Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#572455 Είναι τεχνικά αδύνατο να μάθω από τον άμεσα εμπλεκόμενο.

Έγινε νέο θέμα για τη συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#572468
NickTG έγραψε:
dimitrisB έγραψε:
NickTG έγραψε:Να ψάξω δηλαδή μήπως μπορώ να πάρω καμιά σύνταξη ή προίκα!

Ειδικά εσύ, θα πρέπει να ζητήσεις εξηγήσεις "ενδο-οικογενεικά", αφού δεν πήρες τίποτε.
Όμως σαν mod, όταν βρείς το σωστό topic για να συνεχίσει η άσχετη συζήτηση με το παρόν, θα γράψω λίγα πράγματα και για αυτό.

Είναι τεχνικά αδύνατο να μάθω από τον άμεσα εμπλεκόμενο.

Στα γρήγορα, για εσένα , ο δικαιούχος δεν δήλωσε ποτέ στην υπηρεσία του την επιθυμια του για συμμετοχή στο "πρόγραμμα", μη καταβάλλοντας προφανώς και τις ανάλογες εισφορές.
Αναφερόμενος σε "ένστολους", μπορούσες και αναδρομικά να υποβάλλεις τη δήλωση, αλλά θα έπρεπε να πληρώσεις αναδρομικά και τη διαφορά των εισφορών.
Η (παλαιότερα-έως το τέλος 90΄s) γνωστή ως "προικοδότηση", άλλαξε ονομασία και αφορά αγόρια (απ΄το 1980) -κορίτσια(απ΄το 1960 τουλάχιστον) και αναφέρεται πλέον ως ΒΟΕΑ (Βοήθημα Οικονομικής Επαγγελματικής Αυτοτέλειας). Είναι σήμερα περί τα 12.000€ (αναλόγως βαθμού του δικαιούχου-παρόχου στο τέκνο, ΠΑ και ΠΝ δίνουν 15-17.000) και λαμβάνεται με τη συμπλήρωση του 25ου έτους του τέκνου και όχι νωρίτερα (υπήρχε δυνατότητα διακοπής πληρωμής εισφορών και είσπραξης , απο συμπλήρωσης των 18 και έπειτα, με λιγότερο προφανώς ποσό) . Οι εισφορές ήταν μ.ο περί τα 30€/μήνα, από δηλώσεως γεννήσεως στην υπηρεσία, μικρότερες στους μικρότερους βαθμούς (15€+ ) και αυξανόμενες με τις προαγωγές.

dimitrisB έγραψε:Θα ξεκινήσω όμως λίγο "σκληρά" για τους περισσότερους, αλλά... δε βαριέσαι, καλή καρδιά! :iconcool:

Υπόψη, τέτοια "προγράμματα" εχουν το πλείστον των ΝΠΔΔ,αλλά, όπως σκέφτονται πάμπολλοι εδώ και τριγύρω μας :
<<Ε, μη τα μαρτυράμε και όλα !>> :thumbsdown:
Μέλη απο πολλές επαγγελματικές "συντεχνίες", δε αναφέρουν ούτε ... το όνομά τους, όταν μιλάμε για οικονομικά και ¨μισθοδοσίες ¨.
Πολύ μυστικοπάθεια ρε παίδες, το έβλεπα και στο παληό, το βλέπω εδώ και βέβαια , στις παρέες .

:hmmm: Αααα, ξέχασα: "Αναφορά θα σου δώσουμε?"

Όχι μωρέ, αλλα ΑΦΟΥ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΧΟΥΙ ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ (Ποιοί? Μα συνήθως, εκείνοι που δε λένε ούτε την πόλη που μένουν ), θα σας δώσω εγώ.
Κάποιοι άλλοι, .... κρυφτείτε πίσω απ το δάχτυλό σας. :roll:

ΥΓ: Το συνεχίζω:
-Καλά , άμα λάχει να ούμ, τα βρίσκουμε και στο γκούγκλη. Σάλτα και μπίπ, που μας τη λές κιόλας!
-Ναι μωρέ, εγώ θα παω, αλλά ΠΡΩΤΑ πέστα μας ΚΑΙ εσύ και μετά, κάνουμε εμείς τη "διασταύρωση" για το αν μας παραμυθιάζεις ή για να μάθουμε και κάτι παραπάνω, "επιμορφωτικά"!

