Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#703657 Ωραία! Ξεκίνα με τα μαμά για δοκιμές, και πες μας όμως όσο προχωράς και τίποτε, ποιους οδηγούς ακολούθησες, πόσο χρόνο σου πήρε, αν τα βρήκε αυτόματα ή έγραψες κώδικα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#704486 Τελευταία για κάποιον λόγο τα μεσημέρια αυξάνεται η πίεση του δικτύου. Θέλω λοιπόν να πάρω ένα water leakage detector να μ'ενημερώνει αν τυχόν λείπω και γίνει κάποιο ξέσπασμα από κάποια σύνδεση.

Υπάρχει κάποια προτίμηση;
https://www.banggood.com/search/water-l ... l?from=nav

Σίγουρα όχι zigbee ή RF για να μην χρειαστεί gateway
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#704527 Γνώμη μου είναι να κάνεις κάτι πιο δραστικό, πχ βαλβίδα μείωσης της πίεσης. Αυτός ο ανιχνευτής τι θα σου προστατέψει; Έτσι και γίνει το κακό, δεν θα προφτάσεις να κάνεις τίποτε.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#705341 Ευχαριστώ. Οπότε παίρνω οποίο βρω από τα δύο. Εκτός κι αν προτείνουμε κάτι άλλο, καλύτερο, για αυτή τη δουλειά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#708786 Παιδιά πήρα το sonoff dual τελικά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν συνδέεται με καμία δύναμη με το powerline (devolo magic 1), το οποίο είναι κοντά του. Αντιθέτως με το deco (tp link M9) συνδέθηκε αμέσως μόλις κράτησα μόνο το 2,4 GHz και έκλεισα το 5GHz (τι σημαίνει αυτό... μικρότερη εμβέλεια;), αλλά επειδή ήταν μακριά, αναγκάστηκα να το αλλάξω θέση, με συνέπεια τώρα να μην έχω καλή λήψη από συσκευές που είναι μακριά του (του deco).

Ερωτήσεις:
1) Το Μ9 συνεργάζεται κανονικά και με άλλα mesh ή πρέπει να πάρω το ίδιο; Το θέλω μόνο για καλύτερο σήμα σε όλο το σπίτι (λόγω του ανωτέρω).
2) Υπάρχει περίπτωση με κάποιο κόλπο να συνδεθεί το sonoff με το devolo;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708791 1) Θα πάρεις το ίδιο, δεν έχεις και λόγο να πάρεις άλλο.
2) Ναι. Αρκεί το Devolo να έχει το ίδιο ssid με το router σου. Συνδέεις το sonoff πρώτα στο router σου και μετά το δοκιμάζεις στο powerline.

Ta 5GHz προσφέρουν καλύτερη ταχύτητα και πολύ χειρότερη εμβέλεια. Παίζοντας στα 2.4 GHz η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να σηκώσει μια συσκευή, είναι μικρότερη.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#708826 Μόνος λόγος για να πάρω άλλο θα ήταν το κόστος, μιας και το M9 έχει ~150 € ενώ υπάρχουν πολύ φθηνότερα (π.χ. το Μ4 είναι στα 60 €).

Αυτό με το ssid θα το δοκιμάσω. Κι αν συνδεθεί το sonoff ξαναγυρνάω το deco στα 5GHz (και στη θέση του).

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimik
#708840 Μπορείς να συνδέσεις και κατώτερα μοντέλα mesh της tplink με το M9, αρκεί το main να είναι πάντα το "καλύτερο" μοντέλο.

Υπάρχουν και απλά repeaters της tplink για mesh.

https://www.tp-link.com/en/home-network ... der/re300/

Έχω κάνα 2 και είναι μια χαρά, απλά μετά με έπιασε ο καταναλωτικό μου και πήρα άλλα 3 Μ9 και τώρα πιάνω WiFi και όταν βγάζω βόλτα τον σκύλο στην γειτονιά

< >
Άβαταρ μέλους
By babakos
#708844 Tα TP-Link Deco M4 και (πολύ περισσότερο ) τα Μ9 είναι άριστα προιόντα. Aν υπάρχει και δυνατότητα συνδεσής τους με ethernet backhawl τότε πραγματικά πετάνε..