Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#809255 Είναι απευθείας στην πρίζα και δούλευαν έτσι εδώ και χρόνια.
Δοκίμασα να συνδεθώ στο powerline sssd ασύρματα, και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Συνδέομαι αλλά no internet.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#809268 Ναι, όλα καλά από εκεί. Το powerline φαίνεται κανονικά ως ενσύρματα συνδεδεμένη συσκευή στο ρουτερ και παίρνει IP.
Όμως δεν "δινει" internet ούτε ασύρματα ούτε ενσύρματα σε άλλες συσκευές.
Έκανα και επανεγκατάσταση το firmware του, μπας και, αλλά δεν...
κάτι μου λέει ότι απεβίωσε
Άβαταρ μέλους
By bill33
#809278 Αφού εχεις και καλώδιο μακρύ δοκίμασε το powerline σε άλλες μπρίζες.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#809300 Δες tcp/IP, Dhcp κλπ ρυθμίσεις στο PC γιατί το να χάλασε και να μην δίνει IP λόγω poweline μου φαίνεται περίεργο.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#809369 Δοκίμασα και άλλες συσκευές (κινητό, laptop). Τζίφος.
Θα δω ειδικώς τις ρυθμίσεις δικτύου αλλά δεν πιστεύω να έχουν απορρυθμιστεί σε 3 διαφορετικές συσκευές...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#809565 Αν και πάντα προτιμώ τις ενσύρματες συνδέσεις...σε περίπτωση που αντικαταστήσω τα powerline, τώρα που η τεχνολογία έχει προχωρήσει, θα μπορούσα να έχω πιο αξιοπρεπές WiFI δίκτυο εντός του σπιτιού; Αυτά τα "WiFi mesh" κάνουν καλύτερη δουλειά σε σχέση με αντίστοιχα μαραφέτια του παρελθόντος;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#809571
ArrowsFA1 έγραψε:Αν και πάντα προτιμώ τις ενσύρματες συνδέσεις...σε περίπτωση που αντικαταστήσω τα powerline, τώρα που η τεχνολογία έχει προχωρήσει, θα μπορούσα να έχω πιο αξιοπρεπές WiFI δίκτυο εντός του σπιτιού; Αυτά τα "WiFi mesh" κάνουν καλύτερη δουλειά σε σχέση με αντίστοιχα μαραφέτια του παρελθόντος;


Μην το συζητάς καν.. αγοράζεις mesh και ξενοιάζεις.
Εγώ προτείνω Tp link λόγω εύκολης διαχείρισης από το κινητό από εκεί και πέρα δες ανάγκες και budget και αποφάσισε.

Υπόψιν ότι κλείνεις το WiFi του παροχου ενώνεις το κύριο mesh router με αυτό του παροχου με καλώδιο και μετά βάζεις όσα mesh χρειάζεσαι σε στρατηγικά σημεία στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#809572 https://www.germanos.gr/product/smartho ... d=20410210

Αξίζει; ή το αντίστοιχο triple pack του.
Σπίτι 125 τ.μ. με παλαιού τύπου διαρρύθμιση (διάδρομοι και στροφές), οπότε μεσολαβούν κάποιοι τοίχοι ανάμεσα σε ρουτερ και στους πίσω χώρους.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#809584 Αξίζει, το πρότεινα πρόσφατα σε κάποιον και είναι πολύ ικανοποιημένος σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι.