Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#291585 Εγώ δεν είπα ποτέ ότι είναι η εύκολη λύση να πας έξω, ίσα ίσα που είναι τόσο δύσκολη που σε κάποιες περιπτώσεις αποδεικνύεται και όχι τόσο ιδανική σαν επιλογή για κάποιους που δε τους ταιριάζει η ζωή έξω

Εγώ μίλησα για το κίνητρο και χωρίς να θέλω να κρίνω κανένα.
Και σε προηγούμενα post είχα γράψει ότι νιώθεις τόσο αδικημένος με την παρούσα ελληνική πραγματικότητα που θες απλά να φύγεις και ο,τι γίνει.
Αυτό δεν είναι εύκολη λύση, αλλά αυτό που σε κινητοποιεί δεν είναι απαραίτητα η επιβίωση, αλλά ο εγωισμός.
Αυτό δεν είναι κακό, απλά έτσι είναι

Ο καθένας όπως το νιώθει, αλλά μη μου λέτε ότι φεύγουν όλοι έξω επειδή δεν έχουν να φάνε. Έχουν σε πολλές περιπτώσεις απλά θέλουν ακόμα περισσότερο, θέλουν να νιώθουν ότι η δουλειά τους αμείβεται όπως θα ήθελαν

Στην ελλαδα καλώς ή κακώς η δουλειά πλέον δεν αμοίβεται όπως θα έπρεπε και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει άμεσα, οπότε δε περιμένω και στο άμεσο μέλλον να γυρίσουν οι περισσότεροι.
Και όταν η ζωή έξω περάσουν τα χρόνια και διαμορφωθεί με ενα συγκεκριμένο τρόπο(παιδιά που μεγάλωσαν έξω κτλ) η επιστροφή πολύ απλά δε θα συμβεί ποτέ, με εξαίρεση ίσως τη σύνταξη
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 23 Αύγ 2016, 10:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dstou
#291586 Πάλι εξαρτάται την περίπτωση. Έχω παραδείγματα που έξω την έβγαλαν (σχεδόν) δια περιπάτου, και άλλα που έφαγαν τέτοια ψωλιά που τους έμεινε αξέχαστη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#291587 Μα πολλοί πάνε και στα τυφλά χωρίς συγκεκριμένο πλάνο στο κεφάλι τους, αφήνουν τις δουλειές τους εδώ και πάνε στη γη της επαγγελίας λες κι εκεί θα βρέχει χρήματα

Ξέρω άτομο με δικό του σπίτι που το μόνο που μου έλεγε ήταν ο μισθός (όχι και τόσο μεγαλύτερος από τον εδώ) τα υπόλοιπα κόστη τα είχε υπολογίσει με έναν αστείο τρόπο.
Τώρα ζει σε μια τρύπα στο ηβ τρώγοντας σκουπίδια μη μιλώντας καν καλά τη γλώσσα και άφησε τον 1.5 όροφο που είχε εδώ για πάρτη του τον όποιο μία χαρα συντηρούσε στη τελική. Δεν είναι λοιπόν πάντα θέμα επιβίωσης είναι και πώς θα στη βαρεσει.

Αλλά όπως επιβεβαιώνετε και πολλοί πού είστε έξω, δε μοιράζουν λεφτά και εκεί
Και το αν η ζωή είναι καλυτερης ποιότητας είναι πολύ μεγάλη κουβέντα..
Άβαταρ μέλους
By g47
#291590
sknipper έγραψε: Δυστυχώς είμαστε μπανανία αλλά δεν μπορούσα να το καταλάβω όσο ζούσα στην Ελλάδα. Το καταλαβαίνεις αφού ζήσεις 2-3 χρόνια εκτός, πλήρη εγκατάσταση όχι περιστασιακή, με οικογένεια, όχι σαν φοιτητής.


Mαλλον τοτε μου επιτρεπεται να μιλησω και να διαφωνησω σε ολες τις διευθυνσεις. Και οχι γιατι εισαι λαθος αλλα γιατι θετεις προσωπικες προτεραιοτητες.
Προσωπικα για εμενα η ποιοτητα ζωης σαν της Ελλαδας ειναι καλυτερη απο εδω που μενω. Μακραν.
Παρ'ολαυτα σε κατανοω αλλα απολυτη απαντηση υπαρχει μονο για τους εαυτους μας.
Δεν επεκτεινομαι γιατι εχει συζητηθει πολλακις το θεμα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#291592 Κιουση, μιλησα στην τυχη με τυπο πριν μερικους μηνες, καθαριστης στο χιλτον αμστερνταμ, 2 μωρα, γυναικα που ψαχνει δουλεια. Τον πετυχα εξω απο μεσιτικο που πηγε να βρει σπιτι (τουλαχιστον 1000 ευρο στην καλυτερη). Κοντεψα να βαλω τα κλαμματα. Μην ακουω μαλακιες, δεν ειναι η ιδια διαδρομη για ολους, φιλοθεη -> σιτι.

Κι εγω τυφλα ηρθα, αδειασε ενα δωματιο σε ενα σπιτι γνωστων, ειχα λεφτα να περασω 5-6 μηνες, ειχα φτασει 30 με μια λευκη α4 για βιογραφικο, τι σκατα να εκανα?

Η ποιοτητα ζωης οπως ειπαν πολλοι ειναι σχετικη. για μενα ειναι να κανω τα παντα με ενα μαιλ και ραντεβου των 10 λεπτων, για αλλον ειναι ηλιος, θαλασσα και το αγορι του. Πως τα καταφερνετε να διαφωνειτε σε κατι τοσο υποκειμενικο?
Άβαταρ μέλους
By g47
#291593 Γιατι ολοι πιστευουμε οτι η γνωμη μας ειναι η σωστη κυριως. :lol:
Και γιατι καποιοι το βλεπουν ψυχρα με αριθμους και προσφερομενες υπηρεσιες (συνηθως οι εξω) και καποιοι αλλοι βαζουν και πιο υποκειμενικα πραγματα στην εξισωση (συνηθως οι μεσα).
Δεν ειναι και ευκολο θεμα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#291598 Βέβαια οι έξω έχουν ζήσει και το μέσα ενώ οι μέσα συνήθως δεν έχουν ζήσει το έξω :)
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#291599
nass έγραψε:Βέβαια οι έξω έχουν ζήσει και το μέσα ενώ οι μέσα συνήθως δεν έχουν ζήσει το έξω :)


Δεν είναι δυνατό επιχείρημα αυτό.
Τον πούστη και τον χασικλή η δοκιμή τους έφαγε.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#291600
Chris έγραψε:Κιουση, μιλησα στην τυχη με τυπο πριν μερικους μηνες, καθαριστης στο χιλτον αμστερνταμ, 2 μωρα, γυναικα που ψαχνει δουλεια. Τον πετυχα εξω απο μεσιτικο που πηγε να βρει σπιτι (τουλαχιστον 1000 ευρο στην καλυτερη). Κοντεψα να βαλω τα κλαμματα. Μην ακουω μαλακιες, δεν ειναι η ιδια διαδρομη για ολους, φιλοθεη -> σιτι.

Κι εγω τυφλα ηρθα, αδειασε ενα δωματιο σε ενα σπιτι γνωστων, ειχα λεφτα να περασω 5-6 μηνες, ειχα φτασει 30 με μια λευκη α4 για βιογραφικο, τι σκατα να εκανα?

Η ποιοτητα ζωης οπως ειπαν πολλοι ειναι σχετικη. για μενα ειναι να κανω τα παντα με ενα μαιλ και ραντεβου των 10 λεπτων, για αλλον ειναι ηλιος, θαλασσα και το αγορι του. Πως τα καταφερνετε να διαφωνειτε σε κατι τοσο υποκειμενικο?


Νομίζω έχει δοθεί η απάντηση, σκάλες και τουαλέτες να καθαρίζεις, μου θες και εξωτερικά και δουλείες πάνω στο αντικείμενο σου... :dizzy:

cabala10 έγραψε:εργασια βρισκεις σιγουρα το θεμα ειναι οτι ο ελληνας δεν θα καταδεχτει να παει για λατζα η να πλυνει καμια τουαλετα γιατι ειναι υπερανω...θα περιμενει να βρει την ιδανικη δουλεια που θα κανει χρηση των χαρτιων που με τοσο κοπο μετα απο 20 χρονια σε ενα αει εβγαλε...


nass έγραψε:Βέβαια οι έξω έχουν ζήσει και το μέσα ενώ οι μέσα συνήθως δεν έχουν ζήσει το έξω :)


QFE
Άβαταρ μέλους
By babakos
#291608 Δεν καταλαβαινω που ειναι το πρόβλημα στο να θέλει καποιος να βελτιώσει το επιπεδο ζωης του μεταναστεύοντας, αρκεί να το έχει ψάξει καλά.

Παράδεισος δεν υπάρχει πουθενά, μόνο κόλαση. Ούτε ζωή χωρίς λάθη, ούτε άριστες επιλογές.

Προσωπικά θα έδινα το ενα μου νεφρό να μπορούσα ΣΗΜΕΡΑ να (ξανα)φύγω αλλά το γεγονός οτι μεγαλωσα πια και δεν μετράω στην πιάτσα όπως παλαιότερα (+ δικά μου λάθη στη διαχειριση καριέρας) με έχουν καθηλώσει εδώ.

Η πατριδα μας ειναι ωραία. Το μείγμα ηλιος θάλασσα κλιμα εινα αριστο αλλά πλεον δεν φτάνει. Πριν 20 χρόνια θα βάζαμε στο κάδρο τον χαρακτήρα και το φιλότιμο του Ελληνα. Αυτά δεν υπάρχουν πια. Εχουμε αλλοτριωθεί εχουμε γινει κάφροι στην συμπεριφορά μας, στη νοοτροπία, εχουμε χάσει σχεδόν ολα τα χαρακτηριατικά που (λεγαμε οτι ) μας ξεχώριζαν σαν λαό.. Αναφέρθηκαν αρκετά παραδείγματα παραπάνω, αλλά νομιζω ολοι μας εχουμε εικόνα..

Η κρίση κατά τη γνώμη μου δεν ειναι μονο οικονομική αλλά κυριως κρίση αξιων και παιδείας. Και βαθαίνει συνεχώς, ανεξαρτητα από το τι (θα) δείχνουν οι οικονομικοί δείκτες..
Τελευταία επεξεργασία από babakos και 23 Αύγ 2016, 11:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g47
#291609
nass έγραψε:Βέβαια οι έξω έχουν ζήσει και το μέσα ενώ οι μέσα συνήθως δεν έχουν ζήσει το έξω :)


Συμφωνω σε μεγαλο μερος.
Παρ'ολα αυτα πιστευω πως και παλι δεν ειναι ευκολο. Και για λογους εγωισμου και για λογους ελλειψης αλλης επιλογης, οικογενειακων πιεσεων κλπ.
Πολλες φορες μεχρι και γιατι δεν θες εσυ ο ιδιος (ο εξω) να παραδεχτεις οτι δεν σου αρεσει, να προσπαθησεις να πιέσεις τον εαυτο σου να σου αρεσει και βεβαιως να μεταφερεις διαστρεβλωμενη προσωπικη αποψη για το αν "ειναι καλα εξω" οχι γιατι ειναι καλα οντως αλλα επειδη ειναι χειροτερα μεσα.
Πιστευω το εχεις δει και εδω στο φορουμ αυτο, σε πολλες περιπτωσεις εμφανεστατα.
Οι τελευταιοι το ριχνουν αποκλειστικα και μονο στα αντικειμενικα κριτηρια στα οποια και προφανως σε σχεση με την Ελλαδα θα βγουν νικητες.
Δυστυχως ομως δεν ειναι μονο αυτο, μερικες φορες αυτο ειναι και το λιγοτερο. Μακαρι να ηταν μονο αριθμοι, θα ηταν οι ζωη των εξω πιο ευκολη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#291614
babakos έγραψε:Η κρίση κατά τη γνώμη μου δεν ειναι μονο οικονομική αλλά κυριως κρίση αξιων και παιδείας. Και βαθαίνει συνεχώς, ανεξαρτητα από το τι (θα) δείχνουν οι οικονομικοί δείκτες..

σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, η κοινωνία μας διαλύεται και εμείς καθόμαστε και κοιτάμε άπραγοι

και δυστυχώς οι νεότεροι διατηρούν την ίδια παθητική στάση των μεγαλυτέρων τους, αντί να κοιτάξουν να διορθώσουν τα στραβά ο καθένας από τη μεριά του έστω και τα μικρά

τι με νοιάζει εμένα αν ο άλλος πάει έξω και γίνει πολιτισμένος, ενώ όσο είναι εδώ είναι ελληνάρας
Άβαταρ μέλους
By nass
#291619
Giuseppe Busso έγραψε:
nass έγραψε:Βέβαια οι έξω έχουν ζήσει και το μέσα ενώ οι μέσα συνήθως δεν έχουν ζήσει το έξω :)


Δεν είναι δυνατό επιχείρημα αυτό.
Τον πούστη και τον χασικλή η δοκιμή τους έφαγε.


Δεν το 'πα ως επιχείρημα υπερ του έξω ή του μέσα.
Αλλά ως διαπίστωση ποιός έχει σφαιρικότερη άποψη.
Οταν πχ. κάποιος που δεν ξέρει που είναι το αεροδρόμιο λέει (και με σιγουριά κιόλας) "η ζωή έξω είναι χάλια" ε συγνώμη, είναι επιχείρημα ?
Άβαταρ μέλους
By nass
#291620
g47 έγραψε:
nass έγραψε:Βέβαια οι έξω έχουν ζήσει και το μέσα ενώ οι μέσα συνήθως δεν έχουν ζήσει το έξω :)


Συμφωνω σε μεγαλο μερος.
Παρ'ολα αυτα πιστευω πως και παλι δεν ειναι ευκολο. Και για λογους εγωισμου και για λογους ελλειψης αλλης επιλογης, οικογενειακων πιεσεων κλπ.
Πολλες φορες μεχρι και γιατι δεν θες εσυ ο ιδιος (ο εξω) να παραδεχτεις οτι δεν σου αρεσει, να προσπαθησεις να πιέσεις τον εαυτο σου να σου αρεσει και βεβαιως να μεταφερεις διαστρεβλωμενη προσωπικη αποψη για το αν "ειναι καλα εξω" οχι γιατι ειναι καλα οντως αλλα επειδη ειναι χειροτερα μεσα.
Πιστευω το εχεις δει και εδω στο φορουμ αυτο, σε πολλες περιπτωσεις εμφανεστατα.
Οι τελευταιοι το ριχνουν αποκλειστικα και μονο στα αντικειμενικα κριτηρια στα οποια και προφανως σε σχεση με την Ελλαδα θα βγουν νικητες.
Δυστυχως ομως δεν ειναι μονο αυτο, μερικες φορες αυτο ειναι και το λιγοτερο. Μακαρι να ηταν μονο αριθμοι, θα ηταν οι ζωη των εξω πιο ευκολη.


Οπως λέει σωστά και ο babakos, δεν υπάρχει μια σωστή απόφαση, ούτε καν για τον ίδιο άνθρωπο (σε διάφορες χρονικές στιγμές), πόσο δε μάλλον για όλους τους ανθρώπους.
Και σίγουρα είναι ανθρώπινο να θέλεις να επιβεβαιώνεις την ορθότητα της επιλογής σου.
Ομως πάγια θέση μου στη ζωή είναι, καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες, παρά για κάτι που δεν έκανες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#291623
nass έγραψε:Ομως πάγια θέση μου στη ζωή είναι, καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες, παρά για κάτι που δεν έκανες.


Συμφωνώ απόλυτα με αυτό
Τα μόνα πράγματα για τα οποία έχω μετανιώσει είναι καποια που δεν έκανα