Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By scrat
#611848
Scotch έγραψε:Έχουμε καμία καλή (και δωρεάν) εφαρμογή εντοπισμού και διαγραφής διπλών αρχείων; (windows 10 ή απευθείας για το synology).

edit: Εγκατέστησα και τρέχω το storage analyzer στο synology για αρχή και βλέπουμε.
Είχα χρησιμοποιήσει το Duplicate Cleaner Free για κάποια περίοδο. Από όσα δωρεάν είχα βρει, είχα καταλήξει ότι ήταν το πιο εύχρηστο. Έχει διάφορες επιλογές για ομοιότητα αρχείων (μέγεθος, πανομοιότυπο ή όμοιο όνομα).
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#611860
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:εισαι σιγουρος;
νομιζω οτι μπορεις να επιλεξεις ποια διπλότυπα αρχεια θελεις να διαγραψεις

Το είδα λίγο βιαστικά. Θα το ξανακοιτάξω. Κι εμένα μου φάνηκε κουλό να μην μπορείς να κάνεις κάτι.
:s_howdy
edit: Μπορείς να τα σβήσεις, αλλά μάλλον ένα-ένα αρχείο και όχι μαζικά (και έχω μόνο 4997 εγγραφές-duplicates :s_crazy )

kubiak έγραψε:Τελευταία φορά είχα χρησιμοποιήσει το Double Killer αλλά δεν είμαι σίγουρος πλεόν ότι υποστηρίζει Win10...

Ευχαριστώ kubiak. Αν δεν βρω άκρη με το storage analyzer, θα το τσεκάρω.


Ενα-ενα για να μη τα στειλεις ολα μαζι κατα λαθος ;)
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#612341 Έχω το εξής θέμα:
θέλω να στήσω μια υπηρεσία σε windows, όπου θα κατεβάζει τα email από μια POP3 θυρίδα, θα τα κάνει διαθέσιμα μέσω webmail τοπικά στο δίκτυο σε 5 χρήστες, και να μπορούν να στέλνουν email μέσω του webmail στον smtp server του παρόχου.

Έχει κανεις υπόψη κάποια λύση; και linux/BSD σε virtualbox δεχόμαστε αν και ως έσχατη λύση.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#612345 Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια τέτοια εφαρμογή που να λειτουργεί ως μεσάζων απ'ότι κατάλαβα, γιατί δεν φτιάχνεις όμως ένα gmail που θα συνδέσεις το POP και το smtp για να στέλνει ως αυτό το email και να τελειώνεις σε 10' ;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#612347 ΘUέλω 5-6 χρήστες, θέλω αρχείο του πήγαινε-έλα της αλληλογραφίας σε βάθος 5ετίας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και όγκος της αλληλογραφίας είναι περίπου 10GB ανά ΕΤΟΣ, και είμαστε και σε δικό μας domain.
Οπότε gmail γιοκ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#612352
stavrosg έγραψε:ΘUέλω 5-6 χρήστες, θέλω αρχείο του πήγαινε-έλα της αλληλογραφίας σε βάθος 5ετίας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και όγκος της αλληλογραφίας είναι περίπου 10GB ανά ΕΤΟΣ, και είμαστε και σε δικό μας domain.
Οπότε gmail γιοκ.
To Gsuite for business δε σου κάνει;
https://gsuite.google.ie/intl/en_ie/pricing.html
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#613283 Ξέρει κανείς πως μπορείς να σεταρεις έναν εκτυπωτή Canon (συγκεκριμένα ένα πολυμηχανημα μοντέλο mg5753) να χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ black μελάνι όταν τυπώνει; Και ποια είναι η διαφορά του PGBK από το ΒΚ? (έχει ΚΑΙ τα 2...)
Έψαξα, έψαξα αλλά τζίφος :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#613286 Σιγά να μην σε αφήνει να χρησιμοποιεί μόνο μαύρο... Για χαζούς τους έχεις? Όλη η μπίζνα βασίζεται στα αναλώσιμα...
PGBK για κείμενο, BK για φωτογραφίες...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#613298 Στην Canon για να βάλεις συμβατά αναλώσιμα απενεργοποιείς την λειοτυργία παρακολούθησης μελανιών - δεν θα σου λέει πότε τελειώνουν τα μελάνια και πόσο έχει.
Δες αυτό
http://inkbank.com.au/webcontent28.htm
Μπορείς να το χρησιμοποιησεις και για να έχεις άδειο το χρώμα και να συνεχίσεις να τυπώνεις απλά να διαλέγεις μονόχρονο από τον driver αλλίως θα σου βγάζει περίεργες αποχρώσεις του γκρι. Να ξέρεις ότι αν το παρακάνεις και τυπώνεις πολλές σελίδες μα άδειο το μελανοδοχείο θα αδειάσει η κεφαλή και επειδή δεν θα μπορεί να κάνει καθαρισμό στο τέλος θα βουλώσει και πάει για πέταμα ο εκτυπωτής. Αυτό δεν σε απασχολεί αν δεν σκοπεύες να ξαναβάλεις χρώμα. Και το τελευταίο δεν ξέρω πως και νομίζω δεν γίνετε να ενεργοποιήσεις την παρακολούθηση μελανιών ξανά.

:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#613303
gakost έγραψε: νομίζω δεν γίνετε να ενεργοποιήσεις την παρακολούθηση μελανιών ξανά.

:iconcool:


Έχω την εντύπωση ότι ενεργοποιείται με ένα reset και τοποθέτηση νέων, αυθεντικών μελανιών.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#613304
Asimov έγραψε: Και ποια είναι η διαφορά του PGBK από το ΒΚ? (έχει ΚΑΙ τα 2...)
Έψαξα, έψαξα αλλά τζίφος :dizzy:


Η διαφορά είναι η σύσταση του μελανιού.

Dye Based μελάνια: Είναι ο πιο δημοφιλής τύπος μελανιών για εκτυπωτές inkjet. Αποτελούνται κυρίως από νερό, χρωστικές, πρόσθετο διαλύτη και σε μερικές περιπτώσεις οινόπνευμα. Στη σύνθεση του μελανιού υπάρχουν πρόσθετα χημικά (αντιοξειδωτικά, αντιαφρώδη, συντηρητικά και προστατευτικά UV). Ο συγκεκριμένος τύπος μελανιού αποδίδει πολύ ζωηρά και έντονα χρώματα.

Pigment μελάνια: Είναι λιγότερο διαδεδομένα και χρησιμοποιούνται στους inkjet εκτυπωτές του εμπορίου, κυρίως στο μαύρο χρώμα επειδή δεν μπορούν να αποδώσουν έντονες χρωματικές αποχρώσεις. Στα pigment μελάνια, το υλικό που δίνει το χρώμα έχει τη μορφή λεπτόκοκκης σκόνης σε στερεή μορφή και δημιουργείται ένα είδος γαλακτώματος. Οι εκτυπώσεις έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (ιδανικά για έγγραφα που θα αρχειοθετηθουν για πολύ καιρό) και στεγνώνουν άμεσα (ιδανικά για εκτύπωση σε ετικέτες, διαφάνειες κτλ)

Ο εκτυπωτής σου χρησιμοποιεί το pg (pigment) όταν εκτυπώνεις κείμενο, και το cli σε όλες τις υπόλοιπες εκτυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#613305 Ευχαριστώ!
Αν κατάλαβα καλά δλδ, δεν υπάρχει περίπτωση να τον κάνω να τυπώνει μόνο με το PGBK και να απενεργοποιήσω τα υπόλοιπα...
(δεν χρειάζομαι την έγχρωμη εκτύπωση)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#613307
Asimov έγραψε:Ευχαριστώ!
Αν κατάλαβα καλά δλδ, δεν υπάρχει περίπτωση να τον κάνω να τυπώνει μόνο με το PGBK και να απενεργοποιήσω τα υπόλοιπα...
(δεν χρειάζομαι την έγχρωμη εκτύπωση)
Δοκίμασε αυτό που λέει ο gakost: βρες και τσεκαρε την επιλογή για μονόχρωμες εκτυπώσεις και όταν σου βγάλει ένδειξη για τελειωμένα μελάνια, πάτα το πλήκτρο της ακύρωσης (πάνω στον εκτυπωτή) για 20-25''
Άβαταρ μέλους
By g8777
#613309 Αν δεν σου χρειάζονται οι έγχρωμες εκτυπώσεις τότε ξεκίνα σκέψου την αγορά laser με wifi ,να γλυτώσεις από τα μελάνια και τις σουπιές.