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#572470
dimitrisB έγραψε:Υπόψη, τέτοια "προγράμματα" εχουν το πλείστον των ΝΠΔΔ


ΝΠΔΔ σίγουρα όχι, ΝΠΙΔ ίσως, αλλά πάλι όχι πιθανό. Μάλλον τίποτα ΑΕ του δημοσίου εννοείς :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#572472 Ναι, για τραπεζικούς, ΔΕΚΟ κλπ. ισχύει.
Τα ΝΠΔΔ όμως είναι σε κανονικό μισθολογικό καθεστώς δημοσίου, πληρώνονται από την ΕΑΠ κοκ, δεν έχουν τέτοια. ΝΠΔΔ είναι τα πανεπιστήμια, τα νοσοκομεία, τα μουσεία και άλλα τέτοια.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#572479
dimitrisB έγραψε:Στα γρήγορα, για εσένα , ο δικαιούχος δεν δήλωσε ποτέ στην υπηρεσία του την επιθυμια του για συμμετοχή στο "πρόγραμμα", μη καταβάλλοντας προφανώς και τις ανάλογες εισφορές.
Αναφερόμενος σε "ένστολους", μπορούσες και αναδρομικά να υποβάλλεις τη δήλωση, αλλά θα έπρεπε να πληρώσεις αναδρομικά και τη διαφορά των εισφορών.
Η (παλαιότερα-έως το τέλος 90΄s) γνωστή ως "προικοδότηση", άλλαξε ονομασία και αφορά αγόρια (απ΄το 1980) -κορίτσια(απ΄το 1960 τουλάχιστον) και αναφέρεται πλέον ως ΒΟΕΑ (Βοήθημα Οικονομικής Επαγγελματικής Αυτοτέλειας).

Οι ημερομηνίες είναι ακριβείς;
Γιατί και εγώ μετά το 1980 είμαι και πήρα ένα παπάρι.
Η αδερφή μου πήρε 20κάτι χιλιάρικα γτχμ. :lol:
Ρωτάω επειδή ο γέρος μου είναι πολύ δίκαιος σε τέτοια θέματα, αν μπορούσε να το κάνει απορώ πως δεν το κανε και για μένα. Κάτσε να του κάνω μια κουβέντα το Σ/Κ. :shifty:

Σε ότι αφορά την σύνταξη, δλδ αν πεθάνει ο γέρος μου, η ανύπαντρη αδερφή μου έχει δικαίωμα να πάρει τη σύνταξη;;
Δεν "προηγείται" η μάνα μου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#572480
Bayern7 έγραψε:Οι ημερομηνίες είναι ακριβείς;
Γιατί και εγώ μετά το 1980 είμαι και πήρα ένα παπάρι.
Απολύτως σίγουρα είναι απο το 1984.
Για τα λοιπά, "δεν γνωρίζω-δεν απαντώ".

Εδιτ: Για να μη μένουν απορίες, για ... να μπορώ να σας τη λέω κιόλας! :lol:

Η αδερφή (του Bayern και άλλες πολλές και πολλοί), τα πήρε(-αν) προφανώς πρίν το 2013, άντε και το 2014. Και αυτό, εφόσον είχε κάνει την αίτηση για απόδοση του ΒΟΕΑ, πρίν το 2011-12, καθόσον έκανε και 2+ χρόνια (τότε) για να καταβληθεί το ποσό (είχαν ξεκινήσει ήδη οι Ταμειακές "αφραγκίες", απ το 2010)
Πήρε λοιπόν 20.000€, τόσα πολλά έναντι σημερινών, οπως ..... και οι συνταξιούχοι -μισθωτοί, που έπαιρναν πολλά ΠΡΙΝ. :lol:
Για να μη βαρέσουν κανόνια τα Ταμεία και να συνεχίσουν να δίνουν τέτοια βοηθήματα, ελάττωσαν λίγο τα μερίσματα (αφού μίκρυναν και οι μισθοδοσίες) και έδιναν-δίνουν πλέον έως και το 40% λιγότερα ποσά, για ίδιες αναλογικά περιπτώσεις, αλλά ... μεταχρονολογημένες στην πληρωμή, λόγω μνημονίων.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#572504 Η ΕΛ. ΑΣ έχει ακόμα 2 ταμεία ασφάλισης. :vava: ... Ναι όπως το ακούτε... 2..
Υπαρχει ακόμα αυτό της Χωροφυλακής κ αυτό της Αστυνομίας Πόλεων... Η κατάταξη γίνεται τυχαία με αναλογία περίπου 7 προς 3 όταν μπαίνεις στην σχολή..
Εγω που είμαι στης Χωροφυλακής μου κρατάνε κάθε μήνα προικοδοτηση χωρίς φυσικά να με ρωτήσουν... Στης πόλεων όχι...

.