amazon.de/dp/B0753VDT2N/ref=sr_1_5?keywords=bluetooth+kopfh%C3%B6rer&qid=1582536541&s=ce-de&sr=1-5

Εχω παρομοια, προηγουμενο μοντελο. Μπαταρια με διαρκεια, καλος ηχος, δεν πανε πουθενα κατα την ποδηλασια/τρεξιμο/σεξ, ΦΤΗΝΟΥΛΙΑ.

Α, το σημαντικοτερο.

Τα εχω εγω. :rtfm:


Τα ίδια εχω και εγώ για τρέξιμο ποδήλατο
Άβαταρ μέλους
By JBT
#629328 Λοιπόν... Μετά τόσο ψάξιμο μονάχα ένα μοντέλο τα έχει όλα και μαζί με αυτά έχει και την τιμή στο θεό...

Adidas :eat:

Παντού διαβάζω καλά λόγια, είμαι στο τσακ να κάνω την τρέλα :help:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#629333 Δεν καταλαβαίνω όμως τα κριτήρια. Ποιος ο λόγος να έχει απαραίτητα Bluetooth 5.0 για παράδειγμα; Η καλύτερη αυτονομία; Και αξίζει αυτό να το πληρώσεις τόσο;
Ειδικά σε ακουστικά που θα τα βάζεις και στο τρέξιμο ή σε άλλες παρόμοιες δραστηριότητες άρα παίζει να τα χαλάσουν;
Γνώμη μου, δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά. Πάρε κάτι αξιοπρεπές, που δεν θα κοστίζει άπειρα λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#629337 Κανονικά ακουστικά είναι ρε συ, εννοώ θα μιλάω και στο κινητό όπως τώρα με το απλό :hmmm:

Έστω κι αν αφήσεις εκτός το ΒΤ5, κάποιο άλλο που να είναι για σπορ και με usb c δεν βρίσκω :hmmm:

Για το βάρος δεν συζητάμε καν :lipsealed: 90 του γιανισπολο, 25 γραμμάρια τα abibass :adminpower: