Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#809588 Το ένα το συνδέεις στο router, κλείνεις το AP του router και ανοίγεις του tp link και βάζεις το 2ο ασύρματα όπου θες;

Πόσα SSID μπορείς να του ορίσεις; πχ για VLAN

Πόσες συσκευές μπορεί ν'αντέξει στο χαλαρό; Αντέχει με μπόλικα IoT ;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#809590
Dimitris_P έγραψε:Το ένα το συνδέεις στο router, κλείνεις το AP του router και ανοίγεις του tp link και βάζεις το 2ο ασύρματα όπου θες;

Πόσα SSID μπορείς να του ορίσεις; πχ για VLAN

Πόσες συσκευές μπορεί ν'αντέξει στο χαλαρό; Αντέχει με μπόλικα IoT ;


Ναι

2, ένα το κανονικό το οποίο δουλεύει σε 2.4 και 5Ghz κι ένα Guest που το ανοιγοκλείνεις κατα βούληση.

Αυτή την στιγμή στο σπίτι έχω 26 clients ενωμένα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#809595 Εγώ μόλις παρήγγειλα τα Μ5. Είναι πιο μικρά, και την παραπάνω ταχύτητα του WiFi6 δεν την χρειάζομαι. Δεν έχω από την αρχή που μπήκα, Wi-Fi στις άκρες του σπιτιού και το τσιγκουνευόμουν το Mesh, αλλά μου την έχει δώσει πλέον! Τώρα έχω ένα AP της Mikrotik, αλλά θα το ξηλώσω και θα μπει στην θέση του το Mesh.
https://www.skroutz.gr/s/29923079/TP-LI ... C-Kit.html
Είδα επίσης πως τα Μ5 έχουν δωρεάν τα πάντα, ενώ τα Χ20 ζητάνε συνδρομή για κάποιες υπηρεσίες. Κάθετα αντίθετος σε κάτι τέτοιο, προτιμώ το πιο αργό, αλλά και πιο compact.
Η ιδέα είναι επίσης να το βάλω στο Ethernet το δεύτερο.
Το σπίτι μου δεν είναι μεγάλο (110τμ), θεωρώ πως τα 2 φτάνουν και περισσεύουν για να έχω παντού Wi-Fi.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#809596 Πάρε και βάσεις από αμαζον να τα βάλεις-κρεμάσεις απευθείας σε μπρίζες να μην φαίνονται.

https://www.amazon.de/-/en/UIQELYS-TP-L ... 130&sr=8-6

έτσι έκρυψα τα περισσότερα πίσω από έπιπλα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#809598 To ένα θα μπει στο κουτί του διαδρόμου που έχω τα δικτυακά. Το άλλο, θα το βάλω στο έπιπλο της τηλεόρασης, δίπλα στο πολύμπριζο , δεν θα φαίνεται τίποτε λογικά. Καλή πατέντα πάντως, θα το έχω υπόψιν αν χρειαστεί να μπει κι άλλο. Πόσα έχεις βάλει εσύ; 3;
Άβαταρ μέλους
By skous
#809699
dimik έγραψε:5 Μ9, από 2 σε ισόγειο και 1ο και 1 στην σοφίτα


Γιατί τόσα πολλά; Δεν πιάνει μεγάλη εμβέλεια;
Εγώ είμαι σε λύση netgear και με 4 κάνω μια χαρα δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#809702 Έχω αγοράσει δύο TP-LINK Deco M4 v2, και είδα το φως το αληθινό. Πριν με το router το master Υ/Δ ήταν στο όριο της εμβέλειας. Π.χ., το Netflix στην τηλεόραση αγκομαχούσε να φορτώσει.

Τα Deco συνδέονται μέσω LAN στον router, ενώ έχω κρατήσει μόνο το 2.4GHz WiFi δίκτυο του router για τις IP κάμερες (ώστε να μην μπουκώνουν το WiFi των Deco) και για κάτι πρίζες BlitzWolf που βαριέμαι να τις ξαναρυθμίσω. Το μόνο που απομένει είναι να γυρίσω το WiFi του router σε whitelist access. Ώστε να "κοπούν" συσκευές συγγενών/φίλων που κατά το παρελθόν έχουν αποκτήσει πρόσβαση... και να γυρίσουν όλοι οι "εξωτερικοί" στο Guest WiFi των Deco.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#809705
skous έγραψε:
dimik έγραψε:5 Μ9, από 2 σε ισόγειο και 1ο και 1 στην σοφίτα


Γιατί τόσα πολλά; Δεν πιάνει μεγάλη εμβέλεια;
Εγώ είμαι σε λύση netgear και με 4 κάνω μια χαρα δουλειά.
Ιδανικά με 4 έκανα δουλειά απλά αγόρασα πρώτα το πακέτο με τα 3 και μετά που χρειάστηκα κι άλλο πήρα το πακέτο με τα 2 που βρήκα σε πολύ καλή τιμή για να είμαι σίγουρος.

Επίσης στα διάφορα setup που έχω δοκιμάσει με λιγότερα έχω πρόβλημα στην αυλή ανάλογα με το που θα τα βάλω στο σπίτι σε μπροστινό ή πίσω δωμάτιο.
Τώρα βγάζω βόλτα τον σκύλο στην γειτονιά και πιάνω wifi

Άσε που έτσι δουλεύουν ρελαντί

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#809769 Πήρα τα powerline στο δικό μου σπίτι, και συνδέθηκα στο ασύρματό τους με το δικό μου laptop, το οποίο είναι σεταρισμένο σωστά 100%. Πάλι τζιφος, συνδέεται στο τοπικό ασύρματο δίκτυο αλλά δεν έχει ιντερνετ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#809772 Ticket ανοιξες; Αλλιώς πώς θα γινει το needful;
Οι συλλογικές εργατοώρες που έχουν ξοδευτεί νομίζω επιβάλουν την αγορά καινούριου!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#809785 Πήρα την τεχνική υποστήριξη.
Τα κάναμε ένα hard reset από τα κουμπιά.
Τζίφος.
Κάναμε τράμπα τις συσκευές. Εκεί ξαφνικά η μία δούλεψε (αφήνοντας την άλλη εκτός δικτύου).
Στη συνέχεια τις ξανακάναμε τράμπα, και τώρα δουλεύουν και οι δύο.
Άβυσσος η ψυχή της τεχνολογίας...

Ούτε εγώ ούτε η κοπελιά στην τεχνική υποστήριξη μπόρεσε να εξηγήσει το σκάλωμα που έφαγαν, την αιτία του προβλήματος και για ποιο λόγο ξαφνικά δούλευψαν. Η συμβουλή της, να τα κρατήσω όσο αντέξουν και μετά να πάω σε κάτι καινούριο (από τα δικά τους, μου πρότεινε το Devolo Magic 2).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#809828
ArrowsFA1 έγραψε:Πήρα την τεχνική υποστήριξη.
Τα κάναμε ένα hard reset από τα κουμπιά.
Τζίφος.
Κάναμε τράμπα τις συσκευές. Εκεί ξαφνικά η μία δούλεψε (αφήνοντας την άλλη εκτός δικτύου).
Στη συνέχεια τις ξανακάναμε τράμπα, και τώρα δουλεύουν και οι δύο.
Άβυσσος η ψυχή της τεχνολογίας...

Ούτε εγώ ούτε η κοπελιά στην τεχνική υποστήριξη μπόρεσε να εξηγήσει το σκάλωμα που έφαγαν, την αιτία του προβλήματος και για ποιο λόγο ξαφνικά δούλευψαν. Η συμβουλή της, να τα κρατήσω όσο αντέξουν και μετά να πάω σε κάτι καινούριο (από τα δικά τους, μου πρότεινε το Devolo Magic 2).
Στο έγραψα βρε

viewtopic.php?p=809219#p809219
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#809838 Το είχα κάνει Saxon στο άλλο σπί.....αλλά για κάποιο λόγο τότε δεν είχε δουλέψει. Δεν ξέρω αν σήμερα βοήθησε το hard reset που έκανα από τα κουμπιά των συσκευών, και το γεγονός ότι πριν πάρω την υποστήριξη είχα ορίσει manual IP address στo δίκτυο των powerline.