Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#774230 Κατι για 4090 λενε μεσα στη χρονια. Οι υπολοιπες καλο 2023. Ασε που θελει πυρηνικο σταθμο διπλα και τραπεζα απεναντι για ριφιφι. Δε βοηθησε ο καμπαλα. Το χει γυρισει στα υποβρυχια αυτες τις μερες

@τζι: μειον 420 η 3060, συν 150 η 1060, μπαινω μεσα κατω απο 300 ευρω. Καλο ντηλ μου φαινεται. Στα υπολοιπα, σποτ ον. Στις 19:00 κοκομελον, στις 21:00 σουγκαμπειμπς.τιβι
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#774442 Αυτές τις μέρες τσίμπησα και ένα δεύτερο nuc, μεταχειρισμένο, οικονομικό, προκειμένου να αντικαταστήσει παλιό pc στο πατρικό μου. Ίδια γενιά με το δικό μου (8η), i3, 8gb, 1tb nvme.
Τα έχω αγαπήσει τα νουκάκια, δεν επιστρέφω ξανά σε τίποτα άλλο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#776355 Ξέρω ότι οι τιμές για κάρτες γραφικών είχαν ανέβει επειδή τις ζητούσαν πολύ για crypto mining, άλλαξε κάτι και πέφτουν οι τιμές τους;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#776378
sknipper έγραψε:Ξέρω ότι οι τιμές για κάρτες γραφικών είχαν ανέβει επειδή τις ζητούσαν πολύ για crypto mining, άλλαξε κάτι και πέφτουν οι τιμές τους;


πολλές αιτίες, μεταξύ των οποίων αύξηση των τιμών ενέργειας -> μείωση crypto -> ο κόσμος δεν αγοράζει κάρτες γραφικών όπως αγόραζε -> ανησυχία απο προμηθευτές για στοκ ενόψει νέων καρτών -> μείωση τιμών -> περισσότερη ανησυχία
-> ξανα μανα μείωση τιμών κλπα
Όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά :lol:

Κάποιος θα έλεγε οτι οι εταιρίες εκμεταλλεύονταν την όλη κατάσταση με τεχνητές ελλείψεις αλλά αυτά είναι σπέκουλες καφενείων γ εθνικής :shifty: (βλέπε κοντέινερ με 500Κ 3060ti πριν απο κάνα χρόνο, κάπου "χαμένο"....)

Παραδόξως, τώρα βρέθηκε και η "νεα" τεχνολογία στις gpu (νεες μνήμες-τεχνολογίες rendering κλπα) μετά απο αρκετά χρόνια περίπου , κοίτα να δεις σύμπτωση :(
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#778759 Θέλω να αγοράσω για το γραφείο 2 οθόνες. Η μία θα χρησιμοποιείται για excel κλπ συναφή προγράμματα, ίντσες σίγουρα πάνω από 23, και η άλλη για δουλειά γραφείου και λίγο editing (ζυγίζουμε περισσότερο την χρωματική πιστότητα σ' αυτή την περίπτωση) τι προτείνει το forum για τέτοια χρήση? Budget ιδανικά κάτω από 250€ η μία.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#781348 https://ninite.com/

Πολύ χρήσιμο utility.

Επιλέγεις ποια apps χρειάζεσαι να εγκατασταθούν στο νέο σου pc, φτιάχνει ένα installer, το τρέχεις και είσαι έτοιμος.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#781354 Κατσε ρε, τα klite codecs για παραδειγμα θελουν μιση ωρα ρυθμισεις κατα την εγκατασταση, αυτο πως στα περναει? Και ποια εκδοση? Lite, basic, mega, full, 64x, κλπ? Και τι κανει σε ολα τα apps (SOFTWARE ΛΕΓΟΝΤΑΙ :rant: ) που εχουν και διαφημιστικες παπαριες μαζι τους? Τα ξετικαρει ή καταληγεις ετσι?

Εικόνα