Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#627461 Κόρη συναδέλφου κάθε λίγο και λιγάκι έσκιζε-τρυπούσε από "ατυχήματα" τα παπούτσια ( και όχι μόνο) για να της παίρνει η μαμά καινούργια .
Άβαταρ μέλους
By elteo
#627620 Η αδερφή μου θέλει την απόλυτη φορητότητα χωρίς να ασχοληθεί πολύ με το OS και χωρίς να δώσει τρελά €€€.
Σκέφτεται να αγοράσει ένα Dell Chromebook 11,6" (Celeron N3060/4GB/16GB EMMC). Εχει βλέπω και Play store = android apps. :s_thumbsup Παίζει περίπου στα 170€. Αξίζει η αγορά έναντι ενός εναλλακτικού tablet της Huawei που κοιτά επίσης στα ίδια περίπου λεφτά?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#627669 Αν μπορεί να βρει κάτι με 32GB ακόμα καλύτερα.Αν έχει και linux ακομα καλυτερότερα.Απλά να ξερει τι είναι.Δεν είναι win ,έχει 5? χρόνια ζωής ,αναβαθμίσεις απο google that is, https://cros-updates-serving.appspot.com/ ,μπαταρία που θα ξεχνάει να φορτίσει.Ολα είναι για σύνδεση στο internet με wifi. Aν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι αλλο ρώτα.Εχω ένα HP 14 που το έχει η σύζυγος πλέον και εγώ είμαι με ένα Lenovo 11,6 .To HP εχει άνετα 10 ώρες αυτονομία ,το lenovo κανα 8αρι.Για δωσε λίνκ απο αυτό που βρηκες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627676 Φορητότητα με βάρος πάνω από κιλό πως γίνεται; Είναι πολύ βαρύ το Dell.
Αν η φορητότητα είναι σημαντική, ας κοιτάξει κάτι άλλο.
https://www.skroutz.gr/s/15584166/Micro ... -64GB.html
Ακριβότερο βέβαια, αλλά πολύ καλύτερο παντού. Και μόνον 500 γραμμάρια.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#627692
KiloMeater έγραψε:Είχε ο μικρός ενα ατύχημα σχολείο και έσπασε η οθόνη του Μακ
Βασικά την έσπασε κατα λάθος ένας συμμαθητής και φίλος του
Βγάλαμε μια άκρη να καλύψει τη ζημιά το liability insurance των γονέων του
Πήρα μια αρχική εκτίμηση μου είπανε 600 ευρώ
Τα καλύπτει η ασφαλεια έως 700 ολική ζημιά
Μάλιστα μου δώσανε επιλογή να πάρω τα 700 στο χέρι επιστρέφοντας το παλιό και να αγοράσω ενα καινούργιο οτι θέλω

Αξίζει να το επισκευάσω;
Μακβοοκ air 13 του 2016 , το ειχα πάρει κανα 1200αρι τότε
Γενικά ειναι οκ, αλλά ειναι βαρύ... και επειδή το κουβαλάνε σχολείο πήγαν έλα κάθε μέρα έλεγα μήπως του πάρω κάτι πιο ελαφρύ
Επίσης πλέον δε χρειάζεται να ειναι μακ, μπορε και Windows να κάνει δουλεια


Κρίμα από τον θεό να πάει χαμένο τέτοιο laptop λόγω της οθόνης. Τα 600€ για την επισκευή δεν τα σχολιάζω, προφανώς θέλουν να σου πασάρουν το καινούργιο.
Στην χειρότερη, αν αποφασίσεις να αγοράσεις καινούργιο και ελαφρύτερο για τα παιδιά, κράτησε το αυτό και επισκεύασε το όταν κατέβεις Ελλάδα. Πάνω από 200€ δεν πιστεύω ότι θα σου ζητήσουν.

Σχετικά με το laptop που ψάχνει ο Zorz, ίσως αξίζει να δει για κάποιο ανακατασκευασμένο με SSD. Πιθανότατα να είναι ένα κλικ πιο αργό, αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει σύγκριση σε θέμα οθόνης και αντοχής σε σχέση με κάποιο καινούργιο των 300€. Την πάτησα μια φορά και δεν ξανά κάνω αυτό το λάθος στην ζωή μου!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#627695 50άρικο δεν νομίζω, για κανένα 100άρι μου φαίνεται πιο λογικό, συν την εργασία. Μια τιμή στα 150€ θα μου φαινόταν λογική.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#627701
GTS έγραψε:Η οθονη σε αυτο το MacBook ζητημα να κανει $50.


Για δώσε λινκ για αυτήν την οθόνη στα 50 δολλάρια, εγώ βλέπω 3-4 φορές πάνω τουλάχιστον για καινούρια.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#627718 Αφού το παίδεψα λέω θα πάω για επισκευή που θα μου έρθει και δωρεάν , υποθέτοντας οτι θα πέσει μέσα η εκτίμηση που ειχα πάρει
Πάω χθες το βράδυ στο ίδιο μαγαζι (συνεργαζόμενο αποκλειστικά με Apple προϊόντα μέσα ) και λέω το και το

Μου εξηγεί ο τύπος... δεν τα φτιαχνουνε εμείς αλλά τα στέλνουμε , θα πάρει 3 εβδομάδες
Κόστος θα εκτιμηθεί την πρώτη εβδομάδα και πληρώνεις 90 (ολογράφως , ενενήντα ) ευρώ για την εκτίμηση ΜΟΝΟ

Καλά του λέω ποσό ειναι το worst case ?.
Ρωτάω αφελώς γιατι δε θέλω να πάει πάνω απο 600...

Μου λέει, σεεε..λιγότερο απο .....800
(Ολογράφως , οκτακόσια )

......
Έφυγα....

Θα πρέπει να πάω κέντρο στο κανονικό apple shop όπου θα μου δώσουνε τιμή επι τόπου

50 ευρώ για επισκευή ...Αχαχα...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#627722
KiloMeater έγραψε:Αφού το παίδεψα λέω θα πάω για επισκευή που θα μου έρθει και δωρεάν , υποθέτοντας οτι θα πέσει μέσα η εκτίμηση που ειχα πάρει
Πάω χθες το βράδυ στο ίδιο μαγαζι (συνεργαζόμενο αποκλειστικά με Apple προϊόντα μέσα ) και λέω το και το

Μου εξηγεί ο τύπος... δεν τα φτιαχνουνε εμείς αλλά τα στέλνουμε , θα πάρει 3 εβδομάδες
Κόστος θα εκτιμηθεί την πρώτη εβδομάδα και πληρώνεις 90 (ολογράφως , ενενήντα ) ευρώ για την εκτίμηση ΜΟΝΟ

Καλά του λέω ποσό ειναι το worst case ?.
Ρωτάω αφελώς γιατι δε θέλω να πάει πάνω απο 600...

Μου λέει, σεεε..λιγότερο απο .....800
(Ολογράφως , οκτακόσια )

......
Έφυγα....

Θα πρέπει να πάω κέντρο στο κανονικό apple shop όπου θα μου δώσουνε τιμή επι τόπου

50 ευρώ για επισκευή ...Αχαχα...


50ε η οθονη, τα εργατικα θα σου παρουν οσο θελουν. Παντως και η οθονη να κανει 150 μπορεις να την αλλαξεις και μονος. Στο apple store οντως θα το κανουν αμεσως και αν ειχες apple care θα ηταν δωρεαν.