Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#405414 Κανενας πλουσιος δεν θα ασχοληθει με αυτα παρα μονο εαν εχει σκοπο το κερδος.
Οπως και ο καθε μικροαστος εαν κερδισει καπου λεφτα ή πλουτισει,θα κανει το ονειρο του πραγματικοτητα και θα εγκαταληψει την χαβουζα.

Ο καθε ανθρωπος κοιταζει το συμφερον του και την καλοπεραση του.
Ετσι και εγω σαν κατοικος πατησιων,θα ηθελα να βγαινω στο μπαλκονι και να μην βλπεω ντουβαρια ή το σωβρακο του απεναντι αλλα δεντρα και θαλασσα αμα γινονταν.
Θα ηθελα να γυρναω απο την δουλεια και να παρκαρω κατευθειαν χωρις να ψαχνω μερος ή να αναγκαζομαι να πληρωνω παρκινγκ.
Θα ηθελα να εχω λιγοτερη φασαρια και θορυβους.
Θα ηθελα να αισθανομαι περισσοτερο ασφαλης και στο σπιτι μου και οταν κυκλοφορω.
Σιχαινομαι τα ΜΜΜ γιατι οταν τα χρησιμοποιω βλεπω πολλες φατσες που δειχνουν οτι δεν τους αρεσει η ζωη που κανουν,ζητιανους ,αληταραδες.
Και γενικοτερα με κανουν να αισθανομαι σαν κατσαριδα,σαν ποντικι.
Γκετο αναρχικων,γκετο αλλοδαπων,οπαδων ομαδων,αστυνομια εδω κι εκει,φονοι,ληστειες κ.α.

Ποιος ανθρωπος που σεβεται τον εαυτο του δεν θελει να σηκωθει να φυγει απο αυτον τον υπονομο του κεντρου της αθηνας;

Πριν δυο χρονια δουλευα επαρχια και εμενα σε ενα παραλιακο ξενοδοχειο της πλακας.
Εβγαινα ομως εξω το πρωι και στα 30 μετρα ειχα την θαλασσα μπροστα μου και τωρα βγαινω εξω και βλεπω σκατα. :lol:

Οι μεγαλες πολεις δεν μπορουν να γινουν ανθρωπινες παρα μονο να πλησιασουν αυτον τον στοχο.
Και αυτο γιατι οι ανθρωποι των μεγαλουπολεων ειναι εγκλωβισμενοι και κατοικει μεσα τους ο φοβος του θανατου,αρα δεν ειναι ελευθεροι.
Ζουμε σε φυλακη.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#405423
Εχουμε ενα μετρο που δεν περναει απο τον κεντρικο σταθμο κτελ κοκ


Αυτό είναι πέναλτυ και κόκκινη κάρτα ΜΑΖΙ. :x
Καταδίκασε καθημερινώς χιλιάδες ταξιδιώτες, τόνους αποσκευών και εμπορευμάτων και εκατοντάδες εργαζόμενους δια παντός εξαρτώμενους από τα αναξιόπιστα λεωφορεία και την μαφία των ανθρωποειδών της κίτρινης φυλής.
Μπροστά του η μετατόπιση της γραμμής για να μην περάσει από την πλατεία Αγ. Παρασκευής είναι απλώς ένα πταισματάκι. Άντε φάουλ βαριά βαριά .
Άβαταρ μέλους
By krom
#405425 Δεν περνάει από τα κτελ επειδή υποτίθεται τα κτελ θα πάρουν πούλο από'κει που είναι τώρα και θα πάνε Ελαιώνα. Αυτό είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Ποιό το νόημα να φτιάξεις γραμμή για κάτι που προορίζεται να μεταφερθεί. Οπότε καλά που δεν πέρασε. Επίσης πολλά (της Πελοποννήσου σίγουρα) σταματάνε στο μετρό Ελαιώνα και Μεταξουργείο.

http://www.athenstransport.com/2017/05/ktel-elaiona/
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#405433 ναι μετα απο 13 χρονια λειτουργιας του μετρο και επειδη ο κοσμος προτιμαει τον προαστιακο εδεησαν να κανουν το αυτονοητο.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#405485
Thomas_C200K έγραψε:
markvag έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Καταφέραμε να πιάνει αεροδρόμιο όμως, success :s_roses


Στη Θεσσαλονίκη δεν παίζει να το καταφέρουμε αυτό... :roll:

ΘΑΑΑΑΑΑ γίνει με την 1η επέκταση (που δεν έχει ξεκινήσει ακόμα φυσικά)... Δηλαδή, αν και η επέκταση πάρει όσο παίρνει και η βασική γραμμή, μιλάμε πως περίπου στο 2098 θα έχουμε μετρό από το αεροδρόμιο, μέχρι το κέντρο.

Για τη ΒΙΠΕ, δεν το συζητάμε, επιστημονική φαντασία.


Βέβαια, σε μία πόλη με τόσο καλές αστικές συγκοινωνίες όπως η Θεσσαλονίκη, τι να το κάνεις το μετρό;;; :tomato:

Έλα τώρα που έχεις παράπονο για το Μετρό :shifty: :shifty: , θές να μας πείς ότι δεν σε εξυπηρετεί? :shifty:


Βασικά, αναρωτιέμαι ποιον θα εξυπηρετεί, αλλά τεσπα, δεν είναι το σωστό θέμα εδώ...

Εγώ ούτως ή άλλως δεν θα το έπαιρνα, εκτός αν ήταν τζάμπα... :innocent: :lol: Γιατί η διαδρομή μου για / από τη δουλειά είναι μικρή σχετικά.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#405616
gto250swb έγραψε:Οχι ρε ποιο ιστορικο κεντρο, κατσε να σου βαλω -σχετικα- ορια κεντρικοτητας της αθηνας :lol: , ολος ο δημος των αθηνων με μονη προυποθεση την δημιουργια χωρων πρασινου στα ανατολικα, ελαιωνας κλπ. ειναι μια χαρα, το πανηγυρι αρχιζει στη νεα σμυρνη, παγκρατι μοσχατο καλλιθεα αλιμο κλπ

Παγκράτι είναι δήμος αθηναίων :rtfm:
Και οι αμπελόκηποι.
Και η κυψέλη.
Γουδή, Γκύζη.

Και το κολωνάκι, σάπιο είναι αισθητικά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#405620
markvag έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
markvag έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Καταφέραμε να πιάνει αεροδρόμιο όμως, success :s_roses


Στη Θεσσαλονίκη δεν παίζει να το καταφέρουμε αυτό... :roll:

ΘΑΑΑΑΑΑ γίνει με την 1η επέκταση (που δεν έχει ξεκινήσει ακόμα φυσικά)... Δηλαδή, αν και η επέκταση πάρει όσο παίρνει και η βασική γραμμή, μιλάμε πως περίπου στο 2098 θα έχουμε μετρό από το αεροδρόμιο, μέχρι το κέντρο.

Για τη ΒΙΠΕ, δεν το συζητάμε, επιστημονική φαντασία.


Βέβαια, σε μία πόλη με τόσο καλές αστικές συγκοινωνίες όπως η Θεσσαλονίκη, τι να το κάνεις το μετρό;;; :tomato:

Έλα τώρα που έχεις παράπονο για το Μετρό :shifty: :shifty: , θές να μας πείς ότι δεν σε εξυπηρετεί? :shifty:


Βασικά, αναρωτιέμαι ποιον θα εξυπηρετεί, αλλά τεσπα, δεν είναι το σωστό θέμα εδώ...

Εγώ ούτως ή άλλως δεν θα το έπαιρνα, εκτός αν ήταν τζάμπα... :innocent: Γιατί η διαδρομή μου για / από τη δουλειά είναι μικρή σχετικά.

Φαντασου ομως να σου πουνε αν το σπιτι σου απεχει απο την δουλεια σου λιγοτερο απο 30 λεπτα με ΜΜΜ δεν δικαιουσαι πασο να παρκαρεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#405622 γιατί όχι, να μην δικαιούσαι πάσο οποιαδήποτε και αν είναι η απόσταση;

