Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#762187 Οι κάμερες κάνουν ανάλυση εικόνας σε ένα VM που τρέχει software. Όταν ανιχνεύσει κίνηση κάνει καταγραφή του video και παράλληλα έχει API διασύνδεση με το openhab και μπορεί να ενεργοποιεί σενάρια.
Μπορεί πχ να ανάβει το φως στον κήπο που έπιασε εκεί κοντά κίνηση μια κάμερα.
Κάμερες κινέζικες αρκεί να έχουν ONVIF πρωτόκολλο.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#762423
glf έγραψε:Οι κάμερες κάνουν ανάλυση εικόνας σε ένα VM που τρέχει software. Όταν ανιχνεύσει κίνηση κάνει καταγραφή του video και παράλληλα έχει API διασύνδεση με το openhab και μπορεί να ενεργοποιεί σενάρια.
Μπορεί πχ να ανάβει το φως στον κήπο που έπιασε εκεί κοντά κίνηση μια κάμερα.
Κάμερες κινέζικες αρκεί να έχουν ONVIF πρωτόκολλο.

Στη μανα σου το ειπες? :lol: :lol: :lol: :lol: :s_omg
Άβαταρ μέλους
By nEK
#763308 Ιδεα!
Εγκαθιστω ανιχνευτη διαρροης/υγρασιας νερου που μου στελνει ειδοποιηση στο κινητο In case... Εχω ηλεκτροβανα στην εισοδο των νερων του σπιτιου και με ενα sonnof την κλείνω μολις θελησω. Τι λετε? Επισης θα μπορουσε η ηλεκτροβανα να κλείνει και κατα τις ωρες απουσιας απο το σπίτι, πχ οταν μπαινει ο συναγερμος. Πως σας φαινεται?
Το σκεφτομαι κυριως για τα της κουζινας με τα "φιδια" κατω απο το νεροχύτη πάγκου.
Άβαταρ μέλους
By glf
#763313 Ωραίο σενάριο δε λέω. Να θυμόμαστε όμως όλα τα σενάρια που δεν.. πρέπει να κοπεί το νερό. πχ αυτόματο πότισμα, καζανάκια κτλ

Ήθελα να το κάνω για τη σωλήνα που στέλνω υγραέριο στην κουζίνα. Έχω βάλει ένα "χαζό" ανιχνευτή υγραερίου στη μποτίλια (που είναι στο γκαράζ) αλλά δεν το έχω συνδέσει στο OpenHab. Πρέπει να βγάζει μια βοηθητική επαφή που να ειδοποιεί όταν έχει συναγερμό.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#763419 επισης θα μπορουσε να κλεινει η Η/Β με εντολη απο συναγερμο οταν οπλιζει στο mode "λειπω" απο το σπίτι. Αυτο που σκεφτομαι και στις δυο περιπτωσεις ειναι πως μπορει να εχουμε feedback οτι λειτουργειη Η/Β και πράγματι κλείνει τη παροχη. Κατι τετοιο θα μπορούσε να γινει και σε ηλεκτρικες καταναλωσεις αν ειναι φτιαγμενη η εγκατασταση ετσι ωστε ψυγειο, ρουτερ, συνεγερμος, κρισιμος φωτισμος να παραμεινουν σε συνεχη τάση.
Άβαταρ μέλους
By glf
#766443 Φέτος που παίζω λίγο πιο.. ενεργά με smart lights, έχω αρχίσει να καταργώ διακόπτες από τους τοίχους. Όχι σε καθημερινά φώτα αλλά σε βοηθητικά που θέλω να ανάβουν και να κλείνουν αυτόματα. Αν χρειάζεται ο διακόπτης δεν τον καταργώ, απλά εκεί θα μπεί sonoff mini για να υπάρχει διπλή λειτουργεία και χειροκίνητα και αυτόματα.
Γενικώς δοκιμές και παιχνίδι γίνεται, τώρα έχω βάλει τις TPLink RGB λάμπες σε ρόλο βοηθητικό φωτισμό το βράδυ (ένα φως που πάντα το ανάβουμε και μένει ανοιχτό το βράδυ και το σφήνουμε το πρωί). Ε τώρα το έχω να ανάβει αυτόματα, να πηγαίνει στο 15% μέχρι τις 11 το βράδυ και μετά να είναι στο 6% για όλο το βράδυ. Τη μέρα θα κλείσει.
Το ωραίο είναι ότι το έβαλα στο alexa όχι από το tp-link app, αλλά από το openhab. οπότε τα γκρουπάρω μετά και όπως θέλω στο OH.

Τώρα που έχω εξασφαλίσει ότι δε θα κλείνουν ποτέ (σαν παροχή ρεύματος) από τους διακόπτες, ξεκινάω να περάσω διάφορες οπτικές ενημερώσεις. Πχ το πρώτο που θέλω είναι να έχω ένδειξη όταν ανοιγοκλείνει η γκαραζόπορτα και να μου κάνει το ίδιο αν δεν έχει κλείσει τελείως μετά πχ τις 10 το βράδυ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#767248 Δεν μπόρεσα να σκεφτώ θέμα πιο κατάλληλο για να αναφέρω το παρακάτω έξυπνο προϊόν. Δε μιλάμε για έξυπνο σπίτι αλλά για έξυπνη πόλη.
Εικόνα
https://www.starship.xyz/ και το blog τους https://medium.com/starshiptechnologies
Πρόκειται για μικρό 6τροχο ρομποτάκι που χρησιμοποιείται σαν κούριερ για να μεταφέρει φαγητά ή είδη σουπερμάρκετ. Έξω από το τοπικό σούπερμάρκετ είχε 5-6 και λίγο μετά είδα κι ένα σε λειτουργία, κανονικά, αποτελεί μέρος της καθημερινής ζωής της περιοχής του Milton Keynes (Αγγλία). Μου φάνηκε κάπως εξωφρενικό όταν το είδα να κινείται, λίγο πίσω από έναν πεζό. Δεν ήταν σαν σκυλάκι, εντελώς ανεξάρτητο, σταματάει κοιτάει και περνάει το δρόμο μόνο του και όταν φτάσει εκεί που πρέπει σου έρχεται μήνυμα. Αν θέλεις σου τραγουδάει και χρόνια πολλά.
Επίσης είδα και ντουλάπες της Amazon (μπλέ μεταλλική). Επιλέγεις η παραγγελία σου να πάει εκεί γιατί θα λείπεις. Η ντουλάπα δεν έχει κουμπιά ούτε αριθμούς ούτε οθόνη μόνο πολλά πορτάκια διαφορετικών μεγεθών. Μέσα από το τηλέφωνό σου εφόσον είσαι εκεί του λες και σου ανοίγει το σωστό πορτάκι.
Στο Milton Keynes που είναι μια πόλη που χτίστηκε από την αρχή σαν πρωτοποριακή τεχνολογικά πόλη κυκλοφορούν και αυτόνομα οχήματα...
Άβαταρ μέλους
By glf
#767251 Τις ντουλάπες της Amazon τις ξέρουμε και τώρα νομίζω κάτι αντίστοιχο κάνει και το skroutz εδώ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#769409 Το μόνο gadget που πήρα από Νέα Υόρκη είναι ένα echo dot 4 με ρολόι που εδώ το έχει 58€ κι εκεί 45$
https://www.skroutz.gr/c/2185/smart-hubs/m/8326/Amazon.html?keyphrase=echo+dot+with+clock+4th&o=amazon+echo+dot+with+clock+4th

Κοσμεί ήδη το δωμάτιο. Δεν έχω κάνει ακόμα σύγκριση (για μουσική κλπ) με το 3 που έχω
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777188 Έχω ένα group στο alexa που είναι τηλεόραση και cosmote tv και πρόσθεσα και το soundbar. Και τα τρία ελέγχονται από ένα broadlink mini rf.

Μπορώ να ορίσω με κάποιον τρόπο στο group να ανοίγουν και να κλείνουν με συγκεκριμένη σειρά οι συσκευές; Γιατί τώρα είναι random νομίζω
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#787554 Έχει συνδέσει κανείς το Android TV box της Cosmote TV με το RM mini ? 2 unofficial cosmote βρήκα και δεν επαιξαν και δεν μπορεί να μάθει χειροκίνητα το τηλεκοντρόλ, σα να μην καταλαβαίνει την συχνότητα
Άβαταρ μέλους
By otso
#800748 Προς ΗF (που εχει αφθονο χρονο) και οποιον αλλον εχει τον χρονο και την διαθεση να βοηθησει .

Εχουμε αποθηκη , αυλη , και τετραγωνο σπιτι εντος οικοπεδου 1 στρεμματος.

Σε πρωτη φαση
στην αποθηκη υπαρχουν 3 προβολεις 50watt εκαστος, εξωτερικα που φωτιζουν την αυλη , για δουλειες που μπορει να γινονται και νυχτα (κατασκευες μαστορεματα επισκευες ) . Αναβουν κλασσικα απο διακοπτες εσωτερικα .
Θα ηθελα να μπορουν να αναψουν και κλασσικα , και απομακρυσμενα απο το κινητο .

Δευτερη φαση
μαντρα 30μ περιπου με εισοδο για ανθρωπους και διπλα συρομενη πορτα για οχηματα . Φωτα μαντρας φωτα εισοδων θυροτηλεοραση και αργοτερα και αυτοματο ανοιγμα πορτας συρομενης , να γινεται κλασσικα αλλά και απομακρυσμενα απο το κινητο .

Τριτη φαση
καμερες ψηλα στις τεσσερις πλευρες του σπιτιου (ειδα στον καυκα με πολυ λογικες τιμες με συναγερμο και ηχεια να ακουγεται φωνη ) που να εχουμε εικονα στο κινητο και δυνατοτητα επισης να ανοιγοκλεινουμε κανα 2 φωτα στο σπιτι .
Δυνατοτητα τοποθετησης απο μενα , ανοιχτο συστημα για προσθαφερεσεις , αυτονομο , να μην χρειαζεται υποστηριξη μεσολαβηση εταιρειας . Επισης οσο πιο απλο και φτηνο γινεται μιας και δεν ειμαι κανας τσακαλος .
Προφανως απο εσας γινεται και θα ειναι πανευκολο , εγω με αρκετο διαβασμα και σπαταλη χρονου ; και απο που να αρχισω;
Και τι δεν θα εδινα να υπηρχαν κιτ με σαφεις οδηγιες χρησεως .
Επισης εχω ορια , οσο και αν το παιζω μαστορας και να εχω φτιαξει υδραυλικα , ηλεκτρολογικα και τα ντουλαπια της κουζινας πχ στον πινακα δεν βαζω χερι και ερχεται ηλεκτρολογος .
Να προσθεσω οτι δεν ζω σε βιλα ουτε ειμαι στοχος , απλα αποτροπη απο τους γνωστους που μπαινουν να κλεψουν σιδερα , μπαταριες να σπασουν καμμια πορτα μην βρουν τιποτα σε κανα ντουλαπι , μεχρι και το καζανι της μανας μου μου πηρανε . Δηλαδη δεν παμε να αποτρεψουμε τιποτα σοφιστικε εγκληματιες.
Θα ηθελα την γμωμη σας .
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#800758
otso έγραψε:Προς ΗF (που εχει αφθονο χρονο) και οποιον αλλον εχει τον χρονο και την διαθεση να βοηθησει .

Εχουμε αποθηκη , αυλη , και τετραγωνο σπιτι εντος οικοπεδου 1 στρεμματος.

Σε πρωτη φαση
στην αποθηκη υπαρχουν 3 προβολεις 50watt εκαστος, εξωτερικα που φωτιζουν την αυλη , για δουλειες που μπορει να γινονται και νυχτα (κατασκευες μαστορεματα επισκευες ) . Αναβουν κλασσικα απο διακοπτες εσωτερικα .
Θα ηθελα να μπορουν να αναψουν και κλασσικα , και απομακρυσμενα απο το κινητο .

Δευτερη φαση
μαντρα 30μ περιπου με εισοδο για ανθρωπους και διπλα συρομενη πορτα για οχηματα . Φωτα μαντρας φωτα εισοδων θυροτηλεοραση και αργοτερα και αυτοματο ανοιγμα πορτας συρομενης , να γινεται κλασσικα αλλά και απομακρυσμενα απο το κινητο .

Τριτη φαση
καμερες ψηλα στις τεσσερις πλευρες του σπιτιου (ειδα στον καυκα με πολυ λογικες τιμες με συναγερμο και ηχεια να ακουγεται φωνη ) που να εχουμε εικονα στο κινητο και δυνατοτητα επισης να ανοιγοκλεινουμε κανα 2 φωτα στο σπιτι .
Δυνατοτητα τοποθετησης απο μενα , ανοιχτο συστημα για προσθαφερεσεις , αυτονομο , να μην χρειαζεται υποστηριξη μεσολαβηση εταιρειας . Επισης οσο πιο απλο και φτηνο γινεται μιας και δεν ειμαι κανας τσακαλος .
Προφανως απο εσας γινεται και θα ειναι πανευκολο , εγω με αρκετο διαβασμα και σπαταλη χρονου ; και απο που να αρχισω;
Και τι δεν θα εδινα να υπηρχαν κιτ με σαφεις οδηγιες χρησεως .
Επισης εχω ορια , οσο και αν το παιζω μαστορας και να εχω φτιαξει υδραυλικα , ηλεκτρολογικα και τα ντουλαπια της κουζινας πχ στον πινακα δεν βαζω χερι και ερχεται ηλεκτρολογος .
Να προσθεσω οτι δεν ζω σε βιλα ουτε ειμαι στοχος , απλα αποτροπη απο τους γνωστους που μπαινουν να κλεψουν σιδερα , μπαταριες να σπασουν καμμια πορτα μην βρουν τιποτα σε κανα ντουλαπι , μεχρι και το καζανι της μανας μου μου πηρανε . Δηλαδη δεν παμε να αποτρεψουμε τιποτα σοφιστικε εγκληματιες.
Θα ηθελα την γμωμη σας .
Ευχαριστω

Φάση 1:
Διαλέγεις κάποια λύση της Sonoff , είναι τσάμπα και δουλεύει μια χαρά. Ουσιαστικά το παρεμβάλεις στο κύκλωμα.
Αυτό μπαίνει στο κουτί του διακόπτη:
https://www.skroutz.gr/mp/141564295/Son ... Hroma.html
Αυτό μπαίνει σε άσχετη θέση (πχ πριν τον προβολέα, απλώς κόβεις το καλώδιο:
https://www.skroutz.gr/mp/141563728/Son ... 80003.html
Μετά απλώς τα περνάς στην εφαρμογή της Sonoff:
https://play.google.com/store/apps/deta ... om.coolkit
Φάση 2:
Γνώμη μου, επιλέγεις λύση της Anker, που βγάζει και κάμερες (βλ. φάση 3) και θυροτηλεοράσεις:
Εικόνα
https://www.kooqie.com/p/anker-eufy-doo ... p-e82101w4
Φάση 3: Κάμερα ακριβούτσικη, αλλά έχει πάνω τα πάντα και κάνει αυτό που θέλεις. Έχει και floodlight και motion sensor οπότε μπορεί να φοβίσει κάποιον επίδοξο εισβολέα.
Εικόνα
https://www.websupplies.gr/wifi-ip-came ... k-t8424321

Τώρα, προφανώς υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις, πες και τι budget έχεις και το συζητάμε. Όλα τα παραπάνω, ακόμη και ερασιτέχνης τα τοποθετεί σε μια μέρα, ενώ και το σετάρισμα είναι πανεύκολο από το κινητό.