Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#695053
Anonymous Founder έγραψε:Δεν τα βρίσκει δηλαδή όταν πας να τα δηλώσεις στην εφαρμογή; Δοκίμασε και την Yeelight, βλέπει και τις Xiaomi λάμπες.
Όχι τα βρίσκει εδώ είναι το κουφό ...τα βρίσκει τα βάζει και μετά δεν υπάρχουν στην εφαρμογή

sony
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#695086
Anonymous Founder έγραψε:Δεν σβήνεις μία την cache της εφαρμογής;
Όλα τα έκανα ..έσβησα cache την αφαίρεσα εντελώς και ξανά εγκατάσταση .τεσπά θα ξαναδοκιμάσω

sony
Άβαταρ μέλους
By sargus
#700825 Με αφορμή το switch bot παραπάνω θυμήθηκα τα παντζούρια μου.
Έχω 8 ηλεκτρικά παντζούρια που δυστυχώς δεν καταλήγουν κάπου κεντρικά όλα μαζί. Οπότε για να πετύχω να ανεβοκατεβαινουν πρωί βράδυ όλα μαζί, υπάρχει πλέον κάτι φτηνότερο από τα 550 ευρώ που κόστιζε περισυ που το έψαξα (κ ρώτησα και εδώ μέσα); Στα 550 ευρώ ήταν μέσα 8 smart διακόπτες για να αλλάξω τους υπάρχοντες και ένα κεντρικό (hub το λένε;) για να τους ελέγχει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#700835 Υπάρχει, αλλά θα πρέπει να ψάξεις σε λιγότερο επώνυμες λύσεις. Υπάρχουν οι Κινέζοι που έχουν διάφορες λύσεις με το 1/4 ή και παρακάτω της τιμής, αλλά έχει να κάνει πάντα με το τι ψάχνεις κάτι πόσο έχεις διάθεση να ασχοληθείς για να το φτιάξεις.
Μέχρι και εξαιρετικές λύσεις από τους γείτονες στην Βουλγαρία θα βρεις.
https://shelly.cloud/
Το θέμα είναι τι θέλεις εσύ.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#700841 Ευχαριστώ HF. Δε θέλω τίποτα ιδιαίτερο. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι φτηνή λύση και καλαίσθητη (γιατί αλλιώς θα μου τα φέρει στην κεφαλή... :lol: )
Άβαταρ μέλους
By ambient
#700919 Έχω ξεκινήσει με το Home Assistant και διάφορα περιφερειακά βασισμένα στο ESP32. Η πλατφόρμα προσφέρει πάρα πολλά και έχει τη δυνατότητα για μακροχρόνιες καταγραφές (SQL βάση).

Θέλω να στήσω σιγά σιγά ένα δίκτυο με περιφερειακά ΚΝΧ, με σκοπό μελλοντικά να μπει ένα ΚΝΧ HMI/server.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#700938 Ωραίος, εγώ ακόμη δεν έχω τολμήσει να περάσω στο HA. Γιατί να πας σε περιφερειακά ΚΝΧ; Είναι πολύ ακριβά συνήθως.
Γράψε λίγο αναλυτικά τι έχεις κάνει αν έχεις όρεξη για να πάρουμε ιδέες.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#700980
Anonymous Founder έγραψε:Ωραίος, εγώ ακόμη δεν έχω τολμήσει να περάσω στο HA. Γιατί να πας σε περιφερειακά ΚΝΧ; Είναι πολύ ακριβά συνήθως.
Γράψε λίγο αναλυτικά τι έχεις κάνει αν έχεις όρεξη για να πάρουμε ιδέες.

Στο ΗΑ θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο. Αλλά επειδή χρόνος δεν υπάρχει, ο μόνος τρόπος για να καταφέρεις να ξεκινήσεις, είναι να το εγκαταστήσεις κάπου που θα τρέχει μόνιμα. Πιο προσιτή λύση: Raspberry Pi με ψύκτρες, ένα μικρό SSD, σε κουτάκι με αερισμό.
Με αυτό τον τρόπο η πλατφόρμα θα είναι πάντα διαθέσιμη με ένα κλικ, ώστε να τη σκαλίζεις όταν και όποτε θα έχεις χρόνο και όρεξη. Αρχικά θα στήσεις το interface, σιγά σιγά θα προσθέτεις τις διαθέσιμες συμβατές συσκευές, θα ρυθμίζεις τις λειτουργίες, θα γράφεις και κανένα script, κτλ. Στα συν του ΗΑ: Δεν απαιτείται μόνιμη σύνδεση σε cloud υπηρεσίες, κάτι που για εμένα είναι κόκκινο πανί.
Κατά τη γνώμη μου, η μεγάλη χρησιμότητα μας τέτοιας πλατφόρμας είναι οι καταγραφές (trending). Βλέποντας σε βάθος χρόνου τη συμπεριφορά της οικίας, υπάρχει η δυνατότητα να γίνονται διορθώσεις για εξοικονόμηση χρήματος.

