Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#652827 Καμία γνώμη ανάμεσα στα 2 παρακάτω?

Honor MagicBook 14

Lenovo IdeaPad C340 14

Χρήση μόνο για τις εργασίες στο μεταπτυχιακό άντε κι σε διακοπές για καμιά ταινία.

Ήδη αν πάρω κάποιο θα δώσω τα λεφτά με πολύ βαριά καρδιά και αν μπορούσα θα έδινα λιγότερα αλλά δεν είδα κάτι που να αξίζει τη διαφορά προς τα κάτω.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στα λεφτά αυτά και παρακάτω τη συζητάω.
Άβαταρ μέλους
By krom
#652829 Ξέχνα amd σε τέτοιες τιμές. Στα ίδια λεφτά υπάρχουν φορητοί με i5-1035 που είναι πολύ ταχύτερος από τον ryzen.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#652831 Όπως?
Επίσης μετράει πολύ και η κατασκευή και το μέγεθος θα προτιμούσα να μείνει στις 14 ίντσες.

Το Honor για παράδειγμα που το έχω δει και από κοντά άνετα θα έλεγα πως είναι ακριβότερο.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#652833
NickTG έγραψε:Καμία γνώμη ανάμεσα στα 2 παρακάτω?

Honor MagicBook 14

Lenovo IdeaPad C340 14

Χρήση μόνο για τις εργασίες στο μεταπτυχιακό άντε κι σε διακοπές για καμιά ταινία.

Ήδη αν πάρω κάποιο θα δώσω τα λεφτά με πολύ βαριά καρδιά και αν μπορούσα θα έδινα λιγότερα αλλά δεν είδα κάτι που να αξίζει τη διαφορά προς τα κάτω.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στα λεφτά αυτά και παρακάτω τη συζητάω.

ειναι τραγικο πως τα νεα ryzen (4500u/4700u) που τα αντικαθιστουν σε παρομοια σπεκ ειναι τουλαχιστον 300-400 ευρω πιο ακριβα...
https://www.skroutz.gr/c/25/laptop.html ... er_dir=asc
https://www.skroutz.gr/c/25/laptop.html ... er_dir=asc

μιλαμε για τραγικα πραγματα.....
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#652835 Το lenovo αν θυμάμαι καλά είχε ξεκινήσει και αυτό πάνω από τα 750€ όταν είχε βγει.

Υποθέτω θα πέσουν και αυτά σχετικά γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#652837
NickTG έγραψε:Καμία γνώμη ανάμεσα στα 2 παρακάτω?

Honor MagicBook 14

Lenovo IdeaPad C340 14

Χρήση μόνο για τις εργασίες στο μεταπτυχιακό άντε κι σε διακοπές για καμιά ταινία.

Ήδη αν πάρω κάποιο θα δώσω τα λεφτά με πολύ βαριά καρδιά και αν μπορούσα θα έδινα λιγότερα αλλά δεν είδα κάτι που να αξίζει τη διαφορά προς τα κάτω.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στα λεφτά αυτά και παρακάτω τη συζητάω.


Μπορώ να σου πω για το Huawei Matebook D14 που το έχω 1μιση μήνα πως είναι ένα εξαιρετικό μηχάνημα overall στα λεφτά του.
Έχε το νου σου ότι τα 8GB RAM που έχει δεν είναι αναβαθμίσιμη και η κάρτα γραφικών είναι shared σε μνήμη. Άρα έχει 6.9GB ελεύθερα.
Εγώ δεν παίζω παιχνίδια. Και δεν ξέρω τι ισχύει για το Lenovo.

Εξαιρετικό το fingerprint sensor. Εξαιρετικός ο φορτιστής των 65w με ξεχωριστό καλώδιο που σε περίπτωση φθοράς, το αλλάζεις απλά.
Εξαιρετικά γρήγορη και η φόρτιση αλλά κυρίως εξαιρετική αυτονομία. Βγάζω 6-10 ώρες αυτονομία ανάλογα τη χρήση μου.Είναι 56Wh η μπαταρία του.

Αν το θες για βιντεοκλήσεις, τότε μην το πάρεις. Η κάμερα είναι ακατάλληλη εκεί που βρίσκεται.

Ο ήχος από τα ηχεία είναι ποιοτικός και πολύ δυνατός.

Η οθόνη μου αρέσει που είναι ματ και δεν έχει αντανακλάσεις και προσωπικά τη βρίσκω μια χαρά σε φωτεινότητα. Βέβαια η χρήση που κάνει είναι σε χρήση σπιτιού. Η αποτύπωση χρωμάτων χάνει και λόγω της ματ οθόνης αλλά είναι IPS τουλάχιστον. Αν είσαι γραφίστας, δεν κάνει για σένα. Θες ποιοτικότερη χρωματικά οθόνη.

Το πληκτρολόγιο το έχω καραβολευτεί και γράφω ταχύτατα.
Όσο πρέπει η απόσταση μεταξύ πλήκτρων και όσο πρέπει το βύθισμα για να καταλαβαίνεις ότι πάτησες.

Touchpad πολύ καλό. Με gestures για back/forward το οποίο έχω επίσης βολευτεί!!!

Διαστάσεις: you never go back σε 15άρι. Το Dell μου φαίνεται βαρίδι. Ούτε καν τα νέα 15άρια με βάρος κάπου στα 1.8-1.9 κιλά.
Όσοι μου έλεγαν για 14άρι, είχαν δίκαιο. Απόλυτο. Sweet spot.

Να ξέρεις το Huawei το πήρα από Media Markt και επειδή είμαι πελάτης η τιμή έπεσε ένα 50άρικο. Γιατί στο λέω αυτό; για τα 512GB αποθηκευτικό που έχει.
Αν μπορείς να το πάρεις 599, αξίζει να ανέβεις στα συν 50 για επιπλέον 256.

Ό,τι άλλο θες και ξέχασα να γράψω, το ρωτάς.


Ααα θυμήθηκα. Ανεμιστηράκι. Δουλεύει πιο συχνά στα 14άρια όπως έμαθα. Λόγω μειωμένου χώρου εντός. Και στο Huawei είναι υπερπροστατευτικό. Με 2 tabs στον Chrome, δουλεύει ανεπαίσθητα. Αυτό για μένα είναι το μόνο του μείον αλλά και πάλι δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται τα άλλα 14άρια.

Πχ έβλεπα review το Matebook X Pro 2020 με τον i7 και πάλι λένε το ίδιο. Και μάλιστα για αυτό πιο πολύ και ότι ζεσταίνεται.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#652844
NickTG έγραψε:Το lenovo αν θυμάμαι καλά είχε ξεκινήσει και αυτό πάνω από τα 750€ όταν είχε βγει.

Υποθέτω θα πέσουν και αυτά σχετικά γρήγορα.

αμφιβαλλω τα παλια ηταν χωμα γενικα και δεν πουλαγαν

τα νεα ομως..https://www.notebookcheck.net/No-chance ... 420.0.html

πουλανε σαν ζεστο ψωμακι
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#652860
Giuseppe Busso έγραψε:Μπορώ να σου πω για το Huawei Matebook D14 που το έχω 1μιση μήνα πως είναι ένα εξαιρετικό μηχάνημα overall στα λεφτά του.
Έχε το νου σου ότι τα 8GB RAM που έχει δεν είναι αναβαθμίσιμη και η κάρτα γραφικών είναι shared σε μνήμη. Άρα έχει 6.9GB ελεύθερα.
Εγώ δεν παίζω παιχνίδια. Και δεν ξέρω τι ισχύει για το Lenovo.

Εξαιρετικό το fingerprint sensor. Εξαιρετικός ο φορτιστής των 65w με ξεχωριστό καλώδιο που σε περίπτωση φθοράς, το αλλάζεις απλά.
Εξαιρετικά γρήγορη και η φόρτιση αλλά κυρίως εξαιρετική αυτονομία. Βγάζω 6-10 ώρες αυτονομία ανάλογα τη χρήση μου.Είναι 56Wh η μπαταρία του.

Αν το θες για βιντεοκλήσεις, τότε μην το πάρεις. Η κάμερα είναι ακατάλληλη εκεί που βρίσκεται.

Ο ήχος από τα ηχεία είναι ποιοτικός και πολύ δυνατός.

Η οθόνη μου αρέσει που είναι ματ και δεν έχει αντανακλάσεις και προσωπικά τη βρίσκω μια χαρά σε φωτεινότητα. Βέβαια η χρήση που κάνει είναι σε χρήση σπιτιού. Η αποτύπωση χρωμάτων χάνει και λόγω της ματ οθόνης αλλά είναι IPS τουλάχιστον. Αν είσαι γραφίστας, δεν κάνει για σένα. Θες ποιοτικότερη χρωματικά οθόνη.

Το πληκτρολόγιο το έχω καραβολευτεί και γράφω ταχύτατα.
Όσο πρέπει η απόσταση μεταξύ πλήκτρων και όσο πρέπει το βύθισμα για να καταλαβαίνεις ότι πάτησες.

Touchpad πολύ καλό. Με gestures για back/forward το οποίο έχω επίσης βολευτεί!!!

Διαστάσεις: you never go back σε 15άρι. Το Dell μου φαίνεται βαρίδι. Ούτε καν τα νέα 15άρια με βάρος κάπου στα 1.8-1.9 κιλά.
Όσοι μου έλεγαν για 14άρι, είχαν δίκαιο. Απόλυτο. Sweet spot.

Να ξέρεις το Huawei το πήρα από Media Markt και επειδή είμαι πελάτης η τιμή έπεσε ένα 50άρικο. Γιατί στο λέω αυτό; για τα 512GB αποθηκευτικό που έχει.
Αν μπορείς να το πάρεις 599, αξίζει να ανέβεις στα συν 50 για επιπλέον 256.

Ό,τι άλλο θες και ξέχασα να γράψω, το ρωτάς.


Ααα θυμήθηκα. Ανεμιστηράκι. Δουλεύει πιο συχνά στα 14άρια όπως έμαθα. Λόγω μειωμένου χώρου εντός. Και στο Huawei είναι υπερπροστατευτικό. Με 2 tabs στον Chrome, δουλεύει ανεπαίσθητα. Αυτό για μένα είναι το μόνο του μείον αλλά και πάλι δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται τα άλλα 14άρια.

Πχ έβλεπα review το Matebook X Pro 2020 με τον i7 και πάλι λένε το ίδιο. Και μάλιστα για αυτό πιο πολύ και ότι ζεσταίνεται.


Το ξέρω για τη RAM αλλά δεν με απασχολεί αυτό.
Μια χαρά είναι τα 8 για τη χρήση που θα κάνω.

Παιχνίδια δεν πρόκειται να παίξω, έχω κανονικό υπολογιστή για τη δουλειά αυτή.

Ο παραπάνω χώρος δεν θα χρειαστεί ποτέ το πληκτρολόγιο αντίθετα με ενδιαφέρει και θέλω να είναι καλό.

Αν δουλεύει για να το κρατάει δροσερό δεν είναι κακό.
Το προτιμώ από το να παίρνει μπρος τελευταία στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#652907
NickTG έγραψε:Το ξέρω για τη RAM αλλά δεν με απασχολεί αυτό.
Μια χαρά είναι τα 8 για τη χρήση που θα κάνω.

Παιχνίδια δεν πρόκειται να παίξω, έχω κανονικό υπολογιστή για τη δουλειά αυτή.

Ο παραπάνω χώρος δεν θα χρειαστεί ποτέ το πληκτρολόγιο αντίθετα με ενδιαφέρει και θέλω να είναι καλό.

Αν δουλεύει για να το κρατάει δροσερό δεν είναι κακό.
Το προτιμώ από το να παίρνει μπρος τελευταία στιγμή.


Ok, τότε δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με τα 8 γίγα. Είναι αρκετά.

Το πληκτρολόγιο είναι πάρα πολύ καλό.

Εφόσον δεν έχεις θέμα με τα 256, τότε καλορίζικο και με τις ευχές μου!
Θα το λατρέψεις.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#652986
Giuseppe Busso έγραψε:[
Εφόσον δεν έχεις θέμα με τα 256, τότε καλορίζικο και με τις ευχές μου!
Θα το λατρέψεις.


Ευχαριστώ!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#653001 Θα επανέλθω μετά από λίγο καιρό χρήσης.
Σαν πρώτη εντύπωση μέγεθος και εμφάνιση είναι πολύ καλά.

Περισσότερα στην πορεία.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#653076
NickTG έγραψε:Θα επανέλθω μετά από λίγο καιρό χρήσης.
Σαν πρώτη εντύπωση μέγεθος και εμφάνιση είναι πολύ καλά.

Περισσότερα στην πορεία.



Ωραίο δώρο γενεθλίων!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#653078
Giuseppe Busso έγραψε:
NickTG έγραψε:Θα επανέλθω μετά από λίγο καιρό χρήσης.
Σαν πρώτη εντύπωση μέγεθος και εμφάνιση είναι πολύ καλά.

Περισσότερα στην πορεία.



Ωραίο δώρο γενεθλίων!


Θα ήταν ακόμα καλύτερο αν δεν το πλήρωνα εγώ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#653079 Εχθές άνοιξα μετά από 3-4 χρόνια το παλιό laptop toshiba u400 18s και στο wifi δεν μου έβγαζε connections με τον troubleshooter να λέει ότι το wifi είναι κλειστό. Δοκίμασα με το hotkey αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ο adapter στο device manager υπάρχει κανονικά. Θα προσπαθήσω και σήμερα με ethernet να κάνω update driver αλλιώς θα λυπηθώ και θα του ρίξω 10ρια.