Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#579244 Ευχαριστω σας αλλα ες αυριον τα σπουδαια....Καλη σας νυχτα..... :s_bye
Άβαταρ μέλους
By Serf
#579251
dimitrisB έγραψε:Επειδή με κουρδίζετε, το Παλαιό Φάληρο το βρήκα, υπάρχει στο http://www.ktimatologio.gr/Pages/Search ... px?c=05009 .
Επιλέγεις νομό "Αττικής", επιλέγεις περιοχή και τσούπ, εμφανίζεται στη λίστα "Παλαιό Φάληρο".
Και βέβαια, δεν έχει στοιχεία-παραπομπές-λινκΖ, διότι δεν είναι στο στάδιο "Προανάρτησης".
Ενώ μπαίνοντας "ΑΤΤΙΚΗ", περιοχή "Αθηναίων", έχει λινκΖ και παραλινκΖ.
Πρός το παρόν, δημιουργείστε "προφίλ" οσοι ενδιαφέρεστε και .... αναμείνατε .


Η αλήθεια είναι ότι δεν τα πάω καλά με τις φάσεις του Κτηματολογίου. Ανάρτηση-προανάρτηση-γεύμα-πρόγευμα-κτλ :) Ξέρω μόνο ότι υπέβαλα τα χαρτιά για το διαμέρισμα όταν το αγόρασα το μακρινό 2012. Μετά από επτά χρόνια θα περίμενε κάποιος να μπορώ να βρω σχετική καταχώρηση κάπου...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#579274 @Serf
Πήγαινε στο κτηματολογικο γραφείο, αλλιώς δεν βγαίνει άκρη.
Πολύ πρόσφατα, έκανα κι εγώ τη σχετική αναζήτηση και δεν έβλεπα τίποτα, ενώ όλα τα ακίνητα είχαν δηλωθεί κανονικά. Πήγα στο κτηματολογικο γραφείο, για να ζητήσω κάτι πιστοποιητικά κι αφού πρώτα μου ζήτησαν να ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΩ το τέλος κτηματογραφησης γιατί αυτοί δεν είχαν περάσει την πληρωμή στο σύστημά τους (αν και είχα κανονικά όλα τα σχετικά παραστατικά!), τελικά ως εκ θαύματος (κι αφού έγινε η σχετική μανούρα) ανακάλυψαν την πληρωμή και την επομένη εμφανίστηκαν και τα ακίνητα
Κτηματολογικο γραφείο Γλυφάδας that is, υπεύθυνη η αμισθη υποθηκοφυλακας, όποιος ξέρει τα της Γλυφάδας, καταλαβαίνει :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#579279 Οτι έγραψε ο Asimov.
Μπαίνοντας στα λινκς, βλέπετε που είναι και το αρμόδιο για την περιοχή σας Κτηματολογικό γραφείο . Πάρτε τα παραστατικά-συμβόλαια που έχετε ήδη "εις χείρας" και ότι βρέξει-έβρεξε.
Τουλάχιστον θα έχετε ασφαλή (ελπίζω) ενημέρωση και προϊδεασμό για το πότε θα "οριστικοποιηθούν" τα δηλωθέντα στοιχεία-ακίνητα.
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By 224v
#582184 στο Δημο Αθηναιων παντως που τρεχει προαναρτηση, βρηκα τα ακινητα δηλωμενα κλπ. ομως σε ενα εχει γινει αλλαγη χρησης του υπογειου σε μαγαζι, απο βοηθητικο σε κυριο χωρο. αυτο θα πρεπει να δηλωθει. με τι χαρτια το κανουμε?? αυτα που καναμε για την αλλαγη χρησης, τα σκαναρουμε και τα στελνουμε??
Καταλαβαινω οτι αν παω απο εκει θα μπορω να ξεμπλεξω αμμεσα και σιγουρα...
Άβαταρ μέλους
By glf
#654866 Σε περιοχές που έχει τελειώσει η κτηματογραφηση και έγινε η ανάρτηση, υπάρχουν χιλιάδες περιπτώσεις που δεν δέχτηκαν τα παλιά χαρτιά ότι είχε ο καθένας.
Αυτά τα οικόπεδα και αγροτεμάχια τα λένε στο σύστημα 'Αγνωστου ιδιοκτήτη'.
Υποτίθεται ότι μετά πας σε δικηγόρο για να κάνει μια διαδικασία 'Εκουσια Δικαιοδοσία'.

Έχει τύχει σε καποιον; Αν και Αθήνα νομίζω θα τα δείτε αργότερα αυτά τα σκηνικά..
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#654892 Πρέπει να δημιουργήσεις τίτλο στο όνομά σου. Ίσως χρησικτισια αν είναι εφικτό.