Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#598447 Η γειτονιά μου ήταν στη διασταύρωση Κολωνού καί Μ. Αλεξανδρου, κοντά στο Περοκέ, και το Βέμπο. Όσα αναφέρετε τα έζησα , τον γαλατά να βάζει το γάλα στη κατσαρόλα ώστε να το βράσουμε και να κάνει πέτσα!! για να το πιούμε, τα σκουπιδιαρικα που είχαν, ημικυκλικα μεταλλικά καπακια- ανοίγματα ώστε να πετάνε τα σκουπίδια μέσα και να γεμίζει η καρότσα τμηματικά, τα κίτρινα λεωφορεία " Power" τα έλεγαν από την εταιρία που τα είχε. Ήταν ημιαυτόματα, με τον οδηγό απομονωμένο με σκούρο τζάμι. Τα βλέπω σε ταινίες μαυρόασπρες. Περνούσαν και ανέβαιναν Ομόνοια, Σταδίου, Φιλλεληνων και εφταναν Παγκράτι νομίζω. Μετά ήταν και τα τραμ κίτρινα και πράσινα.. μέχρι που ήρθαν τα Τρόλεϋ!!!!

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#602004 Πωωωωω, καταστροφή, θυμάμαι τα περισσότερα.

Πόσα ματσάκια μπάλας, πόσα χλμ ποδήλατο με μια πατούσα ή μια μπάνανα στο χέρι

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#602006
REALZEUS έγραψε:
Φανατικός του Number One εγώ!!! :inlove:


+1

Αν και το λογικό θα ήταν να είσαι φαν του τρόικα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#602011
saxon_747 έγραψε:Αν και το λογικό θα ήταν να είσαι φαν του τρόικα


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

10 χρονών παδάκι ήμουν τότε, που να ξέρω από τέτοια; :s_dunno

ΥΓ: Καιρό έχουμε να πιούμε μπύρες παρέα. Κανόνισε!!! :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#602257 Εγώ που ήμουν μεγαλύτερος, αλλά υπήρχαν τα περισσότερα και τα προηγούμενα χρόνια, έπαιρνα το Ρόκετ 25δρχ, την μπανάνα 15 και το αγαπημένο Σικάγο 30.


don't panic
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#602287 rocket και marengata :eat:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#602308 Κονσερτινο-Ροκετ-Καραμπολα-Ice Burger (hidden gem)- Τογκο :inlove: - Τροικα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#602340
REALZEUS έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Αν και το λογικό θα ήταν να είσαι φαν του τρόικα


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

10 χρονών παδάκι ήμουν τότε, που να ξέρω από τέτοια; :s_dunno

ΥΓ: Καιρό έχουμε να πιούμε μπύρες παρέα. Κανόνισε!!! :s_drinks

Σταματησες τις βοτκες; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602357 ΑΓΝΟ, Μίνι Γρανίτα:

Εικόνα

Το πρώτο παγωτό που πήρα μόνος μου 6 ή 7 χρονών στην κατασκήνωση του Ντέμου στη Ν. Φώκια Χαλκιδικής. Καλοκαίρι του 1986 ή 1987... :inlove: Μ΄άρεσε πολύ θυμάμαι και είχε μία γεύση γλυκιά, πορτοκαλένια... Επίσης ήταν τριγωνικό και 1-2 φορές λίγο έκοψα τη γλώσσα μου στην παγωμένη γρανίτα... :lol: :lol: Το πιο νόστιμο βέβαια ήταν το λιωμένο ζουμί που έμενε στο τέλος... :inlove: Ήταν και το πιο φθηνό παγωτό που κυκλοφορούσε τότε αν θυμάμαι... Θυμάμαι μια τιμή 50 δραχμές, αλλά από ποια χρονιά, δεν μπορώ να πω...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#602371 Στην Ξάνθη θυμάμαι είχαμε πιο πολύ Δέλτα και έπαιζε πολύ λάκη καπ και κοκτέηλ.

Επίσης, θυμάμαι τα μεγάλα παλιού τύπου ψυγεία παγωτών που ήταν από πάνω σαν ινόξ σκούρη επιφάνεια με δύο μικρές μαύρες 20χ20 πόρτες που εξείχαν σαν καταπακτές. Εννοείται δεν υπήρχε φωτισμός μέσα και βράδυ έψαχνες με τον έξω φωτισμό να βρεις αυτό που θες.