Έχω την εντύπωση ότι ένα από τα πιο αποτελεσματικά μέτρα αποσυμφόρησης των εκάστοτε κέντρων/πόλεων, είναι να το κάνεις έτσι ώστε οι εργαζόμενοι να μην μπορούν να παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους σε δημόσιους δρόμους. π.χ. μέγιστη ώρα στάθμευσης (επί ληρωμή φυσικά) 2 ώρες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#405624 Γιατι μπορεις να ερθεις με το ΜΜΜ αρα ενα αμαξι λιγοτερο. Συμβαινει σε αρκετες μεγαλουπολεις και οχι μονο. Φυσικα το δωρεαν παρκαρισμα στον δρομο δεν υπαρχει ουτε για αστειο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#405673 Προς υπεράσπιση της Αθήνας, το Παρίσι είναι εξίσου (ή μάλλον περισσότερο) βρώμικο... Είναι και πολύ πιο όμορφο και πράσινο επίσης. Πανάκριβο επίσης (μιλώντας για το τουριστικό του κέντρο).
Όσο όμορφο και να είναι όμως, όσο και να το γουστάρεις σαν τουρίστας (αν και ομολογώ πως ο τόσος κόσμος με ενόχλησε πάρα πολύ), για μόνιμη διαβίωση, εγώ επιλέγω Αθήνα. Άνετα και αβασάνιστα κιόλας.
:ninja:
Και ουδεμία σχέση δεν έχει η Αθήνα με το Αμάν, μάλλον ο mjacob έχει καιρό να πάει Μέση Ανατολή και τα έχει ξεχάσει.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον gto250sw, αλλά φοβάμαι πως το κέντρο της Αθήνας ακόμη δεν έχει γίνει αρκετά φθηνό και όλα τα λεφτά θα πέσουν για τις προσεχείς δεκαετίες στο παραλιακό μέτωπο (που θ' ανέβει τρομερά και όποιος έχει λεφτά, καλό είναι ν' αγοράσει...).
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#405681 τι έχω ξεχάσει μωρέ HiFi

Να δες:
Κυψέλη:
Εικόνα

Λυκαβητός:
Εικόνα

Τουρκοβούνια
Εικόνα

Μοναστηράκι
Εικόνα

Οι μόνες όμορφες περιχές στην Αθήνα, θα έλεγα πως είναι:
Ψυχικό, Φιλοθέη, Παπάγου, Βούλα και πέρα.
Ιστορικό κέντρο (δλδ αυτό που λέι ο gto αλλά δεν το παραδέχεται :lol: ) αν πεζοδρομηθεί όλο. Και πάλι για συγκεκριμένες ηλικίες.

Μετά ψάχνεις να βρεις συγκεκριμένα τετράγωνα, άγλαμα τρούμαν και κάτι τέτοια, στην τάδε περιοχή που εκεί η πολυκατοικία είναι απέναντι από ένα παρκάκι/άχτιστο/κάτι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#405683 Μλκ, έχεις γεράσει επικίνδυνα, το παιδί σε άλλαξε άσχημα, ανησυχώ! :lipsealed: :x
Μια χαρά είναι το ιστορικό κέντρο και με πεζοδρομήσεις σύμφωνοι θα γίνει καλύτερο. Και μια χαρά είναι και το Παγκράτι σε κάποιες γειτονιές του (όχι σε όλες δυστυχώς), ακόμη και η Κυψέλη θα μπορούσε να σωθεί (όχι ολόκληρη προφανώς...).
Δεν γίνεται να είναι και όλα όμορφα, προφανώς έχουν γίνει και κάποια μικρά πολεοδομικά εγκλήματα, αλλά όχι να λέμε και την Φιλοθέη πρότυπο αστικής ανάπτυξης, θα με τρελάνεις.
Αστική ανάπτυξη είναι πολυκατοικία, τσιμέντο, πολιτισμός και με ολίγη από πράσινο πάρκο. Όχι διώροφο και κηπάκος, ήμαρτον θα ξεράσω.
Όποιος θέλει αυλή, να πάει στο χωριό του και να βοσκάει κατσίκες στο οικόπεδο. :rtfm: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#405685 Καλά εντάξει, μεταξύ του διόροφου με κήπο (που δεν είναι έτσι όλη η φιλοθέη ούτε κατά προσέγγιση) και του μηδέν πράσινο, τσιμεντένιο 6οροφο κουτί με 3 μέτρα δρομο και 0.5πεζοδρόμιο, η απόσταση είναι..... δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω.

Ένα σωρό πόλεις υπάρχουν ρε HiFi που δεν έχουν την εικόνα του Αμμάν. Τι να κάνουμε τώρα. ΑΣτική ανάτπυξη δεν ειναι μόνο αυτό.