Στο δικό μου σύστημα για την ώρα, σαν περιφερειακά έχω μόνο ESP32 modules, τα οποία έχω στήσει με το σχετικό addon της πλατφόρμας. Παρακολουθώ θερμοκρασίες δωματίων και τα ζεστά νερά χρήσης (aka θερμοσίφωνας).
Τα επόμενα βήματα θα είναι να ελέγχω τα split κλιματιστικά (με IR πομπούς που θα βρίσκονται σε κάθε δωμάτιο) και η τοποθέτηση μετρητών ηλεκτρικής ενέργειας (γενικός, κουζίνα, κλιματισμός, ζεστό νερό) και ίσως να βάλω αισθητήριο στον μετρητή νερού της ΕΥΔΑΠ.

Περί ΚΝΧ, ναι είναι σχετικά ακριβό, απαιτεί ηλεκτρολογική εγκατάσταση και στήσιμο από εξειδικευμένο προσωπικό. Τεχνοοικονομικά δεν αξίζει και δεν έχει πρακτική αξία για ένα μικρομεσαίο σπίτι. Όμως πρόκειται για ένα σταθερό σύστημα, με μεγάλη αποδοχή (στην Ευρώπη), πληθώρα αξιόπιστων υλικών από σχεδόν όλους τους μικρούς και μεγάλους κατασκευαστές και – τελευταία – με πολλά εντυπωσιακά περιφερειακά, τα οποία γίνονται όλο και φθηνότερα.

Σκεφτόμουν, αντί να μαζεύω τυχαία ΙΟΤ περιφερειακά, ίσως να είναι καλύτερα να στήσω παράλληλα μια μικρή υποδομή βασισμένη στο ΚΝΧ. Ειδικά όσο αφορά τις συσκευές που ελέγχουν ηλεκτρικά φορτία. Δεν θα ήθελα στην εγκατάσταση μου τυχαία υλικά, όσο φθηνά και εάν είναι. Δεν τα εμπιστεύομαι, ούτε έχω χρόνο να ασχολούμαι με τις παραξενιές τους. Από το να σταματήσουν να δουλεύουν την πιο άκυρη στιγμή (να λείπω σε επαγγελματικό ταξίδι), να πάρουν φωτιά ή να σκοτώσουν άνθρωπο.
Βέβαια βοηθάει το γεγονός ότι το σπίτι μου βρίσκεται μόνιμα σε κατάσταση εργοταξίου και το day job είναι σχετικό :s_inlove
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#703653
stavrosg έγραψε:
glf έγραψε:Και μαμά νομίζω θα τα δει το HASS. Αν δε ξέρεις τι σου δίνει, δε χρειάζεται (ακόμα) το tasmota.
Εγώ το βάζω για ενιαίο έλεγχο χωρίς το κινέζικο cloud και για να βάζω επιπλέον αισθητήρες σε απλά sonoff.

Αυτό με καίει βασικά, να μην εξαρτώμαι από το να δουλεύει κάποιος σερβερ κάπου στον κόσμο για να ανοιγοκλείνω τα φώτα μου :lol:

Anonymous Founder έγραψε:Δεν έχεις χρόνο και παρόλα αυτά θέλεις να ασχοληθείς με hass.io;;
Ξανασκέψου το, γιατί αυτά τα δύο δεν πάνε μαζί.

:lol: :lol: :lol:

Η Κυρά είναι ψημένη ΚΑΙ για τους αυτοματισμούς ΚΑΙ για την ανεξαρτητοποίηση από ξένα clouds οπότε τουλάχιστον για την αρχική εγκατάσταση θα ζοριστεί λίγο αλλά θα μπορέσω να το κάνω (μαλλον :ninja: ).
Από κει και πέρα αν εγκατασταθεί και ρυθμιστεί στα βασικά κατ'αρχήν μετά θα μπορώ να ξεκλέβω κάποια ώρα στη δουλειά να σκαλίζω τα παρακάτω. Στο σπίτι ζορίζομαι να καθίσω αλλά πιστεύω ότι τα πλεονεκτήματα είναι αρκετά για να αφιερώσω όσο χρόνο είναι. :hmmm: Το hardware υπάρχει έτσι κι αλλιώς, το θέμα είναι να είναι σχετικά απλή η προσθήκη των συσκευών (που θα γίνει σιγά σιγά έτσι κι αλλιώς, δεν θα αυτοματοποιήσω με τη μια ολόκληρη 2οροφη μεζονέτα)


Απαντώντας στον εαυτό μου :lol:
Γίνεται και μαμα sonoff και home assistant : https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN , οπότε βάζω homeassistant στο synology και ξεκινάω σιγά σιγά...