Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#4037 Εδώ γραφουμε τις επιλογες που εξετάζουμε, την προετοιμασια, την μετακομιση και τις εμπηριες από την ζωη στην νεα χωρα όταν με το καλο φτασουμε.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#22549 το θεματακι μου με την μετακινηση στην Αυστρία το αφησα στο παλαιό φορουμ
ανεβασα μερικες παρατηρήσεις απο τη νεα ζωη εδω
http://kilomeater.wordpress.com/%ce%bd% ... %84%ce%b1/
σχολια και κουβεντουλα ευπροσδεκτα :-)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#22726 Ναι εχεις δικιο σε αυτα που περιγραφεις. αν και εγω ημουνα σε Μεση Ανατολη με ο,τι σημαινει αυτο στις συμπεριφορες τους οι ανθρωποι εκει ειναι πολυ ηρεμοι και καθολου επιθετικοι. Μεταξυ οδηγων δε απαγορευεται να ανταλλαξεις κουβεντες μιας και οι διαφορετικες γλωσσες πιθανον να παρεξηγηθουν τα λεγομενα σου οποτε μονο με παρουσια αστυνομιας απαυθυνεσαι στον αλλο οδηγο.. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#23831 Γνωριζει κανεις καποιο εγκυρο link (με πληροφορια που να μην ειναι Outdated) για τη διαδικασία μεταφοράς σε ΔΟΥ εξωτερικού;
Προυποθέσεις, αιτήσεις, δικαιολογητικα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#24011
KiloMeater έγραψε:Γνωριζει κανεις καποιο εγκυρο link (με πληροφορια που να μην ειναι Outdated) για τη διαδικασία μεταφοράς σε ΔΟΥ εξωτερικού;
Προυποθέσεις, αιτήσεις, δικαιολογητικα.



το βασικό ειναι πως θα πρεπει να εχεις μονιμη διαμονή στο εξωτερικο 183 μερες και πάνω. Απο εκει και περα τα υπολοιπα κριτηρια αλλάζουν καθε χρονιά αναλογα με τα γουστα καποιου υπαλληλου στο υπουργειο οικονομικών. Γενικά τα ενοικια σου, κατασταση μισθοδοσίας, καποια βεβαιωση απο την εκει φορολογικη αρχή, διδακτρα σχολειου παιδιων... ειναι αυτά που θα βεβαιωσουν την διαμονη σου εξω. Εδώ θα συμπληρώσεις στο Μητρώο το εντυπο Μ1 οπου και θα δηλωσεις οτι εισαι κατοικος εξωτερικου και θα ορισεις και εναν αντικλητο/αντιπροσωπο σου για τις φορολογικες υποθέσεις (κανας συγγενης/φιλος) Ολα αυτά στην οικεία εφορία σου (εκτος αν το αλλαξαν παλι)

Αυτά θα τα δηλώσεις του χρονου πριν την υποβολη φορολογικής δήλωσης.
Βεβαια αναλογα με την περιπτωση του καθένα, μπορει να μην συμφέρει να δηλωσει κάτοικος εξωτερικού. Οταν φτάσει η ώρα και πριν υποβάλλεις δηλωση Ε1 η δηλωθεις ως εξωτερικου... περνα βολτα απο κανα λογιστή.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#24013 Ε καλα εσενα που εχεις αφορολογητο σιγουρα δεν σε συμφερει να δηλωσεις κατοικος εξωτερικου γιατι εδω θα σου τα φορολογησουν ολα εκτος και αν αναγνωρισουν αι εδω το ιδιο αφορολογητο για τους ιδιους λογους.

Κατα τ αλλα θα βρεις καποιες λεπτομερειες εδω http://www.taxspirit.gr/katoikoi-eksoterikou.html
Άβαταρ μέλους
By corsair
#24030
bibendum έγραψε:Ε καλα εσενα που εχεις αφορολογητο σιγουρα δεν σε συμφερει να δηλωσεις κατοικος εξωτερικου γιατι εδω θα σου τα φορολογησουν ολα εκτος και αν αναγνωρισουν αι εδω το ιδιο αφορολογητο για τους ιδιους λογους.

Κατα τ αλλα θα βρεις καποιες λεπτομερειες εδω http://www.taxspirit.gr/katoikoi-eksoterikou.html



νομιζω πως ο μιτερ δεν εχει διπλωματικο status....
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#24039 Ναι, το P5 έχει φουλ διπλωματική ασυλία, εγώ είμαι P4 οπότε έχω μερική.

Ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί googlαρα πρώτα και είδα αυτό που γράψατε πιο πάνω ότι αλλάζουνε συνέχεια, και νιώθω ότι υπάρχει οδηγία η κάτι να μην σε αφήνουν εύκολα να αλλάξεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#27403 Πήγε η γυναίκα μου σε οφθαλμίατρο ιδιώτη πριν κάνα μήνα... της έκανε και μια μικροεπεμβαση στο βλέφαρο (κριθαράκι)...175.
Η Γραμματέας του γιατρού επί τόπου πήρε την απόδειξη και την έστειλε στον κρατικό ασφαλιστικό φορέα, ενώ μας έδωσε και εμάς αντίγραφο της.
Χθες μου ήρθε επιστολή από το Ταμείο, μου έκανε επιστροφή 69 Euro, αυτή είναι η συμμετοχή που δικαιολογούσε , και τα χρήματα στο λογαριασμό μου κατατεθημενα.
Nice!! Μηδέν ταλαιπωρία.
(Και τώρα μπορώ να δώσω την επιστολή αυτή στην ιδιωτική ασφάλεια και να πάρω πίσω τα υπόλοιπα :-)
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#27407 Καλα και στην Ελλάδα με μηδέν ταλαιπωρία γίνετε και φθηνότερα μαλιστα. :)
Άβαταρ μέλους
By DAP
#27423
KiloMeater έγραψε:Πήγε η γυναίκα μου σε οφθαλμίατρο ιδιώτη πριν κάνα μήνα... της έκανε και μια μικροεπεμβαση στο βλέφαρο (κριθαράκι)...175.
Η Γραμματέας του γιατρού επί τόπου πήρε την απόδειξη και την έστειλε στον κρατικό ασφαλιστικό φορέα, ενώ μας έδωσε και εμάς αντίγραφο της.
Χθες μου ήρθε επιστολή από το Ταμείο, μου έκανε επιστροφή 69 Euro, αυτή είναι η συμμετοχή που δικαιολογούσε , και τα χρήματα στο λογαριασμό μου κατατεθημενα.
Nice!! Μηδέν ταλαιπωρία.
(Και τώρα μπορώ να δώσω την επιστολή αυτή στην ιδιωτική ασφάλεια και να πάρω πίσω τα υπόλοιπα :-)

Συγνωμην αλλα πολυ κ@κρατος η Αυστρια.Με το να σε απαλλαξει απο τα τρεχαματα απο ταμειο σε ταμειο και απο υπηρεσια σε υπηρεσια σε κανει ραθυμο και τεμπελη...Αχ Ελλαδιτσα και παλι Ελλαδιτσα.... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#27424
kostis20 έγραψε:Καλα και στην Ελλάδα με μηδέν ταλαιπωρία γίνετε και φθηνότερα μαλιστα. :)

Στο ΙΚΑ που ήμουνα εγώ πάντως η διαδικασία δεν ήταν έτσι, έπρεπε να πας εκεί
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#27458
KiloMeater έγραψε:Πήγε η γυναίκα μου σε οφθαλμίατρο ιδιώτη πριν κάνα μήνα... της έκανε και μια μικροεπεμβαση στο βλέφαρο (κριθαράκι)...175.
Η Γραμματέας του γιατρού επί τόπου πήρε την απόδειξη και την έστειλε στον κρατικό ασφαλιστικό φορέα, ενώ μας έδωσε και εμάς αντίγραφο της.
Χθες μου ήρθε επιστολή από το Ταμείο, μου έκανε επιστροφή 69 Euro, αυτή είναι η συμμετοχή που δικαιολογούσε , και τα χρήματα στο λογαριασμό μου κατατεθημενα.
Nice!! Μηδέν ταλαιπωρία.
(Και τώρα μπορώ να δώσω την επιστολή αυτή στην ιδιωτική ασφάλεια και να πάρω πίσω τα υπόλοιπα :-)

Το ότι το δημόσιο ταμείο ασφάλισης, δικαιολογεί ποσό για μια επέμβαση μικρότερο από την εν Ελλάδι επίσκεψη υδραυλικού, δεν σε προβληματίζει;
Το ότι έχεις ιδιωτική ασφάλιση, δεν λέει κάτι, αν δεν είχες, το υπόλοιπο ποσό θα το πλήρωνες μόνος σου.

Παρόμοια διαδικασία ισχύει και στην Ελλάδα πλέον απ' όσο γνωρίζω. Κι εγώ έχω ιδιωτική ασφάλιση από την εταιρεία και τα ίδια κάνουν και αυτοί.
:whistlink:

Αλλά αν εσύ είσαι ευχαριστημένος, εμένα μου περισσεύει... Γενικώς πάντως, σε ό,τι αφορά τις παροχές υγείας, το σημαντικό είναι να υπάρχουν νοσοκομεία την δύσκολη ώρα και να δουλεύουν σωστά. Αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή, καθώς τα έχουν διαλύσει με την δικαιολογία των περικοπών...
Θέλω να πω, καλοί οι εξωτερικοί γιατροί, αλλά αν -χτυπάω ξύλο- πάθεις έμφραγμα, θα πας στο εφημερεύον δημόσιο νοσοκομείο, δεν γίνεται αλλιώς.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#27462
Anonymous Founder έγραψε:Το ότι το δημόσιο ταμείο ασφάλισης, δικαιολογεί ποσό για μια επέμβαση μικρότερο από την εν Ελλάδι επίσκεψη υδραυλικού, δεν σε προβληματίζει;


Παρακαλώ να μεταφερθεί στο: Υδραυλικοί-Ταμεία ασφάλισης και η προσφορά τους στο κοινωνικό σύνολο. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#27470 ενα φιλος θελει να φυγει για ολλανδια και εδω και τρια χρονια εχει κανει μηδενικη δηλωση τι παιζει με αυτο? θα πρεπει να τρεξει στις εφοριες για να δηλωσει οτι δεν θα εχει μονιμη κατοικια στην ελλαδα?