Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#760613 Μερικές γενικές παρατηρήσεις καθώς πρόσφατα ψώνισα λαπτοπακι

1. Lenovo 2 χρόνια εγγύηση έναντι HP που έχει ένα νομίζω
2. i5 minimum, i7 επιθυμητό. Προσωπικά αποφεύγω Ryzen καθώς σε 2 περιπτώσεις στο παρελθόν είχα προβλήματα υπερθερμανσης
3. Καλά τα μπλιμπλικια γύρω γύρω (fingerprint reader) αλλά είναι μπλιμπλικια.
4. Min 8g ram
5. Αν το θέλεις να κουμπώνεις σε οθόνη, αδιάφορο το TN/IPS panel
6. Σε όλα πλέον τα λαπτοπ η μπαταρία είναι ενσωματωμένη. Που σημαίνει ότι στα 2 χρόνια που θα τα φτύσει, θα πρέπει να κάνεις εσύ ή ο τεχνικός εγχείρηση
7. Σε όλα τα λαπτοπ πλέον οι γρίλιες εξαερισμού είναι από κάτω που σημαίνει ότι καλο θα ήταν να έχεις βάση
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#760826 παιδιά, επείγον για συμβουλή!

άνοιξα pc φιλικό για ξεσκόνισμα και πλεον δεν ανοίγει.
βασικά ξεβίδωσα και φυσηξα ελαφρά το ανεμιστηρακι και την ψυχτρα του επεξεργαστή.

ελεγξα οτι παιρνει ρεύμα (αναβει λεντακι σε usb καλωδιο), είδα οτι το καλωδιακι του power button παταει σωστά (δοκίμασα και να το προσπεράσω με ενωση των 2 pins με κατσαβιδι αλλα τίποτα), έλεγξα άλλα βύσματα που ισως λάσκαραν.

κάτι που θυμάμαι είναι οτι ο επεξεργαστής (είναι εφαρμοσμένος πανω στην ψυχτρα) ξεβεντουζωσε απότομα απ' το σόκετ.
παίζει να μην πάτησαν καλα τα pins του μετα το καθάρισμα?

αν θυμίζει κάτι πορ φαβορ δώστε!
Άβαταρ μέλους
By Chris
#760830 Desktop? Εβγαλες την ψυκτρα ειπες? Τον ειχες αναψει λιγο πριν να ζεσταθει η παστα να ξεκολλησει ευκολα? Αν οχι πολυ πιθανον να μην ειναι στη θεση του ο επεξεργαστης. Κανει μπιπ η μητρικη οταν τον αναβεις? Αν ναι, ποσα? Στο μανιουαλ της θα λεει τι σημαινουν. Εγω θα ξεκινουσα ξαναβγαζοντας την ψυκτρα και τοποθετωντας σωστα τον επεξεργαστη. Θα αναβα κι ενα κερακι μην εχω στραβωσει τιποτα πινς

Εντιτ, τωρα το διαβασα ξανα, τι εννοεις ενσωματωμενος πανω στην ψυκτρα? Βγηκε η ψυκτρα με τον επεξεργαστη κολλημενο πανω της??? Και μετα την ξανατοποθετησες ενω ο επεξεργαστης ηταν κολλημενος πανω της και την εσφιξες????? Βρες το μανιουαλ της μητρικης, βγαλτα ολα ΣΩΣΤΑ, ξαναβαλτα ΣΩΣΤΑ και αναψε λαμπαδα καλυτερα...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#760833 Μου κάνει εντύπωση αυτό με την ψυκτρα και τον επεξεργαστή.
Μέχρι τώρα ήξερα ότι η μητρική έχει ένα socket όπου βάζεις τον επεξεργαστή και τον ασφαλιζεις, από επάνω κουμπώνει ο ανεμιστήρας. Υπάρχει άλλος τύπος υποδοχής επεξεργαστή;

.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#760836
Chris έγραψε:Εντιτ, τωρα το διαβασα ξανα, τι εννοεις ενσωματωμενος πανω στην ψυκτρα? Βγηκε η ψυκτρα με τον επεξεργαστη κολλημενο πανω της??? Και μετα την ξανατοποθετησες ενω ο επεξεργαστης ηταν κολλημενος πανω της και την εσφιξες????? Βρες το μανιουαλ της μητρικης, βγαλτα ολα ΣΩΣΤΑ, ξαναβαλτα ΣΩΣΤΑ και αναψε λαμπαδα καλυτερα...

Ναι. Η ψυχτρα είχε 4 χοντρες βιδες και οταν τις εβγαλα και εφόσον δεν κουνιόταν, την πιεσα προς τα πανω και βγηκε μαζί με τον επεξεργαστή. Δεν το 'χα ξαναδεί αλλά με φάνηκε αρκετά στιβαρό για νάναι πρόβλημα..

ω ρε μπελάς..
Άβαταρ μέλους
By Chris
#760837 Αουτς. Δες πολυ προσεκτικα ενα ενα τα πινς του επεξεργαστη οταν τον ξανααφαιρεσεις, θεωρω απιθανο να μην εγινε ζημια. Πχ εισαι σιγουρος οτι τα ξαναβαλες οπως ηταν και οχι γυρισμενα κατα 180 μοιρες? Αναψε το pc 5 λεπτα, σβηστο, βγαλτο απο την πριζα, πατα 2-3 φορες το power, ξεβιδωσε την ψυκτρα, στριψε την αριστερα δεξια ΠΟΛΥ απαλα ελαχιστες μοιρες, βγαλτην. Αν βγει με τον επεξεργαστη ξεκολλα τον, αλλιως βγαλτον κι αυτον αφου σηκωσεις την ασφαλεια του, τσεκαρε τον, καθαρισε την θερμοαγωγιμη με οινοπνευμα, βαλε στον επεξεργαστη μια φακη θερμοαγωγιμη, απλωσε την, σηκωσε την ασφαλεια του επεξεργαστη, βαλτον σωστα (η σημαδεμενη γωνια του επεξεργαστη στη σημαδεμενη γωνια της μητρικης), κατεβασε την ασφαλεια, βαλε την ψυκτρα, σφιξτην, βγαλτην με προσοχη, επιβεβαιωσε πως η θερμοαγωγιμη απλωθηκε παντου, ξαναβαλτην, συνδεσε τον ανεμιστηρα της αν εχει, πες ενα χριστος ανεστη και αναψε το
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#760844 θα το ξαναδω με προσοχή σήμερα chris.
σίγουρα το ξαναβαλα στη θέση που ήταν αλλα οσο για τα pins..

βλέπω αρκετες αναφορές με ενα πρόχειρο γκουγκλαρισμα:
https://linustechtips.com/topic/1113350 ... heat-sink/
(ακριβώς αυτή ειναι η ψυχτρα)
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#760852 λοιπον το ξεκουμπωσα, ξεβεντουζωσα τον επεξεργαστή, τον καθάρισα, τον έβαλα ευλαβικά με την ασφαλεια του και τσέκαρα το boot.
ξεκίνησε!

θέμα: δεν εχω μαζί μου πάστα και πρέπει να το δέσω πριν φύγω. υπάρχει εναλλακτική με άλλο προϊόν σπιτιου?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#760881 Δε θα πάθει και κάτι χωρίς πάστα αλλά ιδανικό είναι να μπει κάποια στιγμή .

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#761061 To laptop της καλής μου της το έχουν ανοίξει 2 φορές στην εγγύηση (νομίζω της αλλάξανε motherboard και μετά για το τωρινό θέμα χωρίς ή με πολύ προσωρινή βελτίωση). To θέμα είναι ότι κάνει έναν ενοχλητικό ήχο σαν κάτι να γαργαλάει τον ανεμιστήρα. Καθώς είναι και απρόσεχτη και το κοπανάει έχει διάφορα βουλιάγματα και γκρατζουνιές (μεταλλικό) και ολίγον παραμορφωμένο πίσω κάλυμμα. Λείπει και μια βίδα. Θέωρησα ότι λόγω κοπανημάτων θα έχει ακουμπήσει το καπάκι στον ανεμιστήρα και θέλει λίγο ίσιωμα. Ο ήχος ελικοπτέρου είχε καταντήσει τρομερά ενοχλητικός σε σημείο που δεν μπορούσε να το χρησιμοποιήσει, το κοπάναγε ή το παραμόρφωνε για να σταματήσει κλπ και σκεφτόταν αντικατάσταση. Δυστυχώς δεν είχα κατάλληλο κατσαβιδάκι torx. Χθες παράγγειλα σετ κατσαβιδάκια μικρά με torx κλπ το πρωί, ήρθαν το βράδυ και το άνοιξα. Τι είχε συμβεί; Ένα μικρό πλαστικό μαξιλαράκι, ένα από τα 4 που είχε ο κάθε ανεμιστήρας στην περιφέρειά του για να μην ακουμπάει-τρίζει το καπάκι στους ανεμιστήρες είχε μισοφύγει και η μία του άκρη ακουμπούσε τη φτερωτή. Σταγόνα κόλλα UHU και λίγα λεπτά μετά ήμουν αρχηγός. Ούτε πιάτα να πλύνω, ούτε σκούπα, κολώνα του σπιτιού κλπ. :